İşte Timsah Park için yapılması gerekenler

Bursa.com Spor Koordinatörü Tarık Çapçı’nın köşe yazısından alıntıdır.

Bursaspor takıma ve stada yapılacak müdahalelerle bambaşka havaya bürünebilir.

Bursaspor’da öncelikli hedef tabi ki takımın toparlanması. Bunun için de futbolcular 20 günlük arada kampa alındılar. Bu kampta futbolcuları mental ya da başka bir deyişle motivasyon anlamında hazırlamak çok önemli. Zira istediklerinde nasıl oynayıp, nasıl skorlar alabildiklerini Samsunspor maçında görmüştük.

Bir takımın kapasitesi ile ilgili ölçü, başarılı olduğu performansıyla belirlenir.   

Önemli olan da takımı diğer maçlarda o başarılı olduğu seviyede tutabilmektir. 

Bu motivasyonu sağlamak da sadece teknik ekibin başarabileceği bir şey değildir. Yönetim ve tüm camia elinden gelen desteği vermeli.

Sadece motivasyonla bitmiyor tabi ki. Teknik Direktör Özcan Bizati de takım kurgusunu doğru planlamalı.

Mesela Tim Matavz’ın tek başına bir forvet olarak randıman vermeyeceğini, yanında Batuhan gibi yardımcı  bir forvet olması gerektiğini, kanatlardan çok daha fazla servis alması gerektiğini görebilmeli. Devşirme işlerden vazgeçip, Burak Altıparmak gibi oyuncuların asıl yerlerinde oynaması gerektiğini de tabi ki.

Neyse teknik, taktik işlerine girersek iş uzayacak. Söylemek istediğimi Bursaspor’u takip eden herkes anladı zaten.

Özetle dileriz Bursasporlu futbolcular Boluspor maçından itibaren gerekli mücadeleyi verecek motivasyonla sahaya çıkmaya başlarlar. Hoca da mevcut kadrodan alabileceği en üst randımana göre çözümler üretir. 

Hazır maçlara ara verilmişken Bursaspor’la ilgili farklı konulara da değinmek istiyorum.

BİTCİ TİMSAH PARK’TA MÜDAHALE EDİLMESİ GEREKEN YERLER 

Bursaspor’un başarı grafiği son 6-7 yılda adeta pike yapınca faturayı Timsah Park’a kesenler dahi oluyor. Bu tabi ki doğru bir tespit değil. Sonuçta Atatürk Stadı’nda da Bursaspor başarıdan başarıya koşmuyordu. Hatta 86-87 ve 2004’de üç kez de o stadta oynarken küme düşülmüştü.

Günün birinde Altıaprmak’a yeniden dönebilme hayalini kuranların başında gelen biri olarak bu olana kadar mevcut stattan alınabilecek en yüksek verimin alınması gerektiğini düşünüyorum. 

Peki bunun için neler yapılmalı? 

Emin Adanur yönetimini hataları dolayısıyla eleştiriyor olsam da uzun süredir çözülemeyen sorunlara cesaret ve iş bitiricilikle gitmelerini (Stat isminin satışı gibi) takdir ediyorum.

Bu nedenle de ifade ettiğim gibi hazır lige ara verdiğimiz bir dönemde stat ile ilgili birkaç öneri de bulunmak istiyorum.

Bu önerileri aslında Timsah Park açıldığından beri yapıyorum; ama önceki yönetimler bu konularla ilgili çalışma yapmadılar.

TRİBÜN KOLTUKLARININ TEK RENK OLMASI 

Stadı yapan Recep Altepe’ye tribün koltuklarının tek renk ve yeşil olması gerektiğini defalarca söylememize rağmen diğer tüm konularda olduğu gibi burnunun dikine giderek alacalı bulacalı, kimsenin içine sinmeyen, kimsenin beğenmediği bir dizayn yaptırdı.

Taraftarların hassasiyetlerine ve isteklerine önem veren Emin Adanur’un bu konuda en kısa zamanda bir çalışama yapacağını ümit ediyorum. Canlı bir yeşil tonu ile donatılmış bir stat çok daha güzel bir görüntü verecektir. Bunun için koltukların değişmesi falan gerekmiyor sonuçta. Galatasaray’ın yaptığı gibi boyayarak olabilir.

Ayrıca Maraton Tribünün alt katında “BURSA” değil “BURSASPOR” yazmalı. 

Bizdeki uygulamanın dünyada örneği yok. 

Dünya ve Türkiye’deki tüm büyük kulüplerin statlarında o kısımda şehrin değil kulübün adı yazar. 

Şehrin adı futbolcuların sahaya çıktığı kısma çimlerin üstüne yazılabilir.

TİMSAH KAFASI VE TİCARİ ALANLAR 

Stadın iç kısımları o kadar geniş ki bir stadta oralardan çıkar desek inanın abartmış olmayız.

Zaten stadın maliyetinin yüksek olma sebebi de bu. İşte o alanlar stat açıldığı günden beri değerlendirilemiyor. Bursaspor’un oraya harcayacak bir parası yok. Belediye de maliyet nedeniyle yanaşmıyor. Bu yüzden de timsah kafası başta olmak üzere o alanların ‘Yap İşlet devret’ modeli ile bir firmaya Bursaspor’u zarara sokmayacak, doğru bir anlaşma ile kiralanması tek çare olarak görünüyor.

Timsah Park’ın doğru projelerle randımanlı kullanılabildiği takdirde Bursaspor’a büyük maddi gelir getireceği tartışılmaz bir gerçek. İnşaat konusunda tecrübeli olan farklı sektörlerdeki yatırımları ve iş çevreleriyle bağlantıları olan Adanur yönetiminin stat isminin satışı gibi bu konuyu da çözebileceklerini düşünüyorum. Ama ifade ettiğim gibi Bursaspor için en doğru anlaşma şartlarıyla.

KALE ARKASI TEL ÖRGÜLERİ  

Stat açıldığından beri mevcut dahil 5 farklı yönetim görev yaptı. Önceki 4 yönetime defalarca söylenmesine rağmen kale arkalarındaki tel örgüler bir türlü kaldırılamadı. O tel örgüler yüzünden taraftar 20 basamak yukarıda durmak zorunda kalıyor. Bu da takıma desteği, rakibe ve hakeme baskıyı azaltıyor. Görüntü de kötü duruyor. “Taraftarlar sahaya yakın olsun” anlayışı ile bu mimaride statlar yapılırken, taraftarı uzaklaştıran mevcut uygulamaların açıklanabilir tarafı yok. Bunun Bursa dışında bir örneği de yok. Alın işte Avrupa’yı geçtim Türkiye’deki diğer statlarda da bizdeki gibi tel örgüler yok. “Güvenlik önlemi gereği” bahanesi de olmaz. Zira stadın diğer taraftarında da kale arkası kadar ateşli taraftarlar var. Ayrıca mevcut cezalarla kimse sahaya girmeye falan cesaret edemez. Güvenlik güçleri şu an olduğu gibi ön koltuklarda yer alıp sırtlarını tribüne döneceklerine saha kenarında sandalyelerde yüzleri tribüne dönük olarak dursalar zaten en ufak bir tehlike dahi kalmaz. Özetle kale arkalarındaki tel örgüler kaldırılmalı ya da en azından BJK Stadı’ndaki model uygulanmalıdır. Bu arada stadı yarı açık cezaevi gibi gösteren ve ulaşılmaz yapan stat dışındaki tüm tel örgü ve bariyerlerin de kaldırılmnası gerektiğini söylememe gerek yok sanırım. Zira bu haliyle ticari kuruluşlar için en ufak bir cazibesi yok.

OTOPARKLAR 

Bizim stadın bu konuda da acil çözüme ihtiyacı var. 45 bin kişilik stadın doğru düzgün otoparkının olmayışı izah edilebilir bir eksiklik değil. Kapalı otoparklar kullanılamıyor. Stadın kuzey tarafı yol, güney tarafı da öyle. Otopark için batı ve doğu bölgeleri vardı; ancak batı tarafı emniyete bırakılırken doğu tarafı da otobüs garajı haline getiriliyor. O kadar insan arabalarını stadın çok uzaklarına ya da en yakın ara sokaklara park ediyor. Bu sorunun da artık çözülmesi lazım. Yeni yapılmış ve bu kadar büyük bir stadın böyle bir otopark sorunu olmamalı. Bu konuda Bursaspor yönetimi ve kent yönetimi en kısa sürede artık çözüm üretmeli.

SOSYAL ALANLAR 

Atatürk Stadı çok güzel bir konumdaydı. Taraftarlar maçlardan saatler önce gelip harika vakit geçiriyorlardı. Ancak Timsah Park yapılırken sosyal alanlar da olacağı sözü verilmesine rağmen o söz tutulmadı. Yeşil beyazlı taraftarlar da mahalle aralarında, kahve köşelerinde, evlerin önlerinde maç saatlerini beklemeye başladılar. Bu bekleyiş sırasında alkol alan taraftarlar da olunca çevre sakinleri rahatsız olur hale geldiler. Yarın öbür gün bu konuda bir tatsızlık yaşanmaması için maça gelen insanların o sokak aralarından kurtarılması gerekiyor.

Avrupai bir stat yapıp, insanları her açıdan Afrika şartlarına zorlamanın izahı olamaz. Bu yüzden de sosyal alanlarında acilen hayata geçirilmesi şart. 

Evet yazının başında ifade ettiğim gibi Emin Adanur yönetimi sportif alanda hatalar yapsa da diğer konularda cesaretleri ve kararlı tutumlarıyla dikkat çekiyor.  Bende bugün o diğer konulardan stadı ve sorunlarını anlatlmaya çalıştım.

Bakalım Adanur yönetimi, benim ve daha pek çok Bursasporlunun yıllardır dile getirdiği bu sorunların çözümü noktasında da aynı tutum ve tavrı gösterebilecekler mi hep birlikte göreceğiz.

23 Yorum Onay bekleyen yorum yok

 1. Neresinden baksanız elimizde kalıyor. Yıllardır cek cek cak cak la geçti. Rahatlıkla milli takım maçlar ı bile seyredemiyoruz. Yapanların kulakları çınlasın.

  47
  8
  1. @ATOM KARINCA yorumuna yanıt olarak

   Bu yazar köşe yazısı yazmamış adam resmen Üniversite’de Master Tezi yazar gibi 50,000 kelime gibi yazmış “Ciddimisin Arkadaş ?”!! ya bir tane yerel gazetete yazarı çıkıp şu Bursaspor’u 1 Milyar TL borca sokanları araştırsa sanırım 30,000 Bursaspor’lu kıtlama türü dişini kırar ama nerede! İşte böyle uzman olmadıkları konuları sanki Doktora yapıyorlar gibi ele alıyorlar ne diyelim yakında böyle boş yazıları yazacak Bursaspor kalmayacak ve acaba o zaman ne yazacaklar İnegölspor Yıldırımspor’un hangi formayla sahaya çıkacağını yazarlar!

   5
   4
   1. @Iso yorumuna yanıt olarak

    Çok da değil. Gereksiz bir emek.
    Taraftar gibi taraftar.
    Medya gibi medya.
    Başkan gibi başkanlarımız olsa, yazılanların tamamı kendiliğinden gerçekleşecek zaten…

    2
    1
  1. @Maraton Altt yorumuna yanıt olarak

   Sadece tel örgüler değil stadın kale arkasının camları kesinlikle kalkması lazım saha görünmüyor istediğiniz kadar guzellestirin uğraşın geçen samsun maçında çok dikkat ettim bursa gol diye bagiriyo marton kale arkasına 10 saniye sonra zor geliyor ses akustik bisi yapılması acilen gerekiyor

   10
   1
 2. Tespitleri çok doğru.Tribunden gelen biridir Tarık Capci.Bende tekrar Altiparmağa dönelim tarafindayim.Eklenecek tabiki çok durum var. batı tribün bilet fiyatlari yüksek, neredeyse maratonla aynı olmalı.Zira o bölge hiçbir zaman tam dolmadi.Tabi en önemlisi sportif başarı.Derhal seri 3 puanlar almalıyız .

  11
 3. Ya yemin ediyorum bir tek ben mi bu kadar nefret ediyorum bu alacalı bulacalı koltuk dizaynından diye düşünüyordum, her gördüğümde rahatsız oluyordum, evet kulüpteki sorunların yanında hiçbir şey ama belki bu tarz değişiklikler iyi gelir.

  10
  1
 4. Canlı açık yeşili ve göz yakan tonda olmalı koltuk rengi. Gelen takım sahaya çıktığında anlamalı cehenneme ayak bastığını..

  10
  3
 5. Müthiş bir yazı. Özellikle tribünlerin tek renk, canlı göz yakıcı yeşil olması çok önemli. Sonrasında tellerin kaldırılması ve dışarıdaki polis bariyerlerinin yok edilmesi de önemli basamak atlatacaktır bize.

  8
  2
 6. Aynen katılıyorum Tarık abi hemde noktası virgülüne, bu stadın koltuklarını tek renk yapacaklarına Köstebek receb ve ekibi ku işlere de parmak atınca Alacalı dana gibi oldu
  yapacaksın Koyu Yeşil yazacaksın beyaz BURSASPOR bu kadar mı zor hiç mi estetik göz zevki yok sizde ,içine ettiler stadın ama Emin başkan insallah bu sorunu halledecek!!!

  7
  1
 7. Bu ucubede deplasmanı yaşayan Bursaspor,yiktıkları ataturk stadında sefa süren tinerciler,nargileciler ,yildirima koysan osmangaziyi bulamiyacak bir kisinin lafiyla Parkın yanına Millet bahçesi diye salakca işler yapanlarin eseri

  7
  1
 8. Tarık kardeşim sağolasın.Olan oldu ve bu stadda oynamak ve sportif başarıyı yakalamak mecburiyetindeyiz.

  Paraya gereksinim had safhada,öyle ise bu stadın maksimum değerlendiirlmesi şart.
  Otoparktan,işyelerine,sosyal aktivitelerden reklam alanlarına kadar her nokta değerlendirilmesi gerekne yerler.

  Hem maça gelenelrin hemde çevre sakinlerinin huzuru,rahatı için otopark ve sosyal tesisler bir an önce kullanılır hale getirilmelidiiir.

 9. Bu oyuncu grubunu 20 değil 200 gün kampa alsan da bişey değişmeyecek.neden anlamiyorsunuz.coğunun kapasitesi zaten bu kadar..kapasitesi iyi olanlar da oynamak istemiyor..belliki kafalarında başka düşünceler var bu oyuncuların..ankaragücünun oluşturduğu takıma bakın,bir de bizimkine bakın.çok fark var arada..şimdiden adanur başkan devre arası için büyük değişime odaklanmali. ..gidecek olanlar,gelecek olanlar vs… Bu kadroyla biz küme düşeriz.gayet net!

  3
  9
 10. Koltukları değiştirip gereksiz yere maliyet oluşturulsun dimi ? Elektrik borcunu ödeyemeyecek durumdan koltuklara mı geldik.Zaten koltuklar dizaynide 4 4 lük olmasa bile kötüde değil.İhtiyacımız olan koltuk değil stadyumda ilgili ondan önce stadın kafası var.Ondanda önce futbol oynayan takıma ihtiyacımız var.

  2
  3
 11. ben dikkaldırım mahallesinde stada karşısındaki sokaklardan birinde yaşamaktayım, maç günleri kaçar gider oldum evimden, benim penceremin önünde nara atanlar mı aramazsın, alkol alıp kapımın önüne işeyenler mi aramazsın, küfürler ederek yoldan geçenler mi aramasın, üstüne üstlük aracımızı koymaya yer bulamıyoruz maç günleri, yahu birileri eğlenecek diye ben kişisel haklarımdan niye vazgeçeyim, benim evimin önü otopark değildir, sokağım nara atılacak bir yer değildir

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu