Önlenemeyen düşüş

Bursaspor şampiyonluğa ulaştığı sezonda maçlarını neredeyse galibiyete yakın puan ortalamasıyla oynadı. Ancak geride kalan dönemde yaşanan erozyon, Timsah'ın bu performansını mumla arar hale getirdi.

 

16 Mayıs 2010'da şampiyonluğa ulaşmasının ardından Bursaspor, camianın beklediği ileriye gidişi sağlayacak adımları bir türlü atamadı. Öğrencileriyle birlikte Türk futbolunda bir devrim gerçekleştiren Ertuğrul Sağlam, takımı her ne kadar zirveye oynar bir hale dönüştürse de yaşanan erozyon rakamlara yansıdı. 2009-10 sezonunu 75 puanla tamamlayan ve maç başına 2.20 puan ortalamasıyla oynayan Bursaspor o günleri şimdi mumla arıyor.

 

Zirveden orta sıraya

Sağlam yönetiminde çıkılan 2010-11 sezonunda tarihinin en iyi ikinci derecesini elde ederek ligi 3. basamakta bitiren Yeşil Beyazlılar 61 puana ulaştı. Bu dönemdeki 1.79 puan ortalamasıyla geriye gidişin ilk sinyallerini veren Bursaspor, 2011-12'de de iniş trendini sürdürdü. Süper Final uygulaması öncesi 34 maçlık periyodu 8. sırada bitiren Ertuğrul Sağlam ve öğrencileri ancak 49 puan toplayabildi. Burada ortaya çıkan puan ortalaması ise 1.44'te kaldı.

 

Geriye gidiş 1 puan

Bu sezona da iyi başlayamayan Bursaspor ilk 7 hafta sonunda ancak 9 puan toplayabildi ve klasmanda 10'uncu sıraya kadar geriledi. Ertuğrul Sağlam'ın öğrencilerinin bu periyottaki puan ortalaması 1.28 olarak kayıtlara geçti. Rakamsal veriler Bursaspor'da 3 yıllık süreçte puansal açıdan ciddi bir geriye gidişin yaşandığını gösteriyor. 2009-10 sezonunda 2.20 puan ortalamasına ulaşan Bursaspor 2012-13 sezonunda maç başına 1 puan geriden gidiyor.

 

Avrupa'da ortalama 1 puan

Ertuğrul Sağlam yönetiminde Bursaspor Avrupa'da toplamda 14 maça çıktı. Şampiyonlar Ligi döneminde sadece 1 beraberlik elde edildi. UEFA Avrupa Ligi'nde iki sezondur grupların eşiğinden dönen Yeşil Beyazlılar 8 maçta 4 galibiyet 1 beraberlik, 3 de yenilgilik performans sergiledi. Bursaspor böylelikle Avrupa arenasındaki 14 maçta 14 puan topladı ve 1 puan ortalamasıyla oynadı.

 

Bursa Hakimiyet

Bir yorum yazın

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu