İşte Timsah Park için yapılması gerekenler!

Vedat Yücebaş'ın haberindoğrusu.com'da yayınlanan köşe yazısıdır.

Dünyanın en farklı ve şekilli statlarından biri olan BITCI Timsah Park maalesef arzu edildiği gibi değerlendirilemiyor.

İnşaatına başlanırken, “Yılın 365, haftanın 7 günü, günün 24 saati yaşayan bir mekan olacak” denmişti ama iki haftada bir maç olmasa, zaman zaman Bursaspor burada antrenmanlarını yapmasa iyice unutulacak bu devasa tesis.

Amacım geçmişi yargılamak birilerini suçlamak değil.

Olan oldu…

Bundan sonrası için kafa yormalı herkes.

400 bin metrekare proje ve 190 bin metrekarelik inşaat alanı olan stat için şu ana kadar ne kadar para harcandığı tam olarak bilinmiyor.

Son olarak yılan hikayesine dönen “Timsah Kafası” tamamlandı.

Ama hala yüzlerce, binlerce eksiği var stadın.

Konunun uzmanı bir arkadaşımla görüştüm geçtiğimiz günlerde.

Enteresan fikirleri var stada ilişkin.

“Eksiği var mı?” diye sorduğumda, “yaşam olmayan binalarda eksikler bitmez” dedi.

Evet yaşam olmayan binalar eskimeye mahkum bir şekilde.

Arkadaşım, bazı kamu kurumlarının stada taşınabileceği önerisinde bulundu.

Hem Bursa Büyükşehir Belediyesi hem de diğer ilçe belediyelerinin pek çok kurs ve etkinlik için farklı mekanlar kullandığını gerçeği ortada…

BUSMEK, OSMEK ve diğer kurs etkinlikleri…

Spor kulüplerinin organizasyonları…

Küçük toplantı, sergi ve yemekli toplantılar…

Biraz düşününce bu bana da mantıklı geldi.

Şu bir gerçek ki stat şu an boş ve natamam.

Ve çok kullanılamadığı için var olan eksikler bile tespit edilemiyor.

Mesela basın tribününe çıkan asansör bile sıkıntılı çalışıyor.

Merdivenlerinde hala inşaat tozu var.

Açılışının üzerinden bile 6 yıl geçmiş düşünün.

Bence bu öneriye sıcak bakılsın.

Bunun iki faydası olur.

Hem kamunun yeni yer sorunu uzun süre giderilmiş olur…

Hem stat yaşayan bir mekan haline dönüşür…

Hem de stada ilgi artar.

Ve belki bir süre sonra stat kulübe kira geliri getiren bir mekan haline dönüşür.

Bu yazdıklarım kesin çözüm mü?

Bilemiyorum!

Ama öneri öneridir.

En azından denenmiş olur.

Eğer bu haliyle kalırsa stat uzun süre böyle atıl kalır.

Eğer bu haliyle kalırsa stat gelir getiren değil, gelir götüren bir yer olarak kalmaya devam eder.

Eğer bu haliyle kalırsa biz stat ile eksikleri daha çok yazarız…

29 Yorum Onay bekleyen yorum yok

 1. Belediye Bursasporumuza sahip çıkmıyor maalesef, bunun hesabı seçimde sorulmalı. Yarım yamalak stad yapıp Bursanın parasını mındar ettiler.

  61
  22
  1. @Erol yorumuna yanıt olarak

   Ne elbiseler gördüm içinde insan yok. Ne insanlar gördüm üzerinde elbise yok. ‘Hz. Mevlana’
   aynı şey timsah arena içinde geçerli.
   Yönetimi, yönetim.
   Medyası, medya.
   Taraftarı, taraftar değilse, orası dünyanın en hazır ve en güzel stadı olsa ne yazar.

    1. @2010Ruhu yorumuna yanıt olarak

     ne insanlar gördüm kendi beyinsizliğinin farkında değil, milleti beyinsizlikle suçlar. site site gezip haberlerin altına muhalif yorum yazıp milletin oyunu değiştireceğini sanır. ağlak ağlak her naneden sızlanır durur. zannedersin ki kendisine kalsa herşeyi dört dörtlük hale getirecek. ama beyinsizlik böyle bir şey işte!

  2. @Erol yorumuna yanıt olarak

   Bu bölgeye Bursa’daki hatta Türkiye’deki ünlü restaurantların lezzetlerin bulunduğu bir gastronomi bölgesi haline getirilebilir .mesela İskender mesela Adana’nın en ünlü kebapçısı,v.s Türkiye’de ünlü yerlerin sokak lezzetlerinin bir arada olduğu bir sadece yiyecek üzerine dükkanların bulunduğu bir bölge inşa edilebilir.giyim kuşam dükkanları her yerde var 1 km ileride marka CarrefourSA var.insanlar sadece istediği iyi lezzetleri yemek için 7/24 buraya gelecekler.o zaman burası sürekli işler ve para kazanılır .

   16
   1
 2. Buraya eğlence merkezleri olmalı taraftarın maçtan önce alkol kullanabileceği hatta maçtan sonra devam edeceği yerler olmalı

  41
  36
  1. @kelesliiii yorumuna yanıt olarak

   Hee doğru valla. Maçtan önce çekeriz rakıyı, kafa bi dünya. Maçtan sonra da eğlenceye devam ederiz Timsah Arena’da. Mesela içerde Keçiören’den 3 yemişiz, çıkışta, ama olsun, esnaf kazansın stad boş durmasın hesabı Timsah Arena’daki eğlence merkezlerinin büyüsüne kendimizi kaptırır maç çıkışıu da devam ederiz. Cepte para da var. Ohh. Çalsın sazlar oynasın kızlar be yaa

   4
   22
    1. @bursalegend yorumuna yanıt olarak

     Alkol konusuna diyor, yok daha neler… haksızmı ? Sorsan Müslüman ülkeyiz, kardeşim içki
     dinimize göre haram değilmi? Hadi diyelim sen olaya bu açıdan bakmıyorsun içki bütün kötülüklerin başı değilmi.? Aksine içki içilen mekanlar şehir dışına alınıp ve oraya sadece taksi ile gidip ,gelme olması gerekir. (Hiç içilmemesi gerekir aslında) . Niye mi? Sen içki iç arabaya bin birinin canını yak cezasını başkası çeksin. Kendini koy onun yerine böyle bir şey senin başına gelse içkili biri yüzünden o herife neler yapmak istersin kim bilir. Bu fikri savunmak bile bir akıl tutulmasıdır bence .

     7
     3
     1. @Turşucu yorumuna yanıt olarak

      akıl tutulması olan senin Türkiyeyi şeriatla yönetiliyor falan sanman hayırdır lan burası arabistan mı yok müslüman ülkeymiş sen müslümansın diye herkes öyle mi olacak lale??? burası laik Türkiye cumhuriyeti şeriat istiyorsan defol git afganistana. hiç içilmemesi gerekiyor falan yazmış birde sabah sabah adamı zıvanadan çıkarıyor evliya sanki haspam.

      3
      6
      1. @bursalegend yorumuna yanıt olarak

       Ben Müslüman ülkedeyim bu bir, sen istersen vatikana gidebilirsin bu iki, haşa evliya falan değilim bu üç, lan ve hasbam kelimeleri için şunu diyorum kötü söz sahibine aittir bu dört.

       5
       2
       1. @Turşucu yorumuna yanıt olarak

        Sen terörist misin anayasada açıkça belirtilen bir maddenin aksini savunuyorsun burası müslüman bir ülke falan değil bunu o küçük beynine sok. ayrıca senin gibilerin sayesinde bırak vatikanı bulgaristana gidemeyiz döviz olmuş 12.50. ama sen teröristlerin yaptığı gibi ısrarla Türkiye Cumhuriyetinin anayasalarının aksini söylüyorsan teröristlerin yanına suriyeye ıraka gidebilirsin yolun açık olsun.

        2
        5
 3. Okadar güzel ve ilgi çekici stadımız varki…ama değerlendiremiyoruz, çok yazık olur…
  Doğru dürüst yönetilse…..vallahi eminim.

  Dünya’nın her köşesinden ziyaretçimiz olurdu…hayran kalırdı gelenler, gelir bile atar olurdu.

  Nerede o Kafa, nerede o Birlik???

  Inşallah başkan, bunada el atarda ötesi gelir..

  25
  2
  1. @YaVuzBu yorumuna yanıt olarak

   Hocam Allahını seversen stadyumun yapıldığı konuma bidaha bir bak biz taraftarız 10000 kişi zor gidip geliyoruz yurt dışından ziyaretçi geldigini bi düşün 30-40 yıllık binaların arasında devasa stadyum her taraf köfteci oturayım adam gibi yemek yiyeyim biseyler iceyim dese ne mümkün.. kapkaranlık daracık sokaklar aracını parketmek istese otopark yok..siz siz olun misafir getirmeyin ben o rezilliği bi kez yaşadım.. işin özü ranta kurban gitti Atatürk stadyumu makara yapar gibi millet bahçesi yaptılar bide 🙂 timsah arenanin rezilliğini çekmek yine biz Bursaspor taraftarına kaldı..

   16
   5
 4. Şahsen benim düşünceme göre stadyum oraya yapılmamalıydı değişen birşey olmadı altıparmakta maç günleri trafik sorunu oluyordu aynı şekilde buradada sorun oluyor Recep altepe birilerine para kazandırmak amaçla oraya koydu ayrıca şu var ki büyük bir deprem olsa Allah Korusun o stad yerle bir olur nedeni ise derenin ordan fay hattı geçiyor ayrıca bizim altıparmaktaki stadyumun oradanda fay hattı geçiyordu saçmalığa bakar mısınız fay hattı olan yerden deprem riski olan yerden diğer deprem bölgesine taşımak normalde stadyum buttimin arkasında büyük arsa vardı oraya yapılacaktı ama oranın sahibi istediği parayı alamamış ve ondan vermemiş malesef avrupalılar gibi veya amerika gibi düzgün parselleme ve yerleşim sistemi türkiyede yok ve avrupada olsun amerikada olsun evine bir değişiklik yapmak bile belediye başvurmadan ve belediye izin vermeden ve belediyenin istediği ücreti ödemeden yaparsan para cezası yüksek meblağ ve yaptığını düzelttiriyor yapmaz ise hapse kadar yolu var bizim ülkede rant kapısı olduğundan bişey denilmiyor çarpık yerleşim var kaçak yapılar çok müteahhitler kar etmek için ucuz mal kullanmak , daireleri küçültmek , yüksek bina dikmek vs bursamız eski yeşili yok malesef görüyoruz yavaş yavaş betonlaşıyor ileride aynı istanbul gibi olacak işini doğru düzgün yapan yok rant kapısına dönüşmüş ama şunu unutmamak gerek Allah CC karşıma zina ve kul hakkıyla gelmeyin afedemem diyor bakalım öteki tarafta nasıl hesap verecekler

  22
  2
   1. @Eser yorumuna yanıt olarak

    neye göre genel ev diyorsun benim dediğim arsa köfteci yusufla buttimin arasında arka tarafta orasıda boş arazi bursa bilim ve teknoloji merkezinin orada nilüfer çayına yakın bir yer bence orası acemlere göre bin kat daha iyi adam gibi metroyu yerin altından götürseydi altepe efendi çok güzel olurdu istanbul cad ileriye dönük geleceği iyi millet şuanda batıya doğru kayıyor ileride göreceksiniz gölyazı çevresi köyler nilüfer bölgesi çok dolucak ben orhangazide oturuyorum nilüferdede evim var diğer ilçelere göre çok daha iyi yolları park alanları olsun düzenlemesi iyi terminal doğru anatolium olsun oradaki yapılarda güzel panayırıda elden geçirseler çok daha iyi olacak

    5
    1
 5. Otopark faaliyete geçse yeter ya. Bayağı gelir gelir.bizde park yeri aramaktan kurtuluruz. rahat rahat maça geliriz.

  10
 6. 1-Stadımız konuşulurken güzellikleri,gelir getirmesi ve BURSASPORUMUZUN ZAFERLERİ ile konuşulmalı ki içimizi ısıtsın.

  2-Stadın çevresindeki stad projesinde ve komşu parsellerde otopark yeterli olmazsa bugünkü soruna yeni sorunlar eklenecektir.

  3-Yakın zamanda hastahane faaliyete geçecek.Bu hem yeni dertler hemde yeni fırsatlar sunuyor.

  4-Dertler trafik ve otorpark sorunudur.FIRSATLAR ise stadın çevresindeki emniyet tedbiri diye konulan bariyerleirn kaldırılması,çevrsi ile bütünleşmiş bir tesis ve otoparkından,işyerlerine,localarından gölgesine kadar para kazandıracak bir hale gelir.
  Bunun için YÖNETİM,YEREL İDARE İLE CİDDİ VE NETİCE ALACAK İŞBİRLİĞİNE GİTMELİ Kİ BUNLAR OLSUN.

 7. çözüm şudur 🙂
  1) Köfteci Yusuf şubesi açın.
  2) boş zamanlarda sosyete pazarı olabilir dış kısımda.
  3) Kadın kermesleri memleketin vazgeçilmezi .
  4) oto kiralamacıları geri getirin 🙂

  Gömleğin ilk düğmesi yanlış iliklenmiştir beyler… Her şey ondan yanlış gidiyor…Stadın dere kenarında trafik göbeğinde işi nedir!
  Şehir Hastanesi tarafları bir ihtimaldi… Balatın devamı uygundu… En olmadı olduğu yere yapılabilirdi… Ama kraldan çok kralcılık yapan eski belediyhe başkanı o zamanın başbakanına helikopterden şehri gezdirirken stadın buraya olabileceği fikrine ” Başkanım burası şehrin ve trafiğin kalbidir buraya yaparsak verimli olmaz , trafik ve şehir ayarları kaçar ” diyemedi… Sonra bir TV programında da çıkıp pişkin pişkin ” Zamanın başbakanı buraya olmasını istedi” diyerek ne kadar da çok kralcı olduğunu gösterdi… Sormazlar mı adama ? Adam Ankara ve devamlı seyahat halinde , devlet politikalarıyla iç işlerle uğraşıyor, Bursa’yı ne kadar biliyor? Sen neden fikrini beyan etmeyip bir de seçim vaadi gibi stadı şehrin göbeğine hançer gibi saplıyorsun… Önce hayır demeyi , ve üstüne fikir üretmeyi bilen yöneticiler olmalı… Diyorum ya gömlek ve ilk düğme… Tüm mesele budur…

  1
  1

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu