Kevaşe düzen!

Türk hakemlerinin yetenekleri devamlı şekilde tartışma konusu olmaktadır.

Ben yetenekten ziyade ülkemiz futbolunda mevcut olan bu  düzenin hakemleri KEVAŞE BEYİNLİ birer birey haline getirdiğine inananlardanım. Nasıl ki mevcut düzen içerisinde Anadolu  takımlarının rolü figüranlık olarak görülmekte ise bu düzen hakemlere de figüran olarak bakmaktadır.

Yazılı olmayan bir senaryo vardır.Türk futbolunda her sezon bu senaryo oynanmaktadır. Senaryo içinde Ediz Hun rolü Fenerbahçe’nin, Tarık Akan rolü  Galatasaray’ın, Kadir İnanır rolü ise Beşiktaş’ındır. Yıllar sonra bu senaryoyu bozan ve düzene çomak sokan Bursaspor’a ise rahmetli Erol TAŞ’ın rolünü biçmek kesinlikle yanlış tercih olmayacaktır.

TFF’NİN SUAT ARSLANBOĞA KARARINA İSYAN EDİYORUM

Dün Cem PAPİLLA’ya, Ali AYDIN’a düdüğünü astıran  kevaşe düzen, bugün aynısını Suat ARSLANBOĞA’ya da yapmıştır. Suat Arslanboğa olayı şunu iyice  perçinlemiştir: Türkiye’de hakemlik yapıyor isen ; ne hata yaparsan  yap yeter ki Yeşilçam’ın JÖNLERİNE yaptığın bu hatanın ucu  dokunmasın sana hiç bir şey olmaz! 

Bana göre Suat Arslanboğa’nın hakemliği geçen sezon zaten bitmişti! Bu neden ile benim isyanım TFF’nin kararına asla değil, bu kararın nedenine ve zamanlamasınadır! Geçen  sezon yönettiği Bursaspor-Galatasaray maçında yaptığı kasıtlı  hatalar ile Bursaspor’un (3) puanını elinden alıp Galatasaray’a hediye eden  aynı hakemdir. Yani Suat Arslanboğa geçen sene de aynı Suat Arslanboğa’ydı. Ancak o sene TFF için  Suat Arslanboğa’da bir insandır! Hakemde hata yapabilir! Yapılan hata sezon sonunda Bursaspor’un küme düşmesine neden olsa da ne önemi vardır!Netice de Bursaspor,bu kevaşe düzenin Erol Taş’ı olarak sadece  bir figürandan ibarettir.

Ancak aynı Suat Arslanboğa ne zaman ki JÖNLERDEN birisinin  nasırına bastı işte o zaman TFF için işin rengi değişti ve o da  Cem PAPİLLA gibi, Ali AYDIN gibi tarihin tozlu raflarında yerini aldı!

ARTIK HAKEMLERE EYYAM YAPMAK SERBEST

Bu saatten sonra hiçbir hakemin EYYAM yapmak ile taraflı maç yönetmek ile suçlanmaması gerekmektedir. Çünkü profesyonel hakemlik kariyerine geçmiş isen artık  evini bu meslekten geçindiriyorsun demektir. Evet.. Hakemlerde insandır..Ailelerini geçindirmek zorundadır.. Ekmeğini kaybetme, ailesine bakamama korkusu nasıl ki bir çoğumuza istemediğimiz şeyler yaptırabilir ise bu duygu  hakem içinde sonuna kadar geçerlidir. Bu neden ile KEVAŞE DÜZEN değişmediği müddetçe saha içinde hakemlerden adil bir yönetim beklemek artık  hayalciliktir.

TÜRK FUTBOLUNUN NAMUSU NASIL KURTULUR?

Türkiye Futbol Federasyonunun son 10 yılına bakıldığında, aslında hiç anlaşamaz görülen JÖNLER  özellikle seçim dönemleri geldiğinde aralarında  çok iyi anlaşa bilmektedir. Özellikle TFF’nin Yönetim Kurulunu oluştururlar iken veya hayati önem taşıyan Disiplin Kurulu ve Tahkim Kuruluna üye atarlar iken bu durum net olarak gözlenmektedir.Kurullara atananların  menşeinin ne olduğu, hangi üyenin hangi kulüp tarafından bu liste içerisine sokulduğu herkesçe artık ezbere bilinmektedir.Bu kurullar Anayasanın 59. Maddesi uyarınca futbol ile ilgili konularda yargısal karar veren tek yetkili kurullardır.Kurulların vermiş olduğu kararların hakkaniyetli olması adaletli bir  yönetim için olmaz ise olmaz zorunluluktur.Ancak Kurul üyeleri bire bir aynı konularda takım ismine göre farklı kararlar verebilmektedirler.Saha Gözlemcileri için de durum aynıdır.Maçın birinde gözünü kulağını pür dikkat açan aynı gözlemci JÖNLERİN maçında görev yaptığında kör,sağır,dilsiz olmaktadır. MHK, sırf JÖNLERDEN birisi istemiyor diye yıllarca bir hakemi o takımın maçına atama cesaretini gösterememektedir.

Süreç KÜLÜPLER BİRLİĞİ oluşumunun da bu probleme çare olamayacağını ortaya koymuştur.Çünkü bu oluşumda YAYIN GELİRLERİ problemi dışında bir problemin üzerine yıllardır eğilmediği gibi siyasal baskılar nedeni ile bu problemi dahi eline yüzüne bulaştırmıştır.(Örnek: Beinsports Sabit Kurlu yayın anlaşması)

Türk Futbolu ne yazık ki mutlu bir azınlık tarafından yönetilmektedir. Azınlık çoğunluğa yıllardır zulüm etmektedir. Azınlık çoğunluğun TFF gelirleri içindeki  haklarını gasp etmektedir. Patenti sayın Cumhurbaşkanımıza ait bir cümleden alıntı yapacak olur isek “TÜRK FUTBOLU ÜÇTEN BÜYÜKTÜR!” Ancak bu üç kulüp, yayın saatlerini organize etme, hakem atamalarını yönlendirme, TFF Kurullarında mutlak hakimiyet kurma dahil sadece kendileri çalıp,kendileri oynamaktadır.

16 Mayıs 2010 devriminin en büyük nedenlerinden birisi o sezon Bursaspor’un masa başı oyunlarında hakkının yenilmemiş olmasıdır.2009/10 senesinde   TFF yönetimi içerisinde 2, Disiplin Kurulunda 1 ve Tahkim Kurulunda 1 üye Bursa’lıdır. KEVAŞE DÜZENİN bir benzeri o senede TFF yönetimi içinde etkin olsaydı iddia ediyorum ki Bursaspor’un şampiyon olması mutlak bir şekilde engellenirdi.   

Bu durum bize göstermektedir ki TFF’nin 2010 sonrasında ki yönetimlerinin oluşturulma şekli değişmediği müddetçe Türk Futbolunda Anadolu’dan bir takımın şampiyon olabilme ihtimali bulunmamaktadır.

Çözüm ise aslında oldukça basittir. Bunun çözümü seçimlerde delege çoğunluğunu elinde tutan Anadolu’nun birlik olup  aslında geç bile kaldıkları BİZANS’a karşı Kurtuluş Savaşını bir an önce başlatmasıdır.

Çünkü aklın yolu birdir;

Değişmez ise  KEVAŞE düzen

Sadece sen  olursun **ÜZÜLEN  

Saygılarımla….

Kaynak
BSpor

27 Yorum Onay bekleyen yorum yok

  1. @Harun yavuz yorumuna yanıt olarak

   Avuat Hakan bey mesleğini bıraktı, yazarlıkta tribün şov yapıyor. Tarık Çapçı’dan falan bile çok güzel yazıyor. Hele o Ediz Hun, Tarı Kakan, Kadir İnanır benzetmeleri falan güzel olmuş. Ama bizim Bursaspor’da Cüneyt Arkın be abi.. Şampiyon camiayız. Bakmayın bugün durum kötü ama, gelecek seneden itibaten Cüneyt Arkın yine atına biner ve Malkoçoğlu misali alayını kılıçtan geçirir.

   10
   2
  2. @Harun yavuz yorumuna yanıt olarak

   Bu yazıyı, düşünceyi ve mantığı tüm anadoluya ulaştırmak gerekir. Başta Bursa ileri gelenleri ve Anadolu ileri gelenlerine iletmek gerekir. Bu işin öncüsü ancak Bursa olur. Tabi Eski Bursa ruhu geri gelmeli.

   13
  3. @Harun yavuz yorumuna yanıt olarak

   1- dünya 5 ten büyüktür ile türk futbolu 3 ten büyüktür arasında çok fark var.
   2- dünya beşten büyüktür de dünya nüfusunun % 10 u dünya gelirinin % 90 ına sahip. bu bir haksızlık ve bu anlamda doğru bir söylem.
   3- türk futbolu üçten büyüktür! olayı daha farklı. günümüzde futbol, içinde bir çok kalemi barındıran büyük bir sektör. adeta bacasız sanayi.
   4- ne yazık ki bu ürünün ve sektörün, müşterisi de finansörü de % 35 fb + % 35 gs + % 20 bjk = % 90 taraftar gücü ile Bizans.
   5- hal böyle olunca ligimizde futbolun değil ekonominin kuralları geçiyor. şampiyonlukların sürekli büyütülmüşlerin arasında paylaşılması ise tam bir MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ uygulamasının sonucudur. sonuçta % 90 lık kesim mutlu olduktan sonra kalan % 10 un bir hükmü kalmıyor.
   6- bursasporun olayına gelince, şampiyonluk bizim potansiyelimiz ortaya çıkardı. bu da futbol pastasının sahibi istanbulu korkuttu. bizi durdurmaları gerekiyordu. içimizdeki uzantıları ile sudan sebepler ve sunni bir takım sorunlar üreterek kaos ortamı yaratıp taraftarı kulübe karşı kışkırttılar. ve bizi bu hale getirerek bunu başardılar.
   7- futbolumuzun düzelmesi için Bizans hegemonyasının mutlaka sona ermesi lazım. bunun için sportif ve kentlilik bilinci, yani EĞİTİM ŞART. yani herkes yaşadığı şehrin takımını kayıtsız şartsız desteklemeli.

   15
  1. @fff yorumuna yanıt olarak

   Aslında bu işin en doğrusu UEFA bin el atması ve uluslararası hakem düzenine geçmesi olur her avrupa ülkesinin lig maçları yabancı hakemlere yönetilmeli o zaman ne uç büyük kollanır ne real ne bayern,..

   8
   2
 1. Sizce mümkün mü siyasi iktidara yakın olmayan bir başkan adayının Anadolu kulüpleri tarafından desteklenmesi imkansız o kadar rant ve para dönüyor ki imkansız…

  27
  4
 2. Hiç unutmam ve unutturmam twittwerdan hep basarım Ankaragüçlü cebrail ve göztepe ankaragücü hakem ve var hakemi youtubeda var ankaragücünün penaltısı nasıl verirlmedi cebrail nasıl topu elledi. Ali buna niye itiraz etmedi herşey plan gibi. Ve hatta biz bursaspor taraftarı neden gitmedik federasyona Allah aşkına açın bakın Mete kalkavanın vermediği son maç penaltısına ankaragüçlü adama ilhan olabilir göğsüne taban giriyorlar, 1 tane ankaragüçlü itiraz etmiyor ben nasıl Ankaragücünü dost bileyim. açın twittera bakın herkes cebrail hayranı olmuş. Allah korusun bursasporlu topçu yapsa şimdi bursasporda oynar mıydı ?

  26
  1
  1. @Sezs yorumuna yanıt olarak

   Aynen kardeşim o pozisyon net penaltıydı resmen göğsüne tekme attılar hakem VAR’ a bile gitmemişti ! Ali tay TFF nezdinde tüm kamuoyu önünde hakkımızı aramak yerine esnemekle meşguldü ne belaya düşmüşüz meğersem “1060′ çılara” selam olsun bugün “çorbalar” benden !? Afiyetle için…!!!

   11
   1
 3. Çok güzel bir yazı bravo. Eklemek istediğim bir nokta var. Bu işte en etkin olanlardan biri medyadır. Tamamen taraflı yayınlar yaparak üçüzleri kollamaktadır. Hakemleri üçüzlere yaptığı hata ve benzerlerinde yerden yere vurarak kamuoyu oluşturmakta. Anadolu takımlarının hakkı yendiğinde üçüzler tarafından, bunları gündem yapmamak yok göstermek için türlü numaralar yapmaktalar. Hakem de insan hata yapabilir. O açıdan göremezdi gibi hikayelerle konuyu geçiştirirler. Bu durumda hakemleri daha da baskı altına sokmaktadır. Bence işin başı taraflı medyadır.

  11
 4. AHİMİZI ALDİ
  BİZİ DÜŞÜRDÜ
  GS.Yİ ŞAMPİYON YAPTI
  BU DÜNYADA İKİ YAKASI BİR ARAYA GELMEZ İNŞALLAH
  NE DEMİŞLER
  BURSANIN HAİNİ ALMAYACAK SİN MUTLAKA ÇIKAR
  İNSSLLAH SIRADAKİLER GEÇEN YIL A.GÜCÜNÜN ANTRENÖRÜ OLAN MUSTAFA KAPLANDADIR

 5. Yeşilçam da çoğu başrol 600 den fazla filmi olan Erol Taş a da figüran demiş ya yuh adamın kemikleri sizlamistir mezarında

  5
  2
 6. 2010 – 2011 sezonuna fırtına gibi başlamıştık (6 da 6 yaparak).
  O zaman çoğu futbolsever yine bizim şampiyon olacağımızı hatta Lyon örneğinde olduğu gibi (yıllarca şampiyon olur) havası vardı.
  Önce TS sonrada FB kuralları kendi lehine döndürdü. (Hafızası iyi olanlar yada arşivciler bilir o sezonu).
  Bizi bitirdiler, (bizde çokkkk yardımcı olduk)

 7. Geçte olsa bu alçak adama belasını verdi o maçı alsaydık süper ligde devam edecektik hakemlerin başına gelen zekeriya denen alçak tam bir nanadır her yere döner

 8. 2013mü neydi? Erkan Körüstan (kısa) döneminde. Kupa yarı final revanş maçı. Parazitsarayın manejeri bizim stadın güvenlik kameralarından yakalandı. Adamın devre arası hakem odasına girdiği kayıtlı. İlker Meral da ikinci yari 120 saniye oynamadan bile görevini saçma penalti ile yerine getirmişti. E noldu? Parazitsaraylı Lüfti Arıboğan dört ay mı ne ardından sesizce ömür boyu men cezası aldı. nedeni TFF açıklamadı… İlker Meral ise troll hakemliye devam….

 9. SANKİ BENİM FİKİRLERİMİZ YAZMIŞ ADAM TEŞEKKÜR EDERİM DE BU YAZIYI OKUMASI GEREKEN ŞEREFTEN YOKSUNLARA NASIL OKUTURUZ HOŞ OKUSALAR NE OLACAK HIRSIZ ÇALMAKTAN VAZ GEÇERMİ BÜLENT YILDIRIM LA ANADOLU TAKIMLARININ BİZNSLARA KARŞI EN ÇOK GALİBİYETİ VARDIR NE OLDU ADAMIN DÜDÜĞÜNE ÜFLEDİLER O YÜZDEN TÜRKİYE FUTBOLDA EN ÇOK PARA HARCAYAN 6. ÜLKESİ OLMASINA RAHMEN DÜNYA SIRALAMASINDA KAÇINCI BİLMİYORUM BİLE

 10. ÜÇ büyütülmüşleri suçu yok.bizi biz yıpraktık.şampiyon takımın otobüsünü taşladık.4-0 kaybedilen kasımpaşa maçından sonra.Şampiyon başkanı mahkemeye verdik recep günay,mıydı gündaymıydı,Şampiyon takımın oyuncularını yuhaladık.Çok sevdiğimiz battalyı daum yüzünden gönderdik.kasası dolu olan takımın otobüsü bile hacizedildi.Önce Bursa taraftarı ve Bursada yaşayan insanlar BURSASPOR’a destek olmalı.SMS kampanyasında atılan sayı ortada 24 bin.bu sayı hangi kamuoyu baskısı yaratır.100 bin olsa Türkiyede ses getirir.Biz önce kendi ayağımıza kendimiz sıkıyoruz.Mesela şampiyon kadroyu çağırıp şu sms kampanyasına destek istenebilinir.Daha sahaya inmeden ekonomik olarak güçlü olmanız gerekiyor.Tff bir istanbul Külübü .sevgi ve saygılar

  1
  1
 11. İşte şimdi kulübümüzün avukatları devreye girmek zorunda madem bu hakem şaibeli maçlar yönetiyor diye görevine son veriliyorsa bu maçında hakkını aramaları gerekmektedir. Buna da kanunen hakkımız var.İnşallah ilgilenirler.

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu