Mali Fair Play ve Bursaspor’un durumu!

MALİ FAİR PLAY VE BURSASPOR’UN DURUMU

UEFA nın 2010 Yılında  Uygulamaya  Koyduğu VE Kulüplerin Finansal Durumlarını Daha Sağlıklı Hale Getirmeyi Mali açında belirli kurallar koyarak aşırı harcamaları kontrol altına almayı amaçlayan  MALİ FAİR PLAY (FFP) kuralları 2014-2015 sezonunda hayata geçmişti.

1-)BREAK-EVEN (BAŞABAŞ )KURALI

FFP nin getirdiği en önemli kural olmakla birlikte, içeriğinde takımların gelir-giderlerini belirli bir dengede tutması gerektiği anlatılıyor. Buna göre kulüplerin ilgili sezondan önceki son 3 yıllık dönemin toplam zararı 5 milyon euro yu aşmayacak. Ancak, birileri çıkar bu 5 milyon euro luk zararın  aşan kısmını karşılar ve aşan kısım kadar da ek sermaye koyarsa kulübe 45 milyon euro ya kadar borçlanma yetkisi veriliyor (ÖRNEK VERMEK GEREKİRSE DİYELİM SON 3 SEZONDA 90 MİLYON EURO ZARAR VAR . BU DURUMDA 85 MİLYON EURO LUK KAYNAK YARATILIR BU BORÇ 5 MİLYON EURO YA DÜŞÜRÜLÜRSE SIKINTI YOK ANCAK TEKRAR BORÇLANMAK İÇİN AŞAN KISIM KADAR YANİ BİR 85 MİLYON EURO DAHA KULÜBÜN KASASINA KONURSA KULÜP ANCAK 45 MİLYON EURO KADAR BORÇLANABİLİR).

2016-2017 Sezonu için 13/14,14/15,15/16 sezonları baz alınacak ve toplam zararın 5 milyon Euro yu aşması halinde kulüp sermaye koymak zorunda kalacak. Ya da son 2 yılda 30 Milyon Euro zarar etmişse  FİNANSAL FAİR PLAY testini geçebilmesi için son sezon yani bu sezon  en az 25 milyon euro kar etmek zorunda.( Yani 3 yıllık kümülatif işlem yapılıyor)

2018-2019 sezonu ile kulüplere en fazla 30 milyon euro zarar etme şansı verilecek.

ZARAR YA DA BAŞABAŞ TANIMINA DAHİL EDİLEN / EDİLMEYEN  GELİRLER

Başabaş noktası hesaplamalarında kulübün her geliri dikkate alınmıyor.

Kabul edilen gelirler asıl faaliyetten kaynaklanan her türlü gelirler;

*Maç günü gişe gelirleri,

*Yayın Gelirleri,

*Sponsorluk Gelirleri,

*Reklam ve Diğer Medya Gelirleri,

*Ticari Faaliyet Gelirleri,

*Finansal Gelir (mevduat,faiz.vs.)

*Bonservis Gelirleri,

Futbol dışı branş gelirleri,kulüp sahiplerinden gelebilecek makul ölçü dışındaki gelirler ( rayiç üzerindeki sponsorluk ) dikkate alınmıyor…

Diğer konu ise Gecikmiş alacaklar:

Şirketin/Derneğin ilgili yılın en son 30 Haziran tarihinde vadesi geçmiş ve ödenmemiş borcu (futbolculara, teknik direktörlere, diğer kulüplere, vergi dairesi ya da sosyal güvenlik kurumlarına) bulunuyorsa (1 Haziran 2011’de yürürlüğe girdi ve 2011/12 sezonunda uygulandı, Bjk Mayıs 2012’de vadesi geçmiş borçları yüzünden 1 yıl UEFA kupalarına katılamadı).Kadrosunda bu kadar yabancı futbolcu barındırıan takımımız için büyük bir tehlike yerli futbolcular ile kulüp bir şekilde masaya oturup anlaşılabiliyor.Ancak, yabancı futbolcularda durum böyle değil. Futbolcudan ilgili sezonun sonunda FFP gereği ‘‘alacağının olmadığına” dair yazı alınması  gerekiyor aksi halde men ve uefa lisansının alınması gündeme geliyor. Geçen sezon Demba Ba Bjk’den ayrılmadan önce alacağı olmasına rağmen kulübe jest yaparak alacağının olmadığına dair yazı verdi ve Bjk bu şekilde yaptırımdan kurtuldu. Dolayısıyla , bankaların kredi vermediği ve nakit ihtiyacının tavan yapmış olduğu takımda yabancı futbolcularla yıl sonu nasıl uzlaşılacak zaman gösterecek .Ancak, büyük bir çoğunluğunun ayrılacağını düşündüğümüzde arada gönül bağı zaten yokta maddi bir bağda kalmayacağı için pek hoş şeyler yaşanmayacak gibi.

Bursaspor Kulübü’nün Son Divan Kurulu’nda 2019 yılına kadar olan uzun vadeli borçlarının 270 milyon TL olduğu açıklandı. Ayrıca ,bankalara 1 yıllık vadeli borcunun ise 10 milyon TL, uzun vadeli ise 59 milyon TL olduğunu açıklandı.

Şimdi bu 270 Milyon TL borcun ne kadarı son 2 yıla ( 13-14,14-15 sezonları ) ait zarar bunu açıkça bilemeyiz ancak şu çok açık ki son 2 yıl kulüp kümülatif olarak zarar etmiş durumda dolayısıyla 2015-2016 sezonunda ciddi kar sağlanarak ?! ya bu zarar 5 milyon euro ya düşürülecek ya da ciddi bir sermaye konması gerekecek.

 

 Yalçın Cambaz / Bursasporluyuz.org

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu