Otopark!

Bursa.com Spor Müdürü Tarık Çapçı'nın bugünkü köşe yazısıdır.

Bursaspor Kulübü‘nün sürekli kar ettiği tek kalıcı gelir kaynağı da elinden alınmak üzere.

Sene 1991 Bursaspor’da Başkan İbrahim Yazıcı.

Sportif alanda O’nun her döneminde olduğu gibi takım yine başarılı.

Mali durumda da bir sıkıntı yok.

Buna rağmen rahmetli Yazıcı kulübe kalıcı gelir kaynağı kazandırma çabasında.

Bursa’nın merkezi Heykel Nalbantoğlu’na katlı bir otopark yapılıyor.

Başkan Yazıcı’da kulüp olarak ihaleye girme kararı alıyor.

Ancak yer çok gözde ve iştah kabartıyor. İşin içine otopark mafyası da giriyor.

Kulübe ihaleden çekilmesi için aba altından sopa gösteren mesajlar geliyor.

Başkan Yazıcı da ihale gününden önce Teksas’ı ihalenin yapılacağı otoparka davet edip destek istiyor.

İhaleye kalabalık gelen otopark mafyası girişte yüzlerce Teksaslıyı görünce fazla ısrarcı olmayıp çekiliyor, herhangi bir sorun da çıkmıyor.

Rahmetli Yazıcı ve Bursaspor taraftarı kendilerini tehlikeye atma pahasına katlı otoparkı kulübe kazandırıyorlar.

Nalbantoğlu’ndaki o otoparkı 27 senedir kulüp işletiyor. Yılda 1,5-2 milyon TL’na yakın bir geliri var. Geçen 27 yılda toplamda verdiği katkı çok da azımsanacak bir miktar değil. Kulübe sürekli nakit akışı sağlıyor. Hatta kulübün sürekli kar eden tek noktası diyebiliriz.

İlaveten Bursastore Mağazası da otoparkın en alt katında oradan da kulübe gelir geliyor.

Hal böyleyken Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Sayıştay müfettişlerinin raporu doğrultusunda Bursaspor’un ödediği kiranın düşük olduğunun belirlendiği bu yüzden otopark için tekrar ihaleye çıkmayı düşündüklerini ‘Otopark yerine de Bursaspor‘a iki döküm alanı vermeyi planladıklarını açıkladı. Başkan Ali Ay’a da konu hakkında bilgi verilmiş.

Öncelikle Büyükşehir elediyesi’nin Altepe’den kalan yüksek borçlar nedeniyle elindeki gayrimenkulleri sattığını veya daha yüksek bedelle kiralama yoluna gittiğini biliyoruz. Bu da o uygulamanın devamı. Daha geçtiğimiz ay Gümüşçeken’deki katlı otopark da satıldı. Orası da mı az kira ödüyordu?

Yani Sayıştay kararı falan hikaye.

İşin içinde Bursaspor olunca işi kanuna dayandırarak tepkiler azaltılmak isteniyor.

Bursaspor Timsah Arena’ya da ederinden çok daha az kira ödüyor.

Orayı da mı satacaksınız?

Sorun istenirse bir şekilde çözülür.

Ayrıca o verileceği söylenen döküm alanı dolduğunda ne olacak?

Sonuçta belli bir kapasitesi var oranın.

Bursaspor’un elinden 27 senedir kar eden bir kalıcı gelir kaynağını almak ne demek?

Bir gelir kaynağı vermek için diğerini almanın ne manası var?

Sayın Aktaş…

Kongre öncesi bir otelde Başkan Ali Ay’la yapılan kent dinamikleri toplantısında verdiğiniz destek sözünü kulübün elinden kalıcı gelir kaynaklarını alarak mı tutuyorsunuz? O verilen sözlerle alakalı tek bir atraksiyonunuzu görememişken üstüne böyle bir durumun ortaya çıkması inanılacak gibi değil.

Neymiş Bursaspor az kira ödüyormuş, stada ödemesi gereken aylık kirayı ödeyemiyormuş!

Belediye Timsah Arena’yı bitirmeyerek Bursaspor’a verdiği maddi zararın farkında mı acaba?

Eğer bir karşılaştırma yapılacak olursa Belediye bu işten çok daha borçlu çıkar.

Bitmeyen kafa inşaatı, kaldırılmayan çevre duvarları nedeniyle Bursaspor stadını verimli kullanamıyor ve şu ana kadar milyonlarca lira zarar etti, böyle giderse etmeye de devam edecek. Stadın biteceği sözüne güvenilerek yapılan harcamaların verdiği zararları ise hesaplamak bile çok zor.

Yani hesap kitap işlerine girersek belediye zararlı çıkar o işten!

Son sözüm de Başkan Ali Ay’a…

Rahmetli Şampiyon Başkan’ın kazandırdığı marka değerini ondan sonra gelen üç yönetim yerle bir ettiniz.

Camia, kulüp maddi manevi pek çok şeyi kaybetti.

Bari İbrahim Yazıcı ve Bursaspor taraftarının canı pahasına kazandırdığı bu gelir kaynağının kaybedilmesine müsaade etmeyin.

Bu şehrin manen en üst makamı Bursaspor Başkanlık makamıdır.

Lütfen makamınızın gücünün farkında olun ve ona göre davranın.

Arkanızda yüzbinlerce Bursaspor Taraftarı var.

37 Yorum Onay bekleyen yorum yok

 1. Ben artık olanları gülerek izliyorum.ali ayada alinurada oy atanlar düşünsün kısaca ben yine size özetleyim
  YİNE KANDIRILDINIZ

  82
  10
  1. @cako1963 yorumuna yanıt olarak

   fena mı Bursaspor siyasetin vesayetinden çıkıyor işte!..
   biz şikayetçi değilmiydik belediyenin her desteğinde, siyaset ”Bursasporu teslim alıyor diye”
   yönetici sorumsuzca kulübü borçlandırır. taraftar egosu uğruna dünya kadar para ile alınan futbolcuyu ıslıklar, yuhalar performansını düşürüp oyuncusunu çöp, kulübün parasını da pul eder.
   peki bu şehirde yaşayıp futbolla ilgilenmeyen vatandaşın suçu ne?.. bundan böyle, bursaspora aktarılan paralar bu insanların refahına harcansın daha iyi.
   bundan sonra bursasporu taraftarı finanse etsin. bu çok zor değil. sadece, maç başı 10 liraya gelen kombinelerden alıp, dolu tribünlere oynasa timsah arenanın gelirleri kulübün yedi sülalesine yeter. böylece siyasetin desteğine de hiç gerek kalmaz.
   aslında siyasetten rahatsız olduğunu söyleyenler ile, inceden inceye siyasetin ağa-babasını yapanlar aynı kesim.
   tarık çapçı mı??? o ”otobüs-harun-dayak” olayının öncesinde, ”futbolculara bir ayar çekilmeli!” ve sonrasında ”bunu hak etmişlerdi!” gibi benzer ifadelerinden sonra kendisi benim için bitmişti…
   sonuçta buralar bizim yaşayabileceğimiz alanlar olmaktan çıktı. bu, benim bu siteye attığım son yorum olacak. zaten, tarık çapçılar, green man ler falan Bursasporlu iseler, ben Bursasporlu falan değilim. çünkü benim ”Bursasporluluk!” anlayışım onlarla tam 180 derece ters…

   10
   5
   1. @ters köşe yorumuna yanıt olarak

    Otobüs basılınca keşke olmasaydı ama dünyanın her yerinde oluyor böyle şeyler demişti. Bende kızmıştım Çapçı beye o zaman. Ama aslında haklıydı idman basma olayları hakikaten her yerde oluyor. Neyde tek o lafı içinde kendisini silemem. Bu biraz haksızlık olur. Çünkü harbiden iyi Bursasporlu en cesur o yazıyor ve Bursaspor için herkesele kavga ediyor.

  1. @Green Man yorumuna yanıt olarak

   Yalnız şu noktada Sayın Çapçıya katılmıyorum.Stad konusunda suçlu olan Aktaş değil Altepedir.Ancak otopark konusunda suçlu olan Aktaş.İstedigi gibi alsın bakalım Bursaspor un elinden o otoparkları.2019 seçiminde insanlar akp ye oy vermeyince,akp de onun altından koltuğunu aliverir olur biter.

   33
   15
   1. @Green Man yorumuna yanıt olarak

    Önümüzdeki sene seçimler var akıllı olun bursaspor bu şehrin takımı gerekirse meclis kararı ile bursaspor a ver aktaş.kem küm yok tüm taraftar gurupları ne gerekiyorsa tepki koymalı bu işte geri adım artırılmalı sonuçta kazanan bursaspor olacak yoksa beceriksiz bursaspor yönetimi bu işi beceremez yuh size

    3
    2
    1. @Ozsntci yorumuna yanıt olarak

     1.si benim Altepeye verdigimi nereden çıkardınız? 2. Si beni bilen bilir.Ben stadın değişmesi taraftarı değildim.O gün belediye bu işi başaramaz , altından kalkamaz dediğimde insanlar bana sen ne anlarsın, akp yapıyor diye muhalif olma dediler.İnsanlari bir şeylerle suçlamak ve onlara iftira atmak yerine kendiniz olun ve kendi degerlerinizi savunun.Bugun takımın bu halde olmasının en büyük sebeplerinden birisi sizin gibi insanların durmadan birilerini suçlaması ve birilerine iftira atması.Size tavsiyem iftira atıp suçlamak yerine fikir üretim.İci boş suçlamalar yapmanın ne size,ne bize ne de Bursasporumuza faydası var!

     2
     2
 2. Siyasetin kuçağına oturduğumuzdan beri yüzümüz gülmüyor İbrahim Yazıcı’nın neden kulübe sokmamak için bağırdığını çok iyi anlıyorum. Rahmet ve dua ile anıyorum kendisini…

  Hain 1060!!!

  53
  7
 3. Siz 2 karakter yoksunu İBRAHİM YAZICI’nın kemiklerini sızlatıyorsunuz,yazıklar olsun. Bu dünyada da öbür dünyada da iki yakanız bir araya gelmesin.

  25
  6
 4. Peh Peh pey. Ne olacaktaki neyi bekliyordunuz. Bu takım bu şehir herşeyi zor elde etti. Şampiyon luğu bile bileğinin hakkıyla kazandı. Şimdi klübün üstünde akrabalar geziyor. Ben en baştan beri ATATÜRK stadının yıkılmasına karşıydım. Şimdi ne oldu büyük şehir belediye stadı. Amaç ne takımın adı başakşehir belediye gibi takımın adı değişsin ne olsun adı büyük şehir BURSASPOR olsun. Amaçları bu. Çünkü yönetim sıkıştıkça canım belediyem canım başkan ım diyor. Yakın zamanda klübün anahtarını verirler belediye ye taraftar larda bağırır BURSA bir kısımda bağırır belediye diye. Ben merkeze çıktığımda arabayı yalnız katlı otopark a park ederdim. Klübüm para kazansın diye. Ey ibrahim yazıcı nerdesin. Kalkda halimize bir bak. Rahat uyu başkanım bizler senin yolundan gitmeye çalışıyoruz. Ama diğerleri Pinokyo olmuş.

  14
  5
 5. Sayıştay kiralama bedelini az bulmuş taraftara masal anlatmayın sayın Alinur Aktaş 27 senedir birşey yoktu şimdimi çıktı ortaya tabi Belediyede para kalmadı her yeri satıyor Ali ay zaten kukla hiç birşeye sõzü geçmiyor Tarık çapçı iyi özetlemiş altına imzamı atarım gerçek Bursasporlular uyanık olsun Çorbacılar hariç onlar sadece çorbanın peşinde Bursaspor umurlarında değil elimizdeki tek kalıcı gelir kaynağını alıp başkasına satçaklar neymiş efendim iki tane döküm sahası verceklermiş tamam ver ama otoparkı alamazsın siz Belediye olarak destekmi oluyorsunuz köstekmi belli değil bir stad yaptınız 6 sene oldu daha bitmedi ne yolu var ne sosyal alanı var nede çevre düzenlemesi yazık değilmi Hem Bursasporumuzu zarar ettiriyorsunuz hemde taraftara eziyet çektiriyorsunuz Rahmetli Dik duruşlu Başkan İbrahim Yazıcı olsaydı bu stad bitmeden burada Bursasporumuzu oynatmazdı 3 tane kukla Başkan camianın marka değerini yerle bir ettiler kulübü batırdılar kimler Bursasporumuzun bir kuruşunu yediyseler Haram olsun

  9
  3
 6. Ali nur aktas aday gosterilirse her zaman vurdugum muhuru bu kez vurmicam REIS kusura bakmasin. Bursasporuma zarar veren herkes hakkettigini gorur…

  10
  3
 7. Tarık çapçı’ya bilgilendirme için teşekkür ederiz. Belediye ayıp ediyor gerçekten. Sporu sevmeyen bu tür insanların belediye başkanı olması talihsizlik

  5
  2
 8. Ben dahil seyrek diş recebin ne avantacılığını.ne palavracılığını,ne görgüsüzlüğünü bırakmadık,haklımıydık ayrı konu ama gelen gideni aratır misali bu g..ü yere yakın eynigöllü,elmasbahçeli sümüklü recebi çok ama çoook aratıcaktır bursasporlulara. Yaşım ellibeş,kendimi bildiğim bileli bi tane inegöllüyü BURSALIYIM derken görmemişimdir,doğudan göç aldıkça bitleri kanlanıp kırk senedir il olma hayaliyle yatıp kalkarlar, üstelik son onbeş yılda iki BURSA büyükşehir belediye başkanı çıkardıkları halde…

  5
  3
 9. Divan kurulu uyuyor mu ne iş yapar derhal acil önlemler alınmalı …Ali Ay derhal gönderin….Şehrine takımına sahip çık…BURSASPOR BURSASPORLULARINDIR…ŞEHRİ MÜDAFA…Bursasporun tarihinden bugüne kadar 1 kuruşunu dahi yiyen varsa hakkı mı helal etmiyorum…

  4
  3
 10. Bursasporun üstünden rant yapanlar yediğiniz her lokma haram zıkkım olsun Biz BURSASPOR luyuz OKADAR gerisi
  Hikaye çapulculara pabuç yok burda Bursada Herkes akıllı olsun

  4
  2
 11. Belediyede çalışan taraftarlar bunada ses çıkaramaz şimdi. Kendi çıkarlarına dokunulmasında Bursaspor’a nolursa olsun

  3
  3
 12. Tarık bey size çok teşekkür ediyorum. Çok önemli bir konu bu. Para getiren yer nasıl alınır kulüpten. Olacak iş değil.

  3
  3
 13. Bu sosyal medya ne işe yarar ey bursaspor taraftarı durma ayağa kalk senin olan hersey elinden gidiyor ayaklandirin herkesi

  3
  3
 14. sosyal medyada kampanya başlatılırsa kimse orasının ihalesine yanaşmaz sonuçta iş yapamayacağı yeri kim ne yapsın özdilekte olduğu gibi bir araya gelinirse sonuç alınır diye düşünüyorum.

  3
  1
 15. Belediye başkanının sözde takımın arkasında özde ise maalesef yok.
  Timsah arena ya geldiğinden beri ne yapıldı merak ediyorum.
  Kalıcı gelir olarak ne sağladı merak ediyorum.
  Kulübün geleceği adına ne katki koydu merak ediyorum.
  Zaten gelirimiz anlamsız bir yönetim tarzıyla yok denecek kadar az birde eldekilerini almaya çalışan bir belediye eğer böyle bir sayıştay kararı varsa yarın diğerleri de kulübün elinden alınmaya calisilabilir.
  Ben hep diyorum bizim böyle içimizde dostlarımız olduğu surece dışarı da düşman aramıza gerek yoktur.
  Paraşüt süz düşüyoruz uzun suredir taraftar farkında ama 1060 uye ve bursanin ileri gelenleri üç maymunu oynuyor havasındalar
  Yazık cook yazık

  3
  3
 16. Kalkta gör halimizi İbrahim Yazıcı senin eksikliğin her gün hissediliyor.Ne kaldı geriye desem canımızdan çok sevdiğimiz Bursaspor un ismi, renkleri,logosu bunlarıda değiştirirlerse kapatsınlar Bursasporu…Bursaspor kolay kurulmadı…

  3
  3
 17. eskisehir basket ve bugün de Yesil giresun ligden cekildi acaba bu durumda bize basketbol süper ligi yolu görünürmü?!!tabii öncelikle playoffta final oynayan bakirköy ve daha sonrada yari final oynayan 2. ci takim olarak süper lige cikabilirmiyiz ?!! insallah olur..

 18. Kocaahmet katlı otoparkı sattı Sıra buna geldi Otopark İnegölsporun olsa kira bile almazdı Bursa’nın güzide mekanlarını Elden çıkarmakla bu işler olmuyor Mahfel gibi Bursa’nın tarihi mekanını verdin ne oldu ???

  3
  1
 19. BURSASPOR.UN GELECEĞİ
  TAKIMA SAHİP ÇIKMASI GEREKEN GENÇLERİN ÇOĞUNLUKTA OLDUĞU
  GÜNEY KALEDE
  BUGÜNE KADAR
  122 NCİBLOKTAN 36 ADED
  123 NCÜ BLOKTAN 6 ad.
  124 NCÜ BLOKTAN 12 AD.
  125 NCİ BLOKTAN 2 AD.
  126 NCİ BLOKTAN 10 AD.
  KOMBİNE SATILDIYSA BU GENÇLİK BU KADARSA
  HİÇ ÜZMEYELİM KENDİMİZİ TARIK KARDEŞ
  BUNDAN SONRAKİ HAMLE ZATEN ÖZLÜCE
  ONUDA ZATEN HALLEDECEKLERDİR

  2
  3
 20. ali ay vizyonsuzun teki onda nerde o şey korkutcak milleti kimle arası iyiki kimi çağırsın ihaleye bırakın bu işleri yaa

  2
  2
 21. BURSANIN MARKASI OLAN TÜRKİYE VE DÜNYADAKİ EN BÜYÜK REKLAMINI YAPAN BURSASPOR’A BÜTÜN BİR ŞEHRİN NE KADAR BORCU VAR ACABA ?

  DEĞİL BURSASPORU KİRAYA BAĞLAMAK SİZİN ÜSTÜNE PARA DAHİ VERSENİZ ÖDEYEMİCEĞİ BİR DEĞERDİR BURSASPOR.

  2
  1
 22. Reis yine on numara yazı yazmış ama taraftara uine hareket yok. Yazının başındaki olayı duymuştum. Eski tribünün çok iyiymiş be. Biz cacığız yemin ederim

  1
  1

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu