İşte taraftarın Timsah Arena istekleri!

Timsah Arena'nın eksiklerini taraftarımıza sorduk.

Bursaspor’un bir türlü bitmeyen stadı Timsah Arena’nın eksikliklerini Twitter adresimizden taraftarımıza sorduk.

Haberimizin en altında taraftarlarımızın verdiği cevapları galeri halinde okuyabilirsiniz…

Öncelikle Timsah Arena‘ya şimdiye kadar harcanan para şöyle:

-İhale yoluyla yapılan işler: 331 milyon 695 bin.

-Satın alma yoluyla yapılan işler: 3 milyon 763 bin.

-Kamulaştırma: 53 milyon 715 bin.

Toplam: 389 milyon 173 bin 397 lira…

Ve bu kadar harcamaya rağmen acil eksiklikler için yaklaşık 80-100 milyon liraya daha ihtiyaç var.

SOSYAL ALAN EKSİKLİĞİ

Yeni stadyumun ilk göze çarpan eksiklerinden birisi çevresinde sosyal donatı alanları olmaması. Yıllarca Kültürpark ve Altıparmak’ın kültürüne, atmosferine alışmış ve oraların sosyal imkanlarından yararlanarak maç önceleri vakit geçiren yeşil beyazlı taraftarlar, Timsah Arena’nın yakın çevresinde bu tip olanaklar olmaması nedeniyle maç saatine yakın stada geliyor. Bu da stada gelişte de yoğunluğu artırıyor. Erken gelenler de kahve köşelerinde, sokak aralarında vakit geçirmeye çalışıyor.

OTOPARK SORUNU

Bunun yanı sıra stat çevresinde otoparkların olmaması, var olanlarında bir türlü kullanıma açılamaması da ayrı bir sorun. Yeşil beyazlı taraftarlar araçların stadın çok uzaklarına bırakmak ve bu nedenle stada ulaşmak için yürümek zorunda kalıyor. Stat çevresi ve altındaki otoparkların ne zaman hazır hale geleceği ise bilinmiyor.

ÇATI EKSİKLİĞİ

Stadın inşaat projesinde sunulan ve çatı yuvarlağının ortasında yapılacağı görülen kısım yapılmadı. Bu yapılmayınca da yağmurlu maçlarda ilk 20 sıra ıslanır oldu. Gündüz, güneşli havada  oynanan karşılaşmalarda ise Maraton Tribünündeki taraftarlar güneşin etkisinden korunmaya çalışmaktan maç seyretmekte zorlanıyorlar. O tribündeki binlerce insan maç boyu güneşle mücadele edip eziyet çekiyor. Eksik kalan çatı orta kısmı bir an önce tamamlanmazsa taraftarlar yağmurda ıslanmaya, güneşte de pişmeye devam edecek.

TUVALETLER

Hijyen olmayan pislik içindeki, suları bile akmayan tuvaletler de ayrı bir konu. Vip dahil stadın büyük bir bölümünde bu sıkıntı stat açıldığından beri giderilememiş durumda.

Stadın iç kısımlarının şantiye görünümü ile ilgili de her hangi bir çalışma göze çarpmıyor.

KALE ARKALARINDAKİ TELLER

Yapım sürecinde zamanın Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe tarafından her noktasından rahatlıkla maç izlenecek sözü verilen; ama buna karşı kale arkalarına konan çağ dışı tel örgülerle bu sözünde havada kaldığı görülüyor. Bursaspor Yönetiminin bu konuda bir çalışma içerisinde olduğu biliniyor.

Bunun yanı sıra stat dışındaki güvenlik için konduğu söylenen demir bariyerler de taraftarın şikayetçi olduğu başka bir uygulama.

MAÇ SONU TRAFİĞİ

Asıl sorun ise dağılımda yaşanıyor. Stadın içinden 5 dakika da çıkan taraftarlar 50 dakika da stat çevresinden ayrılamıyor. Aynı anda stadın boşalması ile trafik kitlenirken, stadın çevresindeki tüm yollar felç oluyor. Aynı şekilde toplu taşıma araçları ile gelen seyirciler de metro duraklarına hücum ettiğinden oralarda yaşananlar ise başlı başına felaket. Kamulaştırmalar gerçekleşmediğinden söz verilen yollar da yapılamayınca insanlar tarlaların, otların arasından bin bir zorlukla gitmek istedikleri noktaya ulaşmaya çalışıyorlar. Ve işin ilginci tüm bunlar henüz stadın yarısının dolduğu maçlarda yaşanıyor. 45 bin kişinin geldiği maçlardan sonra nasıl bir tablo ortaya çıkar tahmin etmek dahi zor.

TİCARİ ZARARLAR

Tüm bu eksikler stada şuan gelen insanların yaşadıkları sıkıntıların ana başlıklarıydı. Bir de konunun ticari boyutu var. Bu haldeki bir stadta başta loca olmak üzere satılması düşünülen hiçbir markaya ve isim hakkına talip de çıkmaz. Bursasporlu olduğu için gelenler olsa da, olaya ticari açıdan bakacak firma ve kişiler bu haldeki bir yapıya yaklaşmazlar. İşin özü Timsah kafasından başlayarak, otoparklar, tuvaletler, çatı, çevresel eksiklikler giderilmeden Timsah Arena’dan istenilen verimi almak imkansız. Stadı yapan ve adını veren Büyükşehir Belediyesi Bursaspor’un daha fazla zarar görmesini istemiyorsa yeni sezona bu eksiklerin tamamını gidermelidir.

SAHA İÇİ REKLAM PANOLARI

Saha içinde bulunan reklam panolarının kirli olup bakımsız bırakılması. Reklam panolarının maç oynanmadığı zamanlarda koruyucu branda ile örtülmemesi ve bu nedenle deformasyona uğraması. Bazı bölümlerdeki led ışıkların çalışmaması nedeniyle kötü bir görüntü oluşması.

ARA KAT REKLAM PANOLARI

Maraton tribününde ara katta bulunan led reklam panolarının bu kısma uygun olmaması ve geçtiğimiz sezon bir maçta engelli taraftarımızın üzerine düşerek yaralanmasına sebebiyet vermesi. (Taraftarlar ikinci katta led kısma basarak tehlike oluşturuyor) Bu bölüme daha modern ve korunaklı led panolarının yerleştirilmesi gerekiyor.

SAHA KENARINDAKİ SUNU ÇİMLER

Saha kenarında bulunan suni çimlerin bakımsızlığı nedeniyle yabani otlar çıkarak çirkin bir görüntü oluşturması ve çok fazla kauçuk ile beslenmesi nedeniyle kahverengi bir tona bürünmesi.

STADYUM İÇ DUVARLARININ RENGİ

Stadın içinde bulunan duvar renklerinin hem stadyum, hem de Bursaspor renkleri ile uyumu bulunmuyor. Daha koyu bir ton (Uzay siyahı vb.) yeşil rengi daha ön plana çıkartacaktır.

KOLTUK RENKLERİ

Stadyumda bulunan mevcut koltukların yeşil-beyaz olan karışık renklerinin tek renk olarak yeşile çevrilmesi gerekmekte. Yine tribünde olan merdiven boşluklarındaki rengin daha koyu olan (Uzay siyahı vb.) koyu bir renkle boyanarak daha ihtişamlı bir görünüş sağlanabilir.

VIP VE LOCA KOLTUKLARININ KORUNMASI

Vip ve Loca koltuklarının deri olması nedeniyle kolay kirlenip aşınması ve renklerinin solmaması için bu bölümlere koruyucu brandalar çekilerek bu sorunun önüne geçilebilir. (Şuan tüm koltuklarda kuş pislikleri bulunmaktadır.)

İLK ÜÇ SIRA SORUNU

Lig maçlarında Bursaspor tribünlerine uygulanan ilk üç sıra boşluk bırakılması veya üç sıra Polis koruması kararının bu sezon sonlandırılması. Süper Lig‘e yükselme maçında bu uygulamanın yapılmadığını gördük.


İŞTE TARAFTARIMIZIN TWEET’LERİ:

31 Yorum Onay bekleyen yorum yok

 1. Benim de taraftarımızdan bir ricam var. Lütfen maç öncesi stadyum çevresinde sokak aralarında içki içip, şişelerinizi çöplerinizi ortalıkta bırakmayın.

  132
  5
  1. @tmkus yorumuna yanıt olarak

   Renkdaşım sana cevap yazmıyorum. Benim yazım. ENES ÜNAL a. Evladımız bu gün ameliyat olmuş kasığından ağrılarından ötürü. Ben ona tüm BURSASPOR lular adına geçmiş olsun diliyorum Hadi çocuk bir an önce iyileş gollerine devam et ne duruyorsun. Arkanda koskoca BURSASPOR taraftarı var ben RENKDAŞLARIM adına geçmiş olsun diliyorum. …

   1
   6
 2. En büyük eksiklik ulaşım eksikliği normalde 300 metre olan stad-metro arası mesafe yolun uzatılması sonucu 2 km. En büyük sorun bu maça gidip gelince turşu gibi oluyoruz.

  34
  1
 3. Taraftar memnun ki Ali Ay tekrar seçildi. Protesto falan da edilmiyor. Hepsini halleder merak etmeyin başkanınıza güvenin yaptıkları yapacaklarının teminatıdır.Kimse taraftar vermedi oyu hikayesi yapmasın destekleyen taraftar grupları belli.

  27
  4
   1. @Başsız timsah yorumuna yanıt olarak

    Çamaşır makinası bakınmıştım geçenlerde,,şu an hangi foruma girsem,çamaşır makinası reklamı..Trolcan,,ne ekersen onu biçersin 😀

 4. Stadın sınırları içindeki beton dökülmüş yerleri kaldırıp Arnavut kaldırımı aralarınd bitkiler dikilerek güzel bir peyzaj yapılmalı stat etrafında

  11
 5. Eski ATATÜRK STADI’na kurban olayım. Dervişin fikri neyse zikri de odur. Stad yapmışlar he mi. Bizlerde çok sevindik pöh pöh. Bak sen .Hala stad para istiyor. Vaaamı para yok. Harbiden tam bir belediye stadı olmuş.

  11
  1
 6. Ulaşım bir dert başlı başına, sosyal alan yok, otopark sıkıntısı , maç çıkışlarını ise anlatmaya gerek yok , yollar yapılmamış, stadyuma gelirsek, stadyumu çevreleyen teller kesinlikle kaldırılmalı, timsah kafası ve stadyum içinde eksikler var, kale arkasındaki tel örgüler kaldırılmalı, maratondaki Bursa yazısı yerine Bursaspor yazılmalı koltukları ona göre dizayn edilmeli çünkü Bursaspor sadece futbol kulübü değildir, bir spor kulübüdür.Üç sıra boş bırakılmamalı,ön sıralara yağmur gelmekte çatıya koruma yapılmalı….Yani kısacası stadyumda eksikler var kaldırılması gereken işler var…Deplasman maçlarına mı geliyoruz yoksa kendi sahamızda maça mı geliyoruz belli değil..Timsah arenayı aktif ve yaşanabilir bir alan olması gerekir.

  10
 7. Wc ye ikinci kapıyı yapın allah aşkına bomboş duvara tek kapı yapmışlar giriş çıkış aynı kapıdan şaka gibi

  1. @@emrkur yorumuna yanıt olarak

   kardeşim senin bu dediğini yapmaya kalksalar 20 sene daha geçer bu belediye yönetimiyle hani sezon sonuna kadar bitecekti bitmez kardeşim yalanlar yalanlar

   4
   2
 8. Kocaman bir stad ancak istiklal marşı okunurken bakabileceğiz bir Türk Bayrağımız yok. Bursaspor amblemlerinin konulduğu duvarların yanlarınada Türk Bayrağı konulması gerekmektedir. Sadece ekranda bayrak görülmektedir.

  4
  1
 9. Ben koltuk renklerinin hepsini tek renk yeşil olmasını çok istiyorum ayrıca duvarlarda boyanmalı kale arkası teller kalkmalı ama bunları bu yönetimin yapacağından asla emin değilim

  4
  2
 10. Belediye stadyumu ismi kaldırılmalı, stad bitmemiş kendi malın olmadımı bu hale geliriz.Rahmetli İbrahim yazıcının bir sözü vardı kongrede figuran olucaksa bu stadyum burda oynamanın hiçbir anlamı yok demişti daha o zamanlar görmüş rahmetli.Kimse Atatürk stadındaki heyecanı mutluluğu göremiyor timsah arenada…Bursasporun içine bu kadar siyaset sokulursa oyuncağı olursun…Kimse taraftarın sesini dinlemedi Atatürk stadına olduğu yere yapılacaktı…Bursaspor özüne döndüğünde mutlu başarılı, Siyaset sokularak değil..

 11. ya bırakın kardeşim. koltuklarımız gayet güzel ve desenli ilgi çekior..tek renk yaaparak. kocaeli. konya sakarya bunlar gibimi yapmak istyorsunuz.ustelik boşuna maliyet.yapılacaksa stad çıkısı 2 saat trafikten bıktık.akustigi düzenleyebilirler.timsah kafası,dış mekan yeşil asfalt hiç olmamıs.stad leş gibi.yol yok.inan bu satada kimsenin gidesi gelmior. mümkünse bu stadı vinçlerle yıkılan ipekişin oraya taşıyın:)

 12. 1-ACEMLER İSTASYONU ile STADA arasında 340 metrelik mesafe var.Buradan 10 metre genişliğinde bir yol yapılır ve istasyona bağlanırsa kısmi çözüm sağlanır.
  2-Stada gelen taraftarın evlerine dönüşünde BURSARAY tarafında bir hat olmalı ve o hattan sadece taraftarın evlerine gidecği istikamete o anlar için özel seferler yapılmalıdır.PROGRAM diyeceksiniz YAZILIMI YAPTIRIN İNSANLAR RAHAT ETSİN.

  Maliyeti ALİNUR AKTAŞ ilk açıklamasında 50 milyon ddevlet verdi,500 milyon B.ŞEHİR BÜTÇESİNDEN HARCANMIŞTIR ve 80-100 MİLYON DA EKSİKLER İÇİN HARCANMASI GEREKİYOR.
  Sahi mali müşavir olan ALİNUR AKTAŞ ya doğru konuşmadı ya hesap bilmiyor.Her ikiside garip durum.

  1
  1
 13. Güzel bir çalışma yapmışsınız sayın site yönetimi,
  en azından stadyumla ilgili yıllardır bilinen yüzlerce eksiğinin tamamlanmayacağını bilsem bile,
  gündem kalması da belki bi umut işte %3-5 bile olsa
  ufak tefek eksikleri tamamlarlar diye umut ediyor insan,
  Gelelim eksiklere; hiç saymıcam yazsam sayfalar sürer, roman olur burada, zaten tüm
  taraftarlarımız her şeyi yazmış eksiği var fazlası yok yazdıklarının,
  Bu konudaki düşüncem Ali dede ve ekürüleri bu kulübü yönetmeye devam ettikçe,
  bu eksikler 100 yıl bile geçse tamamlanmadan bu şekilde devam eder,
  Benim Ali dede ve ekibine 1060 oy vermiş olan Genel kurul üyelerine iki çift lafım var,
  Noldu ne geçti elinize seçtinizde Ali dedeyi, eğer yapmadıysanız derhal yapın,
  Gidin en yakın aktarcıya alın 1-paket kına, yakın münasip gördüğünüz yerinize,
  Tebrikler Ali dede, elveda Bursaspor, sonun başlangıcındayız,
  Hepimiz izleyip göreceğiz bu filmi, bekle bizi PTT geliyoruz paraşütsüz

 14. Metroyu stadın girişine katar sokmaları lazım maç günü özel olarak kullanılabilir sorun çok starları ilgili bunstada harcanan para transfer harcansaydi neler olurdu

 15. Deplasman tribünü tekrar dizayn edilmeli,Allt kısımda boş beleş yere boş koltuk olmamalı.Kale arkalarındaki tel kafesler ya komple sökülmeli yada olmadı mevcut yükseklikleri yarı yarıya indirilmeli.Onlarınj üzerine bez parçalarını asıyorlar,stad yani zemin gözükmediğinden ilk 7&89 sıraya kimse oturmuyor.Polsler güvenliği zemin içinde durarak sağlamalı.Maratonda en öndeki kultklardan dışarda oturmalı

 16. mescit gelmeli çatı açılıp kapanmasa bile yani boyutu büyütülmeli taraftar yagmurda islaniyor güneste pisiyor dogru demis ( maraton )bide stadin konumu kötü oldugu icin dier hatalar zincirleme gelio park , trafik vb … bide kale arkasi telleri kalksin onun dısında hatalar var ama böyle aman aman yok bunlar olmazsa olmazlar

 17. Nasıl yani ısıtma ile ilgili bi tweet yokmu şimdi?? Her sene kış ayında hasta oluyorum kışın maçlara gitmiycem artık geberiyoruz soğuktan be..

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu