Kalecilik zor zanaat!

Spor Toto Süper Lig'de altyapısından yetiştirdiği 4 kaleci ile yoluna devam eden tek takım olan Bursaspor'da bu başarının mimarlarından Ivko Gançev ve Koray Tanrıverdi Bursa Hakimiyet'e özel açıklamalarda bulundu.

İlk olarak söz alan Koray Tanrıverdi başarının sırrından bahsetti. Tanrıverdi,Öncelikle bizlere değer verip, yaptığımız çalışmalar hakkında kamuoyunu bilgilendirdiğiniz için sizlere teşekkür etmek istiyorum. Sözlerime yine ahde vefa ile başlamak istiyorum. Bu kalecilerimizin yetişmesi için bugüne kadar emek veren tüm antrenörlerimize sizlerin aracılığıyla buradan teşekkür ediyorum. Herkesin zaman içinde ufak tefek dokunuşları olmuştur. Şu anda baktığımızda A Takım’da dört genç kalecimiz var. Süper Lig’de kalecilerinin tamamı altyapıdan olan tek kulübüz. Ve bütün çalışmalarımızı bunun devamını sağlayabilmek amacıyla yapıyoruz. Kaleci departmanında sistemli bir çalışma var. Sistemli, planlı, programlı, teknolojinin de içinde olduğu güzel bir çalışma yürütüyoruz. Bunun neticesinde de dört genç kardeşimiz A Takım’da bulunuyor. Gerçekten kendimizi bu anlamda şanslı hissediyoruz. Çocuklarımızla da gurur duyuyoruz” dedi.

İkisi de çok iyi karakter

“Göztepe maçı öncesi Samet hoca Muhammed‘in oynaması yönünde bir karar almıştı. Ben de iki kaleciyi hem Muhammed‘i hem de Okan‘ı yanıma çağırdım. İki kalecimizin de söylemleri beni hem mutlu etti hem de duygulandırdı. Okan, ‘Muhammed oynarsa sanki ben oynayacakmışım gibi sevineceğim‘, Muhammed de, ‘Okan oynarsa sanki ben oynayacakmışım gibi sevineceğim.‘ dedi. Aslında bu bir rekabet değil, bir destek. Kaleciler diğer futbolcular gibi değildir. Birisi oynarsa o uzun süre forma giyer. Ama diğer futbolcular çok kısa süre içinde değiştirilebilir. Okan ve Muhammed şu an çok istekli ve mutlu. Her zaman yüzde yüzlerini ortaya koyabilecek şekilde hazırlar. Bugüne kadar ‘Ben daha iyiyim, neden kaleye geçmiyorum‘ diye bir söz duymadım kalecilerimizden. Tüm kalecilerimiz birbirini destekliyor ve birbirinin başarılı olmasını istiyor. Bu çok önemli. ”

Kalecilik zor zanaat

“Bizim kalecilerimizin biri 23, diğeri 22 yaşında. İkisi de çok genç. İkisi de futbol hayatlarına yeni başlıyor. Santrfor ya da başka bir oyuncu çok hata yapsa bile ya da gol kaçırsa bile bir iyi pas atsa veya rakip fileleri havalandırsa en iyi hep o oluyor. Ama kaleci 100 tane kurtarır, maçın son dakikasında bir gol yerse kaleciye ‘hiçbir şey oynamamış’ muamelesi yapılır. Bu genç kalecilerde biraz daha sabır gerekiyor. Çünkü ikisi de çok yetenekli. Bunu Samet hoca da görüyor. Bence ikisi de ligin ikinci yarısında çok daha iyi performans gösterecek. Kendilerini daha güvenli ve daha rahat hissettikleri zaman da daha iyi maçlar çıkaracaklar. İkinci yarıda bizi çok zor maçlar bekliyor. Ben inanıyorum ki, her iki kalecimiz de hatasız Bursaspor’u zor duruma düşürmeden maçlarını tamamlayacak.”

Hedef istikrar sağlamak

“Kalecilerimizin beğenilmesi, transfer teklifleri alması elbette çok güzel bir duygu. Geldiğimiz noktada bizim kaleci departmanımızın asli görevi altyapıdan A Takıma yükselecek kaleci devamlılığının sağlanması. Hatta gerektiğinde kalecilerimize bir teklif geldiğinde kulübümüzün menfaati açından değerlendirilmesi. Ama asıl amacımız kalecilerimizin Bursaspor formasını giymesini, Bursaspor‘da oynamasını sağlamak. Kendilerini geliştirmelerinde yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bursaspor‘daki çıkışlarını yaptıklarında milli takımlara gitmeleri için mücadele ediyoruz. Şu an Bursaspor‘dan 6 kalecimiz milli takımların formasını giyiyor. Buradan çocuklarımıza da ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bunlar kendilerinin başarısıdır. Bizler sadece sistemli, planlı, programlı bir çalışma içerisindeyiz. Onlar yetenekleri ve istekleri sayesinde bu noktalara kadar geldiler. Hedefimiz, amacımız, gelecekte Bursaspor‘un dışarıdan transfer yapmadan kendi altyapısından yetiştirdiği kalecilerle yoluna devam edebilmesini sağlayabilmek. İnşallah bunu başarırız.”

Kazanan Bursaspor

“Kalede kimin oynayacağı konusunda karar mercii teknik direktörümüz Samet Aybaba ve antrenörümüz Ivko Gançev‘de. Bizler sadece genç kalecilerimizin buraya kadarki geliş süreçlerinde gelişimleriyle ilgileniyoruz. Yetenekli kaleciler her zaman antrenörlerin işini zorlaştırmıştır. Biz de böyle olmasından aslında memnuniyet duyarız. Yetenekli kalecilerle çalışıyorsanız, karar vermek çok zordur. Bizi bu anlamda zorladıkları için onlara ayrıca teşekkür ediyorum. aralarındaki rekabet bizlerin işini zorlaştırıyor. Ne mutlu ki bizlere böyle kalecilere sahibiz. Bu durum ortaya olumlu, güzel işler çıkarıyor. Bunun neticesinde de kazanan Bursaspor oluyor.”

Kilit bilgiler veriyoruz

Timsah’ın daha önce 1992-1999 yılları arasında kalesini koruyan Ivko Gançev ise, “Gerçekten bir Süper Lig takımında dört genç kalecinin olması ve bu gençlerin de altyapımızdan çıkmış olması çok önemli. Bu Bursaspor için büyük bir şans. Çünkü kaleci yetiştirmek çok zor. Kaleci olmak da çok zor. Böylesine başarılı kalecileri bulmak ve onları Süper Lig‘de maç oynayacak kapasiteye getirmek çok daha zor. Ama Koray Hoca‘nın da söylediği gibi, kaleci departmanımızda çok sistemli bir çalışma var. Herkes çok iyi niyetli bir çalışma yürütüyor. Bizim A Takım‘da işimiz altyapıya göre daha kolay. Çünkü kaleciler yetişmiş bir şekilde bize geliyor. Bence altyapıdaki çalışma bizden daha önemli. Bize düşen pay sadece küçük dokunuşlar. Onlar için kilit bilgileri vermek.” şeklinde konuştu.

6 Yorum Onay bekleyen yorum yok

 1. 4 Kaliteli kalecimiz var hepsi de Milli eldivenler çok güzel gelişmeler bunlar,
  Sadece burada ki bir sorun gençler eskisi kadar çok sabırlı değiller, yıllardır forma beklemezler,
  Bu sebeple sezon sonunda OKAN KOCUK kardeşimize iyi bir teklif gelirse, MUHAMMED ve ATABERK ile
  Yola devam edilebilir, altyapı üretmeye devam ettikçe Bursaspor kazanacaktır.

  6
  1
 2. haberle alakası yok ama BURSA DA olay medya ve bursa hakımıyetın bıze yaptıgını ıstanbul basını yapmıyor. asılsız isimleri alınacak gıbı gösterıp başka kulube gıttıgınde manşetten haber yapmaları . takımda oynayan belırlı ısımlerı karalaması vs. aklıma gelmışken ALİ AY İSTİFAAAAAAAAA !!!

 3. son zamanlarında tavuk karası var bu adamda denen gançevi bize gelmeden bulgar takımnda gördüm otel kime sorsam güle yardım ede yanına getirdiler. Herkeste sırıtık surat. Sonra ben ne dedim. Ah be ganchev küme düşmüş şekerden bursada 6 tane nasıl yedin hala aklımda o gün 🙂 millet buz kesti tabi sonra ben good bye.

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu