İşte orta saha oyuncularımızın analizi

Çağlar Ergin Bursaspor'un yeni transferlerinden orta saha oyuncularını değerlendirdi.

Burak Altıparmak ile devam edelim. Burak geçen sezon Denizlispor ile şu an oynadığımız ligde Şampiyonluk yaşamış bir oyuncu bu nedenle takımın havasına ve gittiği yola kolay ayak uyduracağına inanıyorum.Oyuncu ile alakalı teknik bir yorum yapmam kolay değil çünkü ayrıntılı izlemiş olduğum bir isim değil. Mantık yürütmeye kalkarsam eğer 3.bir defansif orta saha transferini olası bir Shehu ayrılışında bölgeyi yedeklemek açısından kullanacağına inanıyorum.

Arap ülkelerinde transfer devam ediyor ve Shehu‘nun 500.000euro gibi bir yıllık ücreti var. Ben ayrılmasını oldukça muhtemel görüyorum. Bu noktada Burak transferi Selçuk‘un arkasında bekleyen ve Aykut ile rekabeti arttıracak bir oyuncu olarak düşünülerek geldi diye görüyorum.

Selçuk için herkesin tanıdığı bir isim olmasından kaynaklı artıları-eksileri yapmaya gerek görmüyorum fakat en büyük artısı tecrübesi en büyük eksisi ile ilerleyen yaşının verdiği kondisyon problemi olacaktır. Bu sebeple bölgede oyuncu fazlası olmasını mantıklı buluyorum.

Merkez orta saha için alınan 2 isim olan Recep Aydın ve Musa Araz isimlerine geçelim. İki oyuncu da Konyaspor takımından geldiler. Eskişehir maçında forma şansı bulup şanssız bir sakatlık ile oyundan çıkan Recep ile başlayalım.

Recep 3 farklı bölgede forma giyebilen ve soğukkanlı olması, oyun görüşü ile kendine yer edinen bir isim. Merkez orta saha, ofansif orta saha ve sağ kanat olarak forma giyebiliyor. Ben oyuncunun en verimli olduğu bölgeyi ofansif orta saha olarak görüyorum.

Ofansif orta saha olarak görme sebebim oyuncunun temposunun düşük olması. Patlama gücü çok fazla yok ve bu sebeple kanat oyununda ve merkez orta saha olarak defansif görevlerinde sorun yaşayabilir bu eksikliklerinden ötürü.

Bu lig profiline bakarsak eğer Recep ile ilgili beklentimiz çok yüksek olmamalı. Gerekli katkıyı verecek, sıkışan oyunda görev alacak, baskı yediğimiz anda ileride top tutabilecek bir oyuncu. İstatistik olarak vereceği katkıya çok takılmamak lazım. Görevi bence daha farklı.

Recep‘i artıları ve eksileri olarak değerlendirirsek eğer;

Artıları: Oyun görüşü, pozisyon çeşitliliği, pozisyon bilgisi.

Eksileri: Temposuzluk, defansif katkı.

Musa Araz ile devam edelim. Ben bu 13 transfer içinde istatistik olarak iyi katkı verecek isimlerden biri olarak görüyorum Musa‘yı. Ofansif olarak bireysel yeteneklerini sergileyeceği bir ortam yaratılırsa eğer adam eksiltme konusunda oldukça yetenekli bir oyuncu.
Musa çoğunlukla hücumun merkez orta sahasında veya sağ-sol kanat rotasyonunda forma şansı bulacaktır. Oyuncu genel olarak 4-3-3 sisteminin ofansif sağ kanadı veya 4-2-3-1 düzeninin ofansif orta sahası olarak görev almış.

Yalçın hoca bu noktada oyuncuyu 3’lü hücum düzeninin sağ kanadında “half space” olarak adlandırılan sağ iç olarak kullanacaktır diye düşünüyorum. Gerek boş koşuları gerekse delici oyunuyla katkı sağlayacaktır.
Musa‘nın artı ve eksi yönlerine bakarsak eğer;

Artıları: Adam eksiltme, hem çizgi hem merkez oyuna yatkınlık, istatistik katkısı.

Eksileri: Defansif yardım, güç.

1 Yorum Onay bekleyen yorum yok

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu