Mustafa Gönden projesini anlattı

Mustafa Gönden, kendi ismini taşıyan Mustafa Gönden Profesyonel Futbol Akademi, Best Young Players değerlendirme toplantısı kapsamında basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Mustafa Gönden basın mensuplarına teşekkür ederek sözlerine başladı. Gönden, “Biz bu projeye ilk başladığımızda Bursa‘nın yerel medyasından destek almıştık. Bizler bu yola başlarken bunu başaracağız diyerek başladık ve bu sözlerimizin altını doldurduk” dedi.

“ÜLKEDE YABANCI SEMPATİZANLIĞI VAR”

Yerli oyuncuların yeteneklerine de değinen tecrübeli isim, “Türkiye‘nin birçok yerinde oynayan yetenekli oyuncularımız var. Ancak bu yönde ülkemizde çok fazla yabancı sempatizanlığı var ki bu da en çok canımızı yakan konu oldu. Biz Bursa olarak çok potansiyelli bir şehiriz. Bu yetenekli çocuklarımızı doğru projelerle doğru yönlendirmelerle parlatabiliriz. Akademimiz çocuklarımıza bu uğurda ön ayak oldu” ifadelerini kullandı.

Antalya’da yapılan ilk kampa Yılmaz Vural’ın da katıldığını belirten Mustafa Gönden bu projede sadece 2 isimden destek aldıklarını belirtti. Genç oyuncuların başarısının altını çizen Gönden, “Biz 46 sporcuyla ilk kampımız gerçekleştirdik.  46 sporcumuz arasından 10 isim profesyonel davet alarak bizleri çok mutlu etti. Tuncay Yapıştır‘a Hatayspor‘dan, Efe Bilgeç‘e Beşiktaş‘tan Umut Tokdemir‘e Hatayspor‘dan, Muhammed Enes Anavatan‘a Fenerbahçe’den, Muhammed Yusuf Yıldız‘a Beşiktaş ve Kayserispor‘dan, Mehmet Efe Ersoy, Hatayspor, Fenerbahçe, Kayserispor ve Beşiktaş‘tan davet aldı. Futbolda yukarıda belki yanlış işler yapıyoruz ama potansiyelimiz çok yüksek. Gençlerimizin böyle bir potansiyeli olması bizleri çok mutlu ediyor. Madem böyle bir alt yapımız var Bursaspor neden bu halde?” açıklamasında bulundu.

“BURSASPOR VAKIFKÖY’DEN İBARET DEĞİLDİR”

Bursaspor‘un küme düşmesi hakkında Gönden, “Bursaspor’da Vakıfköy gibi bir gerçek var ama Bursaspor Vakıfköy’den ibaret değil, biraz da buralara bakmak gerek. Bundan sonraki süreçte biz bu çocuklarımızı bu kulüplere göndereceğiz ve ‘sahne senin’ diyeceğiz. Onların gittikleri kulüpte de işleri bitmiyor aslında, gidecek ve orada da yeteneklerinin üstüne katarak ilerleyecekler. İkinci kamp için 2006-2009 doğumlu oyuncular için 88 kişilik bir kontenjan açacağız, ikinci kampımız ise 27 Haziran’da başlayacak. İkinci kampımızda teknik direktörlerden sayın Ömer Erdoğan konuk olacak, oyuncularımızı izleyecek. Futbolda kötü gidiyor olmamız gençlerin önünü baltalamamalı. İlk kampımızda destek istemedik ancak bize yürekten destek verenlerin olduğunu gördük. Sonrasında ise bir destek havuzu kurmaya karar verdik. Bursa‘nın ileri gelen sanayici iş insanları var, belediyelerimiz, BTSO, spora desteklerini esirgemeyen kişiler var. Onlardan bir isteğimiz var. Maddi gücü olamayıp akademimize gelemeyen çocuklarımız için maddi gücü el verdikçe herkesin destek olmasını istiyoruz. Çocuklarımızın hayatlarına dokunmak en büyük öncülüğümüz” açıklamalarında bulundu.

“BİRER AİLE OLDUK BURADA”

Hatayspor‘dan davet alan Tuncay Yapıştır, “Bir anda aile gibi olduk. Bu çok önemli futbolda. Beşiktaş ve Hatay gibi kulüpler daha çok 1. Lig takımlardan oyuncu seçiyorlar ancak altyapıyı da görmek lazım. İnşallah bundan sonraki süreçte Hatayspor‘da forma giyeceğim” dedi.

Yine Hatayspor’dan davet alan Umut Tokdemir ise, “Bu kadar şeyi ben de beklemiyordum. Beklentim bu kadar yüksek değildi açıkçası. Çok çalıştım ve elimden gelenin en iyisini yapmaya çalıştım ve sonuçlarını aldığımızı düşünüyorum. Kampta en çok samimi ortamdan etkilendim çünkü daha önce hiç tanımadığım hocalar bizlerle çok içli dışlı oldular sağolsunlar. Gelecek planımda açıkçası yüksekler var. Süper Lig’de oynamak ama en önemlisi Milli Takımda oynamak istiyorum. Benim gibi bu kampa gelmek isteyen arkadaşlar için burada gerçekten ciddi bir ortam var” ifadelerini kullandı.

Beşiktaş‘tan davet edilen Mehmet Efe Bilgeç, “Yılmaz Vural seminer düzenlediğinde bizlere çok önemli anektodlar aktardı. Benim hiç aklıma bile gelmezdi mahalle takımında oynarken Fenerbahçe, Beşiktaş gibi takımların dikkatini çekeceğimiz” dedi.

Beşiktaş’a gidecek olan Efe Bilgeç, “Kampı sosyal medyadan görüyorduk ancak içeriğini bilmiyorduk. Kampa geldik ve 1 hafta boyunca profesyonel bir ortam gördük. Bence bütün amatörler bu ortamı görmeli” dedi.

Beşiktaş ve Kayserispor‘dan davet alan Muhammed Yusuf Yıldız, “Bu kampta hiç beklemediğim şeyler gördüm. Ortam özellikle çok profesyonel bir ortamdı. Burada Mustafa hocamıza da teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

6 Yorum Onay bekleyen yorum yok

 1. Gelecek kuşaklar icin çalışmalar yapan Mustafa gonden, Sercan Yıldırım gibi eski topcularimizin verdiği emekler çok önemli…
  Açtıkları futbol okullarından yetişecek oyuncular geleceğin Bursaspor’ unu olusturacaklar ! Tüm şehir kenetlenmeliyiz…
  Feda diyelim amatoru profesyoneli hepbirlikte bu kulübü ayağa kaldıralım !
  Başka BURSASPOR YOK !!!

  9
  16
 2. destek kişilere değil, kurumlara verilmeli.
  kurumlar mutlaka kurumsallaşmalı.
  birlik olunmalı. sabırlı olunmalı. destek olunmalı.
  günlük ve geçici başarılar peşinde koşmak yerine, daha büyük ve kalıcı başarılar için gelecek planlamalı.
  bunlar için kurumlara zaman tanınmalı.
  yönetim-teknik adam-kadro istikrarı sağlanmalı.
  stadımız dolmalı, oradan küfür ve protestolar kalkmalı. orası Bursa’ya yakışır atkı ve görsel şovların yapıldığı futbol mabedine dönmeli.
  camiadaki görev karmaşası bitmeli.
  başkanın kulübü, teknik adamın takımı, taraftarında sadece tribünleri yönettiği kulüp yapısı inşa edilmeli.
  para, tahta, transfer, şampiyonluk, vadedenleri, gökteki yıldızları ayaklarınızın altına sereceğim diyen yalancıları değil.
  birlik, sabır, zaman isteyenleri. yeniden yapılanalım, kurumsallaşalım, denk bütçeye geçelim, ayaklarımızı yorganımıza göre uzatalım, alt yapımızı sahiplenelim diyenler kulübün başına gelmeli.
  ve bunlar gibi daha onlarca, ve yüzlerce öneri.
  bu yazdıklarımız o kadar maliyetsiz ve kolay şeyler ki ama her nedense bir türlü hayata geçmiyor…

 3. yillardir hayalimdir..bursasporda sadece yerli futbolculardan olusan altyapi ve 1. takimiyla sadece türk futbolculardan kurulu bir bursaspor..ayni atletic bilbao modeli..yabanci futbolcuda insan.. onlar basarabiliyosa bizde türkler olarak inanip saglam yapiyla sampiyonlar liginde mücadele edebiliriz..yeterki her adim dogru atilsin..

  1. @bronx16 yorumuna yanıt olarak

   Olur mu! Yabancı transferi olmazsa milyon eurolar konuşulmazsa, menajerler kulübe gidip gelmezse bizim yöneticiler nasıl cukka yapacak? Komisyon da mı almasınlar yahu! Böyle futbol mu olur, böyle yöneticilik mi olur? Komisyn ve cukka şart! Tutturmuşunuz bataca bataca, daha ne batacalar göreceğiz!

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu