Kendisi en sevmediğim golcü tipi!

Bursa.com Spor Koordinatörü Tarık Çapçı'nın köşe yazısıdır.

Bursaspor’un Süper Lig’e dönüp dönemeyeceği yapılacak müdahalelere bağlı. Bursaspor’un Süper Lig’e bu sezon dönüp dönemeyeceği futbolseverlerin merak konusu.

Yeşil beyazlı kulübün yeniden ait olduğu lige dönmesini sadece Bursasporlular değil futbolseverlerin çok büyük bir bölümü istiyor. 

Öyle ki Süper Lig’de yer alıp Bursaspor’la yıldızı barışmayan, Bursaspor’un canını yaktığı kulüplerin taraftarları dahi Bursaspor’u tekrar Süper Lig’de görmek istiyorlar. Zaten kalitesi düşük o ligin bir de Bursaspor’suz olması aklı başında hiçbir futbolseveri mutlu etmiyor.

Peki mevcut kadro ile bu mümkün mü?

Bence mümkün olabilir ama pek kolay değil. Bu yüzden riske girmemek gerekiyor.

Yani hedefe yürüyüşü kolaylaştırmak için ara transferde doğru müdahaleler şart. 

Bursaspor’un yerli oyuncu kalitesi olması gereken seviyede değil. Geçen sene yüksek formla oynayan yerlilerde de aynı performansı şu ana kadar göremedik. Yabancılarda da bir ikisi hariç beklenen verimin alındığı söylenemez. 

Bursaspor Teknik Direktörü Özcan Bizati Bolu maçı öncesi düzenlenen basın toplantısında “İstediklerimizi yapamayan, düşük performanslarını yükseltmeyen oyuncularla devam etmeyeceğiz” demişti.

Özcan Hoca aslında olması gerekeni ifade etmişti.

Zira Bursaspor’un kaybedecek zamanı kalmadı.

Geçmişte performansları sürekli düşük kaldığı halde sürekli forma bulan oyuncular başarısızlığın önemli sebeplerinden birisiydi.

Bu sene artık aynı hataya düşülmemeli. Oyuncunun maliyeti ne olursa olsun, Bursaspor’un bu sezon da elde edebileceği muhtemel başarısızlıktan daha maliyetli olamaz. 

Performansı düşük, kendisini bir türlü veremeyen dolayısıyla hedefe ulaşma yolunda ayak bağı olan kim olursa olsun yollar ayrılmalı. 

Mesela Tim Matavz.  

Kendisi en sevmediğim golcü tipi. İlk izlediğimde de “Eyvah” demiştim.  

Top sürme yok, adam eksiltme yok, gol koklama yok, hız yok, gol vuruşu zayıf, hava topu zayıf, rakip defansı dağıtma yok, top saklama yok.  Karşı karşıya pozisyonlarda bile plase yapamıyor. 

Tek pozisyonluk golcülerden. Yandan sert bir orta gelecek ayağını uzatacak ya da karambol olup önüne top düşerse vuracak da gol olacak ! Bursaspor oyunu rakip kaleye olması gereken şekilde 90 dakikanın büyük bir bölümünde yıkabilse, ceza alanına çok daha fazla top atılabilse Matavz’ın performansı biraz daha yükselebilir; ama mevcut kadroda Bursaspor’un çok daha özellikli bir golcüye ihtiyacının olduğu çok açık.

Eren ve Batuhan şu halleriyle Matavz’dan çok daha etkili olabilirler. Ancak lig uzun bir maraton ve bu sezon hedefin yakalanması için fizik gücü yeterli, hızlı, gol vuruşları iyi yani gol ortalaması yüksek, tecrübeli bir golcüye ihtiyaç var.

Kısacası Matavz performansını bu şekilde sürdürecekse-ki sahip olmadığı özellikleri artırması mümkün değil- O’nunlar daha fazla zaman kaybetmemeliyiz görüşündeyim.

Nasıl olsa kendisini getiren menajer ile 2. Başkan Emin Adanur’un dostlukları ileri seviyede. Bursaspor’u zarar ettirmeyecek şekilde bu oyuncuya yeni bir kulüp bulması bir an önce söylenmeli diye düşünüyorum. Ama yerine gelecek ismin bu kez mevcut kadronun oyun yapısına uygun olması önemli.

Tabir-i caizse ekmeğini taştan çıkaran yani kendi pozisyonunu oluşturabilen, gol yüzdesi yüksek adam gibi bir golcü şart.

Aynı şekilde orta sahanın yumuşaklığı Bursaspor’un rakipler üzerinde dominant bir karakter sergilemesini, kendi oyun hakimiyetini kurmasını mümkün kılmadı. Burak Altıparmak’ın o bölgeye tekrar geçmesi fark oluşturacaktır tabi ki. Ama O da şu ana motivasyon olarak istenilen seviyede gözükmüyor. Özetle orta sahayı sertleştirmek için iyi bir takviye fena olmaz. Emirhan ve Burak performanslarını artırabilirlerse İsmail ve Kubilay’la birlikte o yükü taşıyabilirler; ama yine de iyi bir takviye Bursaspor’un oyununa önemli oranda etki edecektir.

Kanatta ise Ofosu’yu ilk izlediğimden beri fikrim değişmedi. Yetersiz kaldığı görev aldığı maçlarda çok açık görüldü. En fazla rakip yorulduğunda oyuna girip bir şeyler yapabilecek özellikleri var. Ancak Bursaspor’un ihtiyacı olan şey ilk 11 oyuncusudur. Dolayısıyla Ofosu’yu da gönderip yerine daha etkili bir isim düşünülmeli.

Acolatse ise fizik gücü ve hız anlamında çok iyi. Ayrıca yetenekli; ama yeteneklerini çok iyi kullanamıyor. Ondan umutlu olduğumu söyleyebilirim. Performansını yükseltebilirse çok faydalı olacak bir oyuncu.

Defansta da problem yaşanıyor. Ancak orada adam eksiği yok. Sorun daha çok kurgusal ve o bölgede değişken oyuncuların yer almasından kaynaklanıyor. Artık özellikle göbekteki isimlerin netleşmesi şart. Özetle defanstaki problem, eldeki isimlerle çözülebilir görüşündeyim.

Evet Bursaspor’un yeni oluşturulan kadrosu çok muhteşem değil. Ancak bulunduğu yeri de hak eden bir kadro değil.

En azından elde Play-Off hattına girebilecek seviyede bir oyuncu grubu var.  

Bu şansı daha fazla yükseltmek için ise yönetimin yapması gereken tabi ki öncelikle futbolcuların motivasyonunu yüksek tutmak sonrasında da ara transferde pek işe yaramayanları gönderip yerlerine bu kez doğru takviyeler yapmaktır.  

Bu ligde artık daha fazla kaybedecek zamanımız kalmadı.

36 Yorum Onay bekleyen yorum yok

  1. @Serhat Cetin yorumuna yanıt olarak

   Sen de en sevmediğimiz gazetecı tipisin Tarık Çapçı ! Psv de gol kralı olmuş Avrupa’ nın birçok üst düzey kulubünde oynamıs Tim matavz’ ı begenmiyorsun ya sana gazeteci demeye dilim varmıyor aslında ! Bu takım ritmi bir yakalasın o zaman herkes görecek ! Tim matavz’ ı kaç kere topla buluşturduk da gol atmasını bekliyorsunuz ! Özellikle Namık alasgarov leblebi gibi gol attıracak bu çocuğa buraya da yazıyorum, görüşürüz ! Bu kadar nankör olmayın, yepyeni bir BURSASPOR var karşımızda !
   #hepdestektamdestek

   21
   12
  2. @Serhat Cetin yorumuna yanıt olarak

   köstek değil destek olun. eksikleri herkes görüyor. üstüne basa basa bunun burası eksik olmaz tu kaka demeyin. eleştiri yapılacak yerde değiliz.

   31
   6
   1. @TED yorumuna yanıt olarak

    Yepyeni bir BURSASPOR var karşımızda ! 10 haftalık performansla futbolcu değerlendirmeyin ! Adam avrupa da bir çok üst düzey takımda forma giymiş hatta PSV de kral olmuş ! Haksızlık ediyorsunuz…
    Bu lige ve takıma uyum sağlaması hem fiziken hem de taktiksel olarak zaman alacaktır ! Bir golcuyü pasla beslemessen ne yapabilir !? Önce hücumda kanat veya derinlemesine varyasyonlarda ne kadar etkili olduğumuza bakmamız lazım !

    2
    2
  3. @Serhat Cetin yorumuna yanıt olarak

   Dediğine kesinlikle katılıyorum. Bu tür saçma sapan yazılar sadece demotive eder.Orhan güney ve kurmayları bitti bu sefer de bu başladı.Tarik çapçı ya yakışmayan yazılar.

   58
   24
    1. @9. Köy yorumuna yanıt olarak

     Senden daha çok, takıma destek yorumları bekliyoruz ! İyi bir Bursasporlu olduğundan şüphemiz yok ! Eleştirileri sezon sonuna bırakalımve her zaman bu takımın arkasında başarıya iten itici güç olalım ! Ortada bir başarısızlık olursa, işte o zaman o sezon sonu hepbirlikte eleştirelim…! Bu sene ve önümdeki sene bizim için çok önemli ! 2 senelik superlig hedefi koyuldu ! Bu sene olmasza seneye mutaka, ancak ilk seneden işi bitirmeliyiz !
     Tüm Cefakar, Vefakar büyük Bursaspor taraftarına selam olsun !

     4
     5
 1. adam hakli..izledigimiz kadariyla tim matavs bursasporun golcüsü degil malesef..diger takimlarin forvetleri is bitiriyo ..adanada bile ozegovic denen forvet yakaladimi cekiyo fisi

  45
  15
 2. Kardeş doğru düzgün yazı yazın matavz 2013 yılında psv de gol kralı olmuş ayrıca ondan 40m top sürüp gol atmasını bekleyemezssin ona orta aç bakalım leblebi gibi gol atmıyor mu

  36
  9
 3. Herkesin fikrine saygı duymak gerektiğine inanırım.
  Burada yazarın fikirlerine de değer vermekle beraber Tim Matavz hakkında yazdıklarına katılamayacağımı belirtmek isterim.
  Devamında da sebebini yazmalıyım.
  Tim hakkında yazdıkları an itibarı ile geçersiz kalıyor.
  Çünkü bizim takım dokuz haftalık periyotta kendisine hünerlerini sergileyecek bir ortam oluşturamadı.
  Yeteri kadar orta mı yaptık.
  Her maç derinlemesine paslar mı çıkardık ya da ceza sahası içinde bol bol pozisyon mu ürettik de eleştiri yapıyoruz.
  Geçtiğimiz senelerde Tomas Necid e de aynısı olmadı mı.
  Biz de atamadığı golleri milli maçlarda atıyordu.
  Çünkü takım ona uygun oynuyordu.
  Biz ise önce pas atıp sonra da gidip gole çevirmesini bekledik.
  Haksızlık ettik.
  Şimdi de Matavz aynı durumda.
  Kubilay da bu yüzden gitmedi mi.
  Matavz gibi bir golcün var ise kenarlardan katkı koyacaksın, derinlemesine gol pası vereceksin, rakibi oyundan düşürüp ard arda pozisyon üreteceksin ve kişiden gol atmasını bekleyeceksin.
  Eğer yine de olmuyorsa o zaman eleştirebilirsin.
  Tim Matavz tipik kaos golcüsüdür.
  O kaosu oluşturamazsan gol atmasını nasıl bekleyeceksin.

  34
  9
   1. @ErhanCnrbs yorumuna yanıt olarak

    Olabilir kardeşim.
    Fikrine saygı duyarım.
    Ben Kubilay ın adını Tomas Necid, Kubilay ve Tim Matavz üçlüsünde yer aldığı için yazdım.
    Çünkü birbirlerinden farklı olsalar da aynı stil oyuncular.
    Tim Matavz a özelliklerini ve meziyetlerini sergileyebileceği ortamı yaratmadan eleştirmek kendisine haksızlık oluyor.
    İki kenardan gelecek iyi ortalar ve forvet arkası oyuncuların vereceği destek arttıkça Tim bu lige damgasını vurabilecek kalite de bir oyuncu.
    Yazar kardeşimiz bunu göremediği için golcümüzü biraz erken eleştiriye tabi tutuyor.
    Hem de kolay bir ligden geldi bizim lige alışma aşamasında açıklaması varken.
    Bir de 16 Bursaspor lu hocamın hatırlattığı covid 19 u yaşama gerçeği var.
    Belirtmek istediğim durum bu konuları içeriyor.
    İyi günler kardeşim.

 4. – Matavzın, daha atletik olması onu çok iyi bir forvet yapar.

  – Matavz bu hali ile de bursaspora çok faydalı olmaktadır. Top tutabiliyor, oyun aklı üst düzey, teknik, vuruşları çok iyi, hava topunda iyi, rakip defansları çok yoruyor ve iki kişi eksiltiyor.

  – Tarık çapçının betimlediği forveti biz uzun uzun zamandır bursasporda görmedik. Tarık beyin dediği forvet oyuncusu, avrupada senelik 10 milyon euroya oynuyor, bonservisi 40-50 milyon eurodan başlıyor.

  – Bursaspor , altyapısından gelip biraz palazlanınca gidecem diyen futbolcu müsvedderlini, bile takımda tutamıyor, bir milyon gelsinde rahatlayayım diyor.

  – Matavz gibi bir adam bu takıma ben ikinci lig takımına gitmem dememiş, gelmişken, onu beğenmediğini söyleyen yazarımız, geçen sene elektrik parasını veremediğimizden, takımın elektriklerinin kesildiğini, çalışanların maaşlarının ödenmediğini, futbolcuların, maaşımızı verin diye imzalı bildiri gönderdiklerini, takımın gelirlerine haciz geldiğini, transfer tahtamız kapalı olduğu için futbolcu alamadığımızı, vs unutmuşa benziyor.

  – Takım biraz moral bulsa, taraftar nefes almaya başlasa, birileri çıkıp bursasporun ayağına sıkmaya kalkıyor. Ayıptır efendiler, seversiniz sevmezsiniz, o sizi bağlar ama düşmanlık yapıpta kendinizi afişe etmeyin. Bu kadar emek ve harcanan para ortadayken, sırf birileri mutlu olacak dite düşmanlık yapmayın.

  – Sizin gücünüz, bursaspora samimiyetle hizmet edenleri yemeye yetmez. Sakin sakin yerinizde oturun. İstesenizde istemesenizde bu takım kanatlandı ve başarıya doğru uçmaya başladı.

  – Matavzın yanına hızlı bir forvet oyuncusu alınsın diye tavsiye etseniz, anlaşılır ama şu an bursasporun futbolcusu olan birisini etkileyip performansını düşürmeye çalışmak, taraftarı oyuncuya karşı kışkırtmak olamaz.

  – Matavz son maçta, eksiklerine rağmen, galibiyetin mimarlarından biri oldu. Matavz, yetenekli birisi ve moral motivasyonla çok daha başarılı olabilir.

  28
  6
  1. @Yeşil Bursa yorumuna yanıt olarak

   Uzun ama boş yorum.
   Tıpkı kurulan takım gibi.
   Maliyetli ama, sıradan.
   dünyada bir sezonda 17 futbolcu alıp, 9 hafta da 4 hoca değiştiren ve başarılı olmuş bir takım örneği yok…

   6
   2
   1. @9. Köy yorumuna yanıt olarak

    Dünya da göz göre göre açık açık, katılım halinde ve organize , en az 200 milyon dolar soyulan başka bir kulüp de yok!!

    Utanmaz arlanmaz hırsız hayasız insan kıtlığı çekmiyoruz! Bir de, o karaktersiz hırsızları kollayan organizasyona dahil olan çakallar var.

    Bu kulüp soyulurken ses çıkarmayanlar, o hırsızları aklayanlar, şimdi çıkmışlar akıl veriyorlar.Aklınızı kendinize saklayın, zira biz akıl değil, samimiyet ve dürüstlük arıyoruz.

    Anlamak istemeyenler için bir daha hatırlatalım.
    – Bursaspor kimsenin altyapı takımı değil, bizansın altyapısı ise asla olmamalıdır. Bursaspor bir ekoldür. Bursaspor bizans takımlarından daha prestijlidir. Biz futbolcu yetiştirmek gibi bir misyonumuz olduğu kadar, Türkiyenin en prestijli şehri olarak, süper ligde olmak ve büyük dev bir ekonomi ile bursayı sürüklemek zorundayız. Dolayısıyla süper lige çıkmak zorundayız.

    — Altyapıdan çok oyuncular çıkarttık daha da çıkartacağız, ama altyapı oyuncuları ile süper lige çıkmamız imkansız.

    — Transfer hataları olabilir, bu doğal sürecin bir parççasıdır. Asıl olan samimiyet ve dürüstlüktür. Adam bursaspora faydalı olacağını düşünerek, bir adam transfer etmiş, maliyeti çok değil, gören de sanırkı 10 milyon euro para verildi. Bu adam sakat değil, bir hafta oynayıp 5 hafta yatmıyor, bursaspora faydalı oluyor.

    — Bursaspor kulübü bundan daha erken süper lig yoluna başlayamazdı. En hızlı şekilde bu yolculuğa başladık. Alt yapı oyuncuları ile ve mustafa er ile devam etseydik, bu kulübün süper lige çıkma ihtimali sıfır idi. Mustafa er bugün takımda kalsaydı, en fazla eleştirilen kişi olacaktı. Yönetim yine eleştirilecekti.

    — Tüm yokluklara rağmen, bu yönetim inanılmaz şeyler gerçekleştirdi. Takdir edilmesede haksızlık yapılmamalı.

    — Bu takıma kimse başkan olmak istemedi. Çıkan adaylar içinde en iyi ve en faydalısı bu yönetim oldu. Kamatla devam edilseydi, bugün elektrikleri kesik altyapı oyuncuları ile oynayan tüm türkiyede batık bir kulüp olarak anılacaktık. Bu külübü sevenler neredeydiler, kızılı mavisi yeşili herkes kayboldu.

    — bu kulüp batıkken, birileri halen avanta peşinde. Artık o devir geçti, artık tezgahıızı toplayın ve uzaklaşın. Bursaspora üç kuruş geldimi ondan komisyon alma derdinde olanlar, bu kulübü bölükbaşılar gibilerle birlikte soydunuz, şimdi çıkıpta çok bilmişlik yapmayın.

    — Bu takımın samimi karşılıksız destekleyen taraftarı mevcut, siz olmasanızda olur. Siz olmasanız çok daha iyi olacak.

    1. @Yeşil Bursa yorumuna yanıt olarak

     Tabi canım, biz kimiz ki?
     Nasılsa bu kulüp size babanızdan miras kaldı.

     Yorumunu okudum, anladım, ve cevap vermeye değmez buldum.

     Benim yorumlarım, sadece anlayana, anlamak isteyene, ve en önemlisi de gerçek ve bilinçli Bursasporlulara…

     3
     1
 5. Futbolu bilen matavsın ilerde top tuttuğunu topun geri dönmediğini onun gol atmasına katkı koyacak açıkların top taşıyıp orta yapma mecali olmadığını matavs çıkınca batuhanın topla buluşmakta zorlu çektiğini topların duvar olup geri geldiğini matavs ın psv gibi bir takımda gol kralı olduğunu görür bilir.

  26
 6. Neden tutan formüllerden gitmiyoruz. Geçen sene mesela Balde ve Eren Tozlu. Al ikisini kaldıkları yerden devam etsinler. Ta Hatay’ dan beri sol açık Caner Hüseyin Bağ. Yine Osmanlıdan süper lige giden 10 numara Beykan. Yine daha önce Menemenden süper lige dahi giden Mustafa Ceceloğlu uzaktan, frikikten sol yapıştırır. Sonra İstanbul da yıllardır ortada iyi oynayan Eslem ve ileride hep atan İbrahim. İzlemiyor musunuz bu ligi anlamadım ki ya da nasıl izliyorsunuz?

  17
  4
 7. Tım konusunda ayni fikirde degilim top sürme yok çalım yok demisin bir çalımı varki maçi seyredenler görmüştür sıradan birinin yapacağı is değıl top gelmiyor kanatlardan bolu macinda cikti top duvar oldu geri geldi batuhan topla 2 kere bulusabildi su anda mevcutlar içinde yine o oynar bana gore kanatlardan top gelmesi lazım.

  16
  1
 8. Hem Matavz da hem de Ofosu da son derece haklısın Çapçı.
  Başkanın transferdeki tutumu, tahtayı açtırırken kazandığı primi sıfırladı maalesef.

  12
  21
 9. Bence ilk defa yararlı bişey söylemiş derhal matavzı yollayıp.yırtıcı bir forvet lazım birde volkan şen hemen getirilmeli bize ilaç olur şimdiden volkan gelip takımla çalışmalara başlasın hazır olsun

  11
  32
 10. Bütün sorun,sezon başı yanlış kadro yapılanmasından özellikle de orta sahaya oyun aklımız olup,hücumlarımızı yönlendirecek kalitede,güçlü bir futbolcu alınmamasından kaynaklanıyor.Çünkü; Burak’ta oyun aklı var,güç yok.Emirhan’da ise güç var,oyun aklı yok.Kerem ve Vefa derseniz; onlarda da henüz tecrübe yok.Bu yüzden mecburiyetten dolayı oyun kurucu olarak Bruno’yu oynatmaya çalışıyoruz.Bu kadar yoklukta da,başarılı olmak çok zor.

  10
 11. Yıllardır Bursaspor u eleştirerek yazar olduğunu zanneden senin de bizler yeteneksiz olduğunu düşünüyoruz ama maalesef senin bir hocan da yok ki kessin bazen yanlışlıkla senin yazılarını okuyup zaman harcıyorum boşa iddaa ediyorum tim matavz iyi bir golcü ama henüz güçlü değil ki yaklaşmadan kptırmamak için uzaktan çok şut çekiyor ama sırtı dönük ve boş koşuları doğru ve zamanında bu ligde çok iş yapacak göreceksiniz

  7
  1
 12. Ya sen adama orta açtında adam golmü atmadı sende kanat oynayan adamlarında işmyoksa adam ne yabsın defansa gelib tob alıb gidib golmü atacak volkanı alın sağ tarafa bari orta yapan biri olsun

 13. Tim matavzı bende beğenmiyorum tamam kariyeri olabilir ama bazen kariyer yeterli gelmiyor bize güçlü yıpratıcı rakiple oynayan rakibi sinirlendiren hızlı ayağında top tutabilen adam geçebilen gol vuruşu olan bir forvet ve forvetler lazım aslında matavz değilde acoleste yi bir forvette denemek lazım bazı özellikleri tarfime uyuyor zaten kanatta bi bok yaptığı yok belki forvette tutar.

  3
  6
 14. tarık çapçı Gazetecidir,Ancak Bursa taraftarıdır,Sadece gördüğü gerçekleri söylemiş,bunda alınacak bir şey yok,şu gerçekki malesef Kral çıplak

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu