Mustafa Er’den Le Guen açıklaması

Bursaspor Teknik Direktörü Mustafa Er, Özlüce Tesisleri'nde basın toplantısı düzenledi.

Mustafa Er, şunları söyledi: “Duygularımız çok farklı. Kongre sürecindeyiz. Herkes oraya yoğunlaştı. O nedenle geldiğiniz için hepinize teşekkür ederim. Geçtiğimiz sezonu değerlendirmek istedim. Öncelikle hiçbirimiz için genel olarak arzu etmediğimiz bir sezondu. Farklı hedeflerle başlamıştık. Özellikle saha içinde istediğimiz oyunu ortaya koyamadığımız için sıkıntılı bir sürece girdik. Ligi 13. sırada bitirdik. Ne bizim için, ne oyuncu grubumuz için, ne yönetim ne de camiamız için kabul edilebilir bir durum değildi. Biz büyük bir camiayız. Bizim camiamız hedefin arkasında beraber gittiğinde çok daha başarılı olan bir camia ancak bu sene bu bütünlüğü sağlayamadık. İlk yarı iyi gittiğimiz bir süreç vardı ancak ikinci yarı beklentilere karşılık veremeyince özgüven dip yaptı. Sezonu belki kazasız belasız atlattık ama arzu etmediğimiz bir noktada bitirdik.

Size göre kırılma noktası neresiydi?” şeklindeki bir soruya Mustafa Er, “Sezona çok iyi başladık. İkinci yarıya kötü başlamamız sıkıntı oldu. Özgüven tamamen dibe vurdu. Baskı çok fazlaydı ve bununla baş edebilmek gerekiyordu. İkinci yarıya kötü başlamamız bizi olumsuz etkiledi diye düşünüyorum. Geçen sene de bu böyleydi. Biz aslında bu sene biliyorsunuz ilk 9 hedefi koymuştuk. İkinci yarı kötü başlayınca baskı ile baş edemedik ve bu bizi hep geri götürdü. Bu en büyük handikaptı. Bunun üzerine ciddi şekilde gidilmesi gerekiyor” yanıtını verdi.

Baskıyı kaldıramamanın sebebi yabancı ve yeni bir kadro olmasından mı kaynaklandı” şeklindeki bir soruya ise Er, “Belki… O da olabilir… Ama ilk yarı iyi giden bir süreç vardı bunun artarak devam etmesi gerekiyordu. Bu ciddi bir incelenip başka formatta konuşulması gereken bir konu bu…” ifadesini kullandı.

Son yıllarda oyun sistemi hep Batalla üzerine kuruluydu. Batalla artık yok. Yeni bir süreç başlayacak. Simdi neler yapılmalı?” sorusuna Mustafa Er, “Pablo’nun kalitesi tartışılmaz. Onun bu kulübe katkılarını da tartışamayız. Çok büyük bir oyuncuydu. Bunu ilerleyen dönemler gösterecek. Pablo’suz bir düzene geçilecek. Doğru bir strateji ve transfer politikası olmalı. Anlık çözümlerden ziyade 4-5 senelik bir plan-proje ile gelinmeli. Bursaspor’un bir kültürü olmalı. Vakıfköy gibi bir hazinemiz var. Elbette her sene oyuncu gelmesini bekleyemeyiz. Dönemsel durumdur bu. Bazen bir oyuncu gurubu yakalarsınız. Yaş grupları ile alakalı. Bizim Vakıfköy’ü birinci opsiyon yaparak bir kültür oluşturmamız lazım. 4-5 yıllık, belki daha uzun süreli planlar yapıp Vakıfköy’ü bunun en önüne koyup iyi yabancılar ve Türkiye pazarından kalitesi isimlerle harman yapmak gerek. Baktığımızda biz hep böyle formatlar ile başarı yakalamışız geçmişte. Bu hazineyi iyi değerlendirmemiz gerekiyor” yanıtını verdi.

Son maça çok eksik gidildi, bir çok oyuncuya izin verildi, nedeni nedir?” sorusuna ise genç teknik adam, “Takımdaki herkese izin vermişiz gibi bir algı oluştu. 4-5 oyuncuya izin verdim. Biz bir Fenerbahçe maçı oynadık. O maçı kaybettik ama büyük erozyona uğradık. Sezonu kapatan oyuncularımız oldu. 9 oyunumuzu kaybettik. Dünya kupasına gidecekler var ve izin moduna geçtiler. Ben sürekli onları sıcak tutmaya çalıştım. Gençlerbirliği küme düşünce, Trabzonspor maçındaki performanslarını da görünce izin vermeye karar verdim. Konsantre olamayacaklarını düşürdük. Harun’a zaten izin verecektik. Moussa, Shehu, Eknog ve Aziz’e izin verdik. Dünya kupasına gidecekleri için. Bu formatta mağlup olsaydık ‘niye gençlere şans verilmedidenecekti bu sefer de. Takımın geneline izin vermedim böyle bir algı oluşmasın” dedi.

Paul Le Guen, siz takımın başına geçtikten sonra sizi aradı mı?” sorusuna Er, “Sürekli tercümen ve analizcilerle selam gönderip başarı dileklerinde bulundu” cevabını verdi.

Kendi geleceğiniz hakkında neler söyleyeceksiniz?” sorusuna Mustafa Hoca “Önümüzde kongre süreci var. Kulübümüz için hayırlısı olsun. Kim Bursaspor’un menfaati için daha fazla katkı koyacakça onun seçilmesini temenni ederim. Benim sürecim de ondan sonra belli olacak. Gelecek yönetimin kararına, tavrına göre oturup karar vereceğiz. Ondan sonra kendim ile ilgili kararlar verebilirim. Şu an afaki konuşmalar yapmak istemem” dedi.

Sezon başında takım size emanet edilseydi Paul Le Guen’in hangi transferlerini isterdiniz hangilerini istemezdiniz?” şeklindeki bir soruya Mustafa Er, “Bunu konuşmanın doğru olmadığını düşünüyorum. Bizim kadronun iyi bir kadro olduğunu düşünüyorum. O ahengi yakalayamadık sadece. İlk yarıdaki performansı sergileyemedik” yanıtını verdi.

Bu süreç size ne gibi tecrübeler katkı” sorusuna Er, “Hem bir yandan oyun formatı değiştirmek bir yardan da acilen sonuç almamız gerekiyordu. Zorlu bir süreçti. Ama o 6 haftalık periyot benim için büyük tecrübeydi” dedi.

Son dönemlerde sıkıntılı zamanlar yaşandı. İdmana çıkmama olayı oldu. Bu konuda neler söyleyeceksiniz” sorusuna Er, “Birçok kulüpte para sıkıntı var. Kulübümüz için çok hoş olmadı. Ama neticede yaşandı. Biz bu süreci de en az hasarla atlatmaya çalıştık. Maalesef mali tablo birçok kulüpte kötüye gidiyor. Kulüplerin de kendilerini bir şekilde düzene sokmaları gerekiyor. Federasyon çözüm üretmeli. Gelir ve gider tablosu maalesef denk değil. Benim için sıkıntılı bir süreçti. Bununla da baş edebilmemiz gerekiyordu. Bununla da mücadele ettik bir şekilde” dedi.

Pro lisansa bu sene başvuracağını ancak senede bir defa kurs açıldığını ve 25 kursiyer alacaklarını söyleyen Mustafa Er, başvurup bekleyeceğini ifade etti. “Gençleri nasıl yorumluyorsunuz?” sorusuna ise , “Biz antrenmanlara bir çok genç oyunumuzu dahil ettik. Çok değerli hepsi. Ertuğrul milli takıma gitti ve hak etti. Furkan’ın ilerleyen süreçte böyle bir opsiyonu olabilir ama gelişimine devam etmeli. Diğer alttan gelenler onları örnek alacaktır. Bundan sonraki süreçte de ciddi katkı saylayacaklarını düşünüyorum” diye konuştu.

17 Yorum Onay bekleyen yorum yok

 1. Hocam bu zor zamanlarda görevden kaçmayıp özgüvenini kaybetmiş,kafa olarak bitik topçularla iki sezondur gemiyi sağ salim limana getirdiğin için sana çok teşekkür ediyorum.Bu zor zamanda Ertuğrul’u parlatıp A Milli takıma gitmesine vesile olman, herkesin birşey olmaz dediği Furkan’dan iyi kumaş çıkartman çok büyük artıdır.İnşaallah yeni yönetim önündeki başarıya aç cevheri görmezden gelmez.Başarıların daim olsun.Sonuçta tecrübe çalışarak kazanılır.Yeterki biz sabretmesini bilirsek Türk futbolumuz Öz Bursalı hoca kazanmış olur.

  39
  1
  1. @Talha yorumuna yanıt olarak

   Mustafa hocayı teknik heyetin başında goremeyeceksek bana göre başa Tamer tuna yanına da Mustafa hoca yardımcı gelmeli ve kaliteli türk kadrosu ile 2-3 kaliteli yabancı transferiyle ,bir misyon da yukleyerekten yeni sezona hazırlanılmalı.

   9
   11
 2. Teşekkürler Mustafa Hoca,Adamsın,sen bize çok lazımsın , bu kulübe küsme ,geleceğimizsin sadece kendini geliştir.!!!

  28
  2
 3. düzgün bir yerli hoca bulunmayacaksa samet aybaba rıza çalımbay olmayacaksa mustafa er tek direktörümüzdür. eğer samet aybaba veya rıza çalımbaydan biri gelirse kesinlikle yardımcısı mustafa er olmalı.

  25
  6
 4. Bence Harun hemen satılmalı..iki sezondur çektiği stres mental ve performans olarak düşurmeye başladı.yeni bir baslangic lazım artık.ayrica Muhammet ikisinden de hem fizik hem performans olarak iyi kaleci olacak potansiyele sahip kesinlikle..

  23
  3
 5. sevgili hocam, baskı, baskı, baskı..!
  baskı denen bu illet uzaydan gelmiyor herhalde. nedir bu baskı? nereden kaynaklı? kimler tarafından geliyor, körükleniyor?
  kulübün kurumsallaşmasına, alttan gelen gençlerin önünün açılmasına engel olan. sportif başarıların gecikmesine sebep olan bu baskının sahiplerini, sebeplerini, kaynağını ve zararlarını en iyi siz biliyorsunuz.
  bu işin içinden gelmiş insanlar olarak medyayı ve taraftarı karşıma alırım korkusu ile nereye kadar?!.
  sporun içindekiler herşeyi açık ve net konuşmadıkça başta yönetimler, sırasıyla siz profesyoneller ve biz taraftarlar olarak hiç birimize huzur yok….

  13
  2
 6. Bu zor günlerimizde kongreden çıkacak en hayırlı karar Ali Ay ile devam kararı olacaktır, onun yöneticiliği sayesinde Burssporumuzu hakettiği yerlerde göreceğiz inşallah, Allah hakkımızda hayırlısını versin

  3
  39
  1. @FSM yorumuna yanıt olarak

   Aynen seneye ptt 1. Ligde gorucez Ali ay secilirse tabanca takimi orda olucak:) cunku adam kafaya koymus 2 senedir dusuremedi bu sene basaricak Allahin izniyle verin blok oylari corbacilar menfaatciler klupten gecinen asalak hamam bocekleri hic durmayin!!!

   1
   3
  2. @FSM yorumuna yanıt olarak

   Herkesin fikrine saygı duyarım
   Ama yetmedi mi yani ben 4 yaşındaki yeğenimi manava limon almaya göndersem ve çikolata alıp gelse ikinci sefere manava kendim giderim
   Bu adam 1 değil 2 değil kaç defa deneyecek
   Bir balıktan ağaca çıkmasını artık kimse beklemesin
   Kimin kazanması gerektiğini bilmiyorum ama en hayırlısı kesinlikle ali ayın kazanmaması olacak

   4
   3
  3. @FSM yorumuna yanıt olarak

   Bir dönem daha kalsın kesin düşürür..siz nasıl adamlarsınız ben anlamıyorum…takımın içine edildi, tüm kariyeri bitti..hala adam kalsınmış..yuh ya..taraftar değil hainsiniz..

   22
   5
 7. YENİ BAŞKAN, YENİ YÖNETİM, YENİ TEKNİK HEYET, YENİ FUTBOLCULAR;
  Misyon bu olmalı, kulüpte baştan aşağı büyük bir değişim yaşanmalı,
  Müdürlerinden, yiyicilerine kadar herkes ile yollar ayrılmalı;
  Sözleşmesi sona erenler;
  RİCARDO FATY, MİKEL AGU, EMANUEL BADU, PABLO BATALLA, CRİSTOBAL JORQUERA, GHEORGE GROZAV, MOUSSA SOW
  (7-FUTBOLCU)
  Sözleşmesi 1 yıl daha bulunup da kadro da düşünülmeyen ve anlaşıp sözleşme fesih edilecek olanlar;
  SERDAR KURTULUŞ, BOBAN JOVİC, VİEUX SANE, JOSHUA JOHN, SERCAN YILDIRIM, SİNAN BAKIŞ
  (6-FUTBOLCU)
  Sözleşmesi devam edip de satılıp, maddi olarak kaynak sağlanacak olanlar;
  HARUN TEKİN, WİLLİAM EKONG, AZİZ BEHİC, ABDULLAHİ SHEHU, JİRES EKOKO, DZON DELARGE,
  BOGDAN STANCU, TOMAS NECİD (8-FUTBOLCU)
  Yukarı da saydığım 21 futbolcu ile bir şekilde yollar ayrılmalı, değerini bulan bonservis bedeli ile satılmalı, yeni bir kadro kurulmalı
  Kiralık giden oyuncular dahil elimizde kalan kadromuzdaki oyuncu grubu;
  Kaleciler; OKAN KOCUK, MUHAMMED ŞENGEZER, ATABERK DADAKDENİZ ***(3-FUTBOLCU)***
  Defans; BARIŞ YARDIMCI, BURAK KAPACAK, MUHAMMED EMİN SARIKAYA, ERTUĞRUL ERSOY, TİTİ, RÜŞTÜ HANLI,
  F.EMRE ÜNVER, ONUR ATASAYAR, EMRE TAŞDEMİR ***(9-FUTBOLCU)***
  Orta saha; İBRAHİM SERDAR AYDIN, EMİRHAN AYDOĞAN, FURKAN SOYALP, JOHN BOSTOCK, PASCAL OKOLİ, ALPER ADEMOĞLU ***(6-FUTBOLCU)
  Kanat; KOFİ ATTA, İSMAİL ÇOKÇALIŞ, ÇAĞATAY YILMAZ, İSMAİL CAN ÇAVUŞLUK, BERAT J. USTABAŞI,
  YUSUF ERDOĞAN, OZAN CAN KÖKCÜ ***(7-FUTBOLCU)***
  Forvet; KUBİLAY KANATSIZKUŞ, YUSUF ABDULLAH, ENES ATA ***(3-FUTBOLCU)***
  5-Yabancı oyuncu ile 23-Yerli oyuncudan ibaret olan 28-KİŞİLİK kalabalık bir futbolcu kadromuz olacak seneye de saymış olduğum 14-Futbolcu ile yollar ayrıldıktan sonra kalan rakam, çok fazla bir sayı,
  burada kulübün karar vermesi gerek ya gençlerle oynayıp FEDA SEZONU diyeceksin ama bu kadro seni kümede tutmaz
  ya da gençlerle 1-ay önceden antrenman yapıp gelişim ve potansiyellerine göre Bursaspor da oynayacak kapasite de olan 4-5 genç oyuncuyu kadroda tutacaksın, diğerlerini de 1 yıl kiralık verip tekrar geri çağıracaksın ya da gitmek istiyorlarsa da yolları ayıracaksın, bu kadar fazla sayıda futbolcunun A TAKIM kadrosunda olması bir sistem kurmana mani olacaktır.
  Bir an önce KARO MÜHENDİSLİĞİ için SPORTİF DİREKTÖR ile anlaşma yapılıp kolları sıvamalı, yapılacak çok iş var.

 8. Haticeye değil neticeye bakarım mustafa er in karnesi maalesef zayıf maceraya hiç gerek yoktu ben olsaydım son maçlarda as larla sahaya çıkardım çünkü taraftarın kafasında kalacak olan son maçlarda alınacak sonuçlardı ve mustafa er in kalıp kalmayacağınıda bu maçlar belirliyecekti fazla duygusallığa gelmez bu işler.

 9. mustafa hocanın bu basın toplantısında bütün söylediklerini, yine bu sitenin 1-2 gün önceki (ali ay ”bütün oylara talibim”) haberine yaptığım yorumda maddeler halinde yazdım.
  tabi kürkümüz olmadığı için dinleyen olmadı ve de bir sürü eksi almıştım.
  neyse benim için sorun yok yeter ki bursasporumuza bir şey olmasın ve biz doğru yolu bulalım.

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu