İşte defans oyuncularının özellikleri

Çağlar Ergin Bursaspor'un yeni transferlerinin defans bloğunu değerlendirdi.

Diarra gerek genç yaşı gerek ligi bilmesi gerekse potansiyeli sebebiyle bu bölgeye yapılmış en önemli transfer diye düşünüyorum.

Güçlü fiziği, hava toplarında etkinliği ve pas oyununa yatkınlığı ile form yakaladıktan sonra formayı kapacağını düşünüyorum. Bu noktada tabi ki elde bulunan diğer stoper oyuncularının performansı da önemli.

Diarra aynı zamanda hocanın elini farklı oyun sistemlerine geçiş noktasında da oldukça rahatlatacak bir oyuncu. Oyun tarzı sebebiyle 3lü savunmanın sağ tarafında derinlik veren ve gerektiğinde çizgiye açılıp top kullanabilecek bir oyuncu olması hocanın elini rahatlatacaktır.
Diarra’nın artılarını ve eksilerini yazacak olursak eğer;

Artıları: fizik gücü, hava topları, pas oyunu.

Eksileri: hamle zamanlaması, tecrübe eksikliği.

Cüneyt Köz ile devam edelim incelemeye. Cüneyt Bayern alt yapısında forma giymiş, Kayserispor ile ülkemize giriş yapmış ve son dönemini Balıkesirspor formasıyla geçirmiş bir isim. Ben Kayseri dönemini biliyorum oyuncunun. Bu yüzden buna göre konuşacağım.

Cüneyt soğukkanlı yapısı, temiz ayağı (Lato‘nun golde pası atmıştı) ve stoper pozisyonuna göre hızıyla ön planda. Sedat‘ın ekstrem bir performans göstermesi sebebiyle şu an durum böyle olmayacak ama elde bulunan kadroda profilleri birbirine en uygun iki oyuncu Diarra ve Cüneyt.

Cüneyt aynı Diarra gibi hocanın elini rahatlatacak oyunculardan biri çünkü oyun yapısı gereği 3lü savunma sistemine uygun bir profili var. Hoca zamanla Diarra-Sedat-Cüneyt üçlüsünü beraber izletebilir bize. Şu an ki durumda Sedat-Cüneyt izleyeceğiz diye düşünüyorum.
Cüneyt‘i artıları ve eksilerine göre yorumlarsak eğer;

Artıları: hızı, soğukkanlı olması, pas yeteneği, hamle zamanlaması.

Eksileri: Hava topu, fizik gücü.

Anıl Karaer ile devam edelim. Anıl’ın en büyük avantajı 2 farklı bölgede değerlendirebilecek olmamız. Gerek sol stoper gerekse sol bek olarak performans verebiliyor. Bu noktada Onur’un kronik sakatlıkları, Lato‘nun formsuzluğu dönemlerinde onu sık sık sol bek olarak görebiliriz.

Aynı zamanda sol bek yetisi olması bir stoper için de hızlı olmasını getiriyor. Bu noktada delici kanat hücumcuları ve hızlı forvetleri olan rakiplere karşı sorun yaşadığımız noktada Anıl’ın hızını ve atletizmini kullanabiliriz.

Ben Anıl transferini defans bölgesinin jokeri olarak görüyorum. Taktiksel çeşitliliği seven ve uygulayan bir hocaya sahip olduğumuz için Anıl faydalı olacaktır. Tecrübesi de işin artı yönü.
Anıl‘ı artıları ve eksileri ile değerlendirecek olursak eğer;

Artıları: Hız, hamle zamanlaması, pozisyon çeşitliliği.

Eksileri: Güç, hava topları.

Defans bölgesini tamamladık. Defansif orta saha için aldığımız 3 oyuncu ile devam edelim. Kaptanlığı da alan Selçuk Şahin ile başlayalım. Selçuk transferine çok karşı çıkan oldu fakat ben kesinlikle olumlu bakıyorum.

Şu an bulunduğumuz lig oyuncunun bireysel kalitesinden çok tecrübesine, sertliğine ve devamlılığına bakıyor. Selçuk 38 yaşında bir oyuncu ve 18-19 yıllık kariyerinin 10-11 senesini FB gibi ülke standartlarının en üstlerinde olan bir takımda geçirmiş. Bu lig için büyük tecrübe.

Bu güne kadar büyük bir sakatlık sorunu yaşamamış (kronik duruma gelmemiş) bu sebeple devamlılığı olan bir oyuncu. O bölgede gerek performansı gerekse takıma liderlik etmesiyle hedeflenen şampiyonluk yolunda kilit bir rol alacağına inanıyorum.

Aykut Akgün ile devam edelim. Bence yapılan 13 transfer içinde olmasa da olur durumunda olan tek isim. Aykut TS ile şampiyonlar ligi seviyesine kadar yükselmiş, en formda döneminde sertliği ile çok iş yapmış bir oyuncu fakat son 2 sezondur gerek fiziki gerekse form olarak düştü.

Şanlıurfa döneminde izlediğim bir kaç maçını hatırlıyorum. Maalesef o kadar ağırlaşmış ve kondisyon olarak düşmüş durumdaydı ki nasıl olur da bu duruma gelir anlamamıştım. Tabiri caizse yavaşlıktan beli dönmüyordu.

Oyuncu özelinde olumlu bakmaya çalışırsak eğer tek avantaj kendini tekrar kanıtlama hevesi olabilir. Bursaspor forması altında üst lig mücadelesi verirken bölgesinde oynayan oyuncu fazlalığından ötürü rekabet ortamı onu tekrar kendini toparlamaya itebilir.
Eğer tam tersi bir etki oluşur ise zaten forma giyme ihtimalini görmüyorum. Aykut’un artı ve eksi yönleri;

Artıları: Tecrübesi, kendini kanıtlama ihtiyacı.

Eskileri: Yavaşlık, fizik kondisyon durumu.

9 Yorum Onay bekleyen yorum yok

      1. @Halit yorumuna yanıt olarak

        atanasov şuan ligin an fazla top kesen (12) en fazlada kilit pası atan oycusu(6), üstelik çok fazla stoperlerin arasına gömüldüğü için hep geride oynuyor izlenimi veriyor ,yanıltmasın benim şahsi görüşüm üstünde durulursa ileride en pahalı futbolcumuz olabilir.

  1. Diarra çok iyi arkadaşlar. Canlı da izledik TV den de bir sezon takip ettik çok iyi ancak sakatlanmisti. Eğer etkilenmezse kapı gibi defans. Gencte.

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu