İstanbul Basını ne dedi?

BÜLENT YAVUZ (HABERTÜRK)

Fernandao'nun Franco'ya tekmesi, her yerden görülebilecek şekilde açık ve netti. Hakem de üstelik pozisyona çok yakın ve görüş alanı da çok açıktı. Kırmızı kartı çakaramamak hakemlik adına büyük ayıptı. Kerim Frei'ın kaleciyle karşı karşıya kaldığı pozisyonda, Şener Özbayraklı, öndeki rakibinin sol omzuna gelecek şekilde, sağ pazusuyla net bir şekilde iteliyor. Kabul edelim ki fazla şiddetli değil. Ancak topu önüne almış kaleye 3-4 metre pozisyonda arkadan dokunsanız dahi o oyuncuyu bozarsınız. Hakemin penaltı ve kırmızı kart kararına katılıyorum.

 

SERDAR TATLI (FANATİK)

Bursaspor’un forveti Fernandao, havadan gelen topa her ne kadar bakıyor olsa bile hemen yanındaki Beşiktalı savunmacı Pedro Franco’nun haraket halinde olduğunun farkında ve bilincinde. Buna rağmen Fernandao, ayak tabanını dikkatsiz, kontrolsüzce yaralayıcı sertlikte Franco’nun göğsüne vuruyor. Burada kesinlikle Brezilyalı futbolcuya kırmızı kart verilmesi gerekirdi. Her ne kadar Kerim Frei, önde ve topa sahip olmuş olsa dahi Şener Özbayraklı’nın rakibine yüklenmesi olmadığı gibi koluyla da itmiyor. Sadece temas söz konusu. Kerim, kolayca kendini yere bıraktı. Penaltı verilmesi kesinlikle yanlış bir karardı.

 

ERMAN TOROĞLU (SABAH)

Fernandao'nun rakibine yaptığı "taban kaldırma" hareketi bir oyun kuralı veya bir futbol pozisyonu ya da bir ikili mücadele hatası değil. Çok kestirmeden söylüyorum; bir insanlık suçudur. Beşiktaşlı oyuncuların 11'ine birden soralım; "Kazandığınız penaltı, penaltı mı?" Veya soruyu ters çevirip soralım; "Böyle bir penaltıyla mağlup olsanız ne yaparsınız?" Olay bu kadar basit!

 

GÜNTEKİN ONAY (VATAN)

Birisi çıkıp izah etsin. 63’teki Fernandao’nun Pedro’ya uçan tekmesi neden sarı kart? Abitoğlu pozisyona yakındı. Bursaspor son 30 dakika 10 kişi oynayacaktı. Son saniyedeki penaltı pozisyonunda ise Şener, Kerim’i sağ koluyla itiyor. Bursaspor, Karabük,Trabzon ve G.Saray maçlarındaki hakem kararlarına isyan etmekte sonuna kadar haklı. Dün için ise isyan etmesi gereken taraf Fernandao atılmadığı için Beşiktaş..

 

RIDVAN DİLMEN (SABAH)

Hakem Fernandao'yu oyunda tutarak zaten dağıldı. Saçmaladığının o da farkına vardı. Tartışmaya çok açık bir pozisyonda da penaltı verdi. Penaltı pozisyonu griydi. O düdüğü Beşiktaş 2-1 öndeyken çalmazdı.

 

ALİ ECE (AKŞAM)

Sahanın en kötüsü açık ara maçın orta hakemiydi. Fernandao’nun kung-fu hareketini Zokora “intikam kung-fu’su”nda olduğu gibi “idare” etti. Zaten hakem maçı yönetmedi, “idare” etti. Sonrasında kafası karıştı, maçın önüne geçti. Penaltı pozisyonu tartışılacaksa tüm takımlara çalınan ve çalınmayan penaltılarda belli bir standart saptanıp tartışılmalı.

 

ŞANSAL BÜYÜKA (MİLLİYET)

Maçın son beş dakikası, futbol adına olağanüstü, hakem adına hayal kırıklığıydı. Bursaspor’un ikinci golü ofsayttı. Beşiktaş’ın son dakika golünde penaltı var mı, yok mu, Şener’e kırmızı kart çıkar mı çıkmaz mı, çok ciddi tartışılır. Fernandao’nun o tekmeden sonra oyunda kalması skandal…

 

ALİ SAMİ ALKIŞ (STAR)

Başka bir hakem, Beşiktaş’a verilen penaltıyı “Omuz omuza mücadele” sayarak vermeyebilirdi. Ancak uçan tekme için Bursasporlu Fernandao’ya kırmızı gerektiriyordu.

 

SELÇUK DERELİ (AMK)

Fernandao’nun rakibi Franco’ya yaptığı hareketin bedeli kesinlikle kırmızı karttı. Fernandao’yu bırakın sahadan atmayı, Olimpiyat Stadı’ndan bile çıkarıp ilk otobüsle Bursa’ya göndermek gerekirdi. Sen hakem olarak burada kırmızı kartı vermiyorsun, bunun altında ezilip, oyuncuların ve taraftarın baskısına dayanamayıp öyle bir anca öyle bir penaltı çalışorsun ki, evlere şenlik.

 

Sporx

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu