Milli Takım her antrenörün hayalidir

Yarın oynanacak Nazilli Belediyespor maçına değinerek sözlerine başlayan Ertuğrul Sağlam, "Yarın burada futbol adına güzel bir gün yaşanması en büyük dileğimiz. İki güzide kulüp bir araya gelecek. Bundan sonraki dönemlerde hayırlı işlere vesile olacak bu karşılaşma" diye konuştu.

 

"MİLLİ TAKIM HER ANTRENÖRÜN HAYALİDİR"

"Milli takımdan teklif gelse kabul eder miydiniz?" şeklindeki soruyu yanıtlayan Sağlam, "Her antrenörün beklentileri vardır. İdealleri vardır. Bunlardan birisi de Milli Takım'dır. Orada antrenörlük yapmak kutsal bir görevdir. Şu anda böyle bir beklentim yok. Çok güzel bir kulüpte çalışıyorum. Hedefi büyük olan bir kulüpte çalışıyorum. Kendi kulübümüzün başarısı için çalışmak istiyorum. Takımımızda oyuncular yetiştirerek oraya fayda sağlamak istiyoruz. İlerleyen yıllarda beklentimiz olacaktır" cevabını verdi.

 

"KİŞİLİK SAHİBİ OLMALI"

İyi bir sporcunun nasıl olması gerektiğini anlatan Ertuğrul Sağlam, "İyi bir sporcu kişilik sahibi olmalıdır. Ahlaklı olmak da iyi sporcunun vazgeçilmez kriterlerinden bir tanesidir. Yoğun rekabet ortamında işinizi düzgün bir şekilde ve ahlak kurallarını ön plana çıkararak yapıyorsanız o zaman iyi birer sporcu oluyorsunuz. İyi bir futbolcu, basketbolcu olursunuz ama bunu yapmazsanız iyi bir sporcu olamazsınız" diye konuştu.

 

"1 DAKİKA BİTMEDİ"

Unutamadığı bir anıyı da öğrenciler ile paylaşan Sağlam, "Ben antrenörlükte en önemli dönemimi Bursaspor'da yaşadım. Bir Anadolu takımının şampiyonluğu. Ülke futbolu adına tarihi bir olaydı. Benim o olayı Bursaspor ile yaşamam güzel bir durum. Beşiktaş ile Bursa'da oynadık kazandık ama diğer tarafta Fenerbahçe maçını bekledik. O 1 dakika inanın bitmedi. Kendimden geçmiş durumdaydım. Hayatımız boyunca zihnimizden kazınmayacak. Maçın bitti haberi geldiğindeki coşku görülmeye değerdi. Bu benim adıma çok önemli bir gündü" dedi.

 

"ANTRENÖRLÜK ZOR İŞ"

Bir öğrencinin, "Antrenörlük zor bir iş mi?" sorusuna Sağlam, "Antrenörlük çok daha zor bir iş. Sizden başarı bekleyen büyük bir şehir var. Bu başarıyı oluşturma adına da etrafınızda diyelim 20 kişi. Teknik kadro 8 kişi. Futbolcusu, aşçısı, çimcisi, görevliler, idari personel. Kulübün içinde zaten sizi hedefinize götürecek, katkı sağlayacağına inandığınız minimum 100 kişilik grup var. Kulüp içinde çok iyi bir ekip çalışması yapmanız lazım. Birinin aksaması bile sizi hedefinizden uzaklaştırır. Çimci bile. O işini düzgün yapmazsa, sağlıklı zemini hazırlamazsa, eğer futbolcunuz da orada motivasyondan uzak antrenman yaparsa büyük kayıp olur. Bunların hepsiyle birer birer ilgilenmek zorundasınız. Şehri de bu işe yönlendirmek zorundasınız. Bu da farklı bir zahmet isteyen iş" diye konuştu.

 

"AVRUPA HEDEFİMİ ASKIYA ALDIM"

"Bursaspor Teknik Direktörü olmanızla birlikte hedefinize ulaşabildiniz mi?" sorusuna Sağlam, "Göreve başladığımızda beklentim şuydu; ülke futboluna hizmet eden, beklentilere cevap veren, Türk futboluna katkı sağlayan, camianın beklediği şampiyonluğu yaşatabilecek performans ortaya koymak ve bu başarıyı istikrarlı hale getirmekti. Anadolu takımı imkanlarıyla başarıda devamlılığı ve istikrarı oluşturduk. Bunu yaparken de ülkenin sempatisini kazanarak yaptık. Bundan sonraki amacımız bu başarıları devamlı hale getirmek. Ülkenin kabul ettiği şekilde Türkiye'nin 5'inci büyük unvanını pekiştirmek isteyeceğiz. Türkiye'de çalıştıktan sonra Avrupa'da çalışmak istiyordum. Ama Bursa'nın gücü Bursaspor'a yönlendirilebilirse, yeni stadımız da hayata geçtikten sonra ben Avrupa hedefini askıya alıp Bursaspor'u Avrupa takımı nasıl yapabiliriz konusunu hayata geçirmeye çalışıyorum. Ama kolay bir iş değil" şeklinde konuştu.

 

"ZOR OLAN KENDİNİ YILDIZ SANAN FUTBOLCULARLA ÇALIŞMAK"

Bir öğrencinin, "Ronaldo ve Messi gibi yüksek egolu futbolcuları yönetebilir miydiniz?" şeklinde yönelttiyi soruyu cevaplayan Sağlam, "Bence ikisi de yıldız. Yüksek egolu değil. Yıldızları yönetmek de maharet isteyen bir iş değil. Onlar kendilerini yönetebiliyorlar. O tür gerçek yıldızlarla çalışmak bir antrenör için güzel iştir. Esas zor olan kendini yıldız sanan futbolcularla çalışmaktır" cevabını verdi.

 

"BİZİM AİLEMİZ PROFESYONEL TARAFTARDIR"

"Çocuklarınız hangi takımı tutuyor?" sorusuna ise Sağlam şu yanıtı verdi:

"Oğlum Burak ve kızım Berrak var. Oğlum koyu Bursasporludur. İkinci takımı da Samsunspor'dur. Bizim ailemiz profesyonel taraftarlardır. Biz neredeysek oradalardır. Bizim hayatımızda önemli olan kulüpler var. Onların etkisi bizim üzerimizden silinmeyeceklerdir" dedi.

 

Söyleşinin sonunda Teknik Direktörümüz Ertuğrul Sağlam Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık'a Bursasporlu Ömer Erdoğan'ın formasını hediye etti. Alıcık da Sağlam'a çiçek vererek teşekkür etti. Öğrenciler söyleşi sonunda Teknik Direktör Ertuğrul Sağlam'dan imza alabilmek ve fotoğraf çektirebilmek için sıraya girdi.

 

bursadabugun.com

Bir yorum yazın

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu