Neden Bağımsız Denetim Kurulu?

Bursaspor Kulübü Denetleme Kurulu Bağımsız Adaylığını geçtiğimiz hafta açıklayan Avukat Yalçın Cambaz "Neden Bağımsız Denetim Kurulu?" başlıklı bir paylaşımda bulundu.

Sosyal medya hesabı Twitter adresinden 18 maddelik bir paylaşımda bulunan Yalçın Cambaz‘ın ifadeleri şöyle:

 1. Türkiye Süper Ligi‘nde bulunan takımların 16 tanesi ki Bursaspor da bunların içerisinde, Ticaret Kanunu anlamında Borca Batık yani İFLAS durumunda. Peki kulüplerin bu durumlara gelmesinde en önemli etken nedir ? İÇ DENETİMSİZLİK ..
 2. İÇ DENETİMİ yapan organ ise DENETİM KURULU.. Türk futbolunda bu kurul, bu güne kadar Başkan adaylarının çarşaf listesinde kendileri tarafından belirlenir ve kendi hukukçularından yada mali müşavirlerinden oluşmaktaydı.
 3. Dolayısıyla yönetimler kendilerini denetleyecek organları kendileri belirleyip sonra kendilerini objektif kriterler ile denetlemesini bekliyorlardı daha doğrusu beklemiyorlardı.Davul ve Tokmak aynı elde anlayacağınız.
 4. Oysa ki her kulübün tüzüğünde şu yazar. “ Denetim Kurulları ,Yönetim Kurullarına Karşı Bağımsızdır “ . Sadece tüzükte kalan hoş bir ibare. Denetim Kurulları şu an Türk Futbolunda bırakın bağımsızlığı Yönetim Kurulunun kendisidir.
 5. Bu kurulların yaptığı tek icraat idari ve mali kongrede yönetimlerin kendilerine verdiği !? “faaliyet raporlarını”okumaktır. Dolayısıyla Türk Futbolunda angarya bir kurul halinde dizayn edilmiş bir kuruldur.
 6. Denetleme Kurulu şu an ki hali ile tüm futbol seyircisi için önemsiz,hiçbir anlam ifade etmeyen yapıdadır.Oysa bu kurulun getirildiği durumun sonucu iflasın eşiğindeki spor kulüpleridir. Denetleme Kurulu işleyiş anlamında Yönetim Kurulundan daha önem arz eden organdır.
 7. Değişen tüzüğümüzle birlikte bağımsız adaylarında Denetleme Kurulu Adaylığı mümkün. Böylelikle tüzükte bu kurul ile ilgili “bağımsızlık” ibaresinin anlam kazanabilmesinin yolu bir nevi açılmış oldu.
 8. Ancak ; bir değişiklik ile Başkan adaylarının çarşaf listesinde bu kurullara aday göstermesinin önüne geçilmesi gerekmektedir.Bu kurulun tamamen bağımsız adaylar arasında seçilmesi doğru olandır.Önümüzdeki kongre için dahi bağımsız aday çıkması kulübün menfaatinedir.
 9. Peki denetleme kurulunun bağımsız olmasının,Yönetimlere ve kulübe faydası nedir ? Öncelikle belirtmek gerekir ki , bağımsız denetleme kurulu Yönetimler için korkulacak bir yapı değil onların çalışmalarına değer katacak bir yapıda olup bir nev’i danışmanlık hizmeti ifa eder.
 10. Denetim güveni pekiştirir ve güvende bir yönetime olan inancı arttırır.Böylelikle her başkanın sanayicilerin desteksizliğinden yakındığı bugünlerde destek olmak isteyenlerin kafalarındaki soru işareti ortadan kalkacaktır zira iç denetim söz konusudur.
 11. Hedefe ulaşmak ,riskleri yönetmek ve güçlü bir kurumsal yönetim yapısına sahip olmanın ön koşulu iç denetimdir.En önemlisi Kurumsal İtibarın Sigortası iç denetimdir.Amaç;kulübümüzün faaliyetlerini geliştirmek ve değer katmaktır.
 12. İç Denetim ; *Gelecek odaklıdır. * sapmaları tespit eder. *Hedefe ulaşmayı sağlayacak değerlendirmeler yapar.
 13. İç denetimin denetleyeceği sistemler; devir şeffaflık ve hesap verilebilirlik devri ..
 14. Risk Yönetimi, Performans Yönetimi ve İç Kontrol Sistemi Bulunmayan Yönetim Modeli ;
 15. Gideceği yeri bilmeyen dolayısıyla vardığı yerin bir önemi olmayan Yönetim modeli. Bknz Ülkemiz kulüp yönetim modelleri.
 16. Bursaspor tarihinde bir ilki gerçekleştirmek ve çağdaş yönetim anlayışının temelini oluşturmak aynı zamanda Ülke futbol yapısının değişmesine önayak olma adına Denetleme Kuruluna Bağımsız adaylığımızı açıklamıştık.
 17. Göreve gelen yeni Yönetimler önceki yönetimin hesaplarını bağımsız kuruluşlara denettirirken yapılan işlem, kadavra üzerinde hekimin yapmış olduğu otopsi işlemidir. Sadece durum tespiti yapılırken artık yapılacak bir şey yoktur.
 18. Oysa ki İç denetimi olan bir yapıda hekim önlem alır ve sistemlerde iyileşme sağlayan poliklinik hizmeti verir.O sebeple İÇ DENETİM daha fazla hata şansı kalmayan kulübümüz için olmazsa olmazdır.

 

5 Yorum Onay bekleyen yorum yok

 1. Size şahsım adına teşekkür ederim emekleriniz boşa gitmesin bu klübe katkı sağlayacak işler yapabilirsiniz.

  10
  4
 2. Gerçekten çok önemli bir durum denetim yapabilmek.denetleme olmadan kimse pek bi varlık göstermiyor bu bir gerçek.inşallah ileriki zamanda böyle denetim sistemi yada başka da olabilir gerçekten işe yarayacaktır. Avukat bey güzel hazırlamış vurgu yapmış maddelerde tebrikler…

  10
  6
 3. Cesaretiniz için teşekkürler lakin yönetenlerin işine gelir mi ? Düzenlerinin bozulmasını isterler mi ? Bilemedim .. Amaçları Bursaspor ise çarşaf liste yapmazlar Yok Bursaspor küçük olsun bizim olsun mantığındalar ise adaylar ,diyecek söz Yok ..

  3
  2
 4. Denetleme denetleme kuruluşları tarafından sürekli ve tarafsız olarak yapılmalıdır.
  Kulüp icinde üyeler tarafsız olamayacaklardır.Bugun olunsa bile yarın için olunmayaca ( bu klüpte birbirinin kuyusunu kazan o kadar çok kişi varken hele.)
  Denetleme şart ama bu sık sürekli dış denetçiler tarafından yapılmalıdır.

 5. denetim her halukarda dışarıdan bir müessese ile anlaşilarak yapılmalıdır.bağımsiz da olsa kulüp içinden yapılmaması daha doğru olur.

Bir yorum yazın

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu