Lemi Keskin “Uçuk kaçık vaatler vermiyoruz”

Spor Toto Süper Lig ekiplerinden Bursaspor’un Başkan Adayı Lemi Keskin, yeşil-beyazlılarla ilgili planlama ve hedeflerini açıkladı.

Bursaspor’u hak ettiği yere taşıyacaklarını belirten Keskin, ”Uçuk kaçık vaatler vermiyoruz. Bursaspor’u özgürlüğe kavuşturma projesinden bahsediyoruz” diye konuştu.

Radyospor’da yayınlanan Gün Ortası programında Emrah Karalinç’e konuşan Lemi Keskin’in açıklamalarından Ajansspor’un derledikleri şu şekilde;

“Kötü yönetildiğimiz sıralamadaki yerimizden de belli oluyor”
İki senedir çok kötü yönetildiğimizi düşünüyorum. Zaten bu da sıralamadaki yerimizden belli oluyor. Bursaspor’un yanlışlarını tespit ettik. Bunları düzeltmek için plan ve programımızı kurguladık. Biz geldiğimizde bu yönetimin hatalarını yapmadan, Bursaspor’un layık olduğu yere gelmesi için elimizden geleni yapacağız.

“Acilen ödenmesi gereken 100 milyon TL borç var”

Son 5 senedeki borç grafiğimizi rakamlarıyla açıklarız. Ama 2013’te Bursaspor’un 91 milyon borcu varken, an itibarıyla en az 450 milyona yükseldi. Acilen Haziran ve Temmuz aylarında ödenmesi gereken minimum 100 milyon TL borç var. Bu borçları ödemediğiniz takdirde ve futbolcular şikayet ettiklerinde büyük sıkıntılar çıkar. Biz bununla ilgili planlama yaptık, tespitlerde bulunduk. Artık Bursaspor değil, her kulüp adına söylüyorum banka kredileriyle kulüpler yönetilmemeli. Böyle bir parayı verebilecek bir güç yok.

Bursaspor adına nasıl bir kaynak oluşturacaklar?

Biz neler yaptık? Bursaspor’un pazarlayabileceği ürünleri geliştirmeye çalıştık. Mart ve Nisan aylarında yaptığımız çalışmalarda Lüksemburg merkezli Dubai kaynaklı bir yatırım şirketiyle görüştük. Timsah Arena’daki pazarlayabileceğimiz hakları o firmaya devredeceğiz. Göreve gelince 10 gün içinde sözleşme imzalayacağız. Timsah Arena’nın isim hakkı, tribün isim hakkı, kapı isim hakkı gibi pazarlanabilecek şeylerin satış hakkını yatırım şirketine devredeceğiz. Yatırım şirketi bize, Haziran ve Temmuz’da 10’ar milyon Euro’dan 20 milyon Euro, 2018 sonuna kadar da toplam 50 milyon Euro bir kaynak aktaracak. Bu kaynak, geri dönüşsüz bir kaynak olacak. Bursaspor’un bilançosuna girecek ve borçlarımız 250 milyon TL azalacak.

Bursaspor’u mali özgürlüğe kavuşturma projesi!

250 milyon TL borç azalınca neler olacak? 200 milyon kalacak. Bu borçlar uzun vadeli borçlar oluyor. Kulübün 120 milyona yakın banka borcu var, 5 yıl vadeli. Yönetici borçları var. O da 4-5 yıl sürebilir. Sigorta ve vergi borçları var. Bursaspor adına bu parayı transfere ayırıp takımı uçurabiliriz. Ama biz onu yapmayacağız. Ayakları yere basan, havalarda uçmayan, Bursaspor’u özgürlüğe kavuşturma projesi. Uçuk kaçık hedef ve vaatler vermiyoruz. Futbol takımında profesyonelleşmeyi hedefliyoruz. Futbol aklını Bursaspor’a getireceğiz. Herkes bunun böyle olması gerektiğini biliyor.

“İşi profesyonellere devredeceğiz, ne istediğimizi iyi anlatacağız”

Kısmet olursa 5.kez yöneticiliğim olacak. Yabancı dil bildiğim için transfer komitelerinde yer almıştım. Bu işi iyi biliyorum. Fakat; yine de profesyonellere işi devredeceğiz. Biz profesyonellerimize bizim ve taraftarların istediği oyunu anlatacağız. Bir bütçe ayıracağız. Denk bütçe hedefiyle de elimizden geleni yapacağız. Ama şu anda bile sözleşmesi devam eden, memnun olmadığımız futbolcular var.

“Bursaspor’un handikapını çözeceğiz”

31 futbolculuk bir ordu var Bursaspor’da. Türkiye Liglerinde bu ortalama 26. Şu anda bile 33 futbolcumuz var. 8 tanesinin sözleşmesi bitiyordu. Batalla onlardan biriydi. Kiralık futbolcularımız da var. O futbolcular da 6 tane. Önce kadro 25’e düşecek. Ancak; kiralık oyuncuları ekleyince 31 kişi oluyor. Bu da Bursaspor adına büyük bir handikap. Bunu da çözmek için elimizden geleni yapacağız.

Batalla ile ilgili bir planları var mı?

Pablo Batalla’nın Bursaspor’da şu an için bir planı yok. Arjantin’e gidecek. Kendisine saygı duyuyoruz. Dün ayrılırken verdiği bir demeç var. “Ben ayrıldığımda büyük hedeflere oynuyorduk, döndüğümde ise küçük hedeflere oynayan bir takım olmuşuz” demesi Bursaspor’un içinde bulunduğu çıkmazı anlatıyor. Biz, Bursaspor’u hak ettiği yere taşıyacağız.

Lemi Keskin’in listesinde kimler var?

Asil : Saffet Akarsu, Ali Cakalıoğlu, Dr. Emel İrgil, Dr. Murat Kaya, Hüseyin Başaran, Ertuğrul Yavuz, Ş.Murat Manas, Aybar Uluca, Ceyhun Özüm, Dr. Murat Çalıkapan, Ulaş Uslu, Turgut Özkan.

Yedek : Aydın Çoközler, Şevket Kaydı, Zeki Saygılı, Mustafa Turan, Ercan Korucuoğlu, Bilal Şengüloğlu.

14 Yorum Onay bekleyen yorum yok

 1. Valla arkadaş yeterki kulübü bi sıkıntıdan kurtarıp bizi eski günlerimize döndürecek biri gelsin inşallah Bursasporumuz için hayırlısı olsun ama artık bişeyler olsun üzülüyorum içim yanıyor halimize ben 2010 yılını çok özledim tadı damağımızda kaldı rahmetli başkanımızin izinden gidecek yönetim istiyorum

  48
  4
 2. Ali ay gelmesin, daha kötüsü de olmaz herhalde, he mevcut adayların isimleri tatmin edici değil o başka.açıkçası diğer adayları çok tanımıyorum fakat gerçekten İbrahim yazıcı gibi düşünen onu örnek alan varsa o gelsin.

  25
  4
 3. Bursasporumuz için en hayırlı tercih ne ise o olsun, artık ayakları yere basan, uçuk kaçık transfer yapmıyacak, az ama öz alan, Vakıfköyü yebiden ayağa kaldıracak, vizyon sahibi, proje üreten, rahmetli efsane başkanın yolundan giden, cebinden para vermiyen bir başkan gerekli bize.

  11
  2
 4. Lemin keskine hiç gözüm tutmuyor aynı 2 sezon önce ali ay için de söylemiştim inşallah bu sefer ben yanılırım başkanlar madem aday oluyotlar 100 millyon versin borc biter zaten ama bizde yok birlik an ca çorbaçılar yiyor es yönetiçiler bide paramı alıyorlar haram sıkkım olsun

  7
  15
 5. “Bu kaynak, geri dönüşsüz bir kaynak olacak. Bursaspor’un bilançosuna girecek ve borçlarımız 250 milyon TL azalacak.” Cümlesi aklımda soru işareti oluşturmaya yetti.

  5
  13
 6. Mevcut şartlar ortada aday olmak bile yürek ister, diger adaylar ortaya iyi kötü bir para koyarak bağış yaparken lemi beydende elinicebine atmasını beklerdim. Fon işi cümle icerisinde güzel gibi duruyor mantıklıbir hamle ama işin görünen kısmı buyken gercek umarım çok farklı değildir sonucta sirlet 50milyon gibi bir para verecekken bunun geri donüşünü fazlasıyla alması lazım! Daha once tecrübesi olması, akla mantığa uygun açıklamalar yapması olumlu ama işi profesyonlellere bırakıcaz derken kime? Le guende profesyoneldi ama sonuc ortada! Üstelik simdi tazminat meselesi var. Kimse niyetinize bakmaz lemi bey, ali ayda iyi niyetliydi taraftar başariya bakar.

  3
  4
  1. @@emrkur yorumuna yanıt olarak

   Kulübe en çok parayı ali ay vermiştir ben kulübe para veren birini istemiyorum kulübü kendi kendine yetecek bir hale getirecek başkan istiyorum

   11
   1
 7. bu da mali yapıdan bahsediyor ali ay gibi..yahu şöyle iyi kadro kuracağım diyen bir başkan çıksın.Lemi gözümden düştü.Oy hakkım yok ama olsa oy falan vermezdim.Hayal satıyor ..

  2
  30
 8. Ali Ay’a laf edenler siz Bursasporlu falan olamazsınız. Şu ana kadar hangi başkan Bursaspor’un borcunu kapatmak için cebinden para verdi söylesenize? Hem o çok eleştirdiğiniz Ali Ay’ın yaptıklarının yüzde birini yapabilecek misiniz ki konuşma haddini buluyorsunuz kendinizde? O yüzden durmak yok, yola d e v a m.

  2
  8
  1. @Toros yorumuna yanıt olarak

   Evet kardeşim durmak yok. 1. yıl olmadı 2. yıl olmadı hedef seneye kesin PTT birinci ligi yola devam sakın firene basma tam gaz.

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu