Kızıl “Zamanı gelince gerekli açıklamayı yaparım!”

Sancılı günler geçiren Bursaspor’u bu kez eski Başkanlar analiz etti. Mesajların ortak noktası; Kongre tamam da şu şartlarda aday çıkar mı? sorusuydu.

Bursaspor adına büyük hayal kırıklıkların ve istenmeyen olayların yaşandığı bir sezonun sonuna doğru geliyoruz. Tartışmaların ana ekseninde yeşil beyazlıların gelecek sezon nasıl bir rota izlemesi gerektiği var. Camiada kongre isteyenler var, idari ve sportif olarak radikal değişiklikler yapılmasını bekleyenler var. Kulüpte geçmiş yıllarda başkanlık yapmış isimlerin görüşlerine başvurduk. Yeşil beyazlıların ilaç reçetesi ne olmalıydı?

 

Kadir Şankaya: Bu takımın nesini seyredeceksin?

Dost acı konuşur. Bursaspor başkanı olsam yapacağım tek şey var. Nasıl futbolda prim varsa ceza da var. Galatasaray maçına hiç düşünmeden Batalla ve bir iki oyuncu dışında U 21 Takımı ile çıkarım. Bu takımın neyi eksik? desen her şeyi eksik derim. Böyle giderse bu takım bizi çok daha üzer. Batalla tek başına ne yapsın? U 21 ile 25 bin kişiye oynarız. Taraftar tepkisinde haklı. Bu takımın nesini seyredeceksin? Halâ Sercan’dan medet umuluyor. Ben daha sezon başında ‘ondan birşey olmaz’ dedim. Kongre çözüm değil. İşi bitirmez. Acaba bundan sonra nasıl bir başkan adayı çıkar? Bunu da iyi düşünmek lazım. Çok acele etmeden, panik yapmadan doğru karar verilmeli.

 

Murat Gülez: Kongreler her zaman çözüm olmuyor

Sıkıntımız büyük. Skor olarak bakıyorum. Bursaspor’un tarihinde sıkıntılı günler oldu. Yönetimin çok iyi düşünüp karar vermesi lazım. Maddi ve sportif tedbirler ivedilikle alınmalı. Divan olarak biz Başkan’a gerekli tavsiye ve uyarılarımızı yapıyoruz. Seçilmiş bir yönetim var. Kongreler her zaman çözüm olmuyor. Son 20 seneye baktığımızda genelde olağanüstü kongreler olmuş. İstikrar faktörünü göz ardı etmemiz lazım. Bu iş, iyi hazırlanması gereken ekip işi. Bu yönetim çok çok ağır bir sorumluluk aldı. Önlerinde zor bir durum var. Kriz yönetimi oluşturulmalı. Kongre kararı alınacaksa da hemen alınmalı. Artık zaman kısaldı. Devam edilecekse de yeni sezon için plan ve program camiaya iyi bir şekilde anlatılmalı. Biz büyük bir kulübüz. Her zaman aklı selim davranmakta fayda var.

 

Remzi Cinoğlu: Kimseye balıklama atlamasını tavsiye etmem

Ortada çok karmaşık bir durum var. Çözüm zor. Önceden 500-600 bin gibi rakamlar ile hata yapılıyordu. Şimdi bu rakam milyon Euro’lara çıktı. Futbol bilgisi önemli. Bu kulübü, camiayı tanımak lazım. Çok iyi bir altyapı gerektiren bir iş. Futbolun içerisinde çok kirli insanlar var. Bunlara dikkat etmek gerekiyor. Siz değil kulüp soyuluyor. Futbol dünyada farklı bir noktaya geldi. Futbol adamları iğne deliğinde futbolcu arıyor. 300-500 bin Euro’luk adamlarla olacak işler değil bu işler. Alacağınız oyuncular stada seyirci getirecek, takımı sürükleyebilecek oyuncular olması gerekiyor. Ben sezonun ilk başında söyledim. “Sakın bu Hamza’ya dokunmayın, bu kadro ile çok iyi işler yapıyor” diye. Ama maalesef sabredilmedi. Kongre çözüm mü? Bu şekilde takımı bıraksan ne olur? Bırakmasan ne olur? Mali durum dehşet verici. Bana göre, “doktor doktor kalksana lambaları yaksana Bursaspor elden gidiyor bir çaresine baksana” durumu var. Benim adaylığım mı? Bana şehirde bir güven var. Mali tablo ortaya çıkmadan birşey söylemem. Kimseye de balıklama atlamasını tavsiye etmem.

 

Kani Şen: Yeniden bir takım kurmak lazım

Gidişat iyi değil. Her geçen gün kötüye gidiyoruz. Buna bir çare bulunması lazım. Ali bey’in ısrarcı olmaması lazım. Yönetim de takım da yıprandı. Şehir kötümser bir havaya girdi. Heyecan azaldı. Bundan sonra ne olacak? Çok iyi düşünülmeli. Kongre de takımı düzlüğü çıkarır mı? Bu da ayrı bir soru. Bu mevcut ekonomik durumda kim takıma sahip çıkar? Buraya talip olacak kişilerin çok iyi düşünmesi gerekiyor. Aslında Bursaspor da başkanlık ve yöneticilik yapmak kolay. Yeterki gelir gider dengesi iyi kurulsun. Ama buradaki sıkıntı tranferde. Ben Anadolu kulüplerinin yöneticileri ile görüşüyorum. En büyük transfer rakamını Bursaspor veriyor. Laf olsun diye transfer yapmamak lazım. Bursaspor çok ayrıcalıklı bir kulüp bunun değerini iyi bilmek lazım. Şimdi bakıyorum 2.Lig’de oynayamayacak oyuncular bizde. Bu kadrodan 5-6 oyuncu dışında diğerleri gönderilmeli. Yeniden bir takım kurulması lazım. Galatasaray’ın Fenerbahçe’nin düşünmediği oyuncuları biz hiç düşünmemeliyiz. Forma çok ucuzladı. En acısı bizden korkan takım kalmadı. Şu durumda camianın birlik beraberliğe ihtiyacı var.

 

Levent Kızıl: Konuşmak için erken

Zamanı gelince ben gerekli açıklamayı yaparım…

 

Ali  Karasu: Yönetim kulübün önünü açmalı

Ortada sportif bir başarı yok. Maddi durum da kötü. Bizim dönemimizde çok daha az sıkıntılar vardı. Ama ben Bursaspor’un önünü açmak adına kongre kararı almıştım. Bu yönetimin de bu yönde bir karar alması gerekiyor bence. Ama şu şartlarda başkan adayı çıkar mı o da ayrı bir soru işareti. Kendi dönemimi hatırlıyorum. 800 bin lira borç yaptık. Kendi kendime ipin ucunu kaçırdık mı? diye sormuştum. Ama şimdi bakıyorum bizden sonra ne borçlar yapıldı. Zor bir durum. Akıllı politikalar üretilip, bu doğrultuda ilerlemeli.

 

Recep Günay: Zaman kavga zamanı değil

Ali Ay elini taşına altına koydu. Ağır bir yük aldı. Ama ekip olarak sıkıntılar yaşadı. Zaman, kavga zamanı değil. Bursaspor nasıl düzlüğe çıkacak? Ona kafa yormalıyız. İlk yarıda 27 puan almış bir takım vardı. Bunu beğenmeyenler de oldu. Hamza Hoca’yı, futbolunu beğenmediler. Yönetimi hataya zorladılar. Böyle olunca da sıkıntılar ortaya çıktı. Şu durumda Bursaspor’un başına aklı başında kimse gelmek istemez, talip olmaz. Daha önce futbolcular Bursaspor’a para konuşmadan gelirdi. Şimdi işler tersine döndü. Yönetimleri de, futbolcuları da rahat bırakmak lazım. Ali Ay’ı tek suçlu göstermekle büyük yanlış yapmış oluruz. Bizim bu önümüzdeki 2 yıl hedef küçültüp, borçları düşürmemiz lazım. Bu ekonomik şartlarda başka yapılabilecek birşey yok.

Cevdet Altınel

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu