Kongre kulisleri

Olay Medya Spor Yazarı Cevdet Altınel'in bugünkü köşe yazısıdır.

Geri sayım sürüyor… Bursaspor Olağan Genel Kurulu, mayıs ayı içerisinde yapılacak.

Bursaspor’un mevcut üye sayısı 5580, oy kullanacak üye sayısı yaklaşık 4 bin civarı. (Bu rakamlar kongre tarihine göre değişebilir, çünkü üye alımı devam ediyor) Delegelerin oy kullanabilmesi için, aidat ödemesi yaptıkları tarihten itibaren 90 gün geçmek zorunda. Askı denilen bu işlem sonunda oy kullanacak kesin delege sayısı askıdan çıkma durumuna göre netlik kazanacak.

Tüzük gereği ilk kez, başkan adayları 100 imza bulmak zorunda.. Oy hakkı bulunan en az 100 delege, notere giderek, nüfus kağıtlarını ibraz ettikten sonra Divan Başkanlık Kurulu’na verilecek dilekçeye imza atmak zorunda. Bu dilekçe ile birlikte, aday kişinin başkanlık adaylığı resmiyet kazacak. Yeterli imza toplanamadığı taktirde o kişinin başkan adaylığı söz konusu olamayacak.

Bu kongrede bir ilk daha yaşanacak. Başkan adayları; yönetim, disiplin, denetleme ve TFF delegelerini kongrenin yapılacağı ilk oturum tarihinden 1 hafta önce Divan Başkanlık Kurulu’na vermek zorunda. Kongre ilk oturumda yapılamazsa bile 2. oturum için bu listelerde değişiklik yapılamayacak (Geçtiğimiz yıllarda yapılan genel kurullarda bu listeler değişebiliyordu).

İşin detay kısmı böyle. Mesele adaylar ve listeler. Şehirde enterasan bir hava var. Kollarını sıvayanlar beklemede. Telefonlar çalışıyor. İttifak arayışları, nabız yoklamalar, vaadler, görev beklentileri vs… Başkan Ali Ay, aday olacağının işaretlerini verdi ama resmi olarak bir açıklama yapmadı. Daha önce yönetim kurulu üyeliği yapmış olan Ahmet Bozdemir adaylığını açıklayan ilk isim olmuştu. Sürpriz isimler çıkabilir mi? Burası Bursa, her an her şey olabilir.

Bu ayın sonuna doğru kongre hareketliliği artar. Kongreden önce önümüzde bir divan kurulu toplantısı bulunmuyor. Ama Divan Başkanlık Kurulu daha önce yapıldığı gibi yine bir toplantı tertipleyip başkan adaylarının plan ve projelerini dinleyebilir. Böylece Bursaspor delegeleri de taraftarları da en azından adaylar hakkında bir fikir edinmiş olurlar.

Bursaspor’un geleceğinin oylanacağı önemli bir kongre. Kulübün ekonomik durumu ortada. Önümüzde sıkıntılı bir tablo var. Bence delegelerin seçim yaparken ana kıstas bu olacak. Çünkü para olmadan ne yazık ki bir şey olmuyor. Çok geçmişe gidip Kocaeli örneğini vermeyeceğim, Gaziantepspor’un durumuna bakın yeter. Seçilecek başkan, 400 milyonu aşan borç ile birlikte ‘ateşten gömlek” giyecek. O yüzden başkan adaylarını şimdiden cesaretlerinden dolayı alkışlamak gerekiyor. Bursaspor Başkanlığı çok onurlu bir görev, yeter ki hakkı verilebilsin…

12 Yorum Onay bekleyen yorum yok

  1. @Fatih16 yorumuna yanıt olarak

   Serkan Yetişmişoğlu çok değerli bir gazeteci ama bu onun iyi yönetici olduğunu veya Serkan yetişmişoğlu bile var diyecek kadar söylem gerektirecek bi şey değil zaten ahmet bozdemir yerel basının gücünü almak için için yapıyor

   18
   1
 1. 3. aday olarak 224 bursasporlular derneğinden avukat UMUT ÖNEL var… önelin 2 ay önceden 100 imzayı toplayıp nisan ayı ortalarında adaylığını açıklayacağını biliyoruz..bizede hayırlı olsun demek düşer..kazanan bursaspor olsun..

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı