Paçavralara ceza veremeyenler…

Olay Gazetesi Yazarı İhsan Aydın’ın köşe yazısıdır.

Geçtiğimiz haftasonu sahamızdaki Amed Spor maçında yaşananlara ağır bir fatura kesildi.

Türkiye Futbol Federasyonu’nun Profesyonel Futbol Disiplin KuruluBursaspor’u tam 9 maç seyircisiz maç cezası ile cezalandırdı.

Bir bakıma, sezon seyircisiz olarak kapatıldı.

Adil olmayan bu ağır cezanın Bursa’ya ve Bursaspor’a büyük bir haksızlık olarak görüyoruz. Misafir takımın kendi sahasında yaşananlarla kıyaslandığında, gerçekten PFDK ipin ucunu kaçırmış, şirazeden çıkmış ve Bursaspor’u adeta yargısız infaz etmiştir.

Bunu, kentin bir sakini olarak kabullenmiyor, itiraz ediyor ve sesimizi yükseltiyoruz.

Üstelik, rakip sahada oynanmış maçta bundan daha ağır bir tablo olduğu halde, sporcular polisin zırhlı araçlarıyla otele ve stada nakledildiği halde, söz konusu takıma 2 maç ceza verilmişken, Bursaspor’u 9 maçla cezalandırmak hakkaniyet ölçüleriyle de bağdaşmamaktadır.

Bu bize göre, Bursa’yı ve Bursaspor’u bir alt lige sürüklemekten başka bir şey değildir.

Seyircisiz maçlarla takım motive olamaz. Bu nedenle PFDK’nın aldığı haksız karardan geri dönmesi şarttır.

Bursa’yı ve Bursaspor’u sahipsiz zannedenlerin büyük bir hayal kırıklığı içinde olduklarını düşünüyoruz.

Bu şehir ve takımı gerektiğinde kendisini savunmasını bilir.

Türkiye Futbol Federasyonu’nun tüm üyeleri alınan haksız karar karşısında suspus biçimde oturamazlar.

Türkiye’nin dördüncü büyük kentinin takımını böylesi ağır bir yaptırımla spordan, seyircisini sahalardan uzaklaştırmak kimsenin haddine değildir.

Olaylara salt tribünden açılan, bizim de tasvip etmediğimiz pankartlar üzerinden bakmanın da eksik bir yaklaşım olduğuna inanıyoruz.

O halde, rakip sahada açılmış bölücü paçavraları sonrası benzer bir karar niye alınmamıştır?

Türkiye’de sporun sahada centilmence yapılmasından yanayız. Şiddeti ve yasadışı hiç bir olayı tasvip etmeyiz.

Fakat, PFDK adil olmak, iki kentte de yaşananları, bir öncekinde verilen cezayı göz önünde bulundurarak karar almak durumundadır.

Bursaspor’u haksız cezalarla futbolun dışına itmeye çalışmanın TFF’ye de bir yararı olmaz.

Trabzonspor’dan sonra Süper Lig’de Anadolu’ya şampiyonluk taşımış ikinci takım olan Bursaspor’un hakkının teslim edilmesi için derhal bu karardan dönülmesini bekliyoruz.

Aksi halde, PFDK da, TFF de bu şehrin ve insanının nazarında yok hükmündedir.

Kantarın topuzunu kaçıranlar, vicdanlarıyla baş başa kaldıklarında Bursaspor’a verdikleri cezanın ağırlığıyla ezileceklerdir.
Yanlıştan dönmek de bir erdemdir.

Bursaspor tüm hukuki haklarını kullanarak itirazını yapmalıdır.

Sonuç alamıyorsa, orada olmanın bir anlamı yoktur.

7 Yorum Onay bekleyen yorum yok

 1. Tff en başta iki takımı aynı gruba vermekle tarafını zaten belli etmişti paçavra sevicileri neyin kinini almaya çalışıyor oda belli bu iş artık devletin bekası içinde bir tehdit oluşturmaktadır.

  12
  1
  1. @İnci1 yorumuna yanıt olarak

   BİRİLERİ LÜKS KEBAPÇILARDA BEDAVA YEMEK VE İÇECEKLERİN BEDELİNİ BU ŞEKİLDE ÖDEMEKTELER.
   GÖZÜ KAPALI YAŞAYAN insanlardan kurtulmak temennisiyle…

 2. İyi güzel çok doğru demişsiniz ama Bursa’ya çıkan bir Bursa’lı var mı zannediyorsunuz? Bursa milletvekillerinin seçerken, belediye başkanlarını seçerken kaç tanesinin öz ve öz 7 göbek Bursa’lı olup olmadığını bakıyormusunuz? O zaman kimse kusura bakmasın buna bakmassak eğer ne Bursa’nın hakkını koruyan olur ne Bursaspor’un hakkını koruyan olur. Elin yabancısı gelir, köşe başlarını tutar, Bursa’lılar da kendi memleketinde işçi olur, memur olur (amir değil), ırgat olur, köle olur. Malı da başkaları götürür. Ekmeğini kaymağını sömürür, böyle bir durumda hakkını falan korumaz. Niye korusun ki. Adam Bursa’lı değil, düzenini bozmak ister mi? Takım olarak bile başka takım tutar. Olay budur istediğimiz kadar isyan edelim sonuç değişmez. Sonucu ancak sandıkta değiştiribiliriz, bunlar kimde beni yönetiyor diye hesap sorduğumuzda değiştirebiliriz.

  6
  1
 3. Işte algının gücü.. Kendi sahalarında çok mu farklı davrandılar? Onlar ne kadar ceza aldı? Sanki kendileri barış güvercinleri uçurmuş da Bursa sırf D.bakir li oldukları için saldırmış gibi milleti manipüle ettiler.

  Olayın iç yüzünü bilmeyen muhalif tayfada hemen Bursaspor u eleştirme sırasına girdiler. Ben Bahçeli yi gram sevmem ama helal olsun bi o Bursa ya sahip çıktı.

  Bin cihana değişmem şu öksüz Türklüğümü.

  4
  1
 4. şu tff de bizim meşhur mustafa çağlarımız yokmuy du hani boy boy resim çektiren o arkadaş orda çaycılık mı yapıyor yoksa resimlerde kalabalık mı yapıyor ne vasıfla oralarda duruyor bir bilen varsa beni aydınlatsın sayın muhteşem olay gazetesi yazarı pardon maaşlı kopyacı sende aydınlata bilirsin

 5. PKK pacavrasinin olduğu yerde yeşilin posteri ne alaka..herkez sosyal medyada ayaklanması lazım bu sefer işler farklı

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu