Mhp’den Vali’ye İstifa Çağrısı

MHP Bursa İl Başkanı Tevfik Topçu, Vali Şahabettin Harput’un artık şehri yönetemediğini belirterek, “Sayın Harput, şehrimizin ve halkımızın hassasiyetlerini okuyamamaktadır. Şehrimizin aktif ve dinamik yapısına yeterli olamamaktadır” dedi. Topçu, Harput’u ‘siyasete daha fazla zaman ayırmakla’ da suçladı ve “Sayın Vali, Bursa Milletvekili Adayı Bülent Arınç’ın her seçim çalışmasında yanında. Bu yasal olabilir ama etik değildir” dedi.

MHP İl Başkanı Tevfik Topçu, Cumartesi günü stat dışında çıkan taraftar-polis çatışması nedeniyle oynanamayan Bursaspor-Beşiktaş karşılaşması ve sonra oluşabilecek tüm olumsuz gelişmelerden Vali Şahabettin Harput’u sorumlu tuttu. Bursa’nın siyasi, sosyal ve sportif alanlarda bir ‘huzur’ şehri olduğunu anımsatarak, “Bursa halkı hangi siyasi görüşten olursa olsun, hangi takımı tutarsa tutsun, Bursaspor şehrimizin markası ve ortak paydasıdır. 07 Mayıs 2011’de şehrimizde oynanamayan Bursapor-Beşiktaş maçı öncesinde çıkan nahoş olaylar, yani futbol terörü, bütün Bursalıları derinden üzmüştür. Milliyetçi Hareket Partisi olarak, spora şiddetin bulaşmasına karşıyız ve buna sebep olanları kınıyoruz. Bursaspor-Beşiktaş maçının oynanamaması, öncesinde çıkan olaylardan dolayı şehrimiz futbol terörü ile anılmış, şehrimiz ve Bursaspor itibar kaybetmiştir. Bursaspor ve taraftarının morali ve motivasyonu bozulmuştur” diye konuştu.

“İYİ NİYETLE ŞEHİR YÖNETİLMEZ”

Topçu bu noktada özellikle Bursa Valisi Şahabettin Harput’u suçlayarak şöyle devam etti: “Bursa Valisi Sayın Şahabettin Harput, Bursaspor’la, Beşiktaş arasındaki husumetin son bulması için bir iyi niyet kararı almış ve Bursa’daki karşılaşmaya Beşiktaş taraftarının alınacağını açıklamıştır. Bursa’da futbolla ilgilenen herkesin duyduğu gibi bu maçta olaylar çıkağı yönündeki fısıltıları, Bursa Valisinin ve Emniyet Müdürünün duymamış olması mümkün değildir. Taraftar farklı düşünebilir, kötü niyetli olanlar olabilir. Ancak bu kadar gergin taraftar kitlesi varken devletin valisinin iyi niyetli olması yetmez. Devlet kanunlarla ve kurumlarla yönetilir.”

“VALİ HARPUT ARTIK ŞEHRİ İDARE EDEMİYOR”

Topçu, şunları da kaydetti: “Gerekli tedbirleri almayarak, taraftarın tepkisine yanlış tedbirlerle karşılık vererek, taraftarı tetiklediği ve olayların büyümesine sebebiyet vermesinden dolayı Bursa Valisi olaylardan ve sonuçlarından doğrudan sorumludur. Bursa Valisi şehrimizi ilgilendiren önemli ve hassas konularda yeterlilik gösterememektedir. Bilindiği üzere Bursa’ da oynanan Türkiye-Ermenistan maçında da stada Azerbaycan bayraklarının sokulmasını yasaklamış, kardeş ülkemizin bayrakları çöp kutularından çıkarılmıştır. Bu karar ve sonuçları Bursa halkını çok üzmüş, büyük tepkilere neden olmuştur. Türk Milletinin ve Bursa Halkının milli hassasiyetine ters düşmüştür. Alınan bu karar yüzünden Vali Harput hala Bursa halkının vicdanlarında aklanmış da değildir. Bursa halkı da hala bunu unutmuş değildir. Bursaspor-Beşiktaş maçının bu olaylar nedeniyle, başlamadan, Türkiye Futbol Federasyonu tarafından hiç oynanmadan, Beşiktaş taraftarı ve takımı sahada ve stat tribünlerinde olmamasına karşın iptal edilmesi yasalara uygun olsa da haksız bir uygulamadır. Bu ağır kararın alınmasında Bursa Valisi’nin görüşünün sorulması ve duyumlarımıza göre aynı yönde karar bildirmesi Bursa’nın ve Bursaspor’un çıkarları adına üzüntü vericidir. Bursa Valisi artık şehrimizi idare edememektedir. Şehrimizin ve halkımızın hassasiyetlerini okuyamamaktadır. Şehrimizin aktif ve dinamik yapısına yeterli olamamaktadır.”

“BURSA VALİSİ SİYASETE ZAMAN AYIRIYOR”

Topçu, “Bursa Valisi şehrimizin işlerine yeterli zaman ayırmadığı için bu nahoş hadise yaşanmıştır. Bursa halkı olarak TFF’nun Bursaspor’a herhangi bir ceza vermesini düşünmek dahi istemiyoruz. Böyle bir karar Bursa’ ya ve Bursa halkına ikinci bir darbe olur. Ortada bir suç ve ceza varsa ilgilisi Bursa Valisi’dir. Çünkü; Valimizin devlet işlerine fazla zaman ayırmadığını, ihmal ettiğini düşünmekteyiz. 12 Haziran seçimlerine bir ay kalmış olmasına karşın, Bursa Milletvekili Adayı olan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın yanından ayrılmadığını, bütün seçim çalışmalarında yanında olduğunu görüyoruz. Sayın Valimize çağrımız şudur. Başbakan Yardımcısının seçim çalışmalarında yanında bulunmanız yasalara uygun olabilir, ancak etik değildir. Bursa halkı ve siyasetçileri olarak yaptığınızı yanlış buluyor işinize bakmanızın daha uygun olacağını düşünüyoruz. Aksi halde yanlış kararlarınızla, görevinizi ihmalinizle şehrimize daha çok zarar vermeye devam edeceğinize inanıyoruz” diye konuştu.

Mesut DEMİR / BURSADABUGUN.COM

Bir yorum yazın

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu