Öze dönüş olmazsa…

"Futbolda planlamanın önemini konuşmak üzere Bursaspor Sportif Direktörü Selçuk Erdoğan'la telefonlaşıyoruz. Henüz 21 yaşında atıldığı futbol dünyasında genç yaşına rağmen çok tecrübeli." Serkan Akkoyun yazdı.

Alt ligde de çalıştı, şampiyonluk yarışı da verdi. Atletico Madrid’de stajını yaparken de şimdi Bursaspor’da yöneticilik yaparken de dilinden düşürmediği şey ‘planlama’ oldu.

Ancak bu iki hamle yapılmadan önce önemli bir kriterin yerine getirilmesi lazım: Doğru planlama.

Futbolda sonucu her ne kadar saha içi ile ilgili yapılan planlamalar belirliyor zannedilse de aslında daha da önemlisi saha dışının yaptığı planlamalardır. Çünkü saha içi uygulayıcı, saha dışı ise karar vericidir. Futbolda uygulayanların geleceğini karar vericiler belirler. Bu yüzden sportif anlamdaki başarısızlıkların asıl nedeni genelde yönetimsel süreçteki yanlışlar ya da aksaklıklardır. Bu bağlamda korona sonrası futbol düzeninde de kulüpleri bekleyen sürecin doğru yönetilmesi, belki de kulüplerin hayatta kalıp kalmayacaklarını belirleyecek.

“Bu salgına herhangi bir hazırlıkla cevap verebilecek kulüp yok”

Futbolda planlamanın önemini konuşmak üzere Bursaspor Sportif Direktörü Selçuk Erdoğan’la telefonlaşıyoruz. Henüz 21 yaşında Beşiktaş antrenör ekibinde atıldığı futbol dünyasında genç yaşına rağmen çok tecrübeli. Alt ligde de çalıştı, şampiyonluk yarışı da verdi. Atletico Madrid’de stajını yaparken de şimdi Bursaspor’da yöneticilik yaparken de dilinden düşürmediği şey ‘planlama’ oldu. Ancak içinde bulunduğumuz olağanüstü durum için her zamankinden daha temkinli davranmayı tercih ediyor: “Futbolda hem saha içi hem saha dışı ‘hazırbulunuşluk’ hayati derecede önem taşır. Fakat bu salgına herhangi bir hazırlıkla, sağlıklı bir şekilde cevap verebilecek kulüp yok.”

“Bir anda yerli veya genç oyunculara dönüş futbolun doğasına aykırı”

Altyapı konusunda belki de Türkiye’nin sayılı kulüplerinden biri Bursaspor. Halihazırda şu andaki kadrosunda Sedat Dursun, Ataberk Dadakdeniz, İsmail Çokçalış, Ozan Koç, Emirhan Aydoğan, Burak Kapacak, Kubilay Kanatsızkuş ve Ali Akman gibi altyapıdan oyuncular bulunuyor. Bunların birçoğu da transferin gözdesi. Ancak Selçuk Erdoğan bir anda altyapıdan A takıma oyuncu çıkarmanın futbolun doğasına aykırı olduğunu söylüyor:

“Son günlerde futbolda gelecek adına öze dönüş hayalleri kuruluyor fakat takımlarda bir anda yerli veya genç oyunculara dönüş futbolun doğasına aykırı. Bu tür süreçlerin kısa, orta ve uzun vadede basamaklaması yapılmalıdır. Eğer işleyiş doğru organizasyona ve işleyişe bağlanmazsa oyun yine hasbelkaderciliğin içerisinde eriyip gidecektir. Son yıllarda futbolda yaşanan durum sanki bir coğrafyada yüksek şiddetli bir deprem olacağı bilinip, bu depreme insanların, kurumların hiçbir hazırlığı olmaması ile eşdeğer. Futbol nasıl bir kültürse, altyapı da özelinde bir alt kültürdür. Hiçbir ligde bütün takımların altyapıları mükemmel ya da iyi derecede işleyişe sahip olarak anlamlı bir oyuncu yetiştirme kültürne sahip olamaz.”

Her kulübün altyapı misyonu, kendi futbol kültürüne göre belirlenmeli

Peki Bursaspor, Altınordu, Trabzonspor gibi altyapı konusunda daha hassas olan kulüpler dışında kalanlar ne yapacak? Altyapıları yeterince iyi olmayan ve devam eden süreçte de iyi olmayacağı belli olan kulüpler için ne düşünmeliyiz? Erdoğan’ın bu konuyla ilgili sözlerinden benim anladığım şu: Her kulübün altyapı misyonu, kendi futbol kültürüne göre belirlenmeli. Böylece gereksiz beklentilerin de önüne geçilir, planlamalar da doğru yapılır. Erdoğan’a kulak verelim:

“Altyapı üretimi ile ilgili temel üç sacayağı vardır: Bazı kulüpler oyuncuları yetiştirir ve kendi bünyelerinde kullanır. Bazıları ise üretir dış pazara açılır. Bazı kulüpler ise üretip üretmemekten bağımsız dış pazardan faydalanır. Real Madrid altyapısı anlamlı bir örnektir. ‘La Fabrica’ dünya futbolunu besler fakat Real Madrid A takımına sınırlı oyuncu verir. Aksine, Barcelona ise hem kendi bünyesinde faydalanır hem de diğer kulüpleri besler.”

“Anlamsız transferler olursa had safhada zarar görmeye devam ederiz”

Altyapıya dönüş hala işin alternatifi olarak görülüyor. Kulüplerin transfer yapmaması gerektiği aşikar ancak Türk futbolunun gerçeklerini de unutmamak lazım. Bir yandan oyuncu maaşlarında indirim isteyen kulüpler diğer yandan transfer çalışmalarına devam ediyor. Zaten 6 aydır maaş alamamış futbolcudan indirim istemek ne kadar doğruysa, 2-3 milyon avrolar harcamak üzere transfer çalışması yapmak da o kadar doğrudur. Erdoğan ise ülke futbolunun bu gerçeğine dikkat çekerken doğru planlama yapmayanların büyük zarar göreceğini vurguluyor:

“Kulüplerin üst düzeyde kemer sıkma politikaları uygulayıp sezona giriş yapabileceklerini sanmıyorum. Özellikle taraftar baskısının yoğun olduğu camialarda gelen dış taleplere yersiz ve anlamsız transferlerle, plansız gidişatlarla cevap verilirse had safhada zarar görmeye devam ederiz.”

“Öze dönüş için olmazsa olmaz planlamadır”

İster transferde olsun isterse altyapıda, en önemli şey doğru planlama. Eğer siz planlamanızı doğru yapar ve bunu da doğru bir iletişimle sizden beklentisi olan kişilere anlatırsanız bu yoldaki ilerleyişiniz de kolay olur. Ancak transferde vurdumduymaz, altyapı oyuncularına karşı da sorumsuzca davranırsanız o zaman yolda tökezlemek de yuvarlanıp düşmek de belki de hiç ayağa kalkamamak da kaçınılmaz olur: “Kısacası öze dönüş için olmazsa olmaz planlamadır. Planlamanın en kıymetli dişlileri ise antrenörler, gözlemci antrenörler ve üst karar merci olan yöneticilerdir.”

15 Yorum Onay bekleyen yorum yok

 1. Kısaca Corona virüs olmasaydı yine takımlar pahalı transfer ler yapmaya devam mı edeceklerdi ?? BURSASPOR un öyle bir fabrika sı var ki ne kriz nede virüs etkiler. .. AMA BİLENE … Fabrika nın adı vakıfköy futbolcu yetiştirme geliştirme tesisleri. .. Aldığı belgeler TÜRKİYE ye kazandırdığı futbolcu lar .. Adres BURSASPOR VAKIFKÖY FUTBOL FABRİKASI …

  12
  1
   1. @16 BURSASPORLU yorumuna yanıt olarak

    16 BURSASPORLU kardesim.
    Işte bu konuda haklisin.
    Bence de ali akman i son an da son dakika da oyuna almak büyük haksızlık oluyor.
    Aynısını güneş bey enes ünal a yapmıştı hatırlarsınız.
    Bu genç oyunculara daha fazla süre vereceğiz ki tecrübe kazansinlar.
    Ibrahim hoca bu konuda gençlere guvenmeli.

    3
    3
    1. @16 BS 224 Texas yorumuna yanıt olarak

     Eyva Eyva be ya!
     Artık Şenol Güneş e bile fitbol!!! öğretecek seviyelere geldik.
     Ali akman her maç 90 dakika oynasaydı ikinci kubi vakası olurdu.
     Bak, Enes aralıklarla oynadı şimdi nerelerde?!.

 2. Bugüne kadar Batalla bursaspor için ne ise, bundan sonra ki süreçte Selçuk Erdoğan da bizim odur. Olmalıdır.
  Atalarımız boşuna dememiş “” akıl yaşta değil baştadır!,,, diye.
  Lütfen bu çocuğu yemeyelim.
  Ne yapıp edip onu elimizde tutalım.
  Sonra kafamızı duvarlara vurmayalım.

  10
  2
 3. Beğeniyorum Selçuk Erdoğanı.Tribünlere oynamıyor,orası burası da oynamıyor.Yaşına göre olgun ve dik duruyor.Mesut mestanla ateşten gömlek giydiler.Fakat deli iboyu uyarmaları lazım

  7
  2
 4. Biz sikildik artik Sayin Selcuk bu sekil içi boş demeçler
  Verilmesine; ülke futbolunun genel durumunu degerlendiren üst akil gibi yapilan açiklamalar bizi artik tatmin etmemektedir. Bu kulubun sportif direktoru isen problemler belli ise artik cozum politikalari uretmeni bekliyoruz. Altyapida çok farkli degisimler istiyoruz mesela a takim kadrosunda yer alan oyuncularin
  en az 3 te 1i altyapi orjinli olmasi A takima gelirken en az 5 yillik anlasma yapilmasi 1-2 yil kiralik kalip tecrube kazanmasi bu ligde tecrubeli olup da bu kulupte oynamak isteyen oyuncularla anlasip yurtdisindan uzun zamandir gundemden kalkan gurbetci oyuncu havuzundan da faydalanip her sene bu kulube faydali olacak 3-4 oyuncu getirmenizi bekliyoruz. Çok laf degil çok iş beklentimiz var

  5
  5
  1. @ŞİPTAR yorumuna yanıt olarak

   Dediklerinin olması için sabırlı ve bilinçli medya ve taraftar olması lazım.
   Unutmayalım ki hemen başarı istiyorsak kalite kadro. Bunun için de para lazım.
   Parasız başarı, yani gençlerle başarı istiyorsak sabır ve zaman lazım.
   Kusura bakma ama, Söyle bakalım bugün Bursa’da hangisi var?
   Yönetim ve hoca istedikleri kadar doğru adım atsınlar, nedense medya ve taraftar bunu bir şekilde “” ali yapar, veli bozar”” misali bozuyorlar…

   1. @Nenad yorumuna yanıt olarak

    Borç batağındaki kulubu muz Burak Kapacak ve Kubilay ı satar, ikisinde gelir 5 milyon euro yu geçmez, Ataberk 2. Kaleci olur seneye, Emirhan ve Sadat ilk 11 oyuncusu olur, İsmail, Ozan koç ve Ali Akman da ilk 11 i zorlar, 4/5 tane de vakıfköy den 2001/ 2002/2003 doğumlu gençlerde seneye kadroda olur, çark böyle dönmeye devam eder, ama yıldız olarak gördüğüm bir tek Ali Akman vardır, bu çocuğu direkt Enes Ünal gibi avrupaya pazarlaması, hem de çok iyi paralara…

 5. Dogru oze donus olmali, hemde cok dogru. bak ne guzel soylemissin, BJK’liler Bursaspor’da stajlarini sonlandirmali.

  5
  3
 6. öze dönüş olsun ama şu alt yapıda çocuklara gözünü seveyim taktik disiplin anlatılsın . kafalarını kullanmaları öğretilsin şuan için alt yapı çok yetersiz. torpili de bitirin artık milleti soğuttunuz.

 7. Değişim cesaret ister.. Bu kişi de o yok.. Sezon başı olan takıma bir özer bir golcü sol kanat iş yapacak oyuncu alsak yeterdi.. Doldurduk turşuları..

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu