Koca kulüp makara takımı oldu!

Bursa.com Spor Yazarı Mustafa Özkeskin'in köşe yazısıdır.

Espri, şaka, takılma iyidir de… Siz 60 yılın getirisiyle Türk futbol tarihine ‘5.Büyük’ kartviziti ile ‘şampiyon damgası’ vurmuşken; birileri yaptıklarınızla ‘maytap geçiyorsa’ yandınız demektir!

En ağır eleştiri yöntemidir…

Bursaspor’un son yıllarda yaşadığı durum aynı…

Tenkit, suçlama falan geride kaldı, rakipler resmen makaraya başladı!

Mesela; Nazilli, Beyoğlu, Buca, Serik, Kırklareli, Trabzon(1461), Afyon ve Van’da olduğu gibi…                                                                                                                                                      

3,5 milyonluk nüfusu ile ülkenin 5. Büyük kentinin temsilcisi; ilçe, belde hatta semt takımlarıyla oynadığı maçlarda rakip taraftarlar tarafından ‘Bursa kümeye’ sloganıyla sahadan ayrılıyorsa ne demeli?

Nitekim ilk yarı sonunda Bursaspor’un klasmanda durduğu yeri görünce…

Buyurun bakalım…

Yerin dibine batsın o “her şakanın altında bir hakikat yatar” lafı!

Ya oynadığın maçların ardından rakip yerel medyaların attıkları manşetlere ne diyeceğiz?

80’li yıllarda sonunda İstanbul boyalı basınının attıkları ‘Kestaneyi Çizdik’ ya da ‘Şeftaliyi Yardık’ benzeri başlıklardan ne farkı var son Van maçının ardından atılan manşetlerden?

En Büyük Kimmiş Bursa Gördü’                                                                                         

– Diyar İkiledi Van Üçledi’                                                                                                                    

– ‘Van Kedisi Timsahı Pençeledi                                                                                                

– ‘Nerdesiniz T*****R’

Uzatmaya gerek yok…

Yönetimdeki insanlar çaresizlik paradileri oynuyorsa, alınmaca gücenmece yok birilerinin makaralarına. Gerçekler acıdır, mizah gerçeğin üzerine kuruluyorsa daha acıdır.                                                                                                                                                                                    

Van dedik ya; bir anekdot ile bitirelim…

1995-96 sezonu. Vanspor evinde Bursaspor’u ağırlıyor. Özel uçakla Bursa’dan giden kentin önemli bürokratları, işadamları ve de protokolünden oluşan kafile ile birlikte radyodan naklen yayın için Van’dayız.

Vali Mahmut Yılbaş Stadı’nda maçı anlatacağımız yere asma bir merdivenle çıkılıyordu. Tavana yapıştırılmış tahta ızgaraların üstünde tenekeden bir kulübe..

Erkan Avseren’in golüyle ev sahibi ekip 1-0 önde götürüyor maçı..

Bütün stat ayakta, coşku dorukta.. Bitime dakikalar kala Bursaspor Tuncay Akgün ile 1-1’ i yakalıyor…

Stat bir anda sessizliğe bürünüyor, çıt yok!

Kulübenin kapısı  ‘Tak tak tak’ diye vuruldu. Bir elimde mikrofon zar zor açtım..Karşımda kapıya silahın kabzasıyla vuran bir Vanspor taraftarı!

‘Maçı sen mi anlatıysın?’ dedi. ‘Evet’ dedim ben anlatıyorum…

‘Vanspor 1-0 galip diyesin; o gölü saymıyoruz’ diye bağırıyor!

Teknik ekip can havliyle kapıyı kapatırken olayı fark eden polisler merdivenlerden çıkıp, Vansporlu kardeşimizi aşağı indirirken, skoru söylemeden apar topar yayını kapattık.

23 Yorum Onay bekleyen yorum yok

 1. Bugün puan cetveline bi göz gezdirem dedim.

  15 sıra kurtaran dal ile aramızda sadece 4 puan fark var .

  Ikinci yarıya düzenli ve yeni futbolculara şans verip üç maç dizi yapıp bizi yukarı ucurur .

  Birlik zamanı geldi, birbirimize atıp durmakla olmuyor. Yıkıcı olmak kolay, zoru başarmak bizleri güçlendirir.
  Biraz yapıcı olalım, da hicbirşey bitmiş değil.
  2009/ 2010 gibi zoru başarmak hepimizin ellerinde.
  Destek tam destek..

  35
  16
  1. @Oynatbakalım yorumuna yanıt olarak

   nerede üretim kabızı kişi var birlik beraberlik nakaratı tutturuyor. futbol böyle bir şey değil ki. yetenekli ayakların varsa ekonomik açıdan güçlüysen taraftarın bile olmasa şampiyon bile olursun. örnek mi başakşehir. seyircisiz oldular. nerede boş beleş adam taşın altına gövde sokalım beraberlik birlik papağan gibi konuşuyor. gelenden geçenden mahalle takımlarından goller yiyoruz sen istersen kucaklaş istediğinle heriflerde çap yok çap! ulan aynı oksijeni içine çekip şu yazdıklarına baktıkça milletin…taraftar da suçlu agacım dayılar amcalar ergenler kimseniz bi bitsin artık ya! o antika düşüncelerinizle bırakın futbol yorumlamayı siyaset vb. ne varsa eylemsiz kalın! kendinizden çok yeni nesillere zararınız oluyor.

   4
   6
  2. @Oynatbakalım yorumuna yanıt olarak

   ”koca kulüp makara takımı oldu!”
   bak şu konuşana!.. hem suçlu, hem güçlü..!
   eğer ülkede alay konusu olduysak bunun sadece iki suçlusu ve sorumlusu var.
   1- medya olarak SİZ.
   2- taraftar olarak BİZ.
   yani camia…

   nasıl olur? asıl suçlu yönetimler! falan kimse demesin.
   yönetimleri kulübün başına leylekler getirmedi ki. camia seçti.
   demek ki camia olarak başkan tercihlerimiz hep yanlışmış.
   seçimimiz yanlış olunca doğal olarak seçtiklerimizin yönetim biçimleri de yanlış olacaktı.
   ticarette bir kural vardır, ”bir malı alırken kazanırsın!”
   demek ki başkanımızı seçerken gözümüz şey!!!e bakmayacakmış…

   kulüp ve camia olarak bu kadar dip yapmamıza rağmen SUÇLU! ve SORUMLULARDAN! hastalığımıza dair ne bir doğru teşhis ne bir çözüm önerisi, ne de bir tedavi metodu var.
   bütün yazılıp, çizilenler bilinenlerin birer tekrarı. yel değirmenlerine! savaş, ya da bela okumalar, vıdı, vıdı…

   12
   3
    1. @Oynatbakalım yorumuna yanıt olarak

     ne yapalım be Uğur,
     son 10 yıldır bütün sevinme, üzülme ve utanma duygularımızı yitirdik yazarın da dediği gibi artık işi ”MAYTABA!” vuruyoruz..!

  3. @Oynatbakalım yorumuna yanıt olarak

   Bu yazar sanırım daha yeni koma’dan uyanmış 3’cü lig son sırada olduğumuzu ve 2 milyar TL borç batağında olduğumuzu yeni görmüş! Eskiden minibus ile Mudanya’ya gidersen Bademliden geçerken uyukluyana UYAN Bademliye geldik derlerdi! Looo duble 6 ve 5 gol yerken süperligde aklın neredeydi o zamanmı uyku komasına girdinde başkan Hatçe ve aday bulunmazken’mi uyku komadından uyandın eyyyy köşe yazarı!

   15
   2
  4. @Oynatbakalım yorumuna yanıt olarak

   GERÇEKLERİ GÖRMELİ

   Başkan ve yönetici dediğin herifler futbolcu satmak ne? Tesis jeneratörünün deposundaki benzine bile göz dikti.

   İş biteli çok zaman oldu.

   Hayalle yaşanırsa kaçınılmaz sonun hasarı daha büyük oluyor.

   %1 bile umut kalmadı. Aynen Eskişehirspor ve diğerleri gibi.

   15
   5
  1. @Samet yorumuna yanıt olarak

   Renkdaşım, yanlış bilgilendirmiş . Galiba 5 İnci büyük takım demek istemiştir. Üç ist 1 de Trabzonspor… sonra Bursaspor’umuz beşinci;;

   10
   2
  1. @Teamsah16 yorumuna yanıt olarak

   Benim jenerasyonum futbolu kendi deneyimleri ile 2000lerin başına kadar hatırlıyor ve deneyimledi diyelim… bu geçen 20 25 senede bazı futbol camiaları öyle değersizleşti ki bunu derdinden o kadar çok hissediyoruz ki önce başakşehir tarzı takımlar türedi daha sonra mevcut Anadolu klüpleri yerini daha pasif daha deneyimsiz ve ambiyansi futbol kültürü düşük şehir, ilçe takımları yerini aldı. Eskişehir ve bursa camialari en kötü yıllarını geçiriyor , belki de asla eskisi gibi olamayacağız ancak her ne şartla olursa olsun diğer şehir ilçe takımlarından olan farkımızı heyecanımızı yeni nesillere anlatıp her camia gibi olmadığımızı anlatmamız yaşatmamız gerekiyor eskiye dönüp eskiyi aratmayan eskisi gibi edeceğimiz yillara geri dönüp Anadolu’nun büyük camialara yine tüm ülkeye gösterip ite çakala muhatap dahi olmadığımız yıllara geri dönmemiz gerekiyor bizler zor günler yaşayan bir kültürün yorgun savaşçılarıyız ancak bu savaşa devam etmemiz gerek her şey henüz bitmedi.

 2. Sayın yazarımız, bu yazdıklarınızı biz biliyoruz. Sürpriz deği yani! Perşembe nin gelişi Çarşamba dan belliydi! 10 yıldır giden geleni, gelen gideni aratti. Bütün yönetimler kötü gidişe çanak tuttu. Kimisi 10 üzerinden 8, kimisi 10 üzerinden 5 suçlu. Sonuçta suçlu mu? Koca bir evet. Yazar kardeşim, bize kurtuluş reçetesi yazın. İş adamlarını, zengin adamları ve kabiliyetli kişileri bulup yazın. Biz de destekleyelim. Genel kurul kararı alınıyor, süre dolup kurula gidiliyor Divan heyeti adayları uygun bulup seçime gidiliyor sonra bir aday kurul iradesi ile seçiliyor. Ondan sonra başta medya ve köşe yazarlarının bazıları, daha sonra kendini takımın sahibi gibi görenler piyasaya çıkıp tu kaka yapıyor. Eleştiri oklarını fırlatıp kaos ortamı yaratmaya çalışıyorlar. Ey medya ve köşe yazarları, ey taraftar grupları şimdi toplanıp aday arayın! Yönetimi basiretli, yol bulacak veya yol açacak kişilerin almasını sağlayın. Sonra piyasaya çıkıp felaket tellallığı yapmayın!

  10
  1
  1. @Krc yorumuna yanıt olarak

   Çok haklısın. Şimdi yok Vanspor bizi yenmiş de yok gırgır şamata geçmiş de bunu konuşmanın bize ne faydası var?. 30 sene önce oynanan maçtaki anılarını anlatıyor bize sevgili köşe yazarı. Lig bitmiş iş işten geçmiş sanki. 2 hafta sonra kongre var. Anılarınızı yazacağınıza şehrin ileri gelenlerine çağrıda bulunun da adaylık başvurularını yapsınlar geç olmadan. Daha ortada aday yok bu kimseyi rahatsız etmiyor. Kimsenin takmadığı Vanspor un bizimle makara geçmesi mi rahatsız ediyor. Vallahi yerel basın sınıfta kaldınız

   6
   2
   1. @XabiAlonso yorumuna yanıt olarak

    Sağol kardeşim, o çok bilmişler hala geçmişle uğraşıyorlar. Gelecekte bizi düzlüğe çıkaracak dirayetli, kudretli ve bilgili insan lazım, bulun çıkarın piyasaya tanıtın bize. Sahip çıkalım. Şimdi tam da aday bulma veya belirleme zamanı. Ya şimdi bulup konuşsunlar, veya sonradan sahip çıkanlarla ugrasmasinlar!

    1
    1
 3. Artık bitti Aliden medet uman taraftar Bursasporlu değildir net. Adam 3 sene uğraştı başardı dava oldu aday olmaya çalıştı herkes gelsinmiş bilmem ne saçma sapan duruşlar . Ya Furkan banaz niye gitti ? Recep niye geldi ? Kimse çıkmadı diye geldi o zamanda kongre kongre kongre kimse aday çıkmadı recep seçildi mutlu ettik koca BURSASPOR un başkanı olmadım demez evet bende istifaya davet ettim çünkü beceremedi . Şimdi ne olacak ? Ali mi gelcek ? Gelmesin kapansın kimileri ekmek yicek diye olan camiaya olcak kaldıysa tabii yazık o adamı destekleyene yazık. Yine recep gibi Ali gibi adam gelecekse kapatın bu da koca Şehrin ayıbı olarak kalsın bir sehre sahip çıkamadı desinler . Ben alnım ak gezerim vicdanım var ama ali veya recep gibi adamlara kalacaksa vicdanı olmayan utansın ne diyim.

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu