Kulüpler bataktan kurtulur

Futbol Federasyonu’nun takımların kadrosunda 14 yabancı bulundurabilme kararının ardından çok tartışılan konuyu, bir dönem Bursaspor’da Sportif Menajerlik yapan Türk futbolunun en önemli isimlerinden Süha Sidal’a sorduk. Sidal, alınan kararın Türk futboluna kesinlikle yarar sağlayacağını belirterek bu karar için “Türk futbolunun kurtuluşu olabilir” dedi.

“ASLINDA TRANSFER YASAĞI”

Alınan kararın üst kapalı transfer yasağı olduğunu vurgulayan Sidal, “Federasyonun almış olduğu bu karar aslında üstü kapalı olarak takımlara transfer yasağı niteliğinde. Takımlara kadrolarında 14 yabancı oyuncu bulundurma hakkı verilirken, bunun içinde önemli kriterler getiriliyor. Vergi borcu, sigorta borcu, futbolculara borç, teknik ekibe ve yöneticilere borcu olmayan takımlar transfer yapabilecek. Bu şartları sağlamak kulüplerin mali yapısını düzeltecek” dedi.

“KULÜPLER BATAKTAN KURTULUR”

Sözlerini sürdüren Sidal: “Futbol kulüplerini idare eden yöneticiler içinde devrim niteliğinde olan bu karar, onlarında artık planlı bir şekilde harcama yapması zorunluluğunu getirecek. Bu kural 2-3 yıl içinde kararlılıkla uygulanırsa, kulüplerimiz büyük bir borç batağından kurtulup refaha ulaşır ve sağlıklı bir yapıya dönüşür. Türkiye Futbol Federasyonu bu kararının arkasında kararlılıkla durmalıdır.”

“YERLİ FUTBOLCUYA KALİTE GELİR”

Kararın yerli futbolcular üzerinde de olumlu izler bırakacağını vurgulayan deneyimli futbol adamı, “Keşke tüm kulüplerimiz 14 yabancı oyuncu transfer edebilecek yapıya ulaşsa. Bu Türk futbolunun kurtuluşu olur.  Yerli futbolcularda artık kendilerine çeki düzen vermek zorunda kalacak. Aldığı ücreti beğenmemezlik ya da değerinden fazla para talep edemeyecek. Bunları istediği takdirde kendisine kulüp bulamayacak. Mecburen Avrupa’da oynamak için kendisini daha fazla geliştirme yoluna gidecektir. Bu arayışta yerli futbolcunun kalitesini yükseltecektir” dedi. TARIK TARIM / BURSA HABER

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu