Metin Türen: Hedefim milli takım ve Avrupa

Bursaspor İnfo Yatırım'ın takım kaptanı Metin Türen ile Ribaund Dergisi bir röportaj gerçekleştirdi.

Metin Türen‘in Hüseyin Demir‘e verdiği röportaj şöyle;

“Açıkçası bu kadar yeniliğe rağmen şu an takımın kimyasının iyi olduğunu gözlemliyorum. Umuyorum önümüzdeki dönemde bunu daha da yukarı taşırız. Başarıya giden yolda takım uyumunun ve birlikteliğinin çok önemli olduğunu düşünüyorum.”

Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi’nde rekabet ve mücadele her geçen yıl artıyor. Ligde birinci sırada yer alan takımla 12’inci sıradaki arasında yalnızca 1 galibiyet fark var. Her takımın birbirini yenebilme potansiyeli var. Sezonun geri kalan bölümünde özellikle kendi sahamızda oynadığımız maçlarda hata yapmayıp deplasmanda kazanacağımız karşılaşmalarla üst sıraları hedefliyoruz. Play-off mücadelesinde en üst sırada yer almak istiyoruz.

Yeni kurulmuş bir takım olmanın verdiği bazı zorlukları takımca yaşadık. Uyum ve adaptasyon sürecini en hızlı sürede atlattığımızı düşünüyorum. Sonuçta 12 yeni oyuncu, yeni sponsor ve yeni antrenör geldi. Açıkçası bu kadar yeniliğe rağmen şu an takımın kimyasının iyi olduğunu gözlemliyorum. Umuyorum önümüzdeki dönemde bunu daha da yukarı taşırız. Başarıya giden yolda takım uyumunun ve birlikteliğinin çok önemli olduğunu düşünüyorum.

FIBA Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde çok iyi mücadele ettiğimizi söyleyebilirim. Takımımla gerçekten gurur duyuyorum… Bence bu sene bu ligdeki en zor grup bize denk geldi. Sonuçta 6 maçın 3’ünü kazanmamıza rağmen gruptan çıkamadık. Normalde 3 galibiyetle çok rahat gruptan çıkmamız gerekiyordu ama bizim de elimizde olmayan sebeplerle Holon maçını kendi sahamızda oynayamadık. Belki onu sahamızda oynasak grup lideri olarak bir üst tura çıkabilirdik.

Jure Zdovc gerçekten çok tecrübeli bir antrenör… Kariyerinde önemli yerlerde çalışmış, oyunculuğunda da üst seviyeleri görmüş biri olduğu için ondan en iyi şekilde faydalanıyoruz. Oyun sistemimizde benden şut atmamı ve savunmada agresif olmamı istiyor. Çok etkili ve skorer kısalarımız var o yüzden işin daha çok savunma ve sahada organizasyon kısmında sorumluluk almaya çalışıyorum.

A Milli Takım benim için çok farklı duygular ifade ediyor. O formanın ağırlığı gerçekten çok başka ve onu giydiğinizde bunu hissediyorsunuz. Tekrar milli formayı giymeyi çok istiyorum.

Sahaya çıktığım her saniye elimden geldiğince mücadele etmeye çalışıyorum. Şut performansınız günlük değişebiliyor ama sahada ettiğiniz mücadelenin hep aynı olması gerekiyor. Ben de oynarken en çok buna dikkat ediyorum.

Biraz klişe olacak ama gençlere çok çalışmaları gerektiğini söyleyebilirim. Çünkü genç oyuncuların A takımda süre almasının günden güne zorlaştığını görüyorum. Altyapı ve A takım birbirinden çok farklı dünyalar… Altyapıda çok skorer bir oyuncu bile olsanız A takımda sizden ilk olarak savunma yapmanız istenecek. Sizden istenilen görevlere karşılık vermeniz için fiziksel olarak hazır olmanız gerekiyor. Bence en önemli nokta burası çünkü bir oyuncu A takıma kadar yükselebiliyorsa elbette hücumda bir potansiyeli vardır ama A takımda kalıcı olup süre almak istiyorlarsa antrenörlerinin onlardan isteyeceklerine cevap verebilmek için fiziksel olarak hazır olması gerekiyor.

Kariyerimde en yakın hedefim ve benim için en önemlisi Bursaspor’la Türkiye Kupası’na katılmak ve ligde play-off oynamak. Onun dışında her zaman bir hedefim var o da Avrupa’da oynamak. Umarım bu hedefimi gerçekleştirebilirim.

Kaynak
Ribaund Dergisi

2 Yorum Onay bekleyen yorum yok

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu