Önce kızdı sonra kızdırdı

Bursaspor’un Batalla ile birlikte en formda futbolcusu olan Sebastian Pinto, ligin ilk haftasında arkadaşlarına ve Ertuğrul Sağlam’a, kendisine top atılmıyor diye tavır yapmış, kazanılan 3 puana dahi sevinmemişti. Ancak Galatasaray karşılaşmasında bunun tam tersi oldu. Pas yağmuruna tutulan Pinto, maç sonunda her topu kaybetmenin üzüntüsünü yaşadı.

 

Sezon başından bu yana transferde her defasında hüsran yaşayan Yeşil Beyazlı yönetim ve teknik heyet, kaçan Avrupa treni ve ligde kaybedilen 6 puan sonrası kolları sıvadı. Murat Yıldırım, Ferhat Kiraz, Forsell, Belluschi ve gelecek 2 futbolcu hangi sezonun transferleri? Şaka gibi! Taraftar isyanda.

 

Bursaspor, Avrupa'dan dramatik bir şekilde elendi…

Peki neden?

Futbolu birazcık bilen yoldan geçen bir insanı çevirip sorsak, bunun sebebini bize ilkokulda şiir ezberleyen çocuklar gibi şakırdar.

Ama Özlüce Tesisleri sınırlarından içeri girdiğiniz anda bu sorunun cevabı yok. Açıkçası soru da yok. Kimse kabul dahi etmiyor.

Galatasaray maçının başlamasına 10 dakika kala, Yeşil Beyazlı bir yönetici ile sohbet etme fırsatımız oldu. Futbolla haşır neşir olan yöneticiden yükselen ses şu: "Bursaspor'un bu kadrosu şampiyonluğa oynar"

Pardon hangi kadro?

İşte bu kadro.

Sahadaki 11'i geçtik dönüp her iki takımın da yedeklerine baktık.

Bu kadro mu?

Sanki iki takım farklı liglerde mücadele ediyor.

İşte yönetimin içindeki olay bu; "Bu kadro şampiyon olur ne gerek var transfer yapmaya. Olsa da olur olmasa da olur"

Teknik heyete dönelim.

Yönetim transfer yapmıyorsa bu Ertuğrul Sağlam'ın suçu değil elbette. Ancak Sağlam'ın hakeme itiraz etmediği maç gösterebilir misiniz?

Hiç yok.

Ertuğrul Sağlam, her faul pozis-yonunda çılgına dönüyor. İlk hedef 4. hakem, sonra orta hakem, yardımcı hakem, gözlemci, kimi bulursa artık…

Maçın son düdüğü ile birlikte genç teknik adam hakem triosunu bekliyor. 'Maç bitti ama sizinle işimiz bitmedi' dercesine. Neyse ki zor zahmet soyunma odasına sokuluyor.

Bursaspor'un bu durumda olmasının suçlularıysa, ne yönetim, ne teknik heyet, ne de hakemler…

Bütün suç futbolcularda!

Geçen sene Sercan'ı bu yüzden kovan zihniyet bu sezon Sercan'ı geri istiyor.

Son 2-3 sezonda 'kovulan' futbolculara bir bakın…

Hangisini geri istemezdiniz?

Ah be Pinto

Bursaspor en çok şey beklediği isimlerin başında geliyor.

Sebastian Pinto…

Gerçekten iyi bir golcü. Ancak suratı hep asık.

Özellikle bu durum daha önce de dile getirdiğimiz gibi Kayserispor maçında tüm çıplaklığı ile ortaya çıktı. Yeşil Beyazlı takım maçı kazandı, Pinto kendisine pas atılmıyor diye hem futbolcu arkadaşlarına hem Ertuğrul Sağlam'a tavır yaptı. Yüzü asık, morali bozuktu.

Tavır yanlış olsa da olay doğruydu. Ne antrenmanlarda ne de maç içinde Pinto'ya pas atılmıyordu.

Herhalde gerekli uyarılar yapıldı ki Galatasaray maçında Şilili yıldızı arkadaşları pas yağmuruna tuttu.

Bu kez de Pinto beklentiyi karşılayamadı, çömertçe davrandı, pozisyonrları harcadı. Önce o arkadaşlarına kızdı, sonra da arkadaşları o kaçırdıkça Şilili'ye kızdı.

Twente karşısında alınan 4-1'lik mağlubiyet ve Avrupa'ya atılan havlu, yerliden çok yabancı futbolcuların hayallerini daha çok yıktı.

Bursaspor sevdasına değil, vitrin uğruna…

Ya 3 günde biterse

Fatih Terim'in maç sonrası yaptığı basın toplantısında bazı sözleri dikkat çekiciydi.

Terim, "Bu kadar komik gol yememeliyiz" diyor. Hocaya soran da yok, "Attığınız goller kimin ikramı?" diye. Türk futbolunda özeleştiri diye     bir şey kalmadı. Herkes topu birbirine atıyor. Sonuç olarak bir arpa boyu gidemiyoruz.

Bu arada Bursaspor'un uzun süre uğraştığı, uğruna başka futbolcularla temaslarını kestiği Kolo Toure ile Galatasaray ilgileniyor.

Yeşil Beyazlıların 3 ay peşinden koştuğu oyuncuyu Galatasaray 3 günde bitirirse, yönetimin cevabı ne olacak acaba?

Para?

Geçelim lütfen!

 

Giriş-gelişme-sonuç

Bursaspor'un bu sezonki 'karbon kağıdı' ise Trabzonspor…

Her şey aynı.

Avrupa'da komik bir elenme, transferde gecikme ve ligde hüsran… Bu hafta Gaziantepspor'a yenildiler. Parasız pulsuz

Antep'e…

Bu örneklere Fenerbahçe'yi de katabiliriz…

Futbol böyle bir oyun işte.

Yönetimle başlar, teknik heyetle devam eder, futbolcular son noktayı koyar. Taraftar da sonra ya sevinir ya üzülür.

Kasımpaşa'ya bakalım. Lige yeni çıktılar.İş yönetimle başladı. Flaş transferler yapıldı, teknik direktör değişikliğine gidilmedi, futbolcular da son noktayı koydu. Galatasaray maçında müthiş bir oyun ama talihsizce alınamayan puan. Sonrasında 2 haftada  cebe konulan 6 puan. Hem de iyi oyunla. Eze eze diye tabir ettiğimiz     cinsten.

Giriş-Gelişme-Sonuç.

Ama Bursaspor'da hep sonuç!

 

Barış Yalım

Bursa Hakimiyet

Bir yorum yazın

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu