“Matavz’ın parasıyla 3. Lig’den 5 takım alırdınız”

Başkan Enes Çelik, Bursaspor’un tahtasının bir daha kapanmayacağını söyledi…

Bursaspor’un genç ve dinamik başkanı Enes Çelik, yeşil beyazlı kulübün adeta küllerinden yeniden doğmasında önemli rol üstleniyor. Oluşturduğu genç yönetim, İcra ve Proje kurullarıyla birlikte kent dinamiklerinin de katkısıyla kısa sürede önemli işlere imza atan Başkan Çelik, bazı kesimlerin “Kesin kapanır” dediği şehrin gözbebeği Bursaspor’u layık olduğu Süper Lig’e taşımakta ne kadar kararlı olduğunu gösterdi.

Yeşil beyazlı kulübü ait olduğu Süper Lig’e döndürmekte kararlı olan Başkan Enes Çelik, Olay Spor ekibinden Erdal Akçay, Emre Kurtbay ve Melisa Öztürer Özkan’a çarpıcı açıklamalarda bulundu.

ŞAMPİYONLUK HAVASI

2,5 yıldır kapalı olan transfer tahtasını açmak için çalışmalara kongre öncesi başlayan ve camianın beklediği müjdeyi Kurban Bayramı arefesinde duyuran Başkan Enes Çelik’in Teknik Direktörlüğe kulübün efsanelerinden Pablo Martin Batalla’yı getirmesi şehri şimdiden şampiyonluk havasına soktu. Olay Spor servisi olarak yaptığımız söyleşide Başkan Enes Çelik Bursaspor’da yaşanan büyük değişimi gözler önüne serdi.

İŞTE BAŞKAN ENES ÇELİK’İN SÖZLERİ

Batalla sadece tahtayı sordu

Pablo Martin Batalla ile anlaşma sürecimizde bize sorduğu soru sadece ‘tahtayı açtınız mı?’ oldu. Ne rakam konuştu ne başka bir şey. Biz de tahtayı açmak üzere olduğumuzu, herhangi bir sıkıntı yaşamadığımızı söyledik. Sonra gerisi geldi. Bursaspor için hedeflerimiz aynı. Bazı noktalarda fikir ayrılıkları elbet olacaktır. Ancak ortak niyet Bursaspor olunca elbet bir yere geliyorsunuz.”

Tahta için 400 milyon harcadık

“Transfer tahtası için 400 milyon liranın üzerinde bir rakam harcadık. Herkes bilsin tahtayı kesin olarak açtık. Birilerine ‘sen bize imza ver biz size ödeyeceğiz’ demedik. Konuştuğumuz rakamların çoğunu ödedik. Önümüzdeki 8-9 ayda, bizim dönenimizde ödeyeceğimiz ufak rakamlar kaldı. Kendi dönemimizde bitecek, bir sonraki yönetime kalmayacak. Kalıcı bir şekilde bitirdik. Bizi en çok zorlayan isim Tim Matavz oldu. Yargılama giderleriyle 2 milyon euroyu geçen rakam söz konusuydu. Sadece Matavz’ın parasıyla 4-5 tane 3.Lig kulübü satın alırdınız. Bizi çok zorladı.”

Güveni hep birlikte oluşturduk

“Şehirde futbola açlık oluştu. Bursa 4 milyonluk bir futbol şehri ama uzun zamandır takım yok ortada. İnsanları inandırmak önemliydi. Parti ayırt etmeksizin her kesimden önemli insanlardan oluşan kurullarımız var. İcra, Proje kurulumuzda çok renkli arkadaşlarımız var. Tek amacımız Bursaspor’un başarısı. Bu samimiyeti ilk önce etrafınıza verince çevreye de yayılıyor. Bu güveni hep birlikte oluşturduk.”

Bursa için eritilebilir borç

“Toplanan rakam Bursa özelinde yeterli değil. Daha da yaygınlaşması ve tabana yayılması lazım. Ne kadar çok maddi konularla kafamızı yormazsak o kadar çok sportif alana yönelebiliyoruz. 1.6 milyara yakın borç, 400 milyon tahta ödemesinden dolayı eridi ve 1.2 milyarın altına indi. Bu borç Bursa için eritilebilir bir borç. Şeffaf bir şekilde ilerleyeceğiz. Sportif anlamda da bu durumuzu destekleyici skorlarla devam edeceğiz.”

Finansal yapı olması gerekiyor

“Başlattığımız kampanya tabana yayılan bağışlara kayacak. Kendi projelerimizi gerçekleştirip kalıcı gelirlere sahip olana kadar bizi götürecek bir finansal yapı olması gerekiyor. Akabinde şirketleşme ile birlikte inşallah Bursaspor gelecek zamanda bunları hiç konuşmayacak. Tabana yayılma ve sponsorluklar olursa hedeflediğimiz rakama yaklaşacağız.”

Stadyum alanı ve isim sponsorluğu

“Forma sırt ve göğüs sponsorluğunda son aşamaya geldik. Stadyum isim sponsorluğuyla alakalı çalışmalarımız devam ediyor. Stadyum çevresiyle alakalı önceki dönem anlaşmalarını iptal ettik. Buraları azami şekilde Bursaspor’un menfaatine uygun düzenlemeye çalışacağız. Mahalleden de çok şikayet var. Çevreyi toparlayıp yaşam alanına çevirmemiz lazım. Maç dışında da oturulabilecek alanlar kesin planlarımız arasında var.”

3-4 transfer daha yapılmalı

“Sol bek ile birkaç gün içerisinde anlaşacağız. Kadro derinliği için en az 3-4 transfer daha yapılması gerekiyor. Ama hocamızın en güzel noktası kampta gençleri görmek istemesi. Hemen futbolcu transfer etmekten ziyade kendi çocuklarımızı izlemek istiyor. İsim isim hepsini araştırmış, biliyor. Vakıfköy’ü de çok seviyor zaten. Kampa kadar takımı en azından en fazla 1-2 eksik noktasına getirmek istiyoruz. Sonrasında hocanın raporu doğrultusunda gereken adamı atarız. Vaktimiz var. Bir daha transfer iptali söz konusu değil. Aldığımız oyuncular ligin üzerinden gelen oyuncular. Bursaspor olduğu için geliyorlar.”

15 bin kombineyi geçmeliyiz

“3.Lig standartlarıyla hiçbir zaman Bursaspor’un ismi yakışmıyor. Loca, bilet vs. ücretlendirmelerinde 3.Lig takımı gibi değil kendi fiyat politikamız doğrultuda devam edeceğiz. Ciddi bir gelir bekliyoruz. Kombine satışlarımız 10 bini geçti. Kombinelere saldırın diyorum! 15 bin barajının geçilmesi için taraftarımıza ricamız var. Gerek tahta ve gerek olumsuz sürecin mücadelesi sonucu taraftarımıza yakışan da bu rekoru kırmalarıdır.”

Yeni zemin lige yetişecek

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle Yüzüncü Yıl Atatürk Stadı’nın zeminini hibrit çim yapmaya başladık. Ağustos’ta işlem bitecek ve lig maçlarımızı yeni zeminde oynayacağız. Amacımız milli maçların da burada oynanacak seviyede olması. Özellikle kışın zemin çok bozuluyor. Kaliteyi artırarak seyir zevkini de yukarıya çekeceğiz.”

Vakıfköy bizim gözbebeğimiz

Vakıfköy başlı başına bir marka. Orasının devamlılığı demek Özlüce’nin devamlılığı demek. Oradan oyuncu gelmezse burası bir yere kadar gider. Sadece Merinos ve Vakıfköy’de 23-24 hoca var. Gençlik ve Spor Bakanımız Osman Aşkın Bak’a da bahsettim. Bakanımız da destek vereceğini söyledi. Oyuncu yetiştirme anlamında hocalarımızla irtibat halindeyiz. Zaten Pablo da sürekli iletişim halinde.”

Batalla isterse Yiğit kalabilir

Çağatay’a çok teşekkür ediyorum. Oyuncular gelirler ve bir gün giderler, para da kazandırırlar. Kendisine başarılar diliyorum. Sözleşmesini tek taraflı fesih eden Yiğit Fidan için yetiştirme bedeli alma durumu var. Ailesiyle görüştük, irtibat halindeyiz. Yakında açıklama yapacağız. Hoca isterse takımda kalması konusunda da görüşürüz.”

Hedef 3.Ligi avantaja döndürmek

“Bursaspor olarak biz 3.Lig’i avantaja çevirmemiz lazım. Kurumsal ve finansla alt yapıyı düzgün kurarsak bir daha kolay kolay bu duruma geri dönüş olmaz. Hesap sorabilir sistem kurarsak kulübe sırt dönenleri geri döndürürüz. Önümüzdeki günlerde gerekli ziyaretleri yapıp bu süreçte destek verenlere teşekkür edeceğiz. Kendileri aidiyet hissederlerse bir gün yeniden destek olurlar. Diğer türlü ‘veriyoruz dipsiz bir kuyuya gidiyor’ diyorlar.”

17 Yorum Onay bekleyen 14 yorum var

 1. Nihayet uzun bir aradan sonra ne yaptığını, ne söylediğini bilen bir başkan geldi. Teşekkürler Enes Çelik.

  157
  3
 2. ALLAH CC yar ve yardımcın olsun başkanım. İnşAllah hep beraber istediğimiz sonuca varacağız. Önce ALLAHA sonra size güvenimiz tam, Rabbim yolumuzdan şaşırtmasın

  79
  4
 3. Daha önceki yönetimler hesap sorulma durumu olmadığı için pervasızca harcamalar yapıp; sorgulamadan, gerçek futbol aklına sahiplerine danışmadan menajerlerin ( akbabalar) kucağında oyuncak ettiler Bursaspor’u.
  Her gelen nemalandı.
  Sözümona bazıları “borç verdim “” altın verdim “ diyerek kulübü yağmaladılar.
  Bursaspor’u seven iş adamlarını devamlı sömürerek onları Bursaspor’dan soğuttular.
  Tekrar güven ortamı oluşabilmesi için şeffaflaşma ve hesap verilebilirlik olması gerekiyor.
  O zaman bu arma yıllarca ayakta kalır.

  60
  2
 4. Şirketleşme gerçekleşmeden bir şey değişmez, denetleme, hesap sorma olmadıkça yapılanlar yine boşa gider. Transferler şeffaf olmalı, menejerlerin oyuncağı olunmamalı.

  47
  1
 5. Sevgili Bursasporlular bizler taraftar olarak kombine ye forma ya odaklanalım geçmişte Başkan ve yöneticiler ile el ele çıkar ilişkileri ile tirbüncüler yürüdüğü rezidans larda kaldığı için bu durumlardayız Bursaspor taraftarı sevdalı saygılı birlik oldu mu şampiyonluklar gelir bakın ben 20 bin kombine diyorum Sn Başkan ve yöneticiler amigolara tirbüncü abilere lütfen kombine vermeyin adam olan delikanlı şerefi var ise kombinelerini alırlar heee deplasmana desteklenir

  26
  1
 6. Yardım için tabana yayarak daha çok bağış temin edilir.kentin işlek noktalarına yardım standart kurulabilir.damlaya damlaya göl olur misali hatırı sayılır kazanç olur kulüp adına kanımca

  23
  2
 7. Bursasporlulardan daha Bursasporlu Batalla. Adam para bile sormamis sadece tahtayı sormuş . Buna istinaden yarın gidip bir forma daha alacam

  23
  1
 8. ,Teşekkürler başkan elinize emeğinize sağlık.
  Bi röportajda patronunuzla yapsanız hani kulübe destek olacaktı ya …

  18
  2
   1. @Tugi yorumuna yanıt olarak

    ,Kime demişiz ,röportajı yapana
    Röportajı kim yapıyor, Olay medya,
    Patron kim oluyor Çağlar
    Eeee nerde siyasi propaganda :))

 9. Ecnebilerin bir lafı vardır “gerçek olamayacak kadar iyi” diye başkanın açıklamaları da o yönde. Sütten ağzımız o kadar çok yandı ki acele etmeden önümüzdeki 6 ayı görmek istiyorum. Takım maç kaybedince veya taraftardan olumsuz bir şey gelince başkan nasıl davranacak. İnşallah dediklerine sadık kalıp Bursasporun efsane başkanlarından olur 🙏

  8
  1
 10. Besiktaşlı olarak sizi süper ligde görmek isterim futbol kardeşlik dostluktur rahmetli annemve ailesi Bursalı eski bıcakcılar carşısından yaşım61başarılar

Bir yorum yazın

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu