Lütfen artık gereğini yapın

Bursa.com Spor Koordinatörü Tarık Çapçı'nın köşe yazısıdır.

Bursaspor’daki gidişata radikal müdahaleler olmazsa durumun kendiliğinden düzelmesi mümkün değil.

“Ben bu yönetime karşıyım iyi bir şey yaparlarsa sessiz kalırım, başarısızlıklarında ise tepelerine çökerim” diyenlerden değilim.

Ya da “Ben bu yönetime oy verdim, destekledim başarısızlıklarına susar, doğrularını alkışlarım” diyenlerden de değilim.

Doğruya doğru yanlışa yanlış deme anlayışımı her yönetimde olduğu gibi Adanur ve ekibine de devam ettiriyorum.

Gelinen noktada ise idari anlamda yapılan doğru işlerin üzeri sahadaki sportif başarısızlıkla tamamen kapanmak üzere.

O yüzden de Sportif alan konusundaki eleştiri ve önerilere ısrarla devam ediyorum.

Yönetim sessiz kaldığına ve herhangi bir aksiyon almadığına göre demek ki görevine devam edecek.

Sessiz kalmalarına bir itirazım yok.

Zira “Konuşmasalar daha iyi” dedirten çok şey söylediler bugüne kadar. Ancak icraat konusunda acilen harekete geçmeliler. Ama bu kez doğru bir şekilde hareket etmeliler.

Sahadaki sportif başarısızlığın tüm sorumluluğu da idari anlamda doğru işler yapan; ama sportif alanda bunun tam tersi işler yapan Emin Adanur’dur.

Bunu tersine çevirmek için de şu andan itibaren yapması gereken ise haftalardır vurguladığım gibi sportif alanı ehillerine bırakmaktır.

Takıma aldığı kanatlar, golcüler sahada boş boş dururken, gönderdiği veya alınmasını reddettiği adamlar gittikleri ve bulundukları takımda leblebi gibi goller atıyor.

Ayrıca Bursaspor‘da kadro yetersizliği, plansızlığının yanı sıra takımda oyuncularda inanç ve ruh kalmamış durumda.

Bu havayı toparlayacak, ruhu kazandıracak isimler gelmedikçe Bursaspor’da gidişat düzelmez.

ÖZCAN BİZATİ’YE TEŞEKKÜR EDİLMELİ

Öncelikle Özcan Bizati ile yolların ayrılması gerekiyor.

“Bir sezonda bu kadar hoca değişikliği olmamalı” diyerek yanlış hocada ısrar edip sezonu heba edemeyiz.

Bizati ismini duyduğum anda korktuğum ne varsa başımıza geldi.

Bugüne kadar sıradan takımlarda yardımcı oyuncu olan bir isimden, Bursaspor’da başrolün hakkını verip filmi sürüklemesini beklemek zaten hayal görmekti.

Tecrübe ve kariyeri Bursaspor’un için son derece yetersiz olan Bizati Hoca görev yaptığı süre içerinde Futbolculara mental ve motivasyon anlamında hiçbir şey katamadı. “Rakibe hükmeden oyun oynayacağız” dedi; ancak rakipler Bursaspor’a hükmetti.

Kadro tercihleri, oyunu okuması, müdahaleleri hep yetersiz kaldı.

Camianın ihtiyacı olan liderlik vasfı zaten yok.

Kısacası olumlu anlamda tek bir yönü yok.

Dolayısıyla kendisinde ısrar etmenin manası yok.

Daha yakın zamanda başarısız olan hocalarda ısrar etmenin bedelini bu kulüp küme düşerek ödedi.

Aynı hatada ısrar etmek bile bile bu kulübü uçuruma yuvarlamaktır.

İDARİ MENAJER VE TAKIM MENAJERİ

Ara transferde acilen takviye gerektiği ortada.

Sezon başı 17 oyuncu alındı hepsinin toplamı bir Burak Kapacak ve Ali Akman etmedi.

Bu yüzden oyuncu seçimini bu yönetim yapmamalı; çünkü yapamıyorlar.

Gol yüzdesi yüksek bir forvet. Her iki kanata da yeni isimler.

Jorquera iyileşecekse bile orta sahaya da o bölgeyi sertleştirecek bir isim gerekiyor.

Bu isimler ligi bilen oyuncular olursa daha da isabetli olur.

Tabi ki bu arada işe yaramaz isimlerinde Bursaspor zarara uğratılmadan gönderilmesi gerekiyor.

Bu konuda Emin Adanur ve menajer Pertev’in dostluklarının bu kez faydasını göreceğimizi umut ediyorum. Yani öyle olmalı.

Evet öncelikle bu kulübe yeni bir teknik adam getirilmesi ve ara transferde takviyeler olması şart.

İlaveten mevcut futbolculara hedefe kilitleyecek ruh aşılamak gerekiyor.

Bunları da futbol aklına ve gözüne sahip, tecrübeli birilerinin yapması gerekiyor.

Yönetimi oluşturan sporla alakasız, farklı sektörlerde faaliyet gösteren iş adamları ile veya “Ben bu işte tecrübesizim istediler geldim” diyen futbol şube sorumlusu ile bu iş olmaz, olmuyor da.

Şunu da ilave etmek istiyorum. Sadece takım menajeri yetmez. İdari menajer de gerekiyor.

Özetle Bursaspor’un toparlanması için ara transferde doğru takviyeler yapılması, takımında doğru idare edilmesi gerekiyor.

Futbolcuların dilinden anlayan, tecrübeli ve camiayı tanıyan birileri mutlaka göreve getirilmeli.

“Bunlar kim olmalı Tarık Çapçı? “diyenleri de duyar gibiyim.

Burada pek isim yazmayı sevmem; ancak bu kez dile getireceğim.

Adil Cenkçiler, Mustafa Gönden, Süha Sidal, Serkan Reçber isimleri bu tanımlara uyuyor.

Bu spor adamlarından ikisi idari ve takım menajeri olarak göreve başlarsa ve bu kez doğru takviyelerle, doğru bir hoca tercihi ile Bursaspor toparlanacaktır.

Evet Sayın Emin Adanur

Sportif alanı ehillerine teslim etmedikçe bu gidişat düzelmeyecek.

Hem Bursaspor hem de bugüne kadar yaptığınız çalışmalar için lütfen artık gereğini yapın.

26 Yorum Onay bekleyen yorum yok

 1. Şu Keçiörendeki forvet eze’yi alsaydık tek bi transferle bile suankinden çok daha fazla puan alabilirdik..geçen seneki kadroyu koruyup üzerine sadece eze’yi alsaydık yeterdi aslında.. çok kötü bir kadro kurduk.. adanur çok güzel işler yaptı ama saha içine gerekli hamleler yapamadı.. umarım devre arası için şimdiden anlaşılan futbolcular vardır.

  61
  2
  1. @Selim yorumuna yanıt olarak

   Bizim paraya kıyıp iyi hoca getirmemiz lazım. Bu hocayla olacak iş değil. Ayni oyuncular kalsın düzgün hoca getir bakın neler olacak. Bizim sadece bitirici forvete ve sağlam kanata ihtiyacimiz var.

  2. @Selim yorumuna yanıt olarak

   Eze fikrine katılıyorum ayrıca altınordudaki Ahmet İlhan yaşına rağmen çok güzel işler yapıyor. Bu ikisi olsaydı şimdi farklı şeyler konuşuyor olurduk.

   10
   16
  3. @Selim yorumuna yanıt olarak

   Olay yine döndü dolaştı şu futbolcuyu alsaydık bu antrenörü getirseydin vs döndü yine uzman olduğu sosyal medyanın önünü kesmesini başarmış gözüküyor- zaten yazarlarda belki bir gün işleri ona düşer diye öyle kötü birşey yazmıyor! Ama gerçekler borç nasıl ilk başladığı andan 40 milyon Euro’dan 100 milyon’a çıktı ve bu eski futbolcuların çoğu öteleme usulü davalarından geri çekildi ve su elektrikler taksit vs usülü ödeme planına koyuldu ve gelen reklam ve bağış paralarıyla ödendi ve Bitçi Coin Bitçi Stad unutmayalım! onun için verdim dediği 4 milyon Euro o bile doğrumu bilinmiyor çünkü Bursaspor kulübünün bir sistemi yok kontrol edilebilecek gelen istediği gibi yönetiyor! Onun ötesinde Bursaspor’un yok iş adamları yok sanayi başkanları yok TL 23 Dollar olurmuş spekülasyon yapmak ülkeye zarar vermek yeterki kendi istediği partilere vs Bursaspor’un kişisel çıkarları için kullanılmaması lazım – bu göreve yok onu yapamam bunu yapacam ile çıktınız ama 3 ayda ne geçen senenin takımı kaldı nede takımın birleştirme görevi yapanlar 3 tane Alman ekolü almış insanları sadece Aybaba altında vs yardımcısı olarak olmuş kişilere teslim edip yollatınız ne Taha eski Taha ne Batuhan fizik olarak yeterli durumda, daha evelde demiştim Bursaspor’a belki iyi bir danışman olabilirsiniz Sosyal Medya ve Bitcoin vs meselesinde ama Başkanlık başka birşey böyle giderse ve gelecek 5 maç hepsi 90% kaybetme olasılığı olan Cuma günkü futbol tekrarlanırsa Bursaspor’un PTT 2’lige düşmesini bize yaşatacak bu yönetim gibi geliyor!

   11
   5
  4. @Selim yorumuna yanıt olarak

   Piyasa da doğru düzgün bi hoca yok, Mustafa Er tekrar göreve davet edilmesi doğru bir hamle olur. Takımı tanıyor istediği transferler yapılsın kısa zamanda takımı toparlar.
   Futbolcu transferi yapılırken bilinen seyredilmis oyuncular alınsın, internetten alışveriş yapar gibi resmine videosuna bakıp futbolcu alınmasın sonumuz hüsran olur

   11
   27
  5. @Selim yorumuna yanıt olarak

   Bu takım 1. hafta Adana maçından sonra CAHİL bir yönetici ve ÇAKMA başkanın suçlarını gizlemek için yaptığı saçma sapan açıklamayla bitti. Gemi artık her tarafından su alıyor ya batacak yada iyi bir kaptanın elinde zorda olsa karaya ulaşacak. Karaya ulaşması da hiçbir tecrübe ve bilgisi olmayan bu kaptan (E.A.) ve bu tayfalarla imkansız.

   13
   5
  6. @Selim yorumuna yanıt olarak

   Arkadaşlar hayırlı olsun reklamcı birisini adını dahi bilmiyorum takımın futbol sorumlusu yapmışlar bursaspor küme düştü çok yazık kahroluyorum

   14
   2
 2. Sayın Adanur..Keşke bu yazıyı okuyabilseniz..Ben 55 yaşındayım Bursa doğumlu değilim.Adana doğumluyum..17 yaşında üniversite okumaya gelsim ve geliş o geliş yerleştim Bursa’ya.38 senedir Bursadayım Doğduğum değil yaşadığım şehrin takımını tutuyorum.38 senedir Bursasporluyum..Her fırsatta tribünden seyrettim maçları.
  Bİr takım moral motivasyonu ile başarılı olur.Futbolcularla yeri gelir sert bir baba yeri gelir abi yeri gelir arkadaş olan ve gerçekten adaletli ve bilgili hoca ve yöneticilerle başarı gelir.
  Bakın bir çok taraftar işler kötü giderken hakarete varan şekilde eleştiriyor.Eldeki futbolcuların kıymetine bakmadan yerden yere vuruyor..Burası neresi ALT LİG.peki elimizdeki futbolcuların kalitesi nedir..
  sırayla bakalım.TAHA;bu çocuğu basından takip ettiğimiz kadarıyla Roma dahil bir çok kulüp istiyor.Burdan yazdım defalarca bu çocuk avrupanın sayılı stoperlerinden olacak diye..Peki neden oynamıyor neden küstürülüyor..
  stoper olmazsa çok çok iyi oynayabileceği ön libero..
  Batuhan; geçen sene neredeyse her girdiği pozisyonu gole çeviren bu çocuk şimdi nerede..Ben söyliyeyim birincisi yanlış şekilde oynatılıyor ikincisi genç adam kadın kız kafası karışmış belli.Batuhan ne santrfor ne kanat Yani tam RONALDO tarzı bir oyuncu kanatta ama içe kaçmayı seviyor aynı stil topçular bunlar ve gerçekten kaliteli başarılı olması için kanatta oynamalı ama sağ bek devamlı çıkarak destek vermeli Ronaldo gibi..
  VEFA TEMEL; müthiş bir yetenek sanırım Maradona abisini örnek alıyor.Topu alıp dönüşleri çok benziyor seyretmiş ve uygulamaya çalışıyor bence .Aferin böyle yetenekler dünyada azalıyor.Bakın dünyanın en iyi futbolcuları sıralaması yapsanız geçmişten beri en tepelerde hep 10 numaraların isimleri çıkar.Bu çocuğun değerini bilelim değil bu ligde süper ligde yok bu kalite..Ama hep yedek hep yedek ağır bir sakatlık geçirdi şimdi iyi oynat kardaşim oynat.defansları nasıl yıpratıyor kilidi açacak adam o..
  BRUNO;Bu çocuk sol açıkta çok iyi işler yapıyor ortaya alınca ol mu yorrr.
  NAMIK;adam Azeri milli takımında döktürüyor şampiyonlar liginde bile gol attı bizde neden vasat..
  SAĞ BEK MERT;ilk geldiğinde alışamadı yadırgadı sonra mükemmel denecek 1-2 maç çıkarttı o hailyle bırak bu ligi süper ligde büyüklerde oynar ama neden devamı gelmedi nolduda gardı düştü.İSMAİL YÜKSEKbizden gitme kiraladığımız çocuk tek kelime ile çok iyi…ZALAZAR ön liberoya koydu hoca karagümrük maçında coştu adam neden burada denemiyorsun tekrar be kardeşim.taha ile ikisi oynar 11 de..LUKA CAPAN adam iyi bir stoper hırslı ..
  Bakın burada 9 adet adam saydım ..Bunlar BURSASPORUN FUTBOLCULARI bırakın burayı SÜPER LİGDE birçok takımda oynarlar..KALECİ SOL BEK VE SANTRFORbu mevkiler çok eksik..AMA 4-5 kaliteli adamla bir üst lige rahat çıkarken takımlar biz bu kadar kalite ile sürünüyorsak bu ligde şapkayı önüne koy düşün başkanım.İşi bile çoookk tecrübeli bir hoca ve 2.yarı eksik mevkilere transfer ile biz buradan ÇIKARIZ..Haa birde olmazsa olmaz bir durum her takımda olmalı maaşlı sadece Bursasporda çalışacak işi bilen bir psikolog bu işde çok önemli..saygılar

  34
  2
 3. Idari menajer isimlerine bir isimde ben ekleyeyim musadenizle,deniz kolgu,bu ligi en bilen isimlerden biridir bence,tabi baska bir kulupte gorevli degilse.

  20
  1
 4. Sayın yazar.
  Tespitleriniz çok yerinde olmuş.
  Verdiğiniz isimler arasında Mustafa Gönden özelllikle düşünülmesi gereken isimdir.
  Çok geriye gitmeden geçen sezonun başında hazırladığı gençler neredeyse play of yapacaklardı.
  Gönden hocanın sayesinde Er hoca hazır bir takım bularak devam etmişti.
  Alınacak üç veya dört iyi takviye ile Gönden hoca başarabilir.

  16
  7
 5. Arkadaş paranız var geldiniz harcadiniz güzelde çok tecrübesiz harcadınız menajerlik oynayan adam bile skill videosu veya Whatsapp felanla transfer yapılmayacağını bilir bu iş araştırma işi Hatay gidip 300 bin Euro ya boupendza buluyor öyle armut piş ağzıma düş işi değil bu işler

  14
  1
 6. Bursaspor bi eskişehir bir kocaeli gibi olacak. kocaeli ayağa kalktı amatöre kadar gidip geri döndü. bakalım bursa kocaelinin başardığını başarabilecek mi.

  13
  16
  1. @fff yorumuna yanıt olarak

   MUMKUN DEGIL
   HERKES GERI DONER BIZ DONEMEYIZ O TREN KACTI ARTIK
   BURSADPORUN ELINDE BU LUG ICIN BIRKAC OYUNCU DISINDA OYUNCU YOK
   MUCADELE LIGINE MUCADELE ETMEYEN TAKIM KURARSAN SONUC NET ORTADA

   1. @Hasan yorumuna yanıt olarak

    gençlerimizi küstürmeyecektik. sahip çıkacaktık. takım geçen seneki iskeletini bozmadan 1.ligi bilen 5-6 nokta transferle rekabetçi bir takım kurup süper lige çıkacaktık. burak kapacak nerede, ismail çokçalış şuan nerede, emirhan şuan nerede, bunları neden kaybediyoruz. bunları kazanmak varken. geçen sezon burak kapacak ve ismail çokçalış emirhan takımda kalmak için can atarken şimdi niye kaçmanın derdindeler. orta sahada vefa aslanlar gibi oynar. neden vefanın üstüne düşmüyoruz. ismail çokçalış neden bu hale geldi. herkes ismaile kızıyor ya birde ismail çokçalış neden bu hale geldi onu sorgulayın. burak kapacak taha vefa ismail çokçalış furkan emre ünver tuğbey kerem şeni daha iyi hale getirmek daha çok çalıştırsaydık daha çok güçlendirseydik bu sezon uçardı bunlar. yazık ettik kendimize de gençlerimize de. ofosuyla acolatseye verdiğiniz parayı al burak kapacak sana veriyorum deyip burak kapacak takımda sezon daha tutulsaydı kaç puan kazandırırdı bize. 17 transfer yaptık dile kolay 17 transfer.

    4
    2
 7. Mustafa Er
  İle Herşey bir tarafa bırakılıp
  Tekrar görüşülmeli.

  Hiç kimse Bursaspor’dan büyük değildir ve
  Bu uğurda kimsenin,
  Ne başkan ne de Mustafa Er
  Kapris yapmaya hakkı yoktur.

  12
  28
  1. @Tamer yorumuna yanıt olarak

   O bunlara boyun eğer miydi? neden getirsinler? sende xd Zaten bizim bir takımımız bir hocamız vardı; geldiler, yıktılar, gidecekler.

 8. Herşeyi bir kenara bırakıp devre arası iyi bir hoca ve 5 6 tane kaliteli süper lig seviyesinde oyuncu alıp play offaa kalmak için herşeyi yapmamız lazım…

  5
  1
 9. Arkadaşlar hoca gitsin başkan gitsin iyi de eski başkan lar okadar borç yaparken herkes şakşak alkış yapıyordu gidenlerin borcunu bu yönetim ödüyor neden birtane eski yönetici borçları erteleyelim BURSASPOR U bu durumdan kurtaralım demiyorda şu anki yönetim hepsinin borçlarını ödeyecek bu kulübün borcunu kabullenecek.varmı varsa çıksın desin amma öyle birileri yok sadece BURSASPOR U daha nasıl batağa çekeriz düşüncesiz insanlar var.bende hersene kombine alıyorum.LÜTFEN ARTIK YÖNETİM İ RAHAT BIRAKIN.SAYGILAR

  4
  6
 10. Ismi bilinmeyen futbolcualr alarak yanlis yapti volkan sen vs vs marka tecrubeli futbolcu alsaydi su an kafafaydi coluk cocukla bu isler olmaz adanur baskan

  4
  4
 11. Dilimizde tüy bitti bazı şeyleri söylemekten.Cok transfer yapmak başarı getirmez,piyasa değeri en pahalı takım olmak başarı getirmez.Gecen seneden genç dinamik iskelet kadromuz vardı.Cok mu zordu 17 transfer yerine 7-8 tane nokta ve kaliteli transfer yapmak?İnanın geçen yılki kadroya yapılacak kaliteli birkaç transfer ile bu takım açık ara şampiyon olurdu.Bir yıl daha boşa gidiyor ve aynı yanlışlar yapılmaya devam ediyor.Klup her geçen yıl borç batağına batıyor.Beceriksiz kifayetsiz yöneticiler yüzünden klüp 6-7 senedir doğru yonetilemiyor.ÇOK YAZIK OLUYOR BURSA YA

  3
  2
 12. Adsnur başlangıçta çok iyi işler yaptı ana sonrasın da maalesef biraz tabiri caizse çuvalladı..Bursasporda daha önceki transfer yanlışları örnekten.. Gitti ne idüğü belirsiz 17 oyunu aldı..Aldıklarında en iyisini de gönderdi..Ozan SOL..Adam gittiği yerde goller sıralıyor.. 17 oyuncu alacağından 3-4 tane iş bitirici oyuncuları gençlerle kaynaştırsaydı şu anda tepelerdeydik..Birde Volkan ŞEN inadı tabi..
  Yılmaz VURAL inadı da bir başka muamma.. Sonucunda Yazık oldu…

 13. Göreve gelmeden önce Başkanına yaptığı ilk yanlış M.Er ve Batalla’nın Seçim malzemesi yapmasıydı.Sonrasında bize ilaç olacak YILMAZ VURAL Dururken 2-3 sacmasapan hocalarla anlaşıldı.Bu süreç bize hem zaman hemde puanlar kaybettirdi.Bu reddeden sonra yapılacak olan,BURSASPOR Camiasının kamuoyuna başvurarak hoca belirlemek vererek arası nokta transferlerle en iyi ihtimalle bu takıma PLAYOFF Oynatmaktır.BÜYÜK BURSASPORUMUZU LAYIK OLDUĞU YERE ÇIKARTMAK.

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu