İş yine Faruk Çelik’e düşüyor

Bursa.com Spor Müdürü Tarık Çapçı'nın köşe yazısıdır.

Bursaspor Camiasının acilen toparlanmaya bunun için de bir lidere ihtiyacı var.
Önce 2007 yılına giderek başlamak istiyorum…

Bursaspor borçlarla boğuşuyordu, futbolcular antrenmanlara çıkmıyor. Şehrin ileri gelenleri rahmetli Başkan İbrahim Yazıcı’ya “Acilen göreve gel kulübü kurtar” davetinde bulunuyorlardı. Yazıcı da ikiletmeden koşup gelmişti. Yazıcı adaylığını açıklar açıklamaz sevinçle “Büyük başarılar yakında gelmeye başlar” şeklinde bir yazı yazdığımı hatırlıyorum. İbrahim Yazıcı gelir gelmez bir güven ortamı oluşmuştu. Yazıcı kısa zamanda mali sıkıntının kulübün imkanlarıyla çözülemeyeceğini görüp destek almak gerektiğini ifade ederek bu desteğin adresi olarak da O zamanki Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’i göstermişti.

Hatırlıyorum 2007 sonlarına doğru bir gün biz basın mensuplarına “Çocuklar Ankara’ya Bakan Faruk Çelik’e gideceğiz, sizlerin de desteğine ihtiyacımız var, Ankara’ya gelir misiniz?” demişti.

Bizler “Ne demek sayın Başkanım tabi ki geliriz” cevabını vermiş ve iki gün sonra Bursasporlu yöneticilerle birlikte bir minibüse doluşarak Ankara yollarına düşmüştük.

Sayın Çelik makamında bizleri çok sıcak bir şekilde karşılamış, sonrasında Ankara’nın ünlü bir mekanında yemeğe götürmüştü. Hem makamında hem de yemek sırasına Bursaspor’un durumu kendisine anlatılınca Bakan Çelik de kayıtsız kalmadı ve “Ne gerekiyorsa yapmaya hazırım” dedi ve dediğini de yaptı.

Bakan Çelik bir süre sonra Bursa’ya geldi ve Almira Otel’de Bursalı iş adamlarını toplayarak yeşil-beyazlı kulüp için bizzat yardım topladı.

O gün toplanan meblağ Bursaspor’un borcunun üçte birine yakın bir rakamdı ve Başkan Yazıcı kulübe büyük nefes aldırmıştı. Şampiyonluk yolunun temel taşlarından birisi de o gün toplanan yardımlardı.

O desteğin baş aktörü de ifade ettiğim gibi Sayın Faruk Çelik’ti.

Günümüze dönelim…

Bursaspor kongresine iki aydan daha az bir zaman kaldı. Ancak şu ana kadar Bursaspor’u bulunduğu durumdan kurtarabilecek, seçime katılabilme hakkı olan bir aday ve oluşum ortada yok.

Fısıltı gazetesinde dolaşan isimler var; ancak ortaya çıkıp “Adayız” diyen olmadıkça adlarını zikredip yorum yapmak boşuna olur.

Ayrıca ortada bir gerçek var ki o da, Bursaspor’un bu sene olmazsa bile önümüzdeki sezon mutlaka Süper Lig’e dönmesi gerektiği gerçeği.

Bu yüzden artık daha fazla geç olmadan bir şeyler yapmak gerekiyor.

Takımını Süper Lig şampiyonu yapmayı başarabilen bir şehir için aslında bu ligden çıkmak çocuk oyuncağı; ancak sağlanamayan güven ortamı ve birliktelik nedeniyle bu mümkün olamıyor.

Bakın yardım kampanyası var; ama çok küçük bir kesim hariç destek verilmiyor.

Gereken güven ortamının ve birlikteliğin tekrar sağlanabilmesi için de güçlü, güvenilir, futbolu bilen bir başkan ve yönetim kuruluna ihtiyaç olduğu çok açık.

Bursaspor Camiası İbrahim Yazıcı’nın ardından bu kriterlere uyan bir başkan çıkaramadı.

Hatta bu özelliklerin yanına bile yaklaşamayan kim varsa başkan oldu.

Sonuç da ortada.

Şehrin arkasında birleşebileceği, güvenilir bir isim olmadan da Bursaspor’u içinde bulunduğu durumdan kurtarmak imkansız.

Böyle bir adayı ve oluşumu ortaya çıkarmayı bizler camia olarak başaramıyoruz.

Çünkü bunu başarabilecek isimlerde haklı olarak güvence ve yeterli destek bekliyor.

Görülüyor ki bunu ancak siyasi bir güç yapabilir.

Bazılarımız “Kulübe siyaseti bulaştırmayalım” diyebilir; ama içinde bulunduğumuz gerçekler ve durumumuz ortada.

Ayrıca Bursaspor’un bu duruma nasıl düştüğü de ortada.

Keşke kulübü bu durumdan kurtarabilmeyi bizler başarabilsek; ama olmuyor işte.

Önümüzde iki seçenek var. Ya “Kulüp kapansın” diyeceğiz ya da siyasi desteği şampiyonluk öncesinde olduğu gibi tekrar isteyeceğiz.

Ayrıca diğer şampiyon kulüpler ve birçok Anadolu kulübü siyasi gücü ve desteği sonuna kadar kullanırken bizler bunu neden reddedelim. Zaten reddedebilecek durumda da değiliz. Öyle bir lüksümüz kalmadı.

Yukarıda ifade ettim. Şampiyonluk öncesi Sayın Çelik’in verdiği destek kulübe can suyu olmuştu.

İşte o can suyuna yine ihtiyaç var.

Evet Sayın Bakan…

Yazı fotoğrafını özellikle seçtim.

Çünkü o arkanızdaki kupada da, sahada ve şehrin her yerinde yaşanan şampiyonluk coşkusunda da topladığınız o yardımlarla emeğiniz ve payınız var.

İşte şimdi yine bu camia sizin desteğinize ihtiyaç duyuyor.

Şampiyonu ait olduğu yere döndürmek için güçlü bir konsensus ve başkan ve yönetim gerekiyor.

Zaten sizin de böyle bir görüşünüz ve çözüm öneriniz olduğunu biliyoruz.

Bu konuda bir grup kongre üyesi ve taraftarın sizinle görüşmek istediğini de ifade etmek istiyorum.

Sıradan, kapasitesiz, macera arayan, reklamını yapmak isteyen değil, bu işi gerçekten kotarabilecek, şehrin desteğini arkasına alabilecek güvenilir bir ismin ikna edilmesi gerekiyor.

Camia bunu sağlayamıyor. Bu özelliklerde isimleri ikna edemiyor veya heveslendiremiyor.

Görülüyor ki o ismi ve çalışacağı aynı özelliklerdeki yönetici kadrosunu bir araya getirecek bir liderin bu işe soyunması şart.

O lider de geçmişte olduğu gibi yine sizsiniz.

28 Yorum Onay bekleyen yorum yok

  1. @Erim yorumuna yanıt olarak

   Tabii ki olabilir ama öncelikle Recep bölükbaşı ve Ali ay yargılanmalı hesap vermeli zimmetlerine geçirdikleri para(başka türlü BURSASPOR bu hale düşmezdi)onlardan tahsil edilmeli

   8
   2
  2. @Erim yorumuna yanıt olarak

   Adam deli olması lazım bu işlere bulaşması için orada 700 Milyon TL’ye dayanmış borç var bu şu anki ve son 3 yönetim ve başkanları ile oluşmuş neden bulaşsın bu rezilliğe – hatırlarsanız 2013’de yönetimde bulunanlara neler olmuştu Bursaspor ile ilgili yürütülen mali soruşturma kapsamında eski 2. başkanı Osman Çelik’in tutuklanmış ve anne ve babası, hastaneye vs kaldırılmıştı.
   Maalesef Bursaspor’a başarı getirenler yargılandı ama 700 Milyon TL borcu yapanlar Temlikleri koyanlar eleri kollarını salayıp yok canım biz yapmadık bu borcu biz almadık arsaları biz koymadık Temlikleri biz düşürmedik Bursaspor’u deyip Bursa’da güneşliyorlar!

   48
   1
 1. Tebrik ediyorum,sayın Tarık çapçı herkesin içindekini ve gerçeği yansıttığı için,ikinci seçenek Levent kızıl , başka hiç bir seçenek yok

  36
  6
  1. @Adnan 1963 yorumuna yanıt olarak

   bursaspor şu an ağır hasta. öyle aspirinle falan geçecek gibi değil. ameliyat (sıfırdan yapılanma-kurumsallaşma) ve zaman gerekiyor.

   ben şahsen Bursanın en zengin adamı, UEFA nın sitesinde her hafta bir makalesi çıkacak kadar futbolu bilen biri olsam bile,
   burada olası iki kötü sonuçta başıma gelecekleri bilirim ve Bursaspor başkanlığına soyunma cesaretini asla gösteremem.

   kişisel görüşüm, bizim medya ve taraftar çok sabırsız ve sonuç odaklı. futbolu da çok biliyor! çok karışıyor.
   oysa futbol bu kadar çok başlılığı sevmeyen, ve her kafadan ayrı bir sesi kaldırmayan bir oyun.

   bursasporun gerçek kurtuluşu zor ve maliyetli değil ama yolu biraz uzun.
   yeniden yapılanmaya gitmekten. kurumsallaşmasını tamamlamaktan başka çaresi yok.

   önce bir isim ya da ekip üzerinde konsensüs sağlanmalı. hedef tespit edilip, (yani günü mü, yoksa geleceği mi kurtaracağız?) ona uygun planlama yapılmalı. medya ve taraftar bu oluşuma destek ve en az 3-5 yıl boyunca yapılan işlere KA-RIŞ-MA-MA! sözünü vermeli.
   çünkü bir yönetimin, medya ve taraftar muhalefetine, yani ALGI ve KİTLE gücüne karşı dayanması çok zor.

   bunun dışında gelişecek her olay belki günü kurtarır, geleceği kesin bitirir.
   bu konuların önemini her futbolu seven ve onu uzaktan takip edenler bilemeyebilir, ancak spor adamlarıyla bu kadar iç-içe olan yerel spor medyası, bu ayrıntıları nasıl görmez ve dillendirmez aklım ve havsalam almıyor…

   12
   1
 2. İNŞALLAH BİR ARAYA GELİR BURSASPORUMUZA BU DURUMDAN ÇIKARTIRIZ.ŞU AN İÇİN FARUK ÇELİK İSMİ DORU GİBİ GELİYOR PARTİ VE İDELOJİK DURUMLARI KENARA BIRAKIP BİRLİK OLMALIYIZ BAŞKA BURSASPOR YOK ALLAH YARDIMCIMIZ OLSUN.

  31
 3. Allah Allah mübarek gün şaşırdım nasıl oldu da Faruk ÇELİK in yaptıkları kıymetli oluverdi. Burada kaç sefer yazdım ama sırf akparti düşmanlıklarından gözü kör olanlar kulak arkası etti çünkü işlerine gelmiyordu. Futbolda siyaset istemezükçükler ne der şimdi.

  28
  30
 4. Yeni kabinede bakanlık verileceği konuşuluyor, muhtemelen son iki seçimde olduğu gibi kendi reklamını yapar sonra sessizce ortadan kaybolur, bir faydası olacağını düşünmüyorum.

  26
  46
 5. Tarık geçen gün akparti yi gömdün şimdi onların desteği olmadan olmaz diyorsun.Bırak ya Faruk Çelik i falan. Kılıçdaroğlu nu çağır yardıma.adam herşeye çözüm buluyor bizede bulsun🤣🤣🤣🤣

  23
  42
  1. @16 BURSASPORLU yorumuna yanıt olarak

   Oncelikle faruk celik dogru isimde bu paralari calanlar veya calanlara musade edenler ne olacak tarik capci nedense hic cavit caglar beyin ismini zikretmiyorsunuz neden acaba merak ediyorum cavit beyi ne sampiyonlukta gorduk nede dustugumuzde ciksin bu camiayi kurtarsin yoksa istanbuldaki dostlarini uzmekten mi korkuyor iki defa ligden dusurulduk ikisindede bursamizin ikitane evladi vardi ama kime hizmet ettikleri belli degil evet faruk bey bursayi kurtarirda sonra ne olacak akparti li diye yerden yere vurulacak oncelik biz bu durumlara niye dustuk once onu konusalim bizler bursaspor camiasi olarak yalanlara inandigimiz surece elmayla armudu ayiramadigimiz surece bugun cikariz yarin yine duseriz son olarak size bir soru sorucam 31 mart yerel secimlerinde bursa buyuksehiri chp alsaydi bursaspor dusermiydi bence dusmezdi tarik bey onun icin once bizler raraftar olarak ve medya olarak kendimize ceki duzen vericez cunku baska BURSASPOR yok

   4
   1
  1. @Thug life yorumuna yanıt olarak

   Dünyada bizim gibi teknoloji ve kültürle bu kadar iç içe olup, bu kadar yobaz başka bir kitle yoktur.
   Hala siyaset yapın çok ihtiyacımız var çünkü.
   Kılıçdaroğlu nu gram sevmem ama sırf tuttuğu partiyi savunacağım diye yazdığı yoruma bak. Senin burada ne işin var! sahiplerinin kongrelerini gez orda yap siyasetini.

 6. Oy verdiğiniz Bel Başkanına gidin HACI
  efendi çözüm bulur ?
  Ben bir Trabzonlu ve Trabzon Sporlu olarak Allah şahidim çok üzülüyorum
  Allah yardımcınız olsun

  7
  1
  1. @Hep Birlikte yorumuna yanıt olarak

   İçinde bulunulan durumda gövdesini taşın altına koyan Mustafaerin yanına yaklaşabilecek hiç kimse olamaz onun için yanıma isim yazmayın

 7. Buradan kulübe siyaset bulaştı böyle oldu yada kulübe siyaset bulaştırmayın diyen bit yavrularına sesleniyorum siyasetin kulübe bulaştığı yok bizzat kulüp siyasete bulaşmak istiyor bilginize

  4
  1

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu