”Puanda Beklentimin Altındayız”

Özlüce Tesisleri'nde düzenlenen basın toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Şenol Güneş, "2014 yılının son basın toplantısını gerçekleştiriyoruz" diyerek sözlerine başladı. Şenol Güneş, daha sonra şunları söyledi: "Sıkıntılarıyla, acılarıyla, başarılarıyla geride kaldı. 2014 yılına baktığımızda benim için hem sağlık sorunlarıyla ilgili, bazı başarılar beklentimiz altında kaldı. Tüm bu sıkıntıları aşacak gücümüz var. Ayakta kalmasını bilmeliyiz. Daha iyi bir yıl olmasını isterdim. Önemli olan ayakta kalmak. Takım için de baktığımızda aynısını düşünüyorum. Bursaspor'un beklentilerine cevap vermeyen ikinci yarı oldu ve hoca değişti. Bu yılın ikinci yarısından sonra bir değişim yapmaya çalıştık. Toparlanma yılı oldu. Önemli adımlar atabileceği hissini görüyorum. Birlikte olduğumuz bu dönem içinde toparlanan, yeniden yapılanan ortam olması için çalışıyoruz. Sivil toplum örgütlerinin bir araya geleceği, beklentilerin Bursaspor etrafında birleşmesini istiyorum. Bunun da başlangıcı olabilir. Takım olarak gelişim kaydettik. İyi bir Bursaspor yolunda adımlar atıldı. Yanlış işler var, doğru işler var. Yanlışları atarak doğru adımlar atılacak. Bu alt yapı oluştu." 

"PUAN BEKLENTİMİN ALTINDA" Takımının ligin ilk yarısındaki 15 hafta içinde aldıkları puan beklentisinin altında olduğunu belirten Şenol Güneş, oyunlarının karşılığını alamadıklarını vurguladı. En azından ilk 4 içinde olmaları gerektiğini ifade eden Şenol Güneş, şöyle devam etti: "Gelişimimiz iyi. Umut veren değerlerimiz var. Daha iyi durumdayız. Oynarken keyif alıyoruz ve keyif veriyoruz. Kendi eksiklerimiz, diğer yan sebepler, kayıp puanı fazla olan takımız. Müşterek olarak karar verilecek konu bu. Ama futbolda bunlar var. Bazen beklediğinizden az puan alabilirsiniz. Oyuncularımla gurur duyuyorum. Hiçbir oyuncumun ayrılmasını istemiyorum tam tersine rekabetin olması için oyuncu katılmasından yanayım. Ligde ve kupada varız. Daha yukarı çıkacak hissi verebiliyoruz. Bu konuda iddialıyız." 

"HER 2 MAÇI KAZANMAK İSTİYORUZ"  Bu hafta oynayacakları Samsunspor ve Akhisar Belediyespor maçlarına da değinen Şenol Güneş, sözlerini şöyle sürdürdü: "Yarın Samsunspor ile cumartesi Akhisar Belediyespor ile oynayacağız. Her iki maçı kazanmak istiyoruz. Haddimizi de yerimizi de bileceğiz ama yukarıya çıkma inancından da asla dönmeyeceğiz. Kayıp puana tahammülümüz yok. O yüzden 2 maç da önemli. Oyuncu olarak Aziz Eraltay ligde ve kupada olmayacak. Belluschi ligde yok. Serdar, Bakambu, Şener ve Volkan'ın durumlarını değerlendireceğiz."

"ŞARTLARI GİZLEMEYE GEREK YOK"  Şenol Güneş, UEFA'nın verdiği Avrupa kupalarına katılmama cezası konusunda da şöyle dedi: "UEFA Avrupa Ligi'nde ceza aldığımız medyada da yansıdı. Kulübün iç sorunlarının hepimizin sorunu olduğunu, hoşgörü olması gerektiğini saygıyla karşılıyorum. Başkanla görüşüp durum tespiti yapacağız. Hedefimiz nedir, ne yapmak istiyoruz, bakacağız. Çalıştığımız süre içinde sağlıklı bir şekilde katkı yapmak istiyoruz. Şartları da gizlemeye gerek yok. Bursaspor çok açık ve nettir. Söylenmesi gereken söylenir. Biz Bursaspor'a katkı yapmak için geliyoruz, zarar vermek için değil. Ekonomik sıkıntı sıkıntımızdır. Bunu aşmaya çalışıyoruz. Bursaspor benim, başkanın değil, hepimizin. 30 puanımız olsaydı heyecanımız daha fazla olacaktı. Fikir üretme ortamı daha fazla olabilirdi." 

"OYUNCUNUN GİTMESİNİ DOĞRU BULMUYORUM"  Transfer haberleriyle ilgili görüşlerini dile getiren Şenol Güneş, sezonun başında başkanla konuştuğunu, hiçbir oyuncunun gitmesini doğru bulmadığını anlatırken şöyle konuştu: "Ticari de düşünürseniz yanlıştır. Bugün oyuncunun değeri 1 ise 6 ay sonra 1'in altında olmayacak. Bunun garantisini veriyorum. Bugün de aynı şeyi söylüyorum. Karar tabii ki benim değil. Ama fikirlerimi söylüyorum. Teknik olarak zaten istemiyorum. Direkt oynayacak oyuncuyu neden bırakayım. Bizim oyuncularımızın hiçbirinin gitmesinin yanında değilim. Ekonomik değer açısından ve gelişimleri için. Bugün 5 lira veriliyorsa daha sonra değerinin artacağını düşünüyorum. Takım kadrosunun bozulmasından yana değilim. Başkanla görüşeceğim. Ben buraya sadece antrenör olarak gelmedim. Buraya geldiğimde kendi ailem ve şehrim gibi baktım. Ameliyattan sonra idmana çıktım. Ben heyecan ve sorumluluğu hissediyorum. İyi bir maden olduğunu düşünüyorum. Gayretim var. Dağınıklık varsa toparlamak lazım. Haddimi ve yerimi bilerek katkı yapmaya çalışıyorum. Bugünkü sıkıntılarda da sahiplenirim. Ben kalsam da gitsem de doğru işleri hep söyleyeceğim. Fikrimden asla geri dönmem. Yönetime sahip çıkılmalı. Birini yok etmek üzerine olmamalı. Ben hep burada kalacak şekilde çalışıyorum. Ama yarın da gidebilirim hiç sorun değil. Oyuncu için de, başkan için de aynı şey geçerli. Gençlerle ilgili yanıltıcı görüşleriniz oluyor. Sonra olumsuz olduğunda toparlaması zor oluyor. Mesela Ozan Tufan ile ilgili. Daha önce ne kadar övgü yapılıyorsa şimdi eleştiri yapılıyor. Çok iyi bir oyuncu, çok yetenekli, umuyorum Avrupa'nın en iyi oyuncusu olsun. Aydın'ın gitmesine üzüldüm. Volkan daha da üzerine koymalı. Aynı şey Ozan, Enes için de geçerli. Belluschi'nin profesyonellik yapısı, kalitesi, Civelli'ye bakıyorum daha iyiye gidiyor. Daha üzerine koymamılar. Biz her gün eksik gidereceğiz. Hepsinin kalmasından yanayım. Ben futbolculara söyledim, kalmalarını istediklerimi söyledim. Burada mutlu olan oyuncuların ayrılması hem onlar için, hem bizim için kötü. O mutluluğu sağlayan sizin ilişkileriniz, seyircinin bakışı, bizim onlara bakışımız. Oyuncu niye gitsin buradan?" 

OYUNCULARINI TEK TEK ANLATTI Şenol Güneş, "Ara transfer döneminde kaç oyuncu almayı düşünüyorsunuz?" sorusuna şu cevabı verdi: "Kadromuzu geniş kullanamadık. Kadromuzdaki bir kaç oyuncudan verim alamadık. Katkı yapmıyorsa, maç kaybedince yazık oluyor. Sonucu değiştirmek için sahaya girmeli. Her mevkiye oyuncu bakmak durumundayız. Sol bekte Aziz var, o iyi gidiyor. Emre var. Ozan İpek alternatif olur. Defansif sol bek, sol stoper Türk olsa iyi olur. Sağ bekte Şener var. Alternatifi Ozan Tufan var. Stoperde birkaç oyuncumuz var. Serdar, Civelli var. Ethem ve Ertuğrul geliyor. Bunun içinde stoper düşünebiliriz. Forvette Enes yeni. Son 1 aydır iyi çalışıyor. Ama verimsiz mi bu maçta çok verimliydi. Daha iyi olmalı. Yaşına göre de normal karşılamalı. Forvette Fernandao'nun durumu var. Volkan, Enes, Bakambu belki yeni bir golcü olabilir. Ortada sıkıntımız yok. Hepsi için alternatif bakılacak. Günlük düşüneceğiz. Elimizdeki kadroyu korumak zorundayız. Onun dışında şans bulamayanların da gidip şans bulması gerekiyor. Ferhat ve İbrahim konusunda da aynı şeyi konuştuk. Yaş itibariyle, oynama itibariyle sıkıntı çekiyorlar. Oynamak istiyor. Bizde oynamadığı zaman bozuluyorlar. Bu Ozan İpek için de geçerli."

"BU KANAYAN YARADIR"  Bursaspor yönetim kurulunun Türkiye Futbol Federasyonu ziyaretiyle ilgili soruya da cevap veren Şenol Güneş, bu konuda şunları söyledi: "Federasyon başkanını severim o da beni sever. Dost olarak sıkıntımız yok. Ben kurullarla ilgili konuşup sorunları aktarmaya çalışıyorum. Ben kulübe haksızlık olmuyorsa, herşeye razıyım. Ama o kadar can yakması oluyor ki. Mantık dışı. Josue ceza aldı. Önce 1 maç sonra 2 maç. Hukuk kurulu, kendisini gözden geçirsin. Adaletsizlik yapmayacaksın. İnsanlar artık isyan ediyorlar. Adaletsiz olmayı kabul etmiyorum. Josue'yi kontrol edemezsin. Bu adama 2 maç kasıtlı yaptı, diyorsun o zaman golü de bilinçli yedik, şike yaptık. Sen buna yorum yapamazsın. Yorumla ceza olur mu? Bu kanayan yaradır. Saat ve sahayı söyledim. Ben bu işleri iyi niyetle söylüyorum. Sorunu çıkaran olarak beni gösterirsen iş başka yere gider. Galatasaray-Beşiktaş maçını niye tehir ettiler. Kriterlere uygunsa her takım ister. Düşman yaratmak isteniyor. Bizim başkanımız da onunla görüşebilir. Federasyon kurulları bu yanlışları yapmayacak. Benim şahsımı hedef alanı affetmem. Kayıplarım oldu ama mutluyum çünkü borçlu değilim. Alacaklarım var ama." 

"MUKAVELESİ BİTENLERLE ANLAŞMALIYIZ"  Ozan Tufan hakkında çıkan transfer haberleriyle ilgili görüşünü de açıklayan Şenol Güneş, sözlerini şöyle tamamladı: "Sadece Ozan Tufan değil. Yerli, yabancı hepsinin kalmasından yanayım. Bunun için de oyuncularla görüşülecek. Zaten gidemezler. Bizim oyuncularımız, anlaştı bitti, olamaz. Bu suçtur bir defa. Mukavelesi devam ediyor. Görüşemezsin zaten. Bunu gazeteye yazmak da suç olmalı. Gitmelerinden yana değilim. Karar vereceğiz. Yönetim de, şehir de. Fikirlerimi sizle paylaştım ve aynı şeyi başkanla da paylaşacağım. Ozan'ın da etkilenmemesi lazım. Transfer kariyerdir, paradır, değerdir. Ama bir oyuncunun asıl değeri oynadığı oyundur. Değer her zaman para eder ama parayla değer alamazsınız. Mukavelesi biten oyuncularımızla anlaşmalıyız."

 

DHA

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu