Jorquera: İspanya’da oynamak isterdim

Son günlerde gösterdiği performansla dikkat çeken Şilili futbolcu Jorquera’nın verdiği röportajdan bir bölüm şu şekilde: 

– Türkiye’de hayat nasıl gidiyor ? 

Türkiye’de üçüncü yılımdayım. Gerçek şu ki, farklı dil birçok şeye adapte olmamı zorlaştırıyor. Burası Şili’ye göre dil, lig ve rekabet açısından oldukça farklı ama İtalya kadar zor olmadığını söyleyebilirim. Onun dışında hayatım gayet güzel gidiyor, gün geçtikçe daha fazla alışıyorum. Benim için dilin farklı ve zor olmasının bir avantajı var. Ailem ve ben İngilizcemizi bir hayli geliştirdik. Bu bizim için büyük bir avantaj.

– Arkadaşlarınla nasıl iletişime geçiyorsun ? İngilizce ya da Türkçe ?

İngilizce konuşabilen arkadaşlarımla, konuşabiliyorum. Onun dışında takım arkadaşlarım Pablo Martin Batalla ve Del Valle ile sürekli birlikteyim. Geri kalanını ise takımdaki tercüman aracılığıyla hallediyorum.

– Geçtiğimiz Temmuz ayında darbe girişimi oldu ?

Bir günden fazla sürmedi ancak yaşattığı şoku kolay atlatamadık. Fakat halk bu tarz durumlara alışkın gibiydi.

– Bu seneki performansından memnun musun ? Attığın goller neticesinde daha fazla oynamak istemez miydin ? 

Şuan ki performansımdan gayet memnunum. Neredeyse geçen sene attığım kadar gol attım. Ancak asla bununla yetinmek istemiyorum. Daha fazlasını başarabileceğimi düşünüyorum. Evet az bir zaman aldım ama oyuna girdiğim anlarda çok kritik goller attım. Bu tamamen teknik direktörümüzün kararı.

– 6 yıl boyunca Avrupa’da futbol oynadın, ne düşünüyorsun ?

Burada ve İtalya’da muhteşem tecrübeler edindim. Birçok farklı lig, kültür ve dil tanıdım. Mutluyum, bir şeyleri başarmış hissediyorum. Belki Avrupa’nın en büyük kulüplerinde oynamadım ama şu anda bulunduğum konumdan çok memnunum.

– İsmin birçok kez Colo Colo ile anıldı. Doğru muydu bu haberler ?

Colo Colo’nun beni transfer etmek istediğini biliyordum. Bu durum gerçeğe ne kadar yaklaştı tam olarak bilemiyorum ancak beni istedikleri doğru. Colo Colo‘nun bana çok şey kattığı bir gerçek ancak bu fikre hiç sıcak bakmamıştım. 

– Bir gün Colo Colo’ya geri dönmeyi düşünür müsün ? 

Güzel bir seçenek ancak gerçekçi olmak zorundayım. Avrupa‘da 34 yaşıma kadar futbol oynayabileceğimi düşünüyorum. Bu yüzden geri dönmeyi düşünmüyorum. 

– Seni bu ligde motive eden şey nedir ? 

Eğer seçme kararı bende olsa, İspanya’da oynamak isterdim. Fakat İtalya’da ve Türkiye’de oynadığım için gerçekten çok şanslıyım. Şili’de Türk Ligi fazla bilinmese de Avrupa’nın en rekabetçi liglerinden biri olduğunu söyleyebilirim. Burada son yıllarda birçok yeni stadyum yapıldı. Bence Avrupa’nın iyi liglerinden birindeyim.

Bursasporluyuz.org

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu