İşte değişecek tüzük maddeleri

Bursaspor’da uzunca süredir yapılması planlanan tüzük değişikliği artık gün sayıyor. Yeni yönetimin kurduğu öğrenilen ve Divan Kurulu ile konu hakkında birlikte çalıştığı açıklanan Tüzük Kurulu’nun hazırladığı taslakta değişmesi öngörülen 10’un üzerinde madde var. Ali Ay yönetimi, bu değişiklikleri Aralık ayında yapılacağı duyurulan tüzük kongresi ile kongre üyelerinin oyuna sunacak.

YÖNETİM 7 KİŞİDEN OLUŞACAK

Tüzük değişikliğinin Timsah’a getireceği en önemli değişikliklerin başında, yönetici sayısındaki değişiklik geliyor. Yeni tüzük ile beraber, yönetim kurulları 1 başkan ve 6 yöneticiden, yani 7 kişiden oluşacak. Yedek yönetici sayısı da yine aynı şekilde 6’ya düşürülecek. Bu yolla yetki karmaşasının aza indirilmesi ve sıkça karşılaşılan yönetimler içi sorunların önünün alınması planlanıyor. Ayrıca, bundan böyle yönetim kurulları, 1 yöneticinin liderliğinde çeşitli kulüp çalışmaları için resmi çalışma kurulları oluşturabilecek ve bu kurullara yönetimde bulunmayan, dışarıdan üyeler de dahil edilebilecek. Göreve gelen yönetimlerin, bir önceki yönetim dönemindeki mali ve idari tabloları bağımsız bir denetçi firmaya inceletmesi de tüzükle artık zorunluluk haline getirilecek. Kulüpte 3 dönem görev yapan yöneticilerin Divan Kurulu’na otomatikman dahil olması konusundaki maddede de bu 3 yıl şartı 5 yıla çıkartılacak. Disiplin ve denetleme kurullarında görev alanların da bu şarttan yararlanıyor olması durumu ise ortadan tümüyle kaldırılacak.

ADAYLIK KRİTERİ; 100 İMZA

Özellikle son seçimli kongrenin ardından gündeme gelen başkan adaylığı kriterleri konusunda da değişiklik yapılacak. Yeni tüzüğün yürürlüğe girmesinin ardından Bursaspor’a başkan adayı olmak isteyen kişiler , oy hakkına sahip 100 üyenin noter tasdikli imzasını toplamakla yükümlü olacak ve bu şartı yerine getiremeyenlerin başvuruları geri çevrilecek. Yeni üyelerin oy kullanabilmek için beklemesi gereken süre zarfı da 3 aydan 1 yıla çıkartılacak. Kongrenin iki güne yayılması konusunda da bir değişiklik yapılacak.

İBRA OLMAYANA GÖREV YOK

Daha önce ibra edilmeyen herhangi bir yönetimde görev alan kişiler, sonrasında Bursaspor’un herhangi bir organında görev alamayacak. İbrası ile alakalı hukuki sürecin devam ediyor olması halinde bu kişiler kulüp organlarında görev alabilecek ancak kararın hukuki organlar tarafından da onaylanması durumunda bu kişilerin de zorunlu istifası istenecek.

Bursa.com

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu