Kaptandı şimdi hoca oldu

Bursadabugün.com Spor Yazarı Serkan Yetişmişoğlu'nun köşe yazısıdır.

Bursaspor yönetiminin, pazartesi gecesi 3 yıllık sözleşme uzattığı teknik direktör Mustafa Er’in ekibine katılan Pablo Martin Batalla, 3 yıl önce, futbolu bırakmış eski kaptan olarak çıktığı tesislere, dün (salı) yardımcı antrenör olarak döndü.

ÇİÇEĞİ BURNUNDA ANTRENÖR

Özlüce İbrahim Yazıcı Tesisleri‘nde eski dostlarıyla hasret gideren 37 yaşındaki “çiçeği burnunda” antrenör, hem ruhuyla, hem de kalbiyle ait olduğu yere bedenen de döndü.

Bugünlerde…

Camia kadar teknik ekip de transfer tahtasının açılarak, kadronun gerekli transferlerle güçlenmesini istiyor.

Hal böyle olunca…

Öğrendiğime göre;

Bence, çok müthiş bir gelişme yaşanmış.

Eski Kaptan ve yeni yardımcı antrenör Batalla, yeni yönetimden kimse bir şey dememesine rağmen, 6 aydır Bursa‘da yaşadığı ve tahta konusundaki gelişmelerden de haberi olduğu için, Bursaspor‘dan alacaklı olan bazı eski takım arkadaşlarını kendi iradesiyle aramış.

ESKİ DOSTLARIN KULAĞINA KAR SUYU…

Arjantinli 10 numara, oynadığı dönemde kaptanlığını yaptığı ve UEFA‘da dosyası olan Sivok, Kembo gibi bazı oyunculara;

“Alo, ben Pablo Kaptan… Bursaspor’da Mustafa Hoca’nın teknik ekibinde antrenörlüğe başladım. Haber vereyim, dedim” tarzında bir selam çakmış, halini hatrını sormuş.

Yani, bir anlamda, eski dostlarının kulağına kar suyu kaçırmış!..

“Ben artık buradayım” demiş.

AİDİYET DUYGUSU…

Buram buram “aidiyet duygusu” kokan bu hareket bile, Pablo’nun; kulübüne ne kadar büyük saygı duyduğunun ve armaya nasıl sahip çıktığının somut bir göstergesi değil de nedir?

HANGİSİ DAHA ETKİLİ OLUR

Efsane Arjantinli, transfer tahtasının açılabilmesi için doğrudan olmasa da, kendine has tarzıyla, dolaylı yoldan taşın altına elini koymuş bile…

Düşünsenize…

Bursaspor’dan alacaklı bir futbolcu olsanız;

Bir yöneticinin sizi telefonla araması mı daha etkili olur?

Yoksa…

Saygı duyduğunuz eski kaptanınızın, antrenörlüğe başladığı aynı kulüpten arayıp hal hatır sorması mı?

**

SEN NASIL BİR İNSANSIN?

Sen;

3 yıldır alacağın olan 1 milyon Euro (bugün 10,5 milyon lira) için Bursaspor’u hiç bir yere şikayet etme…

Üstüne üstlük de, yuvana döner dönmez,  “Alo, ben Kaptan Pablo” diyerek, tahtada dosyası olan eski takım arkadaşlarından bazılarını arayıp hatrını sor…

Gerçekten..

Kaptan, pardon, Pablo Hoca;

-Sen nasıl bir insansın ya, Allah aşkına?

BOŞUNA HEYKELİ DİKİLMEDİ

Demek ki, 10’a;

Boşuna “efsane” denmiyormuş!

Böyle bir efsanenin heykeli de boşuna dikilmiyormuş!..

KARAKTERİNLE UNUTULMAZ OLURSUN!

Zaten hep diyorum:

“Bursaspor’un şampiyonluğunu gördüm ya, artık ölsem de gam yemem” diyen İmparator Nejat Biyediç‘ten sonra Bursaspor’a gelen “aidiyet duygusu en yüksek yabancı” ismi Batalla’dır. Nokta.

İşte, o nedenle şu vurguyu yapmak istiyorum:

“Bir sporcu; yeteneğiyle beğenilir, performansıyla alkışlanır. Ama, karakteriyle unutulmaz olur!”

ER VE BATALLA’NIN KADER ORTAKLIĞI…

Bu noktada…

Teknik direktör Mustafa Er’in; geçen sezon, fırtınalı dönemlerde, nasıl dik durduğunu, armaya nasıl sahip çıktığını ve de karakterinden nasıl taviz vermediğini herkes gördü.

Hatta, birçok yazımda, Mustafa Hoca için “cesur yürek” benzetmesini yaptım.

Zaten, karakteristik açıdan birbirine çok benzeyen iki kadim dost; Er ve Batalla, bu kez kulübede “hoca ve yardımcısı” olarak, yeni sezonda “kader ortaklığı” yapacaklar.

Yolunuz açık olsun,  Bursaspor’un “karakter abidesi” evlatları…

27 Yorum Onay bekleyen yorum yok

  1. @Eser yorumuna yanıt olarak

   Düşünsenize, maçlar seyircili, tüm stad inliyor, PMB diye… Oysa, kendisi yalnızca yardımcı antrenör… Mustafa Er’in içine düşebileceği ezikliği varın, siz tahmin edin! O yüzden Batalla’ya futbolcu olarak da lisans alınsın. Kendi o kadar dürüst ve onurlu ki sahada hakkını veremeyeceğini öngördüğünden zirvede bıraktı, gitti. Tamam, çoğu maç kadroya, hatta 18’e bile alınmasa da olur. 3-5 maç 15-20 dk oynayabilir. Şahsi görüşüm, bu adam ayağı kırılsa bile Selçuk Şahin’den kötü oynamaz…

   12
   6
  2. @Eser yorumuna yanıt olarak

   Ya arkadaşlar eser kardeşim ne güzel yazmış beğeniye eksi vermek ne demek s… Git armayı beğenmiyorsan gölge etme bu sayfaya hiç müdahale etme artist

   11
   2
  3. @Eser yorumuna yanıt olarak

   İnşaallah ilk başarısızlığında gömüp mezar taşına efsane öldü diye yazmazlar Bizim en büyük transferimiz seyircinin ne olurs olsun takıma ve her futbolcuya destek vermesi olacaktır.yoksa üstüste üç mağlubiyette işimiz biter.bu taraftar diyemeyeceğim holiganlar pablo varkende de otobüs basıp futbolcu dövdüler.onfan sonra futbolcu oynamadı son maçta ligde kaldık.Emin Adanur başkana buradan sesleniyorum AZİZ YILDIRIM GİBİ ÇORBACI TAYFASINI KOVMAZSAN TRİBÜNDEN HİÇBİR BAŞARI ELDE EDEMEZSİN.Bırak edebi olan taraftar gelsin stada.yoksa bir maç alırsın çapulcu baskısıyla ama on maç kaybedersin.

   21
   2
 1. BATTALA burada olman BURSA da yaşaman BURSASPOR da yardımcı hoca olman dahi bizleri onurlandırdı gururlandırdı. Yüreği güzel insan İNŞALLAH başarılı olursun. Dualarımız sizinle. İyi ki varsın. ALLAH UTANDIRMASIN.

  30
  7
  1. @Uykumgibigel yorumuna yanıt olarak

   Vefa’ya ders vermeye gerek yok. Çocuk zaten yetenekli. Esas, kendini super yetenek sanan, ama daha doğru dürüst orta yapamayıp, topa sert bile vuramayan o geberik Burak Kapacak efendiye biraz ders versin. İnşallah.

   5
   6
 2. Biz kendisine Pablo Martin Batalla demiyoruz.
  İnsan diyoruz.
  Çünkü hepimize insanlık dersi veriyor.
  İnsan olmak nasıl bir şeymiş onu gösteriyor.
  Daha önce de yazmıştım.
  Biz PMB ile her maça moral motivasyon olarak bir – sıfır önde başlayacağız.
  Tüm oyuncularımız çok şanslılar.
  Antrenmanlarda maçlarda yapmaları gerekenleri teorik olarak değil eşofmanı formayı giyip pratikte şeklen nasıl yapacaklarını gösterecek hocaları var.
  Her konuda yardım alacakları insan 24 saat yanlarında.
  Daha ne isterler ki.
  Herşeyin doğrusunu bilen ve yinede başı öne eğik dolaşan bir insanla birlikte hazırlanıp yenilgiyi unutacaklar.
  Yenilmeyi hiç bir şekilde kabullenmeyip her maçı alacaklar.
  Şampiyon Bursaspor insanı, büyük kaptan yeniden hoş geldin.
  Aslında hiç gitmemiştin.
  Bursa lı Pablo.

  10
  2
 3. Nasıl bir kisilik var nedesem hep yazdık bizler kendi icimizde bile cıkmaz türk olarak yabançı aramıza katıldı insallah hoca olarakta başaralı olacaktır dualarımız seninle PABLO BATALLA herşeyinle örnek alınacak kisısin yolun açık olsun tekrar hoş geldin aramıza zaten hıç gitmemiştin

  7
  1
 4. Sevgili Bursasporlular ,bazı kesimler der ki Bursaspor dan kimse büyük değildir bunu diyenler ve sonrası satanlar ,dönenler ise asıl ışte onlar dir bence hain olanlar ,bence Barcelona için Mesai ne ise Bursaspor içinde Batalla o dur hatta daha da fazlası elbette ki Nejat ,Sedat da efsanelerdendir zaten büyük olmayı efsaneler buyutmez mi sevgi saygı büyüklüğün alametleri den dir ,Batalla her yönüyle Bursaspor değer katmıştir ,en küçük örnek günümüzde roma da tottinin gibi hangi profesyonel futbolcu Türkiye de Bursaspor dan başka takımdan oynamam diye basın da açık açık söyledi ne efsane denilen ler 3 gün sonra bir başka takımın aramasını öptü hangi futbolcu alt yapı oyuncunun ücretine yarım devrede şampiyonluk da 7 gol ve asistleri ile katkı yaptı o,daha sonra ki yıllarda attığı golleri ve asistleri ile topladığı puanlar ile elde edilen maddi kazanç hesabını bir yapın ve transfer olup kazandırdığı para ve daha nice ilkleri tewen te maçını bir seyredin derim tek o maç dahi pek çok şeyi anlatır sadece sportif etkisi değil elbette ki,lakin biz ne yaptık efsane dedik satın alınan forma si kaç adet biz kalktık kovar gibi gönderdik biz ne yaptık dövmeye kalktık bir düşünün bakalım biz neden bu durumlardayiz sevgi saygı adalet dürüstlük kalmaz ise durum kaçınılmaz dir kimse kimseye suçu atmasın ağzında Bursaspor luyum diyen kişi dahi hatalıdır suçludur ben de dahil

  5
  2
 5. İşte budur Tencere yuvarlandı
  Kapağını buldu
  Hadi Hayırlısı Allah utandırmasın
  Çok iyi olacak inşallah Başarılar her iki
  Hocayada bundan iyisi Şamda Kayısı.

  5
  1

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu