Memleket Bilinci!..

Tarihimiz boyunca Şampiyonlar Ligi'ne ilk defa katılan bir Türk ekibiyiz fakat ülke genelinde akıl almaz bir umursamazlık söz konusu. Özellikle kendi takımları Avrupa arenasında havlu atmış İstanbul basını birlik beraberliği sağlamak bir yana, daha çok örtbas etmeye çalışır gibi davranıyor.

 

Bu seneye kadar İstanbul odaklı naklen yayın politikası uygulanan, Milli Takım'ı İstanbul merkezli kurulan, doğu batı farketmeksizin her yerindede her basın yayın organında İstanbul anlatılan, yüzölçümü itibariyle 510.065.284 km² 'lik Dünya'nın merkezinin İstanbul olduğu zannedilen bir ülkede bu tutumun çokta şaşılacak bir durum olmadığı aşikardır. Taparcasına, sabahlara kadar televizyon ekranlarında başa sarıp sarıp pozisyonlarını tartıştıkları takımlarının bir Avrupa Kupası galibiyeti sonrası "sokaklara dökülün" çağrılarında bulunur bazı kişiler. 18 takımlı Türkiye Süper Ligi'nin 3-4 takımdan ibaret olduğunu düşünen aynı arkadaşların Bursaspor'un Şampiyonlar Ligi karşılaşması olduğu gece bile hala kendi dertlerinde olduğunu görebilirsiniz. Elbetteki beklentimiz 7 gün 24 saat Bursaspor'u anlatmaları değil ama bu yok sayarcasına tavrı sorgulamadan edemiyor insan. Şu bi gerçek ki elin İskoçyalısı bizi bizden daha çok umursuyor. Yayıncı kuruluşun reyting kaygısıyla yaptığı bir kaç reklam bandı olmasa eminim ki çoğu insan Bursaspor'un Şampiyonlar Ligi'nde oynadığından bile haberdar olmayacak. Hak vermeye çalışırsak eğer, Bursaspor'un elde edeceği her başarı İstanbul markasına zarar getirecektir. Bursa şehrinin marka değerinin artarması İstanbul için bir tehdit unsuru oluşturacaktır. Bursa medyası ne kadar güçlenirse İstanbul'un payı o kadar azalacaktır. Tabiki Bursa futbolunun gelişmesiyle bir çok kişi ve kurumunda canı sıkılacaktır.

Her ne kadar rafa kaldırmaya çalışsalarda, Bursaspor takımı bu arenada boy göstermeye hak kazanmıştır. En kötüsünü düşünelim. Sıfır puan, sıfır averajla dönülebilir. Göklere çıkartılan takımlar dönmedi mi? Bursaspor fark yiyebilir. Baş tacı ettikleri takımlar gole boğularak tarihe geçmedi mi? Hepimiz Şampiyonlar Ligi'nde olsun Uefa'da olsun ülkemizi temsil eden takımların maçlarını izledik. Yeri geldi "Haydi be koçlarım!" dedik. "Ülkemizin takımı." dedik. Sahiplendik.. Şimdi görüyoruz ki çoğu İstanbul yanlısı Bursaspor'un yediği her gole sevinir olmuş. Anti Bursacılık moda olmuş. Memleketim bölücülük var diye çalkalanırken birileri İstanbul'u Anadolu'nun efendisi yapmış. Şehrini sahiplenme olgusu, memleket bilinci rafa kalkmış.

 

Hikmet KOCAMAN

Bursasporluyuz.Net

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu