Orhan Güney yazdı ”Şimdi hesap zamanı”

Parayı yönetmek, insanı yönetmekten daha zordur bazen… Hele hele, konu Bursaspor ise bir kat daha zordur… Ali Ay ve arkadaşlarına Allah kolaylık versin… Hesap makinesi şuan en iyi iş arkadaşları… Tabii, dışarıdan çektikleri fotoğraf ile işin içine girince gördükleri gerçekler arasında büyük fark var.

Başkan Ali Ay, dün arkadaşlarına “Her saniye yeni bir borç çıkıyor. Sezon sonuna kadar borcumuz öyle 40-50 milyon değil 170 milyon lira” diyerek ilk şaşkınlığını dile getirmiş…

 

YASAL SÜRE NE KADAR?

 

İbra olmayan bir yönetim var ortada; Recep Bölükbaşı ve ekibi… Varsa bir yanlış muhakkak ortaya çıkacaktır… İbra olmayan yönetime dava açmanın yasal süresi de 3 ayBazı genel kurul üyelerinin dün adliyeye giderek, dava dilekçesi verdiğini duydum. Peki, Ali Ay yönetimi ne yapacak? Asıl sorumluluk onlarda çünkü. Aldığım bilgiye göre, önce bütün defterleri kendileri inceleyecek. Ardından bağımsız bir denetleme şirketine de incelettirecekler. Sonuçları kamuoyuyla paylaştıktan sonra, herhangi bir tutarsızlık varsa ki, çıkacağını düşünüyorlar mahkemenin yolunu tutacaklar.

 

400 BİN EURO KOMİSYON VERİLDİYSE TARİHE GEÇERLER!

 

Yönetim şu an, hesapları inceliyor… Bende açık söyleyeyim nereden başlayacağımı bilemiyorum…Cedric Bakambu’yla başlayalım… Sezon başında 7,5 milyon Euro karşılığında Villarreal kulübüne transfer olmuştu. Bakambu’nun transferiyle ilgili iddia şu; bir menajer bu transferle ilgili kulüpten 400 bin Euro komisyon almış… Benim bildiğim, kulüpler transfer ettiği oyuncular için menajere komisyon öder. Bursaspor kulübü ise, piyasası, talibi olan kendi oyuncusunu satarken bile komisyon ödemiş. Eğer bu iddia doğruysa, bir ilke de imza atılmış olur. Bir yöneticiye dün bunu iddiayı sordum; “Evet biz de duyduk araştırıyoruz” cevabını verdi. Hadi bakalım, sonucu merakla bekliyoruz.

 

İŞTE O ANLAŞMA!

Asset firmasıyla yapılan anlaşmanın ufak detaylarını ve ödenen rakamları dün yazmıştım… Bu belgede de, sözleşmenin şartlarını görüyorsunuz. Resmen kulübün anahtarı verilmiş… 5+5 yıllıkbir anlaşma yanlış hatırlamıyorsam… Dikkatlice okuyun. Firma, getirdiği 85 bin liraya karşılık 1 milyon 300 bin lira almış

 

15 MİLYON LİRAYI KULLANDIRMAMIŞLAR!

 

Yine bu firmanın bağlı olduğu bankaya, Bursaspor’un kısa vadede 50 milyon liranın üstünde bir borcu var… Mevcut yönetim, seçim öncesi banka yetkilileriyle yaptıkları görüşmede şöyle bir ifade kullanılmış; “Aslında kullanılabilir 15 milyon lira gibi bir kota daha var ama biz güven duymadığımız için onay vermiyoruz.”

Bir başka bankada da, Bursaspor’un 9 milyon liralık bir limiti var, bunun da 7 milyon 700 bin lirası kullanılmış… Faktoring şirketleriyle ilişkiler ne aşamada onu da mevcut yönetim açıklasın artık… Tabii toplam kredi borcunu da…

 

KASET GÖRÜŞMESİ!

 

Ali Ay ve arkadaşları, mazbatayı aldıktan sonra ilk iş olarak muhasebe departmanıyla görüştüler. Aldığım bilgi doğruysa; görüşmenin bir bölümünde, meşhur dinleme/kaset skandalı da gündeme gelmiş. Hatta, o ortamda da bu konuşma dinletilmiş… İçeriğiyle ilgili açıklamalar yapılmış. “Sütçü, G..biti” kimmiş anlatılmış galiba… Yönetim de bilgilenmiş…

 

PRİMİNİ DE ALMIŞ!

 

Bursaspor Genel Müdürü İsmail Özdemir, seçimin ertesi günü kulübe gelmedi… Dün bir yöneticiye sordum, “Bütün tazminatlarını almış. Hatta Trabzonspor maçının 25 bin liralık primini de tahsil etmiş. Zaten, kendisinin yönetim kararıyla böyle yetkileri de varmış. Aramızdan ayrıldı” dedi. Kulübün, yeni genel müdürü Erhan Başoğlu oldu. Görevinde başarılar diliyoruz.

 

GÖREVLER NE OLACAK?

 

Yeni yönetim henüz görev bölümü yapmadı ama üç aşağı beş yukarı herkesin yeri belli gibi. 2. Başkan Adem Sakarya, Mali Asbaşkan Fatih Pulat, Altyapı Sorumlusu Ali Turan, Amatör Şubeler Sezer Sezgin, Genel Sekreter Ali Ademoğlu, Bursastore Yusuf Arslan, Federasyon Temsilcisi Şükrü Çekmişoğlu olacak gibi gözüküyor… Ali Ay bu konuda aceleci değil, önümüzdeki haftaya kalabilir. Tabii, pilot takım Yeşil Bursa da önemli. Talip olan varsa verilecek ama yönetim yine dışarıdan kurulacak.

 

RECEP ALTEPE OLMAZSA OLMAZ

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin, Bursaspor düşkünlüğü, kulübe yaptığı katkıları kimse inkar edemez, etmemeli de… Tabii, kongrede kendisiyle ilgili başkan adaylarından Burhan Vatan’ın yaptığı talihsiz açıklama hiç şık durmadıEğer seçilseydi, ne yapacaktı?

Başkan Altepe, cevap olarak “Ben elimi çektim zaten, kendileri geliyorlar” demişti. Ali Ay da, seçildikten sonra ilk ziyaretini dün akşam Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’yeyaptı… Ali Ay biliyor ki, Bursaspor’un olmazsa olmazı Recep Altepe… Kulübü bu kadar çok seven bir büyükşehir belediye başkanından faydalanmak istiyor. Onun için de, dün akşam Başkan Altepe’ye gitti. Doğrusunu yaptı

 

HAMZAOĞLU KİMLERİ İSTEDİ?

 

Herkesin gözü Sabri de ama onun gönlü başkasında…

 

Mali tablo kadar Bursaspor’un devre arasında yapacağı transferler de kulübün geleceği adına önemli. Batalla’yla ilgili pürüzler dün de yazdım vergi borcu sorununun halledilmesiyle çözüldü… Peki, Hamza Hoca başka hangi mevkilere oyuncu istiyor? Önceliği savunmanın sağına. Herkesin gözü Sabri’de ama onun gözü Eskişehirsporlu Kamil Ahmet Çörekçi’de… Aydın Karabulut ve Bakaye Traore takasta önerildi ama Eskişehirspor, Şamil’i ile bir miktar para istiyor. Bu hafta belki bazı gelişmeler olabilir.

 

G.SARAY’DAN SÜRPRİZ İSİM

 

Hamza Hamzaoğlu, savunmanın solu için de İshak Doğan’da kararlı. Oyuncuyla her konuda anlaşma sağlandı… Yeni yönetimin, cevabı bekleniyor… Herhangi bir sıkıntı olmazsa bu hafta transfer gerçekleşebilir.İshak, Trabzonspor’dan bonservisini kendisi alacak. Yani, bir bedel ödenmeyecek. Hamzaoğlu’nun, Galatasaray’dan beklentisi de devam ediyor.Bilal Kısa belki zor ama Jem Paul Karacan olabilir… Sarı kırmızılı kulüp, Jem’i bırakırsa soluğu Bursaspor’da alabilir… Bu arada, bazı yöneticiler deTrabzonspor’dan Deniz Yılmaz’ı istiyor ama Hamza Hoca ne der bekleyip görelim.

 

İLK TAKSİT 25 OCAK’TA

 

Batalla konusu çözüldü dedik ama yönetimi bu ay sonu 600 bin Eurolukbir ödeme daha bekliyor. Yeşil beyazlı yönetimin, önceki yönetimin yaptığı anlaşmaya göre 1,5 milyon Euroluk bonservisin ilk taksidi olan 600 bin Euro’yu 25 Ocak’ta ödemek zorunda. Diğer iki taksit; 500 bin Euro Haziran, 400 bin Euro Ekim’de. Arjantinli oyuncunun, yarım sezon için 500 bin Euro garanti, 250 bin Euro da toplamda maç başı alacağını yazmıştık ama rakamlar 600 bin Euro garanti, 150 bin Euro toplamda maç başı olarak değişmiş. Diğer yıllar için sıkıntı yok; 1,2 milyon Euro garanti, toplamda da 300 bin Euro maç başı alacak Batalla.

 

HAKLARDAN VAZGEÇİLDİ

 

Josue’nin sözleşme feshi dün TFF kayıtlarına da düşmüş. Kulüpten 300 bin Euro alacağı vardı, herhalde ödeme yapıldı. Ayrıca, Porto kulübü de, yüzde 25’lik hakkın bırakılması durumunda alacağı 700 bin Euro’dan vazgeçeceğini bildirmişti. Herşey yolunda gitmiş ki, sözleşme feshedilmiş. Josue’nin, yarım sezonda Bursaspor’a verdiği zarar maddi olarak 600 bin Euro’da kaldı.

Orhan Güney – Olay

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu