İyi ki varsın Bursaspor!

Sanatkarlar, Inkisaf, Bursa Idmanyurdu, Duruspor, Inegöl Idmanyurdu, Doganspor, Merinos, Demirtas gibi kulüpler futbol serüvenlerini yasarken Türkiye için çok farkli gelismelere sahne olan 1950 – 1960 dönemine gelindi.

Yasanan ekonomik ve siyasi gelismeler 1960’li yillarin basinda Bursa’yi da etkiledi. Buna karsin 1959 yilinda baslatilan Türkiye 1. Profesyonel ligi büyük ilgi görüyordu.

Dönemin Futbol Federasyonu Baskani Orhan Seref Apak’in çabalari sonucu Bursa’nin önde gelen amatör kulüpleri Acar Idmanyurdu, Akinspor, Çelikspor, Pinarspor ve Istiklalspor yönetimleri bir araya gelerek birlesmeye imza attilar. 50 bin liralik teminat, yönetici Can Gengörü’nün çabaları ile temin edildi.

…Ve 1 Haziran 1963 tarihinde renklerini Uludag’in Beyazı, ovanın Yeşil’inden alan ve birlesen kulüpler nedeniyle kökleri Cumhuriyet’in ilanına dayanan 5 Yıldızlı Bursaspor Doğdu.

Bugün Bursaspor 2011 Haziranına, 48. yaşına, Spor Toto Süper Lig 3.lüğü ile giriyor. Büyük bir onurla, gururla… Iyi ki varsın Bursaspor…

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu