Öztürk Yazıcı “Bursaspor şirketleşmeli”

Bursaspor Kulübü Olağanüstü Genel Kurulunda Şampiyon Yönetimde yer alan Avukta Öztürk Yazıcı söz aldı.

Öztürk Yazıcı‘nın konuşması şöyle:

Bursaspor Kulübü’nün bugün yüzbinlerce gönül vereni var, iyi işler çıkarırsak milyonlarca gönül vereni olacak, buna inanıyorum. Geldiğimiz noktada idari, mali, sportif, yönetimsel başarısızlık ortada. Üzerine basarak belirtiyorum, bu başarısızlık hepimize ait. Artık gelinen noktada bazı anlayış yapı ve düşüncelerden tamamen arınmamız gerekiyor futbol endüstriyelleşti. Bunu görmemiz gerekiyor. Çalışmalar 2011 yılında başladı. O zamanlar yönetimdeydim, TFF’de üst düzey kurullarda çalıştık ve kulüpler yasa tasarısı taslakları sunuldu. Bugüne kadar başarılamadı. Hala Güvercin Sevenler Derneği ile profesyonel kulüpler aynı dernek yasasına tabii. Dün Recep Bölükbaşı’nı salona sokmadık, bugün Ali Ay’ı ibra etmeyeceğiz. Akşama kadar eleştiri yapalım. Futbol endüstriyelleştiği için bizim de bu yapıya uygun hareket etmemiz gerekiyor. Kent takımları artık daha fazla gidemez bu yapı içerisinde.
2012’de bir başlatılan rahmetli başkanımızın talimatıyla başlattığımız rafta kalan çalışma vardı. Artık bugün o gün. BursasporVakfı olarak startını verdik, bize inananlarla yola çıkacağız. Bursaspor artık profesyonelleşmek, şirketleşmek zorunda. Bursaspor Kulübü de bu işin öncüsü olmak zorunda Bu projenin sahibi biz Bursasporlular olacağız. Bu yapıya geçtikten sonra futbol şubesinin sadece şirkete alınması, federasyon da bunu destekliyor, arkasından şirketin futbol şubesinin tüm borçlarını kapaması, stadyumun, Özlüce Tesisleri’nin tapusunu alması… Bugünkü fecahat yapıdan çıkmak zorundayız.

11 Yorum Onay bekleyen yorum yok

  1. @Green16 yorumuna yanıt olarak

   Sözüm sana değil ama; dana önce kongre salonunda şirketleşme için yetki istendiğinde başta o çok sevilen selim olmak üzere oy birliğiyle reddedildi

  1. @ugurdikerix yorumuna yanıt olarak

   Ugurdikerix kardesim tamam dediğin gibi yaptık diyelim.
   Peki şunu dusundun mu. Bilet aliyorsun arabi kombine alıyorsun rus u zengin ediyorsun.
   Kulübü herhangi bir zengine satmak yerine kulubumuzu bu durumdan kurtarip zenginlestirmenin yollarini arasak daha iyi olmaz mi.
   Anlatmak istediğim su.
   Her şeyin bir kuralı var.
   Nasıl enflasyondan kurtulmanın yolu üretimi artırmaksa kulübümüzün bu kadar borçtan kurtulmasinin yolu da daha fazla oyuncu yetiştirip iyi ücretlere pazar layıp borcu azaltmaktir.
   Bir örnek verelim.
   Kulüplerimiz borçlarından kurtulsun diye yayın geliri havuzu oluşturduk ve ihale ile yayıncı kuruluşa devrettik.
   Sonra da yayıncı kuruluşun araplara satışını gerçekleştirdik.
   Şimdi ne oluyor.
   Arapların kasası reklam gelirleri ile dolarken kulüplerimiz bir kaçı hariç tabiri caiz ise ucan kusa borclu hale geliyor.
   Demek ki neymiş kardesim.
   Mevcut değerleri satmak çözüm olmuyor sadece birilerinin kasasini dolduruyor.
   Bizler bu zorluklardan daha fazla üreterek kurtulmanın yollarına bakmalıyız.

 1. Tabiki sayin Öztürk Yazıcı bu konuları hepimizden iyi biliyor.
  Çünkü idarecilik zamanlarinda kulubun hukuki isleri ile cok ilgilendi.
  Bir Bursaspor taraftarı olarak ta eminim ki her zaman kulubun haklarini korumak ve kollamak icin ne gerekiyorsa yapar.
  Açıklamalarına bir konu hariç katiliyorum.
  O konu da şu ki;
  Statü olarak tüm dernekler aynı şartlarda yönetiliyor olabilir fakat guvercin sevenler derneği gibi dernekler tamamen gönüllü amator yöneticiler tarafından yönetildiği ve ortada tartismaya konu olabilecek para veya herhangi mülk ve ona benzer varlık olmadigindan bu tip olaylar olmaz.
  Herkes yılda bir aidatını verir ve toplanan para ile genellikle varsa lokalin kirasi odenir ve varsa diger bir kac gider karşılanır kalan cüzi miktarlarda çay şeker ve yem paralarına gider.
  Hepsi bu kadar.
  Iş yaptırma ve yaşatma dernekleri apartman ve site yönetimleri ve Bizim kulübümüz gibi hala dernek vasfinda olan yerlere geldi mi çok değişiyor.
  Çünkü bu tip yerlerde büyük paralar dönüyor ve hal böyle olunca da şaibeli durumlar devreye giriyor.
  Sayın yazıcı da zaten bu durumu gündeme getirmiş.
  Finansal dongulerin içinde yüz milyonların konuşulduğu ortamlar amatör ve gönüllülerin yönetici olduğu derneklerle aynı şekilde yönetilemez.
  Bir yanda kanarya sevenler derneği öbür yanda Bursaspor veya onun gibi yönetilen diğer kulüpler ve hepsi aynı statüde.
  Varin siz dusunun dogru mu degil mi.
  Evet Bursaspor çoktan sirketlesmeliydi ve bütün yönetim yapıları profesyonellesmeliydi.
  Çok geç kaldık çok.
  Saygılarımla.

 2. konuşmasında ali ayı ibra edin yoksa bursaspora yönetici bulamayız gibisinden o anlam çıkacak şekilde abuk sabuk konuştu…boşa konuştu bursaspor camiasında zerre kadar değer bulacak bir konuşma olmadı.7-8 dakikamizi çaldı boşa konuşarak..

 3. Kesinlikle doğru. Bi arapdır Rusdur bulup yada en azından böyle sağlam bi iş adamına satıp rahat rahat maç izleyelim artık. Yok antrenmana çıkmayan futbolcudur parası yüzünden dava açandır falan kafası rahat olsa herkesin

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu