Kubilay Kanatsızkuş maalesef futbolcu filan değil!

Yeni Dönem Gazetesi Spor Yazarı Engin Aksöz'ün köşe yazısından alıntıdır.

Altınordu önünde takımın en iyi oyuncusu kaleci Çağlar Şahin Akbaba ise eğer; kimse kaybedilen iki puan için mazeret üretmeye kalkmasın…

Hele sen Yalçın hocam; sakın ha…

Ağzınla kuş tutsan faydası yok…

Bursaspor oynamıyor, kahrediyor; her maç biraz daha hüsran; biraz daha kahır; özetle ‘sıfıra sıfır, elde var sıfır’, neyin savunmasını yapacaksınız bana…

Maç bitti ‘Acaba farklı bir şey söyler mi?’ diye merak etsem de yine ayni standart kelimeler…

‘Aradığımız golü bulamadık. Tek hedefimiz şampiyon olarak Süper Lig’e çıkmak’…

İzmir‘de havalar Bursa‘ya göre nispeten daha sıcak…

Cumartesi akşamı bir yerin açıkta yatmadıysan(!) nasıl olacak bu iş anlat da öğrenelim…

Takımın durumu fecaat.

Birilerini kesiyorsun olmuyor, bir başkasını fırçalıyorsun yine aynı; sözün özü giren çıkan bir şey fark ettirmiyor.

Altınordu bebelerle tozumuzu attı; daha ilk yarıda fark yerdik, Allah’tan kaleci Çağlar sağlam durdu da yırttık…

Taktiğin hiç değişmedi…

Çağlar hem kaleci, hem de sarkık libero…

Üstüne gelmeyen rakipler önünde yapılacak geri paslarla onun üzerinden oyun kurduruyorsun ama artık kimse yemiyor bunu…

Kaleci, sağ bek, sol bek, stoper, ön libero arasında dolaşan topun başı döndü ama senin kenarda kılın kımıldamadı…

Rakip kaleye ‘mehter takımı’ ritmiyle ve dura dura hücum eden bir takım maç kazanamaz, kazanırsa da futbolun doğasına aykırı olur.

Bursaspor’un oyun anlayışı bundan ibaret…

Üretmeden kimse kazanamıyor, sorun burada…

Başka bir versiyonun yok mudur senin hocam, artık herkesin ezbere öğrendiği bu sistem değişemez mi?

Çakılıp kalacağımıza, eldeki mevcutlardan yeni formasyonlar bulmaya çalışalım…

Örneğin ‘baskın basanındır diyerek’; maçlara tam saha press mantığıyla ve rakibe ön bölgede basarak karşılasak nasıl olur?

Savunma orta sahaya çıksın, orta saha da forveti desteklesin; çok adamla hücum organizasyonu fark yaratabilir…

Klasik söylemle ‘tebdil-i mekanda fayda vardır’ bu bir…

İkinci alternatif;

Kubilay Kanatsızkuş sadece iyi niyetli; ama maalesef futbolcu filan değil…

Eleştirmemeye yemin etsem de; olmadı; olmadı, olmuyor…

Sahada kaldığı süre uzadıkça hem fizik olarak yıpranıyor, hem de üretememenin verdiği stresle demoralize oluyor çocuk; daha fazla zorlamaya gerek yok…

İkili forvetle sahada dizilmek; mevcut kadro içinden golcüler bulmaya en akılcı çözümdür; denemekte yarar var…

Seleznov İzmir‘de görüldüğü üzere; yürüye yürüye oynasa bile kendi pozisyonunu kendisi üretme gibi özel bir yeteneğe sahip.

Uzatmalar dahil oynadığı 30 dakikada 2 net pozisyon yakalayıp, bir asist yapmak kumaşının kalitesini gösterir, varsın birazcık ağır olsun…

Yanına koy ‘boyu küçük, fiziği yetersiz’ demeden kabına sığmayan  Ali Akman‘ı, o koşarak dağıtsın, Seleznov yakaladığının birisini yazsa; maçlar böyle bitmez…

Hem statik, hem de iş bitirici özelliği olmayan Kubilay Kanatsızkuş yerine; çabuklukla, iş bitiriciliği harmanlayacak ikili forvet çözüm gibi duruyor sanki…

Erzurum’la oynanacak kupa maçında bu sistemin denenmesinde yarar var…

Tabii o zaman da Özer Hurmacı‘nın orta sahanın merkezine saha içi organizasyonu yönlendirmesi için kaydırılması gerekebilir. 10 numarasız oynamak risk gibi görünse de; Burak Altıparmak devre arası takviye niyetimiz varsa son iki maçta pek ala bu yerde idare eder.

                                                                      xxx

Altınordu hocası Hüseyin Eroğlu Bursaspor‘a karşı 15 yaşındaki Burak İnce‘ye 60 dakika sahada şans tanıyarak ‘alt yapı üzerine’ ahkam kesenlere güzel bir ders verdi. Yerine soktuğu Muzaffer Kocaer‘in de 16 yaşında olduğunu söyleyelim.

Hal böyleyken;

Bursaspor’un ondan bir yaş büyük olmasına karşın golcü kimliğiyle kalitesini kanıtlamış Ali Akman için daha fazla beklemesine gerek var mı dersiniz?

23 Yorum Onay bekleyen yorum yok

 1. Stancu’ya da topçu değil deniliyordu bu platformda. Sakho’yu oynatmalıyız deniliyordu. Şimdi, bu yaşında, Stancu’nun alt ligdeki Bursaspor’un toplam golünün yarısı kadar, Süper Lig’in de en iyi forvetleri olarak gösterilen oyunculardan daha fazla golü var. Kubilay formsuz ve Seleznov form tutmuşken Kubi 11 oyuncusu değil kabul ama kötü futbolcu da değil be. Çocukların kafalarını allak bullak etmeye gerek yok.

  55
  17
 2. Yazının bir kısmına katılıyorum, kubilay gibi oyuncuları kullanmayı bileceksin on parmağında on marifet beklemenin alemi yok, kubilayda ilerde tek başına sadece koşuyor ve baskı yapıyor ama üretemiyor ve eziliyor, çift forvet oynamak baskıyı hafifletir (mourinho modum aktif)

  27
  1
 3. Kubilayın futbolcu olmadığını zaten söylüyoruz. 3 senedir gereksiz kadro israfı.Engin hocanın dediği gibi seleznov ve ali akman işi götürür. Şimdi kubilay lobisi gelir, yok gençti, yok bursa çocuğuydu, yok sabırdı.. Eksileri basarlar..

  17
  6
 4. Haftalardır top toplayıcı çocukların bile gördüğü şu kadro dizaynı ve ne oynadığı belli olmayan saçma sapan taktiksel yanlışları görmeyecek kadar cahil bir adam değil hocamız… Fakat be kardeşim nasıl bir düşünce, nasıl bir egodur ki bu hiç bir değişikliğe cesaret etmeden nasıl “Bursaspor Şampiyon Olacak” diye zırvalarsın?!! Trolmüsün?.. Samet Aybaba ve M. Bakkal faciası gibi 1 yılımız daha bağıra bağıra güme gidiyor… Diyelim biz futbol cahiliyiz, sen profesyonelsin…
  Şu İsmaili sağ beke koy, Shehu yu orta sahaya çek, devre arası bir tane adam gibi sol açık bul, stoper alternatiflerin var, fazla transfere bile ihtiyacın yok. Bu lig de hücum hattın güçlü ise, gol atabiliyorsun ve eziyorsan kazanırsın!.. Çift forvet ile baskılı ortasaha ve kanatlara ihtiyacın var!.. 15 haftadır eziliyoruz!.. Yapma etme şu taraftarı dinle, sen ezik olabilirsin, biz bu ezik takıma tahammül edemiyoruz!!!

  13
  1
 5. yalçın hoca sağ bekte ismaili oynatmayıp shehuyu oynatıp orta sahayı ölmüş bitmiş adamlara bırakıyorsan sen hoca değilsin.
  receple özerle kubilayla selçukla anılla latovlevici ile nasıl iyi futbol oynayabilirsin ? bu adamları inan bana ben koşsam geçerim.
  yalçın sana son kez yazıyorum eğer bu yazdığım kadroyu oynatmazsan bu son haftan olur.

  çağlar
  sedat********diarra*******anıl
  burak****shehu***emirhan***latovlevici
  atanasov****özer
  seleznov

 6. Sende yazar değilsin bu nasıl uslup. Bir yerlerin açık kalmadıysa denir mi? Gencecik futbolcu için iyidir kötüdür orası ayrı ama futbolcu değil diye başlık atılır mı? Sende yazar bozuntususun o zaman.

  11
  7
 7. Gördüğünüz gibi futbol Antrenörü ve menajerlik kabiliyetlerim var diyen bir sözde gazeteci daha! Allooooo son gün 11 kenarda kalmış futbolcu transfer edildi unuttunmu ? Borç 500-600 Milyon Lira Unuttunmu -3 Puan yedik unuttunmu yoksa 2 sıradaydık unuttunmu ? sağ sol kanat oyuncularımız doğru dürüst yok Burak daha kaç yaşında kaç maç oynadı? Sen Kubilay’a bir maçta 10 tane top havalandırman lazım çocuğa kaç tane isabetli orta geliyor? söyliyeyim sıfır gibi az adam o boy ile kendi şansını yaratmak zorunda kalıyor! Sen bir git hele araştır bu paralar ile kimler rezidans almış kimler Bursaspor’un paraları ile fabrikalarını büyütmüş makinelerini yenilemiş vs isteyelim geriye ve iki kanat iki orta saha iki defans oyuncusu alalım bakalım Kubilay kaç tane atıyor! yardım deniyor kimse elini cebine atmıyor bari gidin detektiflik yapın biraz yok olan paramıza sahip çıkın yoksa her hafta maça gitmeyen 45,000 tane televizyon Antrenörlüğü yapan var 1 saniselik olayı 100 kez yavaşlatılıp seyredersen hakemde olur haminem bile!

  5
  4
 8. Hoca senin kadar futbol cahilini görmedim koskoca maç 2-3 pozisyona girdik yavancısı olmayan çoluk çocuk ki çoğu da yeteneksiz altınordunun öyle iyi gözüktülersr sayemizde başka maçlarını seyrettim sıfırlar bu sene muhtemelen küme düşerler eskişehir -9 puandan rahat geçer bunları savunma mı oynatacaksın git sivas maçları seyret savunma ortasahada başlıyor senin gibi kalene kadar rahat getirmiyot kimse kaleci bir pas veriyor hızlı hucuma çıkıyor takım senin kalecin ortasahaya gelip yan pas veriyor bu sayede yaptığın tek atak yok hala aynı taktik

 9. Evet Kubilayın bir varlık gösterememesi..yalçın hocanında ondan vazgeçmemesi,kadroda farklı kombinasyonlar denememesi..bizi bu durumlara düşürmüştür…sana gelince yazar efendi Kubilay iyidir sadece doğru hocanın elinde değil..!! çok genç bir oyuncu için bu kadar yıkıcı bi yorum yapmak olmaz..sadece 3 sezondur ısrarla Kubilayın oynatılması çok ilginç..burda diğer forvetlere yapılan bi haksızlık var..

  2
  1
 10. DEVRE ARASI ÖNCE RİZE SONRA DİĞER STSL TAKIMLARI KUBİLAY I ALABİLMEK İÇİN SIRAYA GİRER…GÖRÜN BAKALIM….BENCE BU TAKIMDAN SADECE 2 FUTBOLCUYA TALİP ÇIKAR….KAPACAK VE KUBİLAY…GÖRECEĞİZ 3 HAFTA KALDI…

  2
  8
  1. @dr.timso yorumuna yanıt olarak

   Batuhan Altıntaş nerede diye sorayım bende size o zaman. Kaldı ki Kubilay dan daha potansiyelli bir oyuncuydu kendisi. Olmayınca olmuyor zorlamanın anlamı yok.

   1. @Yeşil Timsah yorumuna yanıt olarak

    YA BEN YANLIŞ GÖRÜYORUM YA ÇOĞUNUZLA FARKLI PENCEREDEN BAKIYORUZ…KOŞUYOR,BASIYOR,HAVA TOPU İNDİRİYOR İSTASYON OLUYOR…SADECE GOL ŞANSI YOK BENCE…3-4 SENE SONRA BENCE (KARAKTERİ BENZEMESİN) TÜRKİYE NİN YENİ HAKAN ŞÜKÜR Ü OLACAK…GÖRELİM BAKALIM

    4
    7
 11. Bu arkadas verilen oynama suresikada r. Ali akman a sans verilmesi gerekiyo. Nasil golcu oldugunu. Erzuruma attigi. Golle gosterdi

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu