Kongre kararı alınacak mı?

Olay Medya Spor Yazarı Emre Kurtbay'ın köşe yazısıdır.

2022-2023 sezonunda tarihinde ilk kez mücadele ettiği TFF 2. Lig’de son hafta ligde kalan Bursaspor’da gözler gelecekte neler olacağına çevrilmiş durumda. Transfer yasağı nedeniyle Vakıfköy ağırlıklı kadrosuyla mücadele eden yeşil-beyazlılar, sezonu 3 teknik adamla tamamlarken üst üste iki kez küme düşmenin eşiğinden son anda kurtuldu. Camiada bir kısım, Başkan Ömer Furkan Banaz ve yönetiminin başarısız olduklarını ve görevlerine devam etmeyip kongre kararı almasını istiyor. Başka bir kısım ise tam tersi bir düşünceye sahip. Kararsız olanların da sayısı az değil.

Öncelikle bu konuyla ilgili birkaç şey söylemek istiyorum.

Yönetim kurulu içinden bazı isimlerin bireysel olarak yıprandıklarını belirtseler de mevcut durumda Bursaspor’un geleceği için devam etme eğiliminde olduklarını düşünüyorum. Yeşil beyazlı ekip için sezonun sona ermesiyle teknik heyet ve futbolcular tatile çıktı. Yönetim ise kendi arasındaki istişarelerle yeni yol haritasını belirlemeye çalışıyor.

DEVAM KARARI AĞIR BASIYOR

Bursaspor yönetiminin hafta sonu net bir karara vararak sessizliğe son verip devam edeceklerine ya da kongreye gideceklerine dair bir duyuru yapmasını bekliyorum. Son karar, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ile yapılacak görüşmenin ardından belli olur gibi duruyor. Önümüzdeki yıl yapılacak yerel seçimleri de göz önüne aldığımızda mevcut yönetimin ‘devam’ kararı alma ihtimalinin daha yüksek olduğunu söyleyebilirim. Zaten yönetimin Mayıs 2024’e kadar görev süresi var. Ancak şu bir gerçek ki, Bursaspor’un mevcut kadrosuna ocak ayında takviye yapması şart. Bunun için dosyalar üzerinde çalışmaların da devam ettiğini biliyoruz. Mali anlamda birçok hesap yapılıyor. Ancak, sanayi şehri dediğimiz Bursa’nın artık ağırlığını koyarak kentin en önemli markasını ayağa kaldırma adına elini taşın altına sokması gerekiyor. 60 yıllık Bursaspor Kulübü küllerinden doğacaksa bu birkaç kişinin değil, tüm Bursa’nın birleşmesiyle olacak.

Bu noktada, yönetimden devam etme kararının çıkması halinde kongre isteyen kulüp üyelerinin, imza toplayarak olağanüstü kongre kararı aldırma girişimleri olacağı sosyal medyadan dile getiriliyor. Öncelikle olağanüstü kongre kararı alınması hangi şartlara bağlı; bilmeyenler için bir göz atalım. Olağanüstü seçim kararı Bursaspor Kulübü Tüzüğü’nün 24.1 maddesine göre şu hallerde alınabilir:

A- Yönetim Kurulu’nun kararı.

B- Denetim Kurulu’nun oy birliği ile vereceği yazılı isteği.

C- Bursaspor’un üyelerinden o yıl için Genel Kurul’da seçme ve seçilme yeterliliğine sahip olanlardan beşte birinin, yapılacak üye kimlik ve imza tespiti ile birlikte Divan Başkanlık Kurulu’na dilekçe vermeleri.

D- Bursaspor Başkanı’nın veya Yönetim Kurulu’nun görevini bırakması.

E- Yönetim Kurulu üye sayısının tüm yedek üyelerin çağrılmasına karşın, Başkan dahil beş kişiden aşağıya düşmesi.

Yukarıdaki maddelerden de anlaşılacağı üzere imzayla kongre kararı aldırmak isteyen üyelerin kulüpteki oy kullanma hakkına sahip mevcut üye sayısının beşte biri oranında bir sayıya ulaşması gerekiyor. Bu noktada imza toplanabilir mi, bunu da zaman gösterecek.

Sözleşmelerde fire olacak mı?

Bursaspor’da kongre konusunda verilecek karar, sözleşmesi 31 Mayıs’ta sona erecek oyuncuların da durumunu belirleyecek gibi duruyor. Maaşların tamamının ödendiği, maç başı ücretlerinden ise birkaç maç geriden geldiği yeşil-beyazlı ekipte kaptan Enver Cenk Şahin ve Hasan Ayaroğlu‘nun yanı sıra; kaleciler Deniz Aydın ve Talha Yakın ile birlikte orta saha oyuncuları Ozan İsmail Koç ve Bilal Güney‘in sözleşmeleri bitiyor. Bu oyunculardan Deniz, Talha, Ozan ve Bilal’de sıkıntı olacağını açıkçası düşünmüyorum. Cenk ve Hasan’a gelecek olursak; Banaz yönetiminin devam etmesi halinde kalmaya sıcak bakacaklarını düşünüyorum.

Bu durumda, yönetime hangi taleplerle gelecekleri merak konusu. Zira, minimum devre arasına kadar transfer yasağı devam edecek Bursaspor’da hiçbir oyuncunun mevcut şartlarda takımdan ayrılmaması gerekiyor. Hem Cenk’in hem de Hasan’ın aldığı ücretler bu ligin üstünde. Doğal olarak yeşil-beyazlı yönetimin bütçe ayarlaması yaparken deneyimli isimlere yapacağı teklifler haliyle önem kazanıyor. Bursaspor’un menfaatleri göz önüne alınarak yapılacak sözleşmelerde fire olmaması ve devre arasına kadar mevcut kadronun devam etmesi gerektiği aşikar. Bu arada, bir yıllık daha sözleşmesi bulunan Kubilay Sönmez’in de şu an için Bursaspor’dan ayrılmayı düşünmediği bilgisini de paylaşmış olalım.

Olumlu hava devam etmeli

Futbolcu olarak döndüğü Bursaspor’da eşofmanları üzerine geçirip takımın başına geçen Özer Hurmacı’nın, yeni sezonda da takımın başında olma ihtimali yüksek. İşbaşı yaptığı günden itibaren takıma olumlu anlamda bir etki yapan Hurmacı yönetiminde çıktığı 10 maçta 4 galibiyet, 4 beraberlik ve 2 yenilgi alan yeşil-beyazlılar, 16 puan topladı ve bu performansıyla ligde kaldı.

Sözleşmesi 31 Mayıs’ta sona erecek Hurmacı ve ekibiyle yola devam etme eğiliminde olan yönetimin, genç çalıştırıcı ile futbolcu sözleşmesi imzalamasını bekliyorum. İddialı sözleriyle dikkat çeken Özer Hoca, yakalanan olumlu havayı devam ettirir, devre arasında da gereken hamleler yapılırsa gelecek sezonun sonunda Bursaspor camiasının yüzü bu kez gülebilir.

13 Yorum Onay bekleyen yorum yok

 1. Alinur Aktaş isterse olur.Yonetimin ipleri elinde.Yonetime kongre kararı aldirabilecek tek organ üyelerin imza toplaması.Uyelerin de ipleri onun elinde.Taraftar desen,belediyede işçi.O zaman cevap tekrardan Alinur Aktaş’a çıkıyor.Kısaca,Alinur Aktaş isterse kongre kararı alınır.

  15
  3
  1. @Jukebox yorumuna yanıt olarak

   var mı BABAYİĞİT
   çıksın meydana, 4 sezon futbolcu satmamaya söz verebileceklermi ?
   küme düşürmeyeceklerini garanti edebilecekler mi ?
   4 sezon sonra süper ligi hedef leyebiliryorlar mı ?
   YALANCI yönetici istemiyoruz..
   DÜRÜST yönetim kurulumuz var,
   suyu bulandırmayın…

  2. @Jukebox yorumuna yanıt olarak

   kongre kararı alınsa ne olur?
   gelecek olan kuş mu konduracak?
   zaten kurtuluşu para da-pul da. tahta da-transfer de gören bir yerel medya ve taraftarın arasına sandviç misali hangi bilinçli aday girmeye cesaret edebilir?
   kaldı ki bu kulübün ana meselesi para, pul, tahta, transfer falan değil,
   kulüp O-LA-MA-MAK-TIR!..
   önce bir kulüp olsak bu şehrin kaynakları, bu kulübün 7 sülalesine yeter…

   4
   3
  3. @Jukebox yorumuna yanıt olarak

   Peki şöyle düşünelim alinur senin dediğin gibi birisi değilse sen iftira atmış oluyorsun ayrıca ne zaman suçu kendimizde bulduğumuzda o zaman düzlüğe çıkarız başkaları suçlamak kolaydır ama suç kendimizde olunca biz hatasızız bu kulübe başkanları kim seçiyor bursaspor üyeleri erkan körüstan, recep bölükbaşı, ali ay 3 defa, mesut mestan, erkan kamat ve emin adanuru bizler seçtik ne oldu kulübümüz 2.ligde belediye suç atmakla olmaz şimdi bazıları ali ayı alinur seçtirdi diyecek arkadaş bursasporlu üyeler seçmiyor mu alinur ne yapacak belediye olarak destek verdiği doğru çünkü bursa belediyesi kendiside bursalı sonra niye destek verilmiyor diye olay çıkaranlar var şuanda teksas ve diğer bazı taraftarların çorbası kesildiğinden erkan kamatta aynısı oldu istifaya davet ediyorlar normal hayatta ne kadar başarısız ve beleşçi varsa ya amigo yada teksaslı ve ünitimsah veya maraton vs bunlar def etmedikçe kulüp ayağa kalkmaz sülük gibi yapışmış durumdalar ben olsam grup falan bırakmam stada girme engeli koyacaksın ömür boyu

   7
   4
 2. İstikrar yakalandi bence
  Yönetim-teknik heyet-futbolcular ve hatta
  Kulüpte çalisan tùm personel kalmali
  Bu sezon ki tel konsantremiz tamamen
  Ocak ayina kadar ilk 6 içinden kopmadan
  Yapilacak takviyelerle birlikte ptt ligine
  Yükselmek olmali

  6
  5
 3. Her sene başkan değiştiriyoruz da ne oluyor devam etsin eldeki kadroyu korusun Ocak ayında transferi açsın şuan işleyişi biliyor. Kongre alınırsa yeni baskan gelecek takıma alışacak hop 2 ay geçmiş

  5
  5
 4. Akp ve zihniyetinden tiksinen biriyim.

  Alinur Aktaş’ı ve İnegöllüleri zerre sevmem.

  Lakin kesinlikle belediye destekli yönetimin devam etmesi gerektiğini düşünüyorum.

  Düze çıkarabilirler mi sanmıyorum ama en azından şu kötü günlerde ve ekonomi de daha da enkaz haline gelmemizi engelleyebilir/öteleyebilirler.

  Ne yazık ki gerçek bu.

  3
  2
  1. @kosumi yorumuna yanıt olarak

   Anlatamazsin başkan ülkenin sorunu bu hayal satanı daha çok severler bende aynı şekil sigara izmaritini daha çok severim mevcut iktidardan ama gel gelelim suanki durumda bu kulübü bu destek olmadan kimse ayakta tutamaz. Kaldiki adamlar iyi işler yapıyorlar doğru çalışıyorlar ama emin çıkar şampiyonlar ligine gitcez huuuu yapar seçilir

 5. PTT ligin de bu başkan olsa en başından bu yana takım soyulmaz ve ligte bir şekilde kalınırdı valla kimse kusura bakmasın adam çalmadı işte idare etti gelen net hırsızlığa kilit vurmaya gelecek çok büyük iş adamı olmadığı sürece Levent kızıl filan ayarında olması lazım başkanın

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu