Kalbimizdesin MUSİSİ

Musisi 1994–95 sezonunda Bursaspor’a geldi. Aslında Bursaspor yönetiminin hedefi Mali'li Fernand Coulibaly'di. Ancak bu futbolcuyla yapılan görüşmeler çıkmaza girince Musisi’de karar kılındı. Ugandalı futbolcu ilk sezonunda 27 maçta forma giydi ve rakip fileleri 9 kez havalandırdı.

Sonraki sezonda 1995'te UEFA tarafından ilk kez düzenlenen UEFA İntertoto Kupası'nda takımının büyük başarılar kazanmasına yardım etti. Biri penaltı atışlarından olmak üzere kupada 4 gol kaydetti ve Bursaspor tarihinin en önemli Avrupa başarılarından birinde yer aldı. Bu dönemde Elvir Baljiç, Ercüment Şahin,Selim Özer, Ivko Gantchev, Şaban Yıldırım ile efsane Bursaspor kadrosunu oluşturdu. Penaltıyla elendikleri Karlsruhe maçında tarihe geçen "timsah yürüyüşü" adlı gol sevincini ilk kez gerçekleştirdi. 1995-96 sezonunda 30 maçta 15 gol kaydetti. Bursaspor’daki 3. sezonu Musisi için çok da parlak geçmedi. Yabancı kontenjanı nedeniyle çoğu zaman yedek kulübesinde oturmak zorunda kalan Ugandalı oyuncunun yıldızı teknik direktör Gordon Milne ile barışmadı. Her şeye rağmen 13 maçta forma şansı buldu ve 7 gol attı. Gaziantepspor'a satılmak istendi ama bu transfer son anda gerçekleşmedi.

1997'de 16 yaşında bir öğrenciye tecavüzden hapis yattı. Aynı yıl Türkiye'ye dönüp Bursaspor’un ardından Çanakkale Dardanelspor'da top koşturdu. Çanakkale'nin en pahalı ikinci futbolcusuydu.1997-98 sezonunda 12 gol atıp takımını sırtladı. 1998-99 sezonunda ise takımla sorun yaşamaya başladı. Ülkesinde geçirdiği bir trafik kazası sonucu bir motosikletlinin ölümüne sebep oldu.29 maçta oynayıp sadece 9 gol atabildi. Sezon sonu takımı küme düştü ve takımdan ayrıldı. Çanakkale dönemlerinde eğlenceye, sekse ve alkole düşkünlüğüyle dikkat çekti.

Türkiye'de 153 maçta oynayan Majid Mususi, bu maçlarda 60 gol kaydetmiştir.

Futbolu bıraktıktan sonra, son dönemini Uganda’nın başkenti Kampala’da ailesi ile birlikte geçirdi. AIDS'den ölen futbolcuların aileleri için düzenlenen özel maçta SC Villa'nın kardeş takımı Simba SC forması giydi. Dönemdaşı George Ssemogerere'nin de karşı takımda forma giydiği maçı bitiremedi ve "Genç oyuncuların hızına yetişemiyorum" açıklamasını yaptı.

Musisi 13 Aralık 2005'te akşam saat 8'de bakım merkezinden hastaneye taşınırken hayatını kaybetti. Ölüm nedeni AIDS'e bağlı böbrek yetmezliğiydi. Musisi’nin ölümünün ardından bir başsağlığı mesajı yayınlayan Uganda Futbol Federasyonu başkanı Lawrence Mulindwa, çok önemli bir sporcuyu kaybettiklerini söylemiştir.

 

Mususi'nin annesiyle beraber Amerika'da yaşayan iki çocuğu olmak üzere toplam sekiz çocuğu olmuştur.

 

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu