Kayyum Bursaspor’un yıkımı olur

Bursaspor’da başkan ve yardımcısı tutuklu ama 13 yönetici görevinin başında. O nedenle kayyuma gerek yok. Eğer kulüp kayyuma devredilirse bu da Bursaspor’un yıkım kararı olur. Çünkü kayyumun harcama yetkisi olmadığı için transfer yapamaz, hazırlık dönemini bile planlayamaz… Hep savunduğumuz bir gerçek var: Bursaspor yalnızca futbol ağırlıklı bir spor kulübü olmanın ötesinde Bursa’nın sosyal statüsü özelliğini taşıyor.

Anımsayın…

İkinci lige düştüğünde Bursa da ligden düştü. Lige çıktığında Bursa da çıktı. Yenildiğinde hep beraber üzüldük, kazandığında hep beraber mutlu olup sokaklara döküldük.

Bu kentte doğanı da, doyanı da, görev yapanı da günü geldi Bursaspor’la birlikte sevindi, günü geldi Bursaspor’la birlikte üzüldü.

Hele…

Anadolu devrimini gerçekleştirip şampiyon olduğunda Bursa hep birlikte şampiyon oldu ve günler geceler boyu şampiyonluğu kutlayıp doya doya yaşadı.

Takım sahada, taraftarı tribünde ele ele çok büyük bir başarı elde edildi.

Gelin görün ki…

Şampiyonluktan sonra Bursaspor’un üstüne sanki “kupanın laneti” çöktü. Bir sezon öncesini şampiyon kapatan takımın, geride bıraktığımız sezonu bir tek penaltı atamadan yine de üçüncü bitirdi.

Avrupa’daki dünya devi kulüplerin hayranlığını kazanan taraftarı Beşiktaş maçı öncesi hiç yoktan “Türkiye’nin en şiddet yanlısı taraftarı” olarak hafızalara kazındı ve kalkışma benzeri görüntülerin içinde kaldı.

Üstelik…

Bursaspor Kulübü, hiç ilgisinin olmadığı ve kendi tasarrufu dışındaki idari kararlarla gelinen noktadan sorumlu tutuldu ve hiç hak etmediği halde lig tarihinin görülmemiş en ağır cezalarıyla cezalandırıldı.

Yanı sıra…

Kulüp yönetimi mali soruşturma kapsamında sıkıntılı günler geçirdi. Aralıklı olarak çok sayıda yönetici ve kulüp personeli gözaltına alındı.

Cuma günü de başkanı, ikinci başkanı, eski yöneticisi ve genel müdürünün tutuklanmasıyla yeni bir sürece girdi.

Tutuklamalara hukuk çerçevesinde itirazlar bugün yapılacak. Bir üst mahkeme kararını verecek. Çıkacak karara elbette herkesin, hepimizin saygısı var.

Şu anda cezaevinde bulunanların tüm yaşamları Bursa’da geçti. Aileleri burada yaşıyor, işleri burada kurulu. Kovulsalar bile gidecek yerleri yok.

Yani…

Belki bugün, belki yarın, belki yakın zamanda, belki biraz daha uzun süre sonra yine aramızda olacaklar. Dileğimiz en kısa sürede aklanmaları.

Bununla birlikte…

Eğer suç varsa ve bu suçu işleyen varsa adalet elbette gereken cezayı verecek. Devam edecek yargılama sürecinin sonunda zaten her şey belli olur.

Ama…

Bugüne baktığımızda Bursaspor için önemli bulduğumuz bir tablo görüyoruz.

Daha doğrusu, Bursaspor’un geleceği adına çok kritik gördüğümüz yeni bir sürecin eşiğinde olduğumuzu düşünüyoruz.

Çünkü…

Son birkaç gündür çevrede Bursaspor’a kayyum atanması beklentisi oluştu.

Kayyumu da eğer Bursaspor’da yönetim sorunu olduğu düşüncesine varırsa Valilik ya da mahkeme atayacak.

Biz…

Böyle bir yönetim sorunu olmadığını düşünüyoruz.

Çünkü…

15 kişilik yönetim kurulundan yalnızca başkan ve başkan yardımcısı tutuklu.

Yani…

Yönetim kurulu, iki eksiği dışında görevinin başında ve karar alabilme, kulübün işleyişini sürdürebilme yeteneğine sahip.

Ayrıca…

Bursaspor’un kurumsal işleyişi de görevinin başında ve kulübün günlük işleri aksamadan yürüyor.

O bakımdan…

Bursaspor’a kayyum atanmasına gerek olmadığını düşünüyoruz.

Zaten…

Az önce de belirttiğimiz gibi, bugün yapılacak itirazlardan sonra tutuklu da kalmayabilir.

Eğer…

Yine de kayyum atanırsa, bir süredir sağlı sollu darbelerle sarsılan Bursaspor için bu kez de yıkım süreci başlar.

Nedeni ortada…

Yeni sezon öncesi transfer döneminin başlangıcında bulunuyoruz. Kayyumun harcama ve ödeme yapma yetkisi olmadığından transfer yapamaz. Yine kayyum yeni sezon hazırlıklarını planlayamaz ve kamp programı dahi yapamaz.

O nedenle…

Kayyum atanmasının Bursaspor’un yıkımı olacağına inanıyoruz.

Yaşananların çok garip bir sürece dönüştüğü bu ortamda kayyum beklentisi içine girenleri duymakla birlikte, çok deneyimli bir bürokrat olan Bursa Valisi Şahabettin Harput’un böyle bir girişime onay vereceğini hiç sanmıyoruz.

Dün de söylediğimiz gibi…

Başka Bursaspor yok ve Bursa’nın aynı zamanda sosyal statüsü olan Bursaspor hepimizin ortak değeri. Onun için de yanında olmalıyız

 

Ahmet  Emin Yılmaz

Olay

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu