İşte Mali Açık

Yeşil beyazlı kulüp, 2012 yılında 20 milyon lira, 2013’te ise 27 milyon lira bütçeden açık vermiş. UEFA’nın gelen yazısında rakam 19 milyon Euro’ya eşitlenmiş.

UEFA, yıllardır söylenen o meşhur mali kriterleriyle ilgili Türkiye’de iki kulübe ciddi bir uyarı yaptı dün… Daha doğrusu, Finansal Fair-play kurallarından sapma gördüğü için “Sarı kart” gösterdi, Bursaspor ve Galatasaray’a…

Kartı gösterirken, “Ayağınızı neden yorganıza göre uzatmıyorsunuz” diye de sordu? Şimdi, 10 Nisan’a kadar cevap bekliyor. Galatasaray’ı bilemem ama Bursaspor’daki finansal sıkıntıyı, UEFA’nın gönderdiği yazıya göre anlatalım;

Bursaspor’un 1 Ocak 2012-31 Aralık 2012 yılındaki geliri 64 MİLYON TL, gideri ise 84 MİLYON TL…

2012 yılına ait bütçe açığı; 20 MİLYON TL.

Bursaspor’un 1 Ocak 2013-31 Aralık 2013 yılındaki geliri 81 MİLYON TL, gideri ise 108 MİLYON TL…

2013 yılına ait bütçe açığı: 27 MİLYON TL.

UEFA, yazısında bu iki yılı baz alıp, 1 Ocak 2012-31 Aralık 2013’le ilgili toplam rakamı 47 MİLYON TL olarak göstermiş ama Euro bazında 19 MİLYON EURO’ya eşitlemiş.

Ve demiş ki, ben kulüplere bütçe denkliği konusunda 5 MİLYON EURO’ya kadar sapma müsaadesi veriyorum. Sizin 19 MİLYON EURO açığınız var, 5 milyon Euro’yu çıkartırsak, geriye 14 MİLYON EURO kalıyor. Bunu nasıl kapatacaksınız?

Bursaspor yönetimi, mali açığı kapatmak için 4 kalem belirledi;

1- Stadyum gelirleri 2- Futbolcu satışı 3- Benzinlik için alınan arazi ve Minereliçavuşköy’deki fabrikalar 4- Yeni Stadyum

UEFA ile olan ilişkiler çok önemli ve ciddiye alınmalı. Mbesuma konusunda yaşananları biliyorsunuz. Özellikle, maddi konularda hiç taviz vermiyorlar. “Kırmızı kart” görmemek yani Avrupa kupalarından men cezası almamak için iyi hazırlık yapılmalı.

UEFA’dan Bursaspor’un aleyhine çıkacak bir karar, kulübün hukuk işlerini yürüten Yunus Egemenoğlu’nun başını bir hayli ağrıtabilir.

Şunu da belirteyim; iki yıllık bütçe açığının büyük bölümü İbrahim Yazıcı döneminde, son aylık dönemi ise mevcut yönetimde gözüküyor.  

 

Orhan Güney / Olay

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu