Kurtuluş’un 90. Yılı Kutlu Olsun!..

Tam işgal yıllarındaydı. Yurdun her yanı bir bir işgal edilmeye başlamıştı. İşte bu sırada, Bursa'nın makus tarihi birkez daha tekerrür ediyor ve Bursa Yunanlılar tarafından işgal ediliyordu.

 

Osmangazi ve Orhangazi'nin kabirleri düşman çizmeleri altında ezilip yağmalanıyordu. Eski bir Bizans prensesi olduğu halde kendi isteğiyle Müslüman olup Orhangazi ile evlenen Orhangazi'nin eşi Nilüfer Hatun'un kabri de Yunanlı bir General tarafından tekmelenirken, ağzından "Türkle evlendinde eline ne geçti? Müslüman oldunda ne oldu? Bak yine kazanan taraf biziz ve sende ayaklarımızın altındasın." şeklinde başlayan cümleler, küfür ve hakarete dönüşüyordu.

 

Vatanın işgal edilen her noktasında sıkıntılı anlar yaşanırken TBMM'ye Bursa'nın işgal edildiğinin haberi ulaşır. Başta Mustafa Kemal Paşa olmak üzere tüm meclis büyük bir hüzne boğulur.

 

Bizzat Mustafa Kemal Paşa'nın teşviki ile meclis kürsüsüne siyah bir örtü örtülür. Bu tavır ne İstanbul, ne de İzmir işgal edildiğinde gösterilmemiştir. Ancak Bursa'nın işgal edilmesinin ardından meclis böyle büyük bir yas tutmaya başlar.

 

Zaman geçer ve yurdun işgali hızla son bulmaya, vatan toprağı düşmandan temizlenmeye başlar. En büyük sevinçlerden biri 9 Eylül tarihinde İzmir'in kurutuluşunda yaşanır. Ancak neredeyse kesinleşmiş bir kurtuluş ve zafere rağmen meclis kürsüsüne örtülen o siyah örtü Bursa'nın düşman işgalden kurtulduğu gün olan 11 Eylül tarihine kadar indirilmez. 

 

Parçası olmaktan gurur duyduğumuz şehrimizin düşman işgalinden kurtuluşunun bir yıldönümünü daha yaşamanın sevinci içerisindeyiz.

 

11 Eylül’lerin geçmişi ve zaferleri anıp gururlandığımız günler olduğu kadar, ülke olarak kendi muhasebemizi yaptığımız, geleceği planladığımız günlerin olmasını temenni ediyoruz. 

 

Bursasporluyuz.Net

Bir yorum yazın

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu