Olimpiyat Ön Elemelerinde rakipler belli oldu

Türkiye Basketbol Milli Takımı’nın Olimpiyat Ön Elemeleri’nde mücadele edeceği grup belli oldu.

12-20 Ağustos tarihleri arasında Türkiye’nin ev sahipliğinde organize edilecek Olimpiyat Ön Eleme Turnuvası’nda mücadele edecek A Erkek Milli Takımımızın rakipleri belli oldu.

Filipinler’in başkenti Manila’da gerçekleştirilen kura çekimine 2. torbadan katılan A Erkek Milli Takımımız C Grubu’nda yer alırken, Ukrayna, Bulgaristan ve İzlanda ile eşleşti.

C ve D Grubu karşılaşmaları İstanbul’da gerçekleştirilecek Olimpiyat Ön Eleme Turnuvası’nda gruplar şu şekilde oluştu:

A Grubu:

 1. Çekya
 2. Makedonya
 3. İsrail
 4. Estonya

B Grubu:

 1. Portekiz
 2. Polonya
 3. Macaristan
 4. Bosna Hersek

C Grubu:

 1. Türkiye
 2. Ukrayna
 3. Bulgaristan
 4. İzlanda

D Grubu:

 1. Hollanda
 2. Hırvatistan
 3. Belçika
 4. İsveç

Avrupa’da Olimpiyat Ön Elemeleri iki ayrı turnuvadan oluşacak. Avrupa’dan 16 ülke iki ayrı turnuvaya yerleştirilirken, İstanbul Sinan Erdem Spor Salonu’nun ev sahipliği yapacağı turnuva kapsamında belirlenen 8 ülke ise iki ayrı dört takımlı grupta mücadele edecek. Gruplarında ilk iki sırayı alan takımlar yarı finalde mücadele etmeye hak kazanacak. Turnuvayı şampiyon olarak tamamlayan ülke FIBA Olimpiyat Elemeleri’ne katılacak.

FIBA Olimpiyat Ön Eleme Turnuvası’na Avrupa Kıtası’ndan A Erkek Milli Takımımız ile birlikte Belçika, Bosna Hersek, Bulgaristan, Çekya, Estonya, Hırvatistan, Hollanda, İsrail, İsveç, İzlanda, Kuzey Makedonya, Macaristan, Polonya, Portekiz ve Ukrayna katılım gösterecek.

Olimpiyat Elemeleri’nde 24 takım yer alacak. Eleme Turnuvaları’nda mücadele edecek 24 takım, 6’şar takımlı 4 ayrı turnuvaya dağılacak. Her turnuvanın kazananı Olimpiyat Oyunları’na katılım hakkı kazanacak.

Olimpiyat Oyunları, 26 Temmuz11 Ağustos 2024 tarihleri arasında Paris’te yapılacak.

2 Yorum Onay bekleyen yorum yok

 1. Cedi lere vs gerek yok adam gibi onuralp yiğitcan kenan sipahi vs bizim kadro iyi zaten doğru adamları oynat yeter

 2. Oo iki tane süper deplasman. Ukranya ve Bulgaristan. Alemin kralını yaparız orlarda. Kesin gitmek lazım her iki deplasmana da. İzlanda’yı tiktiret. Soğuktan başka bi bok yok. Bi de çok uzak be ya.

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu