İşte Samet Aybaba’nın planları 

Bursa.com Spor Müdürü Tarık Çapçı'nın köşe yazısıdır.

Bursaspor Teknik Direktörü Samet Aybaba Bursa’ya gelir gelmez ayağının tozuyla bursa.com ve webtv merkezini ziyaret etti.

Kendisi ile program yapmayı planlıyorduk; ancak henüz çalışmaların yeni başlaması ve transferde de gelişme olmaması nedeniyle ekran karşısında değil de sohbet ortamında görüşlerini almak istedik.

Gerçekten de bu sayede de hoş ve samimi bir sohbet oldu.

Siyasetten, Türk Futbolunda yaşananlara, kendi yaşadığı ilginç olaylara, diyaloglara kadar pek çok özel anı ve anektod anlattı.

Tabi ki sohbet ortamı olduğu için özel şeyleri burada anlatmamız uygun olmaz. Ancak kendisinin de sakınca görmediği Bursaspor ile ilgili bazı şeyleri aktarmak istiyorum.

KULÜBÜN DURUMU

Önce kulübün durumunu nasıl bulduğunu sorduk. Tespitlerini hemen aktarmaya başladı.

Kulübün mali durumu iyi değil bunu bilerek geldim. Son çalıştığım Sivas’ta böyle bir sıkıntı yok. Mali açıdan çok rahattık. Paramız günü gününe ödeniyordu. Başkan ve yönetim işime hiç karışmadı. Hatta çalıştığım sürece odama bile gelmediler. Rahat olunca kısıtlı kadroyla başarılı bir sezon geçirdik. Bursa ise tam bir futbol şehri. Enerjisi çok fazla. Ben rahatım kaçacak olsa da böylesi bir ortamda çalışmayı tercih ettim. Kulübün durumunun aşılmasında mali başarının öneminin farkındayım O yönde de çalışmalarımızı planlıyoruz.

Kulüpte idari anlamda aksayan bazı şeyler ve disiplinsizlikler de gözüme çarptı.

İlk olarak idari binada bazı görevlerde değişiklikler yaptım.

Ayrıca futbolcuların özel alanlarına herkes istediği gibi girebiliyordu. Bunu fark ettim. Bundan sonra ne İbrahim Yazıcı Tesisleri’nde, ne de deplasman yolculuklarında bu olmayacak. Tesisler mahremiyet içermelidir. Basın, taraftar kim olursa olsun bu disipline uyacak.

Futbolcuların kafasının rahat olması lazım. Bunu sağlarsak başarı gelir.”

TRANSFER

“5,5 milyon Euro transfer bütçemiz var. 5 kaliteli oyuncu alacağız. Elimizde geniş bir oyuncu portföyü var. İhtiyacımıza uyan en doğru isimleri seçeceğiz.

Mali işlere karışmıyorum. Çünkü olmadık şeyler söylenebiliyor. Ben isimleri veriyorum. Yönetim görüşüyor. En doğrusu bu şekilde. İsim belirlemede tek yetkili benim. Görüşmelerde ve pazarlıkta ise yönetim.”

GİDECEK OYUNCULAR

Kembo, Delarge, Sane, Necid ve Sercan başta olmak üzere yolları ayırma kararı aldığımız oyuncuların hepsini gerek geçen seneki maçlarda rakip olarak, gerekse maç kasetlerinden izledim. Faydalı olamadıklarını ve bu yıl da olamayacaklarını gördüm. Gönderilme kararı almamda tek etken bu oldu. Geçen sene yaşanan diğer olumsuzlukları dikkate almadım. Benim için saha içi performans ve sisteme uyma önemli.

Gitmedikleri takdirde de kesinlikle antrenmana almayacağım. Veririm ellerine program kendileri çalışırlar.”

NASIL BİR KADRO VE OYUN SİSTEMİ OLACAK?

“10 yerli 10 yabancı ve 8 de altyapı kökenli oyuncuyla 28 kişilik bir kadro planlıyorum.

Altyapıda da dikkatimi çeken birkaç isim var ki oynayabilecek kıvamdalar.

Özellikle Çağatay ve Muhammet’i bu isimlere örnek olarak verebilirim.

Maçlarda ise hücum oynayacağız.

Çift santrafor düşünüyorum. Bir pivot bir de yanına hareketli isim olacak.  Takım halinde hücum ve savunma ve rakip ceza alanında çabuk çoğalan bir takım olacağız.”

MUSTAFA ER KONUSU

Samet Hoca’ya Mustafa Er konusunu da sorduk. Özetle şu şekilde anlattı.

“Ben Mustafa Er’e yardımcı antrenörlük teklif ettim. Recep Çetin ile birlikte bu görevi sürdürmesini yani sahada yanımda olmasını istedim. Zaten Bursa’ya gelirken de plan böyleydi. Mustafa Hoca kabul etmedi. Başkan “İngiltere’ye eğitime gönderilim” dedi.

Onu da kabul etmedi. Futbol direktörlüğünü istedi. Geniş bir yetkiyle o göreve geldi.

Sonrasında birden görevden ayrıldığını öğrendim. Sebebini öğrenmek için aradığımda kendisine ulaşamadım. Sonrasın da bana bir dönüş de yapmadı. Kendisinin ayrılmasında benim kesinlikle bir dahlim yok. Biz ona 3 seçenek sunduk; ama olmadı. Kısmet değilmiş demek ki. Keşke kendisi ayrılma gerekçesini çıkıp açıklasaydı”

BU SEZON HEDEF NE OLACAK?

“Kadroyu güzelce harmanlayıp iyi bir takım olacağız. İlk sezon için ise ilk 8 hedefimiz var. Bunu da başaracağımızı düşünüyorum. İlk sekiz içinde kaçıncı oluruz bilemem; ama o kategori içinde yer alacağız.

Bunu başarmak içinde en büyük destekçimiz taraftarımız olacak.

Kendilerinden her zamanki büyük desteği vermelerini rica ediyorum.”

19 Yorum Onay bekleyen yorum yok

 1. Çift santrafor mantıklı olur. Batalla’sız başka şansımız da yok zaten. Ayrıca Stancu’nun yanında iyi bir pivotla performansını arttıracağını düşünüyorum.

  35
  3
 2. Tarik abi bursanin degeridir, hicbir diger bursa medyasindakilere benzemez, eline saglik tarik abi basarilar samet hoca

  33
  3
 3. Samet hocayı şimdiden bu fikirleri yüzünden eleştirip yıpratmak bursaspora düşmanlık olur. Ancak yönetim futbolcuların paralarını ödeyemezse değil samet hoca guardiola gelse bu takım bu sefer düşer. Başkanın biran evvel karar vermesi lazım ya parayı bulacak yada istifa edecek.

  18
 4. tarık çapçının futbola bakış açısını beğenen ve savunan biri değilim. ancak bu yazısını beğendim. büyük ihtimalle, hoca ile dünya görüşleri örtüşmüş olabilir. umarım sezon sonuna, hatta yıllarca böyle devam eder. çünkü sabır ve istikrara o kadar çok ihtiyacımız var ki anlatamam.
  bugüne kadar antrenör ve yönetici konularında medyamız terazinin ibresine değil, kefesinde kim oturuyor ona bakardı da!
  sonuçta, bizim gibi Bursasporlular için teknik adam ve kadro istikrarı en önemli şey. isim/resim/cisim, çok sonraki konular…

  15
  1
 5. ben bu kulüpte sadece samet aybabaya güvemiyorum. gerisi hep boş. mustafa er nasıl olursa samet aybabanın yardımcılığını kabul etmez aklım almıyor.

 6. hoca senden bi cacık olmaz boşuna uğraşma çift forvet diyosun necid i düşünmüyorsun kadroda pivot santrafor dediğin yoksa kanadı kırık kuş olmasın eğer osa yandık yanına hareketli forvet diyosun oda stancu dur kesin eee sonra gelsin ptt 1.lig

  7
  50
  1. @tayanç yorumuna yanıt olarak

   Bana göre de Necid kalmalı, daha iyi santrfor bulamayız, bulsakta pahalı olur. Necid Bursaspor’un kadrolu oyuncusu.

 7. Takımı 4/4/2 oynatıcak belli, ili tane forvet şartt, Kubilay stancu olmaz, ikisinden biri yedeğe, samet hoca ideal bir hocadır, şimdi samet aybaba ya destek zamanıdır, onun tecrübesi ile takım ilk 8 e girer, iki üç tane alt yapıdan çıkan futbolcu formayı kapar, maddi durumu düzeltmek için kaleci Harun ve aziz beich iyi bir teklif gelirse satılabilir…

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu