İstanbul basını ne dedi?

Hem Fenerbahçe, Hem de Bursaspor teknik ekibinin tepkisini çeken Şimşek hakkında İstanbul basınının yaptığı değerlendirmeler.

Hakem, büyük baskıya rağmen eğilmedi. Ama Markovic, hakemin yarım metre dibinde yüzüne "F..k off" (küfür) dedi mi? Onu çok merak ediyorum. Televizyondaki görüntüler sanki öyle dediğini gösteriyor gibi! Bu küfür olayı doğru ise ve atamadıysa Barış Şimşek hatalı. Tabii ki kırmızı kartı bir çıkarsa adam seneler sonra Trabzonlu olduğu için maç verilmediği İstanbul'a ilk kez gönderilmiş! Sen Fener'e kırmızı çıkaracaksın ha! Çok zor! Hep söylüyorum iyi hakem olacaksan gördüğünü çalmalısın.

Erman Toroğlu

 

Kadıköy'de uzun aylardır böyle kötü bir hakem yönetimi görmedim .Belki penaltı beklenen pozisyonlarda biri dışında hakem Barış Şimşek'in devam kararları doğru olsa da oyun genelinde o kadar çok faul ve kart hatası yaptı ki anlaşılır gibi değil.  Markovic çok önemli bir pozisyonda giderken kendisine faul yapıldı. Ama Bursalı oyuncu kart görmedi. Birkaç dakika sonra benzer faulü Markovic yaptı sarı kart gördü ve hakemin suratına karşı da 'F..k off' dedi ama maalesef sahada kaldı.  Penaltıda devam kararlarının biri dışında hepsi doğru demiştik… Yanlış olan ise son dakikalarda Bursasporlu oyuncunun F.Bahçe hücumcusunu ceza alanında sırtından itmesiydi. Ama hakem dağılmıştı ve bu penaltıyı göremedi.

Ahmet Çakar

 

Dün gece Barış Şimşek; Markovic'in içinde bulunduğu pozisyonlar dolayısıyla rakibe en az 4 sarı kart verecekken, sarı kartı Markovic'e gösterdi!

Emre Bol

 

Barış Şimşek, yaklaşık 3.5 yıldır Fenerbahçe maçına çıkmıyordu. Şike sürecinde Fenerbahçe ile Trabzonspor arasında yaşananlardan dolayı Trabzon bölgesi hakemi olan Barış Şimşek’i Fenerbahçe maçlarına atama cesaretini bundan önceki Merkez Hakem Kurulları gösterememişti. Bu MHK’nin cesaretle yaptığı doğru işlerden biri olarak kabul edilebilir. Ancak şunu da söylemem gerekiyor. Bu maç Barış Şimşek için doğru maç mıdır! Yani zamanlama ve maç seçimi bana göre pek uygun değildi. Mücadeleye dönecek olursak, karşılaşmanın tamamına oyunun kontrolünü elinde tutamadı. Bunlara karşı önleyici bir davranış sergileyemedi. Markovic’e penaltı yok Fernandao, Serdar Aziz’in ayağına net basması atlandı, bence sarı kart olmalıydı. Yine ilk yarıda Dany, arkadan Nani’nin tendonuna sakatlayıcı şekilde basıyor. Bu pozisyonların kesinlikle müsama gösterilecek tarafı olmadığı, bu hakemlere çok net biçimde söylenmesine rağmen bu pozisyonlara kart çıkmadı. Eğer Dany’ye kart göstermiş olsaydı, ikinci yarı görmüş olduğu sarı karttan oyun dışı kalacaktı. Fenerbahçe’nin penaltı beklediği, Markovic’le Aziz Behich’in ceza alanı içerisindeki pozisyonuydu. Bence bir şey yok oyuna devam kararı doğru. Fakat Serdar Aziz’in Uygar’a yaptığı hareket kesinlikle net penaltıydı. Sıkıntı bu tür pozisyonlara cezalanı dışında çok kolay düdükler çalınmasında.    

Serdar Tatlı

 

Özellikle faul standartları vasatın altındaydı. Doğru verdiği kararlar da var. Skora ve sonuca etki edecek yanlış kararları da mevcut. 15'te Meireles, gelen topa vurduğu volede meşin yuvarlak Hosogai'nin kapatmaya çalıştığı koluyla buluştu. Tamamıyla çarpmaydı. Karar doğruydu. 56'da Bursaspor ceza alanı içinde Markoviç ile Aziz Behiç, depar halinde öndeki topa yetişmeye çalışıyor. Her iki futbolcunun da topu kazanma şansları vardı. Omuz omuza mücadelede her iki isim yerde kaldı. İki oyuncunun da birbirlerine karşı aşırı güç kullanmaları yok. Devam kararı yerindeydi. 63'te Bursaspor'un kazandığı gol öncesinde Meireles'e hiçbir şekilde faul yoktu. Burada da devam kararı doğruydu. Ancak 88'de Bursa ceza alanı içinde top Serdar Aziz'le Uygar'ın önünde. Her ikisinin de topa sahip olma şansı var. Serdar, Uygar'ı kollarıyla belinden aşırı güç kullanarak itti. Artık bunun yorumu falan yok. Net bir penaltı. Verilmedi. Sonuç olarak önemli pozisyonlarda penaltı dışında pek hata yapmasa da maçın genelindeki faul standartlarına çok dikkat etmeli.

 

Ali Aydın

 

DAKİKA 14: HOSAGAI'NIN KOLU KAPALI, PENALTI VERİLMEMESİ DOĞRU Meireles'in şutunda top Bursaspor ceza alanı içinde Hosagai'nin koluna çarptı. Fenerbahçeliler penaltı bekledi ama penaltı değil. Sebebi ise Hosagai'nin kolu kapalı.

 

DAKİKA 24: MEIRELES'E SARI KART ÇIKMALIYDI Fenerbahçe'nin kazandığı faul atışında Meireles, 'topun yeri burası değil' diyerek topu geriye vurdu. Sarı kart çıkmalıydı ama çıkmadı.

DAKİKA 30: FERNANDAO'YA SARI KART NEREDE? Fernandao Serdar Aziz'in ayağına bastı, sarı kart gösterilmeliydi.

 

Görüntüler lig tv'den alınmıştır. DAKİKA 31: VAHŞİCE AŞİL TENDONUNA BASTI Dany Nonkeu Fenerbahçeli Nani'nin aşil tendonuna arkadan gelip vahşice bir şiddetle bastı. Seminerlerde kırmızı kartlara örnek olarak gösterilen bir pozisyon. Kırmızı kart çıkmalıydı, ama sarı bile çıkmadı.

 

DAKİKA 55: MARKOVIC-AZİZ BEHICH MÜCADELESİNE DEVAM KARARI DOĞRU Markovic ile Aziz Behich'in Bursaspor ceza sahasındaki ikili mücadelesine devam kararı çıkması doğru. Penaltı değil.

 

DAKİKA 63: NECID'İN GOLÜ TEMİZ Bursasporlu Necid'in attığı golden önce Meireles'e faul yapıldığı itirazı vardı. Faul yoktu, hakem doğru karar verdi.

DAKİKA 87: SERDAR AZİZ'İN HAREKETİ NET PENALTI Serdar Aziz'in Uygar Mert'e Bursaspor ceza alanında yaptığı hareket net penaltı.

 

SONUÇ: YANLIŞ HAFTA, YANLIŞ MAÇ Merkez Hakem Kurulu, 3.5 yıl aradan sonra Trabzon bölgesinden bir hakemi Fenerbahçe'nin maçına vererek bir tabuyu yıktı. Ancak görülen o ki, yanlış hafta ve yanlış maç seçmiş. Barış Şimşek, maçın tansiyonu ve tribün baskısı altında ezildi.

 

Bursasporluyuz.org

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu