Menajer misin idareci mi?

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Hukuk Kurulu, bu akşam 21.00'deki Bursaspor-Adana Demirspor TFF 1. Lig Play-off yarı final ilk maçı öncesi dikkat çeken bir sevke imza attı. Hukuk kurulu dün Adana Demirspor Kulübü idarecisi Metin Korkmaz'ı Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'na (PFDK) sevk etti.

Kuruldan yapılan açıklamada, “Adana Demirspor Kulübü idarecisi Metin Korkmaz’ın ‘talimatlara aykırı hareketleri’ nedeniyle Futbol Menajerleri İle Çalışma Talimatı’nın 4/2, 4/3 ve 16/1-ı maddeleri uyarınca tedbirsiz olarak PFDK’ya sevkine karar verilmiştir” denildi.

Peki Korkmaz‘ın sevkine neden olan söz konusu talimatın ilgili maddeleri ne diyor?
İşte sevke neden olan talimat maddeleri:

4/2 maddesi

FIFA, FIFA‘ya bağlı konfederasyonlar, TFF, diğer ülke federasyonları, herhangi bir lig oluşumu vb. ile kulüpler veya bunların herhangi bir kurulunda fahri veya ücretli olarak görevli bulunan kişiler ile faal futbolcu, teknik adam, antrenörler ve müsabaka görevlileri menajerlik faaliyetinde bulunamazlar. Ayrıca, menajerlerin faaliyetlerini yürütürken TFF, FIFA, FIFA’ya bağlı konfederasyonlar, TFF ve diğer ülke federasyonları, herhangi bir lig oluşumu vb. ile sözleşmeden doğan ve potansiyel çıkar çatışmasına yol açabilecek ilişkilerinin olmaması gerekir.”

4/3 maddesi

“Aktif futbol hayatı devam eden futbolcuların, teknik adamların ve futbol faaliyeti içerisinde bulunan diğer kişilerin doğrudan veya iştigal konusu içerisinde menajerlik faaliyeti bulunan bir şirkete ortak olmak da dahil olmak üzere dolaylı menajerlik faaliyetinde bulunmaları yasaktır. Bu kişiler ancak aktif futbol faaliyeti sona erdikten sonra ve işbu talimat hükümleri çerçevesinde menajerlik lisansına sahip olmaları şartıyla menajerlik faaliyetinde bulunabilirler.”

16/1-ı maddesi

“Lisansının askıya alındığı veya iptal edildiği dönem içerisinde doğrudan veya dolaylı olarak her türlü menajerlik faaliyetinden kaçınmak…”Özetle, menajerlik talimatı, bir kulüpte fahri olarak çalışan bir kişinin bile herhangi bir futbolcunun menajerliğini yapamayacağını belirtiyor.

Peki Metin Korkmaz, neden PFDK’ya sevk edildi?
Korkmaz, 18 Haziran 2020’de Radyospor’da yayınlanan Spor Kazanı programına katılarak, hem Adana Demirspor Başkanı Murat Sancak‘ın baş danışmanı olduğunu belirtmiş hem de temsil ettiği futbolcuları isim isim sayarak haklarında değerlendirmelerde bulunmuştu.

Korkmaz’ın şirketine bağlı olduğunu belirttiği isimlerden biri de Bursasporlu Burak Kapacak‘tı. Korkmaz yayında “Burak Kapacak için yurt dışından resmi teklif aldık. Bursaspor şu anda bir şampiyonluk yarışı veriyor. Burak çok önemli bir oyuncu. Burak’ın şu andaki tek amacı Bursaspor’un şampiyonluğu. Burak Kapacak için umarım hayırlısı neyse o olur” ifadelerini kullanmıştı.

Suçlu bulunursa ceza ne olur?
Ajansspor, baş danışmanlığın yanı sıra yedek kulübesinde de yer alan ve bazen sahaya girip hakemlerle de tartışan Korkmaz‘ın bu açıklamaları üzerine “Play-off‘ta Adana Demirspor ile Bursaspor rakip olursa, ne olacak” sorusunu sormuştu.

Nitekim bu iki takım bugün play-off turu ilk maçında karşı karşıya gelecek. Ajansspor‘un haberinden sonra harekete geçen TFF Hukuk Kurulu, dün sevki gerçekleştirdi. PFDK, Hukuku Kurulu‘nun ceza istemine uyar ve Tahkim Kurulu da onaylarsa ihtar, para, hak mahrumiyeti, lisansın askıya alınması veya iptaline kadar çeşitli cezalar uygulanabiliyor.

Metin Korkmaz’ın temsil ettiği oyuncular
Metin Korkmaz, 18 Haziran’da Radyospor‘da Özgür Sancar‘ın sunduğu Spor Kazanı programında Burak Kapacak’ın yanı sıra, Kayserispor‘un genç yeteneği Emre Demir, Trabzonspor‘un anlaştığı Balıkesirsporlu Rahmi Anıl Başaran, İstanblusporlu Eslem Öztürk ve Ankaragücü‘nde oynayan Orkan Çınar‘ın da kendi şirketlerinin oyuncusu olduğunu belirterek, geleceklerine dair haklarında yorum yapmıştı.

Korkmaz, ayrıca Beşiktaş Teknik Direktörü Sergen Yalçın’ı da kendi şirketlerinin temsil ettiğini söylemişti.

Korkmaz, menajerlik faaliyetini bırakıp mı Adana Demirspor‘a hizmet vermeye başladı? Eğer öyleyse, neden verdiği demeçte birçok futbolcuyu temsil ettiğini söyledi? PFDK, Korkmaz’ın ‘menajerlik lisansı varken Adana Demirspor Kulübü’nde görev alması ile menajerlik lisansını iptal ettikten sonra menajerilk faaliyetlerine devam etmesi durumunu’ inceleyecek.

Ajansspor Özel Haber

17 Yorum Onay bekleyen yorum yok

 1. Maç içinde oyuncularımızın sakin ve akıllı kalması lazım. Tahriklere gelmemeleri, kart görmemeleri önemli sonuçta iki ayaklı bir maç aynı şekilde çıkarsak finalide düşünmemiz lazım. O yüzden herşeyi bir kenara bırakıcaz, saha da oyunumuzda yargı dağıtacaz inşallah. Saldır Bursasporum.

  53
  1
  1. @ZekiTimsah yorumuna yanıt olarak

   Futbolcu kardeşlerim çok dikkatli plmalı sinirlerine hakim olmalı bilhassa aman kırmızı kart olmasın çok sıkıntı yaşarız inşallah gol yemeden kazanır oradaki maça avantaj sağlarız.

   7
   1
  2. @ZekiTimsah yorumuna yanıt olarak

   Övünmekte çok haklıyız sapına kadar biz BURSALIYIZ…!
   İyi gününde kötü gününde sapına kadar biz BURSALIYIZ !!!
   Olumlu havayı bir kaç karaktersiz yüzünden bozmayalım ! Tahriklere kapılmayalım arkadaşlar…Bu akşam tarihi maça çıkıyoruz olay offlar başlıyor…!
   BAŞKA BURSASPOR YOK !

   7
   3
  1. @Ali yorumuna yanıt olarak

   Kendi yasadigi ulkeyi kotuleyen baska bir ulke vatandasi varmi cok merak ediyorum. Gorduk adalet ulkelerinide

   4
   4
  1. @Selim yorumuna yanıt olarak

   Sizin gibi yedekler (muhalefet) olduğu sürece en az daha 20 sene kulübeden kurtulup oyuna giremezsiniz (iktidar olamazsınız)
   Ya kardeşim, kendi evinde halısına takılıp düşen suçu akp ye yüklüyor.
   Çok merak ediyorum, adamlar gittiği zaman acaba suçlar kime kalacak?
   Valla tartışmaktan ve polemikten kaçtıkça, kaza gibi insanın üstüne, üstüne geliyorsunuz.

   6
   3
 2. İnşallah bu akşam alacağımız bir galibiyet bizi finale ordan da süper denen lige taşıyacak buna taraftar olarak inanmış durumdayız

  20
  1
 3. bak bu …………………………..ler her türlü pisligi yapacaklar yönetim ailesi eger bursasporluysa burak kapacakı hemen görüsme odasına cekip konusacaklar bir daha söylüyorum her türlü oyuna uyanık olmalıyız işimiz zor

  4
  1
 4. Türk futbolunun tümörü bu ve bunun gibi kisiler ama.her ne hikmetse kızmayın bursaspor her sene iş yapıyor bu adamla bu sene bursaspor kadrosunu bu kurdu mesut efendiyle

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu