Pertev Öngüner “Bursaspor’un dört transferine aracı oldum”

Bursaspor'un transferlerinde etkin bir rol oynadığı ifade edilen Menajer Pertev Öngüner’e bir dizi soru yönelttik.

Kimlerin transferinde çabanız oldu?

“Bursaspor’ un yapmış olduğu bazı transferlerde payım olduğu doğrudur ancak kamuoyuna lanse edilen şekilde bütün transferleri benim yaptığım hususunda yazılanlar gerçeği yansıtmamaktadır. 11 futbolcu transferinin 4’une vesile oldum. Her kulübün olduğu gibi Bursaspor kulübünün de başkanı, yöneticileri, antrenörleri ve scout ekibi yani karar mercii pozisyonları vardır ve çoğunluğun olumlu görüşü alınmadan ne benim ne başka bir menajerin Bursaspor’a oyuncu getirmesi mümkün değildir.
Bursaspor başkanı Emin Adanur da daha önce ifade ettiği gibi, kendisi ile Bursaspor’un tahta açılma sürecinde tanıştık. Benim geçmişte Bursaspor’a transfer sürecinde temsil ettiğim ve geçmiş yönetimler tarafından hak edişlerinin büyük bölümünün ödenmediği oyuncuların indirim yapma ve taksitlendirme yaparak kulübe yardım etme sürecinde yardımlarım oldu. Emin bey’in kendisi çok dürüst bir insan, camiaya verdiği sözleri yerine getirmeye çalışıyor. Bütün hayatı Bursaspor olmuş durumda. Ben de elimden geldiğince o pazarlık süreçlerinde her zaman olduğum gibi dürüstlük ve şeffaflık ile kulübe yardımcı olmaya çalıştım. Neticede oyuncuları ikna ederek kulübün elinin rahatlamasına ve önünün açılmasına bir nebze de olsa yardımcı olduysam ne mutlu bana.”

-Başkan Emin Adanur, getirdiğiniz transferlerden herhangi bir pay almadığınızı söyledi. Neler söylemek istersiniz?

“Sayın Başkanımızında ifade ettiği gibi benim vesillem ile gelen oyuncuların transferleri ile alakalı şu ana kadar her hangi bir ücret almadım. Bu kulüp için kısa zamanda yapmış olduğu,  yapmayı düşündüğü şeyleri, özellikle vizyonunu gördükçe , bu davranışın daha doğru olduğunu düşündüm. Kendisini her gün Bursaspor için paralayan bir insanın yanında böyle konuları mevzubahis edemezsiniz. Başkanımız gibi benim de Şu an için tek dileğim, arzum, inşallah Bursaspor’un üst lige ait oldugu yere donmesidir.”

-Hakkınızda son dönemde bir çok dedikodu çıktı. Nedir bu işin gerçeği?

“Son zamanlarda sosyal medyada aleyhime yapılan karalamalar ve itibarımı zedelemeye yönelik haberler hakkında, suçlamaları yapan kişilere daha fazla müsamaha göstermeden birkaç kelam etme ihtiyacı hissediyorum.
Bu  şahıslar kendi kişisel reklamlarını yapabilmek uğruna bir süredir sosyal paylaşım sitelerinde ünlü kişilere saldırmakta, bu kişilere hakaretler etmekte ve bu şekilde ilgi çekmeye çalışmaktadır. Aynı şekilde bana da sürekli bir şekilde sosyal paylaşım sitelerinde  hakaretler ederek saldırıda bulunmuş ve bulunmaya devam etmektedir.
TFF’ye kayıtlı lisanslı futbolcu temsilcisi ve Türk spor camiasına yıllarca hizmet etmiş milli eski basketbolcu olarak, hakkımda söylenenleri ve bu ucuzca gerçekleştirilen itibarsızlaştırma suçunu şaşkınlıkla izliyorum. Böyle bir kariyer ve hatta karakter suikastının kaynağı, bu suçlamaları gerçekleştiren kişilerin ne olduğu, kimlere hizmet ettikleri futbol camiası içinde bilinmektedir. Başta Bursaspor’u karıştırmak, başarısına engel olmak ve akabinde hangi amaçlarla bu haberleri yaptıkları da çok yakında ortaya çıkacaktır. Ajitasyon yaparak bu işledikleri suçlardan kurtulamayacaklarını, işsiz sıfatı altında kimlerin yanında , hangi vasıflarla resmi olarak çalıştıklarını, kimlerden menfaat sağladıklarını yakında herkes gibi bütün Bursaspor camiası da görecektir.
Benim vicdanım rahattır. Yaptığım işi layıkıyla yaptığım, şeffaflığım da bilinmektedir. Bu, nasıl bir zihniyetten çıktığı belli olan ad lekeleme girişimlerinin ve beni küçük düşürmek için tuhaf gayretler içine girenlerin karşısında Cumhuriyet Savcılığına avukatım Şeyda Yıldırım aracılığıyla başvurduğumu da eklerim. Söyledikleri yalanlar ve üzerimize attıkları iftiralar, yalnızca ve karakterlerini ortaya dökercesine insanların düşünceleri ve algıları ile oynamaya yöneliktir. Bu kişilerle mahkemede hesaplaştığımızda sizlere şimdi beyan ettiğim gerçeklerin Türk adaletinin önünde de tekrar zikredileceğine yönelik en ufak şüphem yoktur.”

-Karabükspor’la ilgili de hakkınızda bir çok şey yazıldı. O dönem yaşananlardan bahsetmek ister misiniz?

“Karabükspor 2014-2015 sezonu sonunda yaklaşık 60 milyon TL borç ile küme düşmüş bir kulüptür. Geçmiş yönetimler tarafında koyulan büyük temlikler altında, yeni gelen yönetim ve teknik ekipler doğru işler yaparak kulübü tekrar bir üst lige taşıdı. Lige çıktıkları sezon da benim vesilem ile gelen bazı oyuncular oldu. Hakkı ile performans göstererek kulübü hiç bir şekilde düşme potasına sokmadan sezonu tamamladılar. Türk futbol tarihinde bir ilki gerçekleştirerek, bir teknik direktörden bonservis geliri elde eden ilk kulüp Karabükspor oldu. Böyle güzel işler yapılırken ve daha doğrusu devam ederken, Kardemir üst yönetiminde çıkan bazı anlaşmazlıklar, Kardemir şirketinin kulübe olan desteğini çekmesi ile sonuçlandı. Bu ekonomik desteğin kesilmesi neticesinde kulüp aralarında benim temsil ettiğim oyuncuların da olduğu sporcu arkadaşlarımıza taahhüt ettiği ödemeleri yapamamaya başladı. İşlerin kötüye gittiğini gören bazı kötü niyetli ve sözde uyanık kişiler bu kötü gidişin faturasını bana , benim gibi kulübe iş yapmış bazı menajerlere ve o dönem kulüpte görev yapmakta olan veya çalışan kişilere ihale etmek düşüncesi ile hakkımızda şikayette bulundu. Yargılama halen devam etmekte olup, şahsımın suçlamalardan beraat edeceği hakkında en ufak bir şüphem yoktur. Şahsım hakkında kesinleşmiş bir mahkeme kararı bulunmamasına rağmen kötü niyetli kişiler tarafından bu dava işaret edilerek açıkça üzerime saldırılmaktadır. Daha önce belirttiğim gibi bu saldırıları yapanların futbol camiası içinde kimlere hizmet ettiği bilinmektedir.  Dosya ortadadır, ifadelerim içindedir, her şey açık ve şeffaftır. Sakladığım bir husus yoktur.”

43 Yorum Onay bekleyen yorum yok

 1. Bu gibi işler malesef menejersiz olmuyor, altyapıda ki yeni prof. olmuş futbolcu bile ilk iş olarak kendine bir menejer bulmak oluyor. Önmeli olan yapılan her işin usulüne uygun olması,falanca takım batmış filanca takım yıkılmış, bu gibi sonuçları ben menejerden önce kulüp yöneticilerine ve camianın diğer etmenlerine bağlarım.Mestan zamanında çalışılan malum menejer ile ne konuşuldu neler oldu tam bilemem ama ona bağlı futbolcularla ilgili bazı sıkıntılar çıktığı söylendi vs. gibi, ben bu olayda bile o menejeri suçlamam ona bu fırsatı veren başkan ve yönetimini suçlarım. Rahmetli başkanımızda bahsettiğim o malum menejerle çalıştı peki hiç bir sıkıntı yaşandığı duyuldumu,tabiki hayır. Atalarımızın güzel bir sözü vaardır; ”AT SAHİBİNE GÖRE KİŞNER”

  44
  7
  1. @16spor yorumuna yanıt olarak

   Binlerce menejer binlerce oyuncu var ne tesadüf ki sukaot ekibi aynı menejerin oyuncularına ok veriyor yersen herkez yolunda.

   2
   1
  2. @16spor yorumuna yanıt olarak

   Evet haklısın bu işler menejersiz olmuyor her sporcunun yetkili menejeri var ama sen takımında görmek istediğin sporcunun yetkilisine mi gidip talip oluyorsun yoksa menejer sana gelip şunu sana getireyim mi diyor arada dünyalar kadar fark var….

   5
   2
  3. @16spor yorumuna yanıt olarak

   Daha önce belirttiğim gibi bu saldırıları yapanların futbol camiası içinde kimlere hizmet ettiği bilinmektedir.
   ifadesi nedeniyle, emin adanur kapının eşiğindedir , bir hata ile tekmelenecektir….. O da bildiği için konuşmamayı tercih etti.

   6
   5
  4. @16spor yorumuna yanıt olarak

   ”at sahibine göre kişner!” çok doğru.
   zaten atalarımız hiç bir zaman boş konuşmamıştır.
   at sahibine göre kişnedi ve daha 1. hafta belki de kulüp tarihinin en sevilen adamı Batalla bile kulüpten kaçarcasına, ama bir o kadar da kibarca ve profesyonelce ayrıldı.
   sahibi de öylece baka kaldı.
   bu eleştiriden başkan düşmanlığı anlamı çıkmasın.
   sadece başkanın futbolu ve profesyonelliği bilmediğini söylüyorum. tabi, danışmanının da.
   sonuçta inandıklarımız söyleyemeyeceksek böyle bir siteye ne gerek var.
   kaldı ki futbol, bu herkes için geçerli, eleştiriye açık bir oyun.
   yeter ki yalan, iftira ve hakaret olmasın…

   9
   3
   1. @2. mustafa yorumuna yanıt olarak

    Bu karabük û batırmış
    Asamuh gyan transferinde bu ilgilenmiş bursaya.1100 anlaşan adam
    Kayseriye 600 gitmişti
    Yani 500 ü bu ve ekibi götürecekti anlayın
    BURSASPOR süper lige çıksada çıkmasana başkan ve bunlar tehlikeli

    4
    1
  5. @16spor yorumuna yanıt olarak

   Yani kişne yavrum kîşne…

   Söz dinlemeyen atlar da var birader.

   Bizim gençler şuan , almışlar kafaları, bı bok sanıyorlar kendilerini..

   Kişne yavrum kîşne…kulak asmıyanlar da aralarında oldumu sonun iyi değildir.

   Saygılar

   9
   10
  6. @16spor yorumuna yanıt olarak

   Bu başkan bursasporun felaketi olacak..çok derin bir kuyuya attı Bursa’mi.. Karabüksporu bitiren adamlar.dugunde tanıştı ..bizde yedik

   10
   8
 2. Altınordu bir menajerle çalışıyor oyuncularina aldıkları dahil o menajer ile çalışmayı şart koşuyor yok kabul etmezse Altinorduda almıyor en güzeli bu sistem bence

  41
  5
 3. Ortaya atilan iddia menajerlik ucretini oyuncu ucretiymis gibi almasi. Matavz transferinde 450 bin Euro olan oyuncuyu kulube 900 bine kilitlemesi. Bunlara bir yanit vermemis. Bu is cok farkli yerlere gider, Adanur artik hic guven vermiyor.

  15
  6
 4. Ulan Pertev ne yalancı adamsın. Bugüne kadar hiç ortada yoktun, son bi kaç ayda ortaya çıktın ve Emin Başkan’ın prensi oldun. Neymiş, dört transfere aracı olmuş da, bi kuruş almamış da, eğer sen bi kuruş almadıysan eşşek gibi anırırım. Bu futbolcu simsarları Allah bir dese inanmam. Olum siz öpmiyceğiniz eşşeğin önüne ot koyarmısınız be?

  10
  2
 5. Önemli olan bu transferlerden almadığı ücret değil. Seneye süper lige çıkılır sa yaptıracağı transferler. Bunun için ne sözler verildi o önemli. Hiç bir menajer iyilik olsun diye iş yapmaz.hiç bir menajer yolmuyacağı kazı beslemez. Yok çok iyi niyetliymişte, falanda filanda, geçin bunları. Kaçıncı yüzyılda yaşıyoz. Bedava kimse kimseye bişey e vermez

  10
 6. Ne zaman ki menejerler futbol takımlarına oyuncu transferi yapmayı bırakacak o zaman Türk futbolu 1 adım daha ileri gidecek. İsimlerin önemi yok Türkiye’de 1 oyuncu istemek için gittiğin menejer sana 4-5 transfer sunuyorsa sende kabul ediyorsan sıkıntı var. Sen gidip istediğin oyuncuyu almak için görüşeceksin ama Türkiye’de menejer gelip size şu oyuncuları getirebilirim diyor maalesef ve işler bu şekilde yürüyor…

  8
  1
 7. Adanuru hep destekledim ama malesef çok yetersiz bir kadro kuruldu.suanki futbolcular arasında bir tek ofosu iş yapar gibi duruyor.diger 11 transfer çok vasat.. namiq transferine bakicaz.o da bu hafta kendini belli eder..tahtanin açılması için bu kadar çaba sarf edip böyle vasat bir kadronun kurulması hayal kırıklığı yarattı bende .umarım çok iyi 2-3 transfer daha yapıp devre arasına kadar bizi ilk 8de tutacak bir takım yaratilabilir.stoper,sağ bek ve cok iyi bir yaratıcı ortasahaya ihtiyacımız var.yoksa işimiz çok zor.

  6
  9
 8. Tekke stoper transferi için bekliyelim demiş . Salazar gibi adamın neyini bekletiyorsun? Defansın tüm bölgelerinde oynuyor.
  Acaba kendisi kimi getirecek ? Bursaspor’un kaybedecek zamanı yok tekke efendi. Yoksa bu da komisyonculuk mu yapıyor bilemeyiz

  5
  9
  1. @Harbici yorumuna yanıt olarak

   Peki bi sorum olucak aracılık yaptığın 4 oyuncu buraya gelmeden ne kadar mass alıyordu buraya kaç paraya imzalattin yani üstüne ne kadar para koydun yolunu buldun hani menejerlik ücreti almamissin ya

 9. söz konusu şahsı tanımam burada yazacaklarımda her hangi bir kiş iiçin değil olayın aslı ile ilgili yanlış olan kanıyı düzeltmek içindir.
  Menajerler yada doğru ismi ile profesyonel futbolcu temsilcileri ülke federasyonlarınca lisans alan 2013 ten sonra 10 bin lira yıllık ücreti yatıranın özelliklede eski futbolcuların oğlu, kardeşi, bilmem nesi tarafından yürütülen ülkemizde layığı ile yapılmayan ancak yasal ve çoğu transferde zorunlu olan bir aracıdır.
  yasal üst sınırı ülkemizde oyuncunun yıllık ücreti üzerinden yüzde 7.5 seviyesindedir.
  bir transferde 3 menajer rolü vardır. alan kulüp menajeri-satan kulüp menajeri-oyuncu menajeri bu 3 rollüde aynı kişinin üstlendiği az da olsa örnekleri vardır (mino raiola pogba transferi) FİFA 2022 itibarı ile yapacağı düzenleme ile 2013 sonrası dünyada menajer olmuş tüm kişilerin lisanslarını askıya alıyor bu saatten sonra üye federasyonlar değil FİFA merkezden sınav ile verecek biraz önce bahsettiğim 3 rolün en fazla 2 tarafında aynı kişi görev alabilecek.
  İşin özeti menajerlik gayrimeşru bir aracı değildir oyuncunun sözleşmesel haklarını koruyan ve ona iyi bir kariyer çizmesi beklenen kişilerdir ülkemizde isimlerinin 9a çıkıp 8e inmeme sebebi ise taklacı menajer, kaypak başkan işbirlikleridir.

 10. Matavz önceki sonraki maaş
  Ofosu önceki sonraki maaş
  Luka çapan önceki sonraki maaş
  Massimo önceki sonraki maaş

  Başka sorum yok

 11. Bu karabük û batırmış
  Asamuh gyan transferinde bu ilgilenmiş bursaya.1100 anlaşan adam
  Kayseriye 600 gitmişti
  Yani 500 ü bu ve ekibi götürecekti anlayın
  BURSASPOR süper lige çıksada çıkmasana başkan ve bunlar tehlikeli

 12. Bide dalga geçer gibi açıklama yapmış muptezele bak ulan aracı oldun da sanki bursaspora hayır yapıyormuş gibi anlatıyor sen kimsin ki seni konuşturan başkan adam deil sen bu 4 transferin maliyetlerini bi anlat bakaim 120 bin euroluk luka çapan kaça imza attı buraya

 13. Pertev beyi hatırladım.Basketbolcu olması menejer olmasına engel değil.Merak ettiğim ise BURSASPOR umuza hangi futbolcuların transferinde aracılık ettiğidir.Bilhassa geçmiş dönemlerdeki yani şimdiki yönetimden önce hangi futbolcular.

  2
  1
 14. Peki bir sorum var 11 oyuncudan 4 oyuncuda siz varsınız BUNLARIN NEDEN 4U de YABANCI OYUNCU onlarda daha iyi mi çalınıyor 😎😅😅

 15. Yöneticiler ve menajerlerin yapacağı işi bursada çok daha yapacak 1000 tane genç insan var şu bursada tribundeki taraftar bilr daha namuslu ve kaliteli yapar bu işi sizden

 16. Neden hep yabancılarda sen varsın bilader namiq içinde karaktersiz diyordu emin efendi noldu bide hepsini sen yapsaydın anasını satayim

 17. Bu işler çokta güzel menajersiz olur ama isbilmez basiretsiz ve beceriksiz yöneticiler yüzünden bu ite çakala meydan kalıyor

 18. Sen kimsin ki itibarın zedelencek kardeş seni kim tanır futbol camiasinda bağlantı kanal ile çökmüşsün kulube bulmuşsun böyle cahil yönetimi oyna basketbol kökenli adama futbol transferi yaptırarak bide çok büyük işmiş gibi göstermek nasıl bir kafadır en buyuk işin ne kaç topun var getirdigin oyuncular da ortada neyin showundasin

 19. Hicbir kulübün menejere ihtiyacı yok aracı olarak evet oyuncunun orjin menejeri ile muhattap olursun ama bir adama gitmek için menejeri kullanan kulüp acıdır şeffaf ve prof yönetim bumu şimdi

 20. 300 e gelecek adamı 500 e buldum diye başkana öneren yola çıktığı arkadaşların sözüne guvenmek yerine pertev efendiye guvenen başkan 1 teknik direktör 1 antrenör 2 yöneticiye mal olan pertev

Bir yorum yazın

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu