Mustafa Er “Üzerimizden PR yaptılar!”

Bursaspor Teknik Direktörü Mustafa Er basın toplantısı toplantısında açıklamalarda bulundu.

Özlüce İbrahim Yazıcı Tesisleri‘nde gerçekleşen basın toplantıda çok sayıda medya kuruluşu hazır bulundu.

Sezon başı ve sonunda yaşanan konulara değinen Mustafa Er “Ben içinde bulunduğumuz durumdan utanıyorum, ancak utanması gerekenlerin dışarıya çıkmaması gerekirken hala konuşması canımı acıtıyor” dedi.

Menemen maçının hemen ardından yaptığı açıklamalarla günceme bomba gibi düşen Mustafa Er “Söze düzeltme ile başlamak istiyorum. Bandırma maçı kaybedince buraya gelmek, antrenman yapmak ve personelin yüzüne bakmak ağırdı. Menemen maçı günü gelip, stadyuma gittiğimizde bu duygular daha ağır bastı. Orada herkeste matem havası vardı. Psikolojik olarak matem yaşadık. Konumumuz ve durumumuz ile alakalı sinir ve psikolojimiz bozuldu. Kendimi ifade edemedim. Geçen sezon başkanımız Erkan Kamat ile alakalı söylememem gereken şeyler söyledim. O anda yaşanan atmosferden dolayı bu. Kimseden çekindiğimden değil” dedi. Özellikle camia olarak “Sevmiyor olsak bile saygı duymamız gerekiyor. Geçen senenin ne kadar değerli ve önemli olduğunu anlayamadık veya anlatamadık. Şampiyonluktan sonra ki en güzel sezonlardan birisi olabilir. Düşme adayı olan takımın yaptıkları dünyada yankı uyandırdı. O takımdan 8 futbolcumuz transfer yaptı. 7 oyuncu Süper Lig, 1 oyuncumuz Avrupa’ya gitti. Hepsi ve tamamı geçen sene ki performanslarıyla transfer yaptı. Kulüp maksimum 50/55 milyon TL gelir elde etti. Bu aslında 3, 4 katı bedelle gitmesi gerekiyordu. Her oyuncu satılabilir ancak değerini bulduğunda gidebilirdi” dedi.

3 farklı dönem, 4 sene…

Kendisinin ve ekibinin 3 farklı dönemde, 4 yıl Bursaspor’a hizmet ettiğini dile getiren Mustafa Er “Ekip olarak Bursaspor’da 3 farklı dönem, 4. sene geride kaldı. Maddi, manevi çok fedakarlık yaptık. Bu sene ile alakalı başkanımız açıklama yaptı. Rakam konuşacak durumda değilim, zaten bunu konuşmam. Maddi, manevi fedakarlık yaptık. Bursaspor’a hem maddi, hem de manevi ne yaptıysak helal olsun. Biz burada yetiştik, büyüdük. Bu anlamda vicdanen rahatız. Ancak tüm Bursaspor ailesinin çıkarsız, menfaatsiz, ter temiz duygularla bu takımı seven herkes gibi üzgünüz” şeklinde konuştu.

Üzerimizden PR yapıldı!

Sezon başında kendi üzerlerinden PR yapıldığının altını çizen Er “Seçim süreci bittikten sonra ana problemlerden bir tanesi iki başkan yönetim şekli vardı. Hem geçen sene lig devam ederken, hem de lig bittikten sonra seçim olana kadar PR yapıldı üzerimizden. Biz adaylarla taraf olmadık. Camianın ve taraftarın istediği şekilde bizimle çalışmak istediklerini söylediler ancak seçimi kazanmak için yapıldığına kanaat getirdik. Kullandılar mı cümlesi doğru. Bu senenin geldiği nokta tam olarak burası. Her şeyi biz biliriz, biz yaparız burada tutmadı. Lig bittikten sonra listelerimiz hazırdı, kongre süreci bitene kadar o arada ki süreçte ofis tutup her gün öğleden sonra 4, 5 saat toplantı yapıp listeleri güncelledik ve yeniledik. Seçim bittikten sonra listeleri ulaştırdık. Biz 5 liste verdik. Tezat olduğunu şuradan görün “Biz transfer ile ilgilenmiyoruz, tahtaya bakıyoruz” deniliyor ve ardından “listeler bize gelmedi” böyle bir şey yok. Bir çok oyuncu ve menajer açılacağına inanmadığı için biz sürekli pozitif kalmaya çalıştık” dedi.

En büyük problem!

Takımın bugün yaşadığı durumun en büyük nedenlerini de sıralayan Mustafa Er “En büyük problem birisi buradan kulüp yönetmeye çalışıyor, diğeri ofisinden. İki başkan, tek takım ve farklı anlayış. Biz sorun çıkarmadan nasıl daha iyi yönetebilirizi düşünerek pozitif kalmaya çalıştık ancak olmadı. Kamplarda bile sürekli gündem buydu. Tahta açılınca sonuçlanmaya başlandı. Tahtayı açmak için o dönemde malum menajer 1,2 oyuncuyla alakalı yardımcı olmaya çalışırken açığı bularak içeriye giriyor. Her menajer oyuncu önerir benim problemim menajerin eylemleriyle. Oyuncu önerebilir ancak burayı dizayn etmeye çalışamaz. Görünen fotoğraf çok net bir şekilde bunu ortaya koyuyor. Tahta açılıp, benim Bursa’ya dönmemden sonra Bolu kampının son günü görevi bıraktım. Luca Capan’ın transfer edildiğini kamp sonu oynanan Ankaragücü maçı sonrası öğrendik. Bizim listemizde böyle bir isim yok ve ismini de duymadık ama transfer edildi. Daha sonra tekrar oturalım, oyun bozan olmayalım. Şehirde pozitif bir hava var dağıtmayalım düşüncesiyle devam ettik. Maç haftası Luca, Ofosu, Matavz ve Bruno bize sormadan, danışmadan kendisi aldı. İstediğimiz oyuncular vardı. Erhan, Namık, Hasan bizim istediğimiz adamlardı. Uğur Kaan ve İsmail Yüksek’i istedik”

Zarar vereceğini düşündük, bıraktık..

Sezon başında bırakma nedenini de anlatan Er “Özellikle lig başlarken mevcut oyuncular Luca, Ofosu, Erhan, Hasan ve Fenerbahçe’den gelen oyuncular, maçtan 2 gün öncede Bruno, Matavz geldi. Biz bu oyuncularla ne kamp yaptık, ne de çalıştık. Ligin başı sancılı olacak 3 haftadan sonra Milli ara var toparlanırız ama 7. haftadan sonra tamamen toparlanmış olacağız” dedik. Gelinen nokta ve Adana maçı ki o maçta geçen seneden 4 oyuncumuz yok. Adana maçına bile eksik çıktık. Biz bir şekilde toparlamaya çalışırken maçtan sonra atılan tweetler buranın sağlıklı ilerlemeyeceğini hem bizim, hem de takım için sağlıklı olmayacağını düşündük. O gün olmasa 2, 3 hafta sonra olacaktı bu ayrılık. Bizim net bir şekilde istenmediğimiz ve sürecin takıma zarar vereceğini bildiğimiz için bırakma kararı aldık. Daha sonra içeride olanları bilmiyorum” dedi.


Tekrar geldiğimde enkaz buldum!

Göreve tekrar getirildiğinde enkaz bulduğunu belirten Mustafa Er “Göreve tekrar geldiğimizde bireysel olarak hepsiyle konuştum. Yabancıların hepsi bireysel olarak fesih etme hakkına sahipti. Onlarla konuştuk ve yardımcı oldular. Depresif durum yaşanmış o süreçte. 4 aydır ev kirası ödenmeye oyuncular, arabalar bozuk yapılmamış. Devre arası gelenlere ev sözü verilmiş ama ev gösterilmemiş bile. 7 aylık süreçte tek bir maaş alamayanlar olmuş, bazıları fazla almış. Kulüp yönetmek gelir, gider tablon bellidir ona göre hareket edersin. Gelinen noktada menajerin eylemleriyle alakalı kulübün ödeyemeyeceği sözleşmeler yapılmış. Maaşlar ödenmezse mümkün değil performans alamazsın. Oyuncularla konuştuğumuzda ödemeleri dert ettiklerini, güven, samimiyet ve sevgi olmayan bir ortam gördük. Oyuncularda artık şu moda girmiş “Sizin umurunuzda değilse, bizim hiç değil” bu da bu noktaya getirdi” şeklinde konuştu.

Özellikle yeni sezonda devam edip, edilmeyeceği sorulan Er “Yönetim ile alakalı henüz hiç görüşmemiz olmadı. Yeri ve zamanı değil bunun. Benim için devam eden bir süreç var. Sağlıklı bir şekilde düşünmek lazım. Kulüp için menfaatler neyi gerektiriyorsa onu yapmalı. Tahta açılmaz ve oyuncularla devam edilecekse de konuşmak lazım. Zorunluluktan bazı şeyler olabilir ancak benim net bir fikrim var ama net konuşmak istemiyorum. Sağlıklı düşünmediğim için şuan bir şey diyemem” dedi.

Benim tepkim onlara değil!

Özellikle malum menajerin yaptıklarına tepki gösterdiğini söyleyen Mustafa Er “Sene başı verilen yemekte benim tepkim yönetim veya transfer edilen futbolculara değil, aile içerisinde yemek organize ediliyor ve malum menajer baş köşede oturuyor. Belki de yönetim bunu yanlış anlayıp bağlarımızı koparmış olabilir. Benim bu futbolcuların transfer olması veya bireysel anlamda ki sorunu değil. Menajerin tutumu ve tavırları beni bu noktaya getirdi. Yoksa bireysel bir sorunum yoktu. Eğer sorunum olsaydı onlarla birebir alıp, durumu açıklamaz ve sahada da oynatmazdım” dedi.

16 Yorum Onay bekleyen yorum yok

 1. Bu taraftar hiç bir şeyi hak etmiyor. Azcık susun da bir şeyler oluruna girsin. Morinho gelse beğenmezsiniz. Kafa hala 2010 yılında kalmış kendimizi dev aynasında görüyoruz. 2.lige düştük arkadaşlar hatırlatayım. 1 milyar tl borç var. Hala ahmet mehmet muhabbeti yapıyorsunuz. Hiç bir hocaya bu adama yaptığınız kadar laf etmediniz. O kadar hoca geldi mustafa hocanın aldığı puanı, etkiyi yapabildiler mi? hiç bir şeyden memnun olmayan kaos dolu bir taraftar grubu olduk. Adam ne maça gelir ne forma alır ama açar telefonu herkese yorum yapar saydırır. Küllüyen zarar!

  37
  4
 2. Mustafa hoca kesinlikle seneye de takımımızın başında olmalıdır.Mustafa hoca bu takımı ne zaman çalıştırsa herzaman ilerleme oldu.Zaman kaybetmeden Mustafa hoca ile tekrar anlaşıp devam edilmelidir.👍

  27
  10
  1. @harbici yorumuna yanıt olarak

   Ben içinde bulunduğumuz durumdan utanıyorum, ancak utanması gerekenlerin dışarıya çıkmaması gerekirken hala konuşması canımı acıtıyor” ELEŞTİRİ YAPANLARA, Adanuru UNUTANLARA GELSİN…

   4
   2
  2. @harbici yorumuna yanıt olarak

   Bizim asıl sıkıntımız hiçbir şeyi beğenmememiz.2 puan ortalamasıda yapsan 10 maçta 1 galibiyeti olanlar kadar eleştirilmezsin.9 kişilik takımları yenemeyenlerden medet umarlar.Sorun kendi çıkarları olunca başımız kötülükten kurtulmuyor.İnsanlar haketmediğini yaşamaz.Rezillikler diz boyu.

   5
   1
  3. @harbici yorumuna yanıt olarak

   Aynen doğru söylüyorsun kardeşim Erkan kamat hakkında söylediklerini niye geri alıyorsun ki Ali Haydar mestan’dan Erkan kamat’tan Ada Nurdan Bursaspor’u bu hale Bunlar getirmedi mi Allah hepsini bildiği gibi yapsın yemeği nasip etmesin ecdadı ile birlikte kan kussunlar inşallah elbet Allah her şeyi soracak bir gün ama senin lafını düzeltiyorum bilmem ne hep boş konuşuyorsun Mustafa Hoca senden hiçbir şey olmaz baştan da söyledim şimdi de söylüyorum Senden hiçbir şey olmaz Bursaspor sana büyük Topçular da sana büyük söz geçiremedi Galatasaray’da Fenerbahçe’de Beşiktaş’a gitsinler bakalım gece kulübüne Ertesi gün ne yapıyorlar Bırak bu işleri Mustafa Hoca gelme bir daha Bursa spora ya

   14
   25
 3. Herkesten herşeyeden önce şu taraftar profili düzelmeli, düzelmiyorsa kökü kazınmalı, yeter artık be kardeşim ne sanıyosunuz bu takımı, gelen yemiş giden yemiş, gelen vurmuş giden vurmuş düşmüş ikinci liğe, bişeyler yapmak isteyenede köstek oluyorsunuz, nasıl bi kafa yapınız var anlamıyorum ki..

 4. Bu yapılanlar sadece Bursaspora değil, bütün Bursa şehrine, Bursalılara yapılmıştır.
  Bu takımı kuranlar bugünleri görselerdi ne düşünürlerdi acaba?
  Reklamlarını yapıp, takımın gelirlerine ve mal varlıklarının üzerine oturanlar şimdi huzurlular mıdır?

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu