Majid Musisi’yi özlemle anıyoruz

1994-1997 yılları arasında Bursasporumuzun formasını giyen ve 2005 yılında ülkesi Uganda’da hayatını kaybeden Timsah Yürüyüşümüzün mucidi Majid Musisi’yi ölümünün 7.yılında özlemle anıyoruz.

 

İz Bırakan Golcü

1994-1995 sezonunda Fransa’nın Rennes takımından Bursaspor’a transfer olan Mususi, geldiği ilk sezonda, forma giydiği 27 karşılaşmada 9 gol kaydetti. Musisi, 1995-1996 sezonunda ilk defa düzenlenen Intertoto Kupası'na katılan ve finalde Alman Karslruher takımına yenilen Bursaspor'un en önemli oyuncularından birisi konumundaydı. İkinci sezonunda ligde 30 karşılaşmada forma giydi ve 15 gol kaydetti. Intertoto Kupası'nda da 4 gol kaydederek takımın başarısında önemli bir yer sahibi oldu. 

Bursaspor'da forma giydiği son sezonda ise, teknik direktör Gordon Milne ile yıldızı barışmadı ancak yine de kontenjan sınırlaması sebebiyle 13 maçta forma giyme şansı buldu. Forma giydiği bu 13 karşılaşmada 7 gol kaydetti. 

 

Timsah Yürüyüşü Mususi'nin Bursaspor'un efsaneleri arasında yer almasının ana sebebi; attığı gollerin yanında, renkli kişiliği ve taraftarın sempatisini kazanan davranışlarıydı. Mususi, Intertoto finalinde Karslruher'e penaltı atışları sonunda elenen Bursaspor'un maç içindeki 3 golünden birini kaydetti ve bu gol sonrasında '' timsah yürüyüşü '' adıyla dünyaya tanıtılan gol sevincinin mucidi oldu.

 

1996-1997 sezonun ikinci yarısında Çanakkale Dardanelspor’a transfer olan golcü oyuncu, bu takımda 2.5 sezon forma giydikten sonra 1999 yılında ülkemizden ayrıldı. Türkiye’de oynadığı maçlarda toplam 60 gol atmasını başardı.

 

Ardından ülkesindeki eski takımı Villa'da 2 sezon forma giydi ve 2 şampiyonluk yaşadı ancak şampiyonlukla sonuçlanan ikinci sezonun ardından, kampa alkol getirmesi yüzünden takımla ilişiği kesildi.

Bu ayrılığın ardından futbol hayatını Vietnam'da sürdürdü ve Vietnam'da forma giydiği süre zarfı içerisinde AIDS'e yakalandı, HIV taşıyıcısı halini aldı. Hastalığı sebebiyle futbol hayatına 1 yıl ara veren ve Londra'da tedavi gören Mususi ardından ülkesinde bir sene daha top koşturdu ve sene sonunda futbol yaşamına son verdi. Futbol hayatına son veren Mususi, ailesiyle beraber ülkesinde kurduğu aile şirketinin yönetimini üstlendi ve tedavilerine devam etti ancak 13 Aralık  2005'te AIDS'e bağlı böbrek yetmezliğinden hayatını kaybetti.

 

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu